Aktualności
3.6.2017
Wasze opinie

A oto i garść karteczkowych wpisów z bielskiej WTOOPY:

– Chcę więcej WTOOP.
– Czuć tu miłość wszędzie.
– Forma festiwalu, gdzie jesteśmy wszyscy razem, gdzie się rozmawia, nie ocenia, gdzie czas nie ma znaczenia, gdzie świat się zatrzymuje, obiady są wege, a ceramika jest ciekawa.
– Czuję się tutaj tak oderwana od rzeczywistości, co jest największym plusem!
– Nic dodać, nic ująć!
– Mega dużo serducha!!!
– Ten czas był dla mnie naprawdę wyjątkowy.
– Spotkanie z naprawdę wyjątkowymi i pozytywnymi osobami.
– Koszulki! – będę nosić z dumą.
– No i postać Michała… do zakochania.
– Dziękuję za ten cudowny, choć krótki czas. WTOOPA, jak to się mówi teraz – no po prostu SZTOS.

1.6.2017
Głosy na „TAK”

Poznajmy zalety bielskiej WTOOPY, czyli, co spodobało się uczestnikom. Przejrzawszy wszystkie karteczkowe opinie okazało się, że jest aż 70 elementów, które zyskały Wasze uznanie. Oto niektóre z nich:

69% – warsztaty (świetne, pouczające, ciekawe, nieoczywiste, fajne, rewelacyjne, interesujące, spoko, super, różnorodne, kształcące)
47% – ludzie (zacni, świetni, fajni, wyluzowani, bardzo mili, otwarci, super, mili, kochani, sympatyczni, kreatywni, mega utalentowani, wspaniali, cudowni, mega, przyjacielscy)
45% – atmosfera (wyluzowana, rodzinna, super, bardzo fajna, miła, przyjemna, fajna, luźna, swojska, cudna)
35% – spektakle (ciekawe, na wysokim poziomie, super, różnorodne)
33% – wolontariusze (super, pozytywni, otwarci, wspaniali, pomocni, zaangażowani, bardzo pomocni, mili, obowiązkowi, przekochani)
26% – jedzenie (dobre, OK, smaczne, pyszne)
20% – integracja (fajna, świetna mimo różnic wiekowych, duża)
18% – organizacja (świetna, dobra, rewelacyjna, bardzo dobra)
16% – brak formuły konkursowej
12% – kawa
10% – uczestnicy (świetni, różnorodni)
10% – warsztaty z piasku
10% – instruktorzy (super, świetni, mądrzy, inspirujący, doświadczeni, dobrzy)

Wymieniliście ponadto:

8% – Bielsko-Biała
8% – organizatorzy (the best, dbający o uczestników, super)
6% – energia (pozytywna)
6% – omówienia
6% – warsztaty z emisji głosu
6% – Gość Specjalny, czyli Grażyna Bułka
6% – warsztaty z żonglerki
6% – panie z kuchni (przemiłe, kochane, wyrozumiałe, sympatyczne)

A także: indywidualne podejście do uczestników, brak barier między instruktorami a uczestnikami, karteczki, podział na grupy, pozytywne nastawienie ludzi, gadżety, brak rywalizacji, mówienie do siebie po imieniu.

Uznanie zyskały nawet gong i szksypcze!

31.5.2017
Głosy na „NIE”

Wady bielskiej WTOOPY według uczestników, czyli te rzeczy, które nie wszystkim się spodobały i nie wszystkim przypadły do gustu:

20% – warsztaty improwizacyjne
14% – opóźnienia
12% – omówienia
10% – słaba integracja
10% – odległość między hotelem a Domem Kultury
8% – jedzenie
6% – nocleg w kilku miejscach
6% – scena
6% – akustyka
6% – twarde krzesełka
6% – za długi dzień roboczy

Wybrana opinia: „Za dużo parówek”.

31.5.2017
Karteczki

Podsumowaliśmy opinie z WTOOPowych bielskich karteczek i… chyba nie jest źle 🙂 Spośród 92 uczestników swoje refleksje wyraziło 49 osób, czyli 53% WTOOPowiczów. Okazało się, że na 15 karteczkach nie znalazła się żadna wada, co stanowi aż 30,6%. Dostrzegliście 17 wad i aż 70 zalet, co napawa nas radością i optymizmem. Zaczniemy od pseudowad, czyli wpisów, które, mimo iż znalazły się po stronie wad, to za takie nie można ich traktować:

– tylko 4 dni (3 osoby),
– za krótko (2 osoby),
– krótkie noce (1 osoba),
– za mało snu (1 osoba).

Opinia wyróżniona:

„No cóż… Czuję niedosyt. Chciałbym więcej warsztatów! Szczególnie z emisji głosu”.

30.5.2017
Cygan

Ostatnim spektaklem WTOOPY był „Cygan”, przygotowany przez Teatr „KOD” – monodram w wykonaniu Nikodema Mazura. Tradycja, zwyczaje, muzyka, ambicje, tragedie, samotność – to elementy życia młodego Cygana.

28.5.2017
Wdowy

WTOOPA już zakończona, a my nie opowiedzieliśmy jeszcze o wszystkim, co się działo! Spędzona na ciągłym śmiechu godzina z teatrem omyłek ze spektaklem Wdowy w wykonaniu Grupy Teatralnej „Próbownia”.

27.5.2017
Ostatnia wieczerza

Na całe szczęście udało nam się posilić przed następnymi spektaklami, a to wszystko dzięki Pani Stasi, która w poprzednim wcieleniu musiała być zwyciężczynią masterchefa i przygotowała nam dzisiaj pyszny bigos, za co jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni 🙂

 

27.5.2017
Rozregulowani

Na kolejnym obejrzanym przez nas spektaklu 15 klatek samotności, przygotowanym dla nas przez Teatr „Rozregulowani”, poznaliśmy wartość wolności, ciemność samotności oraz co znaczy przyjaźń.

27.5.2017
Plama

Święta spędzone z „kochaną” rodziną, szczere wyznania oraz ukazanie prawdziwych relacji rodzinnych, to wszystko można zobaczyć w spektaklu Pustostan w wykonaniu Teatru Form Czarno-Białych „Plama”.

 

27.5.2017
Obiadek

Trzeba się pożywić przed spektaklem 🙂

27.5.2017
A więc żonglujmy!

Równowaga, skupienie i koordynacja w celu osiągnięcia ideału w żonglowaniu chociażby trzema piłkami i chodzeniu na linie na warsztatach żonglerskich z Kubą!

27.5.2017
Otczapy

Młodość, nadopiekuńczość i pierwsze miłości w spektaklu Nieporuszenie w wykonaniu Teatru „Otczapy”.

27.5.2017
Miłość i informacja

Zagubienie człowieka w dzisiejszym nawale spadających na niego zewsząd informacji oraz zagubienie w coraz to bardziej pędzącym świecie – to wszystko w spektaklu Love and Information w wykonaniu Grupy Teatralnej „Nieoetykietkowani”.

27.5.2017
Rewizor na dzień dobry

Zaczynamy kolejny WTOOPowy dzień, a teraz opowiemy jeszcze o wczorajszym spektaklu, pełnym korupcji i donosicielstwa, a zakończonym jedną wielką omyłką oraz katastrofą, a to wszystko przez jednego rewizora! Chodzi oczywiście o spektakl Rewizor w wykonaniu Grupy Teatralnej „NIEwypaleni”.

    

26.5.2017
Carpe diem vs memento mori

Carpe diem vs memento mori w spektaklu One w wykonaniu Grupy Teatralnej „Eno”.

26.5.2017
Grażyna Bułka

Jeszcze raz odnośnie do wczorajszego dnia: gwara, świetny humor, dobra zabawa, dużo śmiechu i wspaniałe historie opowiedziane przez naszego Gościa Specjalnego, Grażynę Bułkę.

26.5.2017
Dzieła sztuki

Pora poćwiczyć nadgarstki, czyli czas na ceramikę. Zobaczcie, co udało się ulepić razem z Barbarą Żak.

26.5.2017
Akcja improwizacja

Burza mózgów, kreatywność, współpraca i szybkie myślenie na warsztatach improwizacyjnych z Olą Szcząchor.

26.5.2017
Kawusia

Kolejna seria warsztatów zakończona, a to oznacza chwilę na odprężenie, kawę lub herbatę.

26.5.2017
Burza piaskowa na WTOOPIE!

Magia piasku, władający nią Tigran i dużo, dużo fantazji na warsztatach piaskowych.

26.5.2017
Kulisy

Jeszcze odnośnie do wczorajszych występów, to mogliśmy zobaczyć na naszej scenie poszukiwanie natchnienia w głowie reżysera tworzącego spektakl, zagubione fantastyczne postacie i dużo ruchu, a to wszystko w jednym spektaklu W poszukiwaniu autorstwa Grupy Teatralnej „Kulisy”.

26.5.2017
Światło, ruch, akcja!

Praca ze światłem, nauka poruszania się wraz z nim, a to wszystko w bardzo miłej atmosferze razem z Tuśkiem.

26.5.2017
Śniadanko

Śniadanie to podstawa – teraz czas na warsztaty! Na zdjęciu poniżej widzimy najedzonych już uczestników, zmierzających na warsztaty – godzina meldunku 9:30!

25.5.2017
Gorączka czwartkowej nocy

Nowy York, Broadway, musicale i gorączka czwartkowej nocy, a to wszystko w domu sierot, czyli na scenie Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu „eF” ze spektaklem Hello Mr Andersen.

25.5.2017
To już jutro!

Uwaga, uwaga, WTOOPA już jutro, a my ogłaszamy pełną do niej gotowość! Jutro ma padać, ale gdy grupy dojadą na miejsce, z pewnością się już uspokoi, natomiast w piątek, sobotę i niedzielę pogoda będzie idealna. Wszystko jest już przygotowane i nie pozostaje nam już nic innego, niż powitać Was jutro już w Lipniku!

23.5.2017
Pełna para!

Do WTOOPY pozostały nam już jedynie dwa dni i jak możecie zobaczyć na niżej załączonych obrazkach, przygotowania idą pełną parą!

22.5.2017
Grażyna Bułka

Do WTOOPY pozostały nam już tylko 3 dni, tak więc przyszedł już czas, by uchylić rąbka tajemnicy o naszym Gościu Specjalnym, którym na tegorocznej WTOOPIE będzie aktorka Grażyna Bułka!

Grażyna Bułka urodziła się 16 września 1963 roku w Świętochłowicach. Jest laureatką wielu nagród, takich jak Złota Maska czy Ikar. Związana jest z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, a także Teatrem Śląskim i Teatrem Korez w Katowicach. Jest również dumną Ślązaczką oraz osobą o wielkim poczuciu humoru.

21.5.2017
Tusiek

Do WTOOPY pozostały nam już tylko 4 dni, a w dzisiejszym poście opowiemy ostatnim z trzech członków legendarnej Bazy, od której wszystko się zaczęło, czyli o Tuśku.

Wojciech Włodarski, czyli po prostu Tusiek, urodził się w 1985 roku w Krakowie. Jest prawdziwą WTOOPową „złotą rączką”. Jest także stuprocentowym optymistą, który uwielbia udzielać się społecznie i od kilkunastu lat jest silnie związany z harcerstwem. Choć mieszka obecnie w Krakowie, to mentalnie jest góralem, który uwielbia chodzić po górach. Bardzo szybko się opala na brąz. W Bielsku będzie z pewnością czuł się jak w domu. Lubi również pływać pod wodą. Patrząc na niego, wydawałoby się, że potrafi niemalże wszystko, jednak ma pewien słaby punkt, a mianowicie jest fatalnym kucharzem, ale nie ma tego złego, ponieważ na niedobory jedzenia na WTOOPIE nie będziemy narzekać! Tego niezwykle miłego i pomocnego człowieka poznacie już za 4 dni na WTOOPIE, na której jak co roku, oprócz tego, iż będzie zajmował się obsługą techniczną wszystkich spektakli, będzie również prowadził warsztaty oświetleniowe razem z Grafim, o którym już pisaliśmy.

20.5.2017
Grupa Teatralna „NIEwypaleni”

Do WTOOPY pozostało już jedynie 5 dni, a dziś opowiemy o ostatnim już zespole, który będzie w tym roku uczestniczył w bielskiej WTOOPIE, a mianowicie o zespole gospodarzy, czyli „NIEwypalonych”.

Grupa Teatralna „NIEwypaleni” to przede wszystkim grono przyjaciół, których łączy jedna wspólna pasja, a tą pasją – jak się pewnie domyślacie – jest teatr. Od 8 lat dwa razy tygodniu spotykają się w MDK w Lipniku, gdzie w prowadzonym przez Marię Potoczek, obecnie liczącym 11 osób, zespole doskonalą swoje umiejętności aktorskie. I zapamiętajcie sobie o tych młodych ludziach jedną rzecz. Nigdy nie zamierzają się wypalić! Na tegorocznej WTOOPIE zespół zaprezentuje Rewizora Mikołaja Gogola.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

19.5.2017
WTOOPA w liczbach

Do WTOOPY pozostało nam już jedynie 6 dni, a tymczasem podsumowaliśmy już wszystkie dane na temat tegorocznych spotkań teatralnych w Bielsku-Białej. Oto i one:

3240 minut warsztatów
1626 lat mają uczestnicy warsztatów
425 minut spektakli
122 osoby zaangażowane
92 uczestników warsztatów
73 imiona noszą zaangażowani
68 lat ma najstarszy uczestnik
63 dziewczyny na warsztatach
60 uczestników niepełnoletnich
32 uczestników pełnoletnich
25 chłopaków na warsztatach
17,7 wynosi średnia wieku uczestników
14 wegetarian
12 lat ma najmłodszy uczestnik
10 zespołów
7 prowadzących warsztaty
5 Aleksandr i Ann
4 województwa reprezentowane
1 cel

18.5.2017
Grafi

Do bielskiej WTOOPY pozostał nam już tylko tydzień, a dzisiaj opowiemy o kolejnym z trzech członków Bazy, czyli – jak wynika z pradawnych podań – legendarnych założycieli WTOOPY. Jest to znany fanatyk żelków, dobrej muzyki elektronicznej, kierowca z hipernapędem, a także ultradokładny, nieco uparty organizator. Wiecie już o kogo chodzi?

Michał Graffstein, czyli po prostu Grafi, urodził się w 1986 roku w Bytomiu. Później swoje życie i studia związał z Krakowem na ponad 10 lat. Teraz, ze względu na pracę, wywędrował do Warszawy. Ukończył wyjątkowo ciężkie studia biotechnologiczne, ale to nie z nimi związał swoją przyszłość. Dla WTOOPY zrobił bardzo dużo. Jest autorem loga, strony internetowej i całej WTOOPowej oprawy graficznej. A na WTOOPIE, jak co roku, Grafi poprowadzi warsztaty oświetleniowe.

17.5.2017
Teatr „Nieoetykietkowani”

Do WTOOPY pozostało już jedynie 8 dni, a w dzisiejszych aktualnościach opowiemy o kolejnym zespole, który zaprezentuje nam swoją twórczość na tegorocznej bielskiej WTOOPIE.

Teatr „Nieoetykietkowani”, działający w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu, liczący obecnie 13 osób, pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły od 2001 roku poznaje i tworzy nasze wspaniałe wspólne dzieło, jakim jest teatr. „Nasze spektakle to różne formy prezentacji teatralnej – od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. To, co tworzymy, uzależnione jest od zainteresowań grupy oraz aktualności podejmowanego tematu. Liczy się wszechstronność i rozwój młodych artystów, dobra zabawa w grupie oraz realizacja teatralnej fascynacji. Realizujemy również projekty kulturalne, współpracujemy z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej oraz uczestniczymy w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich, tworząc, ile się tylko da, żeby dać upust naszej nieposkromionej młodzieńczej energii” – mówi o sobie sam zespół, który jak widać jest pełen zapału. Z pewnością pokaże to już za kilka dni na naszej WTOOPowej scenie, na której zaprezentowany zostanie spektakl Love and Information na podstawie sztuki Caryl Churchill.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

16.5.2017
Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu „eF”

Do bielskiej WTOOPY pozostało 9 dni, a tymczasem już zaczyna się odliczanie do kolejnej, czyli krakowskiej WTOOPY. Natomiast w dzisiejszym poście przedstawimy Wam kolejny zespół, który w tym roku zaszczyci nas swoją obecnością.

Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu „eF” powstał 30 lat temu, a w ciągu całej jego trwającej do dziś działalności powstało 35 premier i przewinęło się przez niego blisko 200 aktorów! Grali już nie tylko w Polsce, ale w wielu państwach Europy, a nawet w Korei! Ich spektakle zdobywały liczne nagrody, a część z nich była prezentowana nawet w telewizji. „Najważniejsze jest jednak to, że „eF” to przede wszystkim miejsce inicjacji teatralnej, a także artystycznego spełnienia dla dzieci i młodzieży z naszego miasta” – mówi o sobie sam zespół. Obecnie w skład prowadzonego przez Aleksandrę Małecką zespołu wchodzi 11 osób, a na tegorocznej bielskiej WTOOPIE zaprezentują nam oparty na baśniach Christiana Andersena spektakl Hello Mr Andersen.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

15.5.2017
BB365.info

Do WTOOPY zostało nam już jedynie 10 dni, a w dzisiejszych aktualnościach oderwiemy się nieco od ostatnio utartego schematu (warsztaty-zespół-warsztaty) i opowiemy o naszym patronie medialnym.

Tak więc patronem medialnym tegorocznej bielskiej WTOOPY będzie portal bb365. Portal ten zajmuje się powiadamianiem o różnych ciekawych wydarzeniach oraz miejscach w Bielsku-Białej.

Informacja na temat WTOOPY znajduje się tam pod tym adresem.

14.5.2017
Ola Szcząchor

Do WTOOPY pozostało nam już jedynie 11 dni, a w dzisiejszym poście opowiemy o pewnej zmianie w warsztatach.

Filip Peringer jednak nie będzie w stanie w tym roku poprowadzić warsztatów z improwizacji! Ale możecie spać spokojnie, ponieważ zostanie on zastąpiony przez równie utalentowaną Aleksandrę Szcząchor, która podobnie jak Filip i Kuba była członkinią Grupy Teatralnej „Z Dostawką”, działającą przy Miejskim Domu Kultury w Lipniku. Ma już spore doświadczenie, jest bowiem laureatką wielu indywidualnych nagród aktorskich, między innymi za najciekawszą kreację aktorską za rolę w spektaklu Ony na XXX Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych w Łodzi. Obecnie jest studentką na Uniwersytecie Jagiellońskim.

13.5.2017
Grupa Teatralna „Kulisy”

Do WTOOPY już jedynie 12 dni, a w dzisiejszych aktualnościach przedstawiamy kolejny zespół, który odwiedzi nas na tegorocznej bielskiej WTOOPIE – Grupę Teatralną „Kulisy”.

Ten powstały w 2009 roku zespół skupia w swoich szeregach młodzież gimnazjalną i licealną. Pracują zarówno nad formami ruchowymi, jak i ambitną pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu). Grupa działa w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, a obecny skład, prowadzony przez Renatę Morawską, obejmuje 13 osób. W tym roku na naszej WTOOPowej scenie zaprezentuje nam spektakl W poszukiwaniu, który został zainspirowany twórczością włoskiego noblisty i reformatora teatru Luigiego Pirandello (1867-1936), a zwłaszcza dramatem Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu autora.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

12.5.2017
Kuba „Strażnik Galaktyki” Morawski

Do WTOOPY pozostało nam 13 dni, a w dzisiejszych aktualnościach po raz kolejny pojawi się znany nam wszystkim wariat Kuba Morawski.

Dzisiaj opowiemy o tej bardziej naukowej stronie Kuby. Musicie bowiem wiedzieć, że Kuba potrafi żonglować nie tylko wszystkimi ziemskimi przedmiotami, ale także planetami, układami gwiezdnymi, a nawet galaktykami! Studiuje on bowiem na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych, a.k.a MISMAP, a jego kierunkiem głównym jest właśnie – jak już się pewnie wszyscy domyślacie – astronomia!

11.5.2017
Teatr „Otczapy”

Do WTOOPY pozostały nam już tylko dwa tygodnie, a dzisiaj opowiemy o kolejnym zespole, który w tym roku zaszczyci nas swoją obecnością na bielskiej WTOOPIE. Drodzy państwo przedstawiam wam Teatr „Otczapy”.

Sami o sobie mówią, że są przede wszystkim grupą zrzeszającą ludzi zupełnie różnych, jednym słowem „z dwóch biegunów”. Zewnętrzny obserwator mógłby rzec, iż dobrali się „od czapy”, a jednak od 2009 roku postanowili razem bawić się magią teatru i przez kolejne realizowane premiery stawali się coraz odważniejsi i pewniejsi siebie, a ich grupa coraz bardziej się poznawała i tworzyła zgrany zespół. Ten pracujący przy Wrzesińskim Ośrodku Kultury we Wrześni pod przewodnictwem Elżbiety Górczyńskiej zespół liczy obecnie 9 osób. Na tegorocznej WTOOPIE zaprezentują nam spektakl Nieporuszenie. Scenariusz sztuki to połączenie fragmentów Nieruchomo Samuela Becketta, Samoobmowy Urszuli Kozioł, Houston, mamy problem! Katarzyny Grocholi, Pokochałem ją siłą woli Edwarda Stachury, Kochanie, zabiłam nasze koty Doroty Masłowskiej, Kartoteki Tadeusza Różewicza, a także cytatów z Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i… „Super Expressu” oraz wypowiedzi internautów i członków Teatru „Otczapy”.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

10.5.2017
Kuba Morawski

Do WTOOPY pozostało 15 dni, a dzisiaj opowiemy o kolejnym prowadzącym warsztaty – Jakubie Morawskim!

Tak więc Kuba jest osobą z pewnością bardzo pozytywnie zakręconą. Jest zapalonym kuglarzem, który w życiu żonglował już chyba wszystkim – od zwykłych piłek do żonglowania aż po kiełbasy z grilla, a warto dodać, że jest w stanie robić to nawet jeżdżąc na deskorolce czy chodząc po linie. Warto również dodać, że podobnie jak Filip Peringer, o którym pisaliśmy kilka dni temu, był członkiem Zespołu Teatralnego „Z Dostawką”. Ten właśnie wariat będzie na tegorocznej WTOOPIE prowadził, jak się już pewnie domyślacie, warsztaty z kuglarstwa oraz chodzenia na linie.

PS. Gdyby zaczął nagle wykonywać niekontrolowane czynności, jak na przykład żonglowanie nożami i jeżdżenie na deskorolce z kijem na głowie, należy pilnie skontaktować się z najbliższym organizatorem lub wolontariuszem 😉

9.5.2017
Teatr „KOD”

Do WTOOPY zostało nam 16 dni, a dzisiaj opowiemy o kolejnej grupie, która będzie uczestniczyć w tegorocznej bielskiej WTOOPIE, a mianowicie Teatrze „KOD”.

Teatr „KOD” został założony w 1994 roku przy Dębnowskim Ośrodku Kultury i działa tam do dziś. Grupa skupia w swoich szeregach młodzież szkolną, studentów i młodzież pracującą. Do tej pory, pod przewodnictwem Anatola Wierzchowskiego, który prowadzi zajęcia od początku istnienia grupy, udało im się zrealizować 29 premier autorskich, które wystawiali na wielu festiwalach i z którymi zdobyli wiele nagród. Głównym celem ich twórczości jest pokazanie ludziom problemów, z którymi mogą mieć styczność na świecie, w kraju, w mieście, na ulicy czy nawet w nas samych. Na tegorocznej WTOOPIE zaprezentowany zostanie monodram Cygan.

Po więcej informacji na temat tego i innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

8.5.2017
Pomagają nam i kwaterują was

Do WTOOPY pozostało 17 dni, a w dzisiejszym wydaniu WTOOPowych aktualności: kto będzie nam pomagać przy organizacji oraz gdzie znajdziecie zakwaterowanie.

W tym roku pomagać przy organizacji WTOOPY będzie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz Miejski Dom Kultury Włókniarzy działający przy ul. 1 Maja 12.

Jeżeli zaś chodzi o zakwaterowanie to sprawa wygląda następująco:

1) Slip Hostel jednak nie będzie miejscem zakwaterowania dla tegorocznych WTOOPowiczów 🙂
2) Mamy już przydziały, które wyglądają następująco:

*Hostel 4YOU, ul. T. Rejtana 3:
Grupa Teatralna „ENO” (same dziewczyny z instruktorką) – Pawłowice
Grupa Teatralna „Próbownia” – Chodzież
Teatr „KOD” – Dębno
*Hostel 4YOU, ul. 1 Maja 44:
Teatr „Plama” – Suwałki
*Hotel Marczewski, ul 1 Maja 4A:
Teatr „Nieoetykietkowani” – Zabrze
Teatr „Rozregulowani” – Zabrze
Teatr „Otczapy” – Września

7.5.2017
Filip Peringer

Czas leci, do WTOOPY 18 dni, a w dzisiejszych aktualnościach opowiemy o Filipie Peringerze, który podczas tegorocznej WTOOPY, podobnie jak rok temu, poprowadzi warsztaty improwizacyjne.

Jego pasja jest niezaprzeczalnie teatr i pisanie wierszy. Teatrem interesował się od dziecka, udzielając się w Teatrze „Z Dostawką”, działającym przy Miejskim Domu Kultury w Lipniku, w którym od 3 lat odbywa się również WTOOPA. A jeszcze wcześniej uczęszczał na zajęcia do Teatru „P – jak Psikus” w Domu Kultury w Kamienicy. Jest studentem Etnologii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

6.5.2017
Grupa Teatralna „Eno”

Do rozpoczęcia już 19 dni, a my przysłowiowo mówiąc, bierzemy dziś na tapetę Grupę Teatralną „Eno”, która również będzie uczestniczyła w tegorocznej bielskiej WTOOPIE. Tak więc grupa ta została założona bardzo niedawno dzięki spotkaniu siedmiu dziewcząt z różnym doświadczeniem scenicznym. Postanowiły razem, pod przewodnictwem Ewy Sikory, tworzyć, poznawać i odkrywać magię teatru. Przyjadą do nas z Pawłowic, a na scenie zaprezentują spektakl One, stworzony na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej.

Po więcej informacji na temat tego oraz innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

5.5.2017
Lokal festiwalowy

Do WTOOPY 20 dni, a w dzisiejszym poście powiemy o lokalu festiwalowym.

W tym roku lokalem festiwalowym będzie klub muzyczny „Opium”, mieszczący się na bielskiej starówce, do której (jak już wcześniej wspominałem) od miejsc zakwaterowań dzieli Was tylko kilka kroków.

Po więcej informacji pod na temat lokalu zapraszam pod ten adres.

4.5.2017
Barbara Żak

21 dni do rozpoczęcia bielskiej WTOOPY.

Warsztaty ceramiczne, w trakcie których nauczycie się tworzyć teatralne maski, poprowadzi Barbara Żak – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przez kilka lat współpracowała z Bielskim Teatrem Lalek „Banialuka”, a jej prace znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą!

3.5.2017
Grupa Teatralna „Próbownia”

Do WTOOPY zostały nam 22 dni, a dzisiaj opowiemy o kolejnym zespole, który będzie tu z nami w tym roku.

Grupa Teatralna „Próbownia” powstała w 2011 roku i skupia w swoim (obecnie liczącym 5 osób) składzie młodych ludzi, których łączy ważna cecha – miłość do teatru. Teatr zajmuje się interpretacją już gotowych sztuk teatralnych, a także pisaniem własnych scenariuszy i reżyserowaniem ich. „Jak dotąd zrealizowaliśmy siedem spektakli, z których cztery były w pełni autorskie. W swojej pracy często sięgamy po groteskę, dotykając za jej pomocą tematyki konfliktów społecznych, stereotypów, różnic klasowych i światopoglądowych” – pisze prowadzący zespół Piotr Mąka. Na tegorocznej WTOOPIE zespół pokaże nam dramat Sławomira Mrożka Wdowy.

Po więcej informacji na temat tego i innych zespołów zapraszamy pod ten adres.

2.5.2017
Michał Stachowski

Do WTOOPY 23 dni, a w dzisiejszych aktualnościach opowiemy o jednym z trzech członków Bazy, od początku prowadzącym warsztaty z emisji głosu, teatralnym wydze i śpiewaku operowym Michale.

Michał Stachowski urodził się w Krakowie w 1974 roku. Już od najmłodszych lat przejawiał talenty artystyczne. W wieku 8 lat został członkiem Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w 1989 roku, gdy wstąpił w szeregi Zespołu Teatralnego „Studio T”. Lecz młody Michał tęsknił za śpiewem, więc postanowił rozpocząć studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, które później kontynuował w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu. Po zakończeniu studiów Michałowi znów zaczęło brakować teatru, dlatego założył swój własny „Tani Teatr”, z którym w ciągu 3 lat zrealizował 4 spektakle. Później skończył studia na archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po pewnym czasie rozpoczął pracę jako redaktor, współpracując z różnymi wydawnictwami. W 2006 roku dołączył do prowadzonego przez Pawła Buszewicza Teatru „Między wierszami”, w którym występował do 2017 roku. No i w końcu w 2013 roku spełnił swe marzenie i wraz z przyjaciółmi rozpoczął to wspaniałe dzieło, jakim jest nasza WTOOPA, i na którym od początku prowadzi – jak już wcześniej wspomniałem – zajęcia z emisji głosu.

 

1.5.2017
Teatr „Rozregulowani”

Do WTOOPY 24 dni, a dzisiaj opowiemy o kolejnym zespole, który pojawi się w tym roku w Bielsku.

Teatr „Rozregulowani” jest grupą działającą od 2006 roku (w obecnym składzie od 2 lat), zrzeszającą zainteresowaną teatrem młodzież licealno-gimnazjalną. Ten liczący obecnie 16 osób teatr, pod opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły, tworzy sztuki dramatyczne, formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi, a na WTOOPIE przedstawi spektakl na motywach dramatu Freda Apke 15 klatek samotności.

Po więcej informacji na temat zespołu zapraszamy pod ten adres.

30.4.2017
Bielsko-Biała

Do WTOOPY pozostało 25 dni, a my zgodnie z wczorajszą obietnicą opowiemy trochę o tym, co ciekawego można robić w Bielsku-Białej. Bielsko jest miastem z bogatą historią i jest nazywane „Małym Wiedniem” ze względu na wyjątkową architekturę, podobną do tej wiedeńskiej. Ze względu na to, że kwatery są położone blisko centrum, polecamy przede wszystkim udać się na rynek miejski, gdzie można dobrze zjeść i podziwiać piękne bielskie kamienice. Następnie (zwłaszcza z hotelu Marczewski, który jest naprzeciw) możecie obejrzeć Teatr Polski. Warto również odwiedzić Muzeum Zamkowe, a także Muzeum Techniki i Włókiennictwa, z których można się wiele dowiedzieć o historii naszego miasta.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszam do wejścia na poniższe linki:

29.4.2017
Zakwaterowanie

Czas leci, do WTOOPY 26 dni, więc może warto byłoby powiedzieć coś o zakwaterowaniu grup. Grupy będą spały w trzech miejscach, w każdym po 30 osób. Każde z nich znajduje się w centrum miasta, skąd można bez problemu podziwiać wiele zabytków naszego miasta, ale o tym jutro.

Poniżej zamieszczamy listę miejsc:

sleep time hostel

28.4.2017
Teatr Form Czarno-Białych „Plama”

Do WTOOPY pozostało nam 27 dni, więc może wypadałoby się dowiedzieć czegoś więcej na temat najważniejszego aspektu festiwalu, czyli ludzi, którzy nas odwiedzą 🙂

Na pierwszy ogień pójdzie Teatr Form Czarno-Białych „Plama”, który przyjedzie do Bielska aż z Suwałk. Jest to zespół z bogatą historią. Został założony w 1995 roku i przez 22 lata działalności przewinęło się przez niego aż 340 osób. W swojej historii dotknęli już chyba wszystkiego: od sztuk dramatycznych po teatr ognia czy akcje uliczne, więc są już „zaprawieni w bojach”. Obecnie w skład prowadzonego przez Mirosławę Krymską zespołu wchodzi 7 osób, które podczas WTOOPY zaprezentują sztukę Maliny Prześlugi Pustostan.

Więcej można dowiedzieć się pod tym adresem: http://wtoopa.pl/8/uczestnicy/

27.4.2017
Tigran – władca piasku

Do WTOOPY zostało 28 dni, a my zajmiemy się jakże intrygującą osobą prowadzącą jakże intrygujące warsztaty.

Tigran Vardikyan urodził się w Erywaniu (Armenia). Ukończył Liceum Plastyczne oraz studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii Pedagogicznej w Erywaniu. Od kilkunastu lat mieszka w Polsce, obecnie w Bielsku-Białej. Artysta zajmuje się rysunkiem satyrycznym, ilustracją książkową i prasową. W orbicie zainteresowań Tigrana znajduje się także projektowanie gier komputerowych oraz pluszowych zabawek. Współpracuje z bielskimi wytwórniami filmów animowanych, gdzie pracuje przy realizacji dekoracji i animacji postaci rysunkowych. W wolnych chwilach z pasją zajmuje się także malarstwem olejnym, projektowaniem graficznym oraz fotografią artystyczną. Do najnowszych zainteresowań Tigrana można zaliczyć również piasek-show.

26.4.2017
MDK w Lipniku

Czekamy na Was! Pamiętajcie 25 maja 2017 roku, ul. Podgórna 29, Bielsko-Biała. Dane dotyczące sceny i wyposażenia znajdziecie pod tym adresem http://wtoopa.pl/8/scena/ 🙂

25.4.2017
Zaczynamy odliczanie!

WTOOPA w Zduńskiej Woli jeszcze nie wystartowała, a my już rozpoczynamy wielkie odliczanie do WTOOPY w Bielsku-Białej! Coś czuję, że zapowiada nam się niezwykła, pełna teatru i miejmy nadzieję dobrej pogody wiosna 🙂

1.1.2017