Uczestnicy

W VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Bielsko-Biała 2017 weźmie udział dziesięć zespołów teatralnych, reprezentujących cztery województwa. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli.

Teatr Form Czarno-Białych „Plama”

Malina Prześluga

   Pustostan

reżyseria: Mirosława Krymska

Teatr powstał w 1995 r. i skupia przede wszystkim młodzież licealną. Przez 22 lata działalności przez zespół przewinęło się łącznie około 340 osób. Dla niektórych była to tylko przelotna przygoda, a dla niektórych początek życiowej pasji. Wiele z nich zostało zawodowymi aktorami, reżyserami czy animatorami kultury. Aktualnie aż sześć osób wywodzących się z „Plamy” studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Teatr przygotował kilkadziesiąt działań teatralnych – premiery sztuk dramatycznych, kreacje zbiorowe, happeningi, teatralizowane koncerty, obrzędy i rytuały. W tym czasie zespół przeszedł długą drogę: od wystawiania tekstów dramatycznych na scenie, przez teatralną współpracę z zespołami muzycznymi, do happeningów z elementami kuglarstwa, performance’ów, akcji ulicznych, teatru ognia, kreacji zbiorowych czy spektakli w międzynarodowym składzie. Eksperymentując z nowymi formami ekspresji, nigdy nie rezygnowaliśmy z dobrze już znanych. Często, realizując działania plenerowe, jednocześnie pracujemy nad spektaklami granymi na scenie.

Dom, czyli dom. Każdy pod to pojęcie podstawia coś swojego. Najczęściej pierwsze skojarzenia są ciepłe i miłe. I wszystkim jest dobrze i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. A jednak… Punktem wyjścia i niejako pretekstem do ukazania wszechobecnej hipokryzji przenikającej relacje rodzinne jest Wigilia. Nabudowana narzuconymi z zewnątrz emocjami, z założenia patetycznie miłosna i ciepła, często kończy się lub zaczyna kłótnią, a w czterech ścianach domu rodzi się emocjonalna pustka. Każdy z bohaterów Pustostanu przeżywa swoją odrębną historię, żałosną i groteskowo przerysowaną. Pozornie składający się na rodzinę, są jak pozamykane kartony – w każdym jest mnóstwo drobiazgów, brzydkich pamiątek, śmieci i rupieci, które dla nikogo poza nimi nie mają żadnego znaczenia. Nie potrafią cieszyć się relacją z drugim człowiekiem, miłością, miejscem zamieszkania. Zamknięci i obwarowani pretensjami do wszystkich i o wszystko, nakładają kolejne warstwy obudowane językiem, stereotypem, religią, tradycją, telewizją, nadzieją i pustką. W tej rodzinie tylko Pies jest psem. Głupi jest i bezwarunkowo kocha. I dobrze mu, bo niczego nie rozumie, niczego nie chce. Jest jeszcze odbiegająca od reszty Babcia – głos dawnego pokolenia i tęsknoty do wyidealizowanego świata. Babcia to potrzeba miłości. Choć w tym spektaklu wszystko jest ogromną tęsknotą do miłości. Jest i śmiesznie, i strasznie, i bardzo pusto jest w pustostanie. Słowem – groteska.

Teatr Form Czarno-Białych „Plama”: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki

Prowadząca zajęcia: Mirosława Krymska

Zespół: Anna Barszczewska, Weronika Bogdan, Konrad Bydelski, Marcin Lewoń, Oskar Pawełko, Filip Szczepkowski, Barbara Szymczyk

Teatr „Rozregulowani”

Fred Apke

   15 klatek samotności

reżyseria: Małgorzata Baryła

„Rozregulowani” to gimnazjalno-licealna grupa teatralna, działająca od 2006 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Zespół tworzy spektakle od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. Obecny skład grupy pracuje razem od dwóch lat, realizując rozmaite projekty kulturalne i uczestnicząc w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich. Zespół współpracuje z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

15 klatek samotności to spektakl na motywach dramatu Freda Apke Adonis ma gościa. Sztuka przeznaczona dla młodych widzów nie jest ani infantylna, ani też przesadnie „inicjacyjna”. Z jednej strony śmieszni bohaterowie, z drugiej tematyka zahaczająca o kwestie filozoficzne i etyczne. Apke stworzył nośny tekst, mówiący o najbardziej prymarnych wartościach: wolności, przyjaźni, odwadze. Treścią spektaklu jest burzenie symbolicznego pałacu Adonisa, obnażanie jego ograniczonego horyzontu, egotyzmu, manii wielkości. Wrona uczy bohatera, jak marzyć, jak się z kimś dzielić, wreszcie – jak uciec z klatki. Bo przecież najważniejsze to poderwać skrzydła i żyć na własny rachunek. Bez „służących” serwujących posiłki, za to z kompanem, na którego zawsze można liczyć. Kto, patrząc na pretensjonalnego Adonisa, nie pomyślał: skądś to znam? Każdy ma swoją klatkę, w której czuje się królem. Bez względu na kolor upierzenia.

Teatr „Rozregulowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Paulina Boćko, Zuzanna Buczak, Agata Chodyra, Magdalena Czech, Wiktoria Frąckowiak, Żaneta Garus, Xymena Górka, Małgorzata Handke, Julia Krzywicka, Aleksandra Lichosik, Arkadiusz Nadarzewski, Dominik Olszański, Tatiana Rusek, Weronika Ryl, Marta Tworuszka, Oliwia Winiarska

Grupa Teatralna „Próbownia”

Sławomir Mrożek

   Wdowy

reżyseria: Piotr Mąka

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, którzy dzielą wspólną pasję występowania na scenie. Grupa powstała w 2011 r. Od tamtej pory samodzielnie opracowuje sztuki, interpretując gotowe teksty, a także pisząc własne scenariusze i reżyserując. Jak dotąd zrealizowaliśmy siedem spektakli, z których cztery były w pełni autorskie. W swojej pracy często sięgamy po groteskę, dotykając za jej pomocą tematyki konfliktów społecznych, stereotypów, różnic klasowych i światopoglądowych.

Wdowy to dramat Sławomira Mrożka, który został opublikowany w 1992 r. Akcja rozgrywa się w kawiarni, w której spotykają się dwie wdowy. W trakcie rozmowy dochodzą do wniosku, że ich zmarli tego samego dnia rano mężowie zginęli pojedynkując się. Okazało się również, że mąż pierwszej wdowy zdradzał ją z drugą wdową, a mąż drugiej wdowy zdradzał ją z pierwszą wdową. Z kolei bohaterami drugiej części utworu są dwaj mężczyźni, którzy próbują zająć pierwszy stolik w kawiarni. Osobami łączącymi obie części są kelner oraz Śmierć, przedstawiona jako ubrana na czarno kobieta. Dwie wdowy biorą ją za trzecią wdowę, a mężczyźni adorują. Wdowy zostały napisane przez Mrożka w Meksyku po przebyciu poważnej choroby. Lekkie i humorystyczne podejście do śmierci stanowi odwołanie do kultury tego kraju, gdzie tematyka ta podejmowana jest w sztuce zupełnie inaczej niż w tradycji europejskiej.

Grupa Teatralna „Próbownia”: Chodzieski Dom Kultury, ul. Strzelecka 15, 64-800 Chodzież

Prowadzący zajęcia: Piotr Mąka

Zespół: Marta Górska, Sabina Kardacz, Agnieszka Olszewska, Mateusz Parzych, Kamil Wronikowski

Grupa Teatralna „ENO”

Wisława Szymborska

   One

reżyseria: Ewa Sikora

Grupa Teatralna „ENO” powstała bardzo, ale to bardzo niedawno dzięki spotkaniu siedmiu dziewcząt o rozmaitym doświadczeniu scenicznym. Jednak postanowiły wspólnie podziałać i odkrywać wspólnie arkana i magię teatru. Spektakl One stanowi ich pierwszą wspólną teatralną kreację.

Inspiracją do powstania spektaklu były rozmowy, psychozabawy i myśli spisywane w trakcie spotkań grupy. Wiersze Wisławy Szymborskiej, wykorzystane najpierw do ćwiczeń i gier warsztatowych, stały się osnową przedstawienia. Tworzone metodą improwizacji, One są próbą opowiedzenia – przez poezję, ruch, taniec – o zachwytach nad światem oraz pytaniach i niepokojach młodych kobiet.

Grupa Teatralna „ENO”: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Zjednoczenia 67, 43-250 Pawłowice

Prowadząca zajęcia: Ewa Sikora

Zespół: Wiktoria Bandura, Natalia Lubecka, Klaudia Macharzyńska, Alicja Nagły, Agata Staszkiewicz, Nastazja Zajączkowska, Olga Zajączkowska

Teatr „KOD”

Anatol Wierzchowski

   Cygan

reżyseria: Anatol Wierzchowski

Zespół powstał w 1994 r. przy Dębnowskim Ośrodku Kultury i tam pracuje do dzisiaj. Założycielem zespołu jest Anatol Wierzchowski, a uczestnikami zajęć teatralnych jest młodzież szkolna, studenci i młodzież pracująca. Zespół ma na swoim koncie 29 premier autorskich, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty. Grupa pomaga przy organizacji imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie. Przez wszystkie lata zdobywała również liczne nagrody, np. w Chodzieży, Pułtusku, Ostrołęce, Warszawie, Zgorzelcu, Wrocławiu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Turku, Tallinie (Estonia), Zgierzu, Szczecinie, Suwałkach, Bydgoszczy, Będzinie, Policach, Gdańsku, ale nie one są najważniejszym elementem pracy scenicznej. Główną ideą jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one są inspiracją do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych i młodych, o przemocy wśród dzieci, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania, o tragedii pakistańskich kobiet, o buncie nastolatek… Zdarza nam się, że śpiewamy pieśni ludowe różnych narodów i to z dobrym skutkiem.

Obrazki z życia młodego, utalentowanego Cygana, uwikłanego w tradycje romskie i historię Polski z marca 1968 r. Akcja dzieje się w Białymstoku, gdzie przymusowe osiedlenie zastało rodziny wędrujących Cyganów, którzy nie umieli przystosować się do miejskiego życia.

Teatr „KOD”: Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20, 74-400 Dębno

Prowadzący zajęcia: Anatol Wierzchowski

Zespół: Nikodem Mazur, Adrian Paradowski

Teatr „Otczapy”

   Nieporuszenie

reżyseria: Elżbieta Górczyńska

Jesteśmy grupą bardzo różnych ludzi. Można powiedzieć, że jesteśmy z innych bajek, jak postaci z bardzo odmiennych sztuk teatralnych, które pewnego dnia spotkały się i postanowiły stworzyć wspólny spektakl. Oddzielnie jesteśmy inni, lecz razem tworzymy niezwykły zespół. Ta nasza historia zaczęła się w 2009 r. Poczuciem humoru i dystansem do siebie zyskaliśmy zaufanie publiczności, dzięki któremu mieliśmy odwagę i chęci na kolejne przedsięwzięcia. Jesteśmy zespołem, który bardzo dobrze zna siebie zarówno z życia prywatnego, jak i ze sceny. I właśnie to daje nam taką siłę.

Bohaterem spektaklu jest 25-letni mężczyzna, któremu niełatwo odnaleźć się we współczesnym świecie. W pewien sposób jest to bohater symboliczny, w którego osobie można dostrzec dzisiejsze pokolenie młodych ludzi, wchodzących w dorosłe życie i często bezradnych. Podstawowym atrybutem bohatera jest łóżko, a dominującymi postawami bierność i zagubienie. Pozostałe postacie krążą wokół niego, co rusz przyjmując inne role – rodziców, przyjaciół, wrogów, komentatorów jego życia i wyrazicieli myśli. Scenariusz sztuki to połączenie fragmentów Nieruchomo Samuela Becketta, Samoobmowy Urszuli Kozioł, Houston, mamy problem! Katarzyny Grocholi, Pokochałem ją siłą woli Edwarda Stachury, Kochanie, zabiłam nasze koty Doroty Masłowskiej, Kartoteki Tadeusza Różewicza, a także cytatów z Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i… „Super Expressu” oraz wypowiedzi internautów i członków Teatru „Otczapy”.

Teatr „Otczapy”: Wrzesiński Ośrodek Kultury, ul. Kościuszki 21, 62-300 Września

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Górczyńska

Zespół: Marta Barwinek, Przemysław Burda, Joanna Figas, Szymon Kokoszka, Michalina Matuszak, Katarzyna Piechnik, Anna Wardęska, Jakub Wiącek, Anastazja Żak

Teatr „Nieoetykietkowani”

Caryl Churchill

   Love and Information

reżyseria: Małgorzata Baryła

Jesteśmy licealno-studencką grupą, działającą od 2001 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Nasze spektakle to różne formy prezentacji teatralnej – od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. To, co tworzymy, uzależnione jest od zainteresowań grupy oraz aktualności podejmowanego tematu. Liczy się wszechstronność i rozwój młodych artystów, dobra zabawa w grupie oraz realizacja teatralnej fascynacji. Realizujemy również projekty kulturalne, współpracujemy z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej oraz uczestniczymy w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich, tworząc ile się tylko da, żeby dać upust naszej nieposkromionej młodzieńczej energii.

Ktoś nie otrzymał wiadomości. Ktoś wyjawił tajemnicę. Ktoś nie chce otworzyć drzwi. Ktoś nie jest jeszcze gotowy do rozmowy. Ktoś nienawidzi niewymiernych liczb. Ktoś doniósł policji. Ktoś dostał wiadomość od świateł drogowych. Ktoś nigdy nie czuł się jak teraz. Sztuka Caryl Churchill składa się z pięćdziesięciu sześciu scen, w których ponad sto postaci stara się zrobić użytek z posiadanych informacji. Czy świat, w którym informacja staje się walutą, jest w stanie poddać się autoanalizie? Czy informacje, które z niej wynikną, są w stanie cokolwiek zmienić? A informacje o tym, że nie są w stanie nic zmienić, są w stanie coś zmienić?

Teatr „Nieoetykietkowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Weronika Broy, Rafał Dubel, Mateusz Greń, Aleksandra Kądziołka, Katarzyna Mamczura, Piotr Pilch, Maksymilian Piotrowski, Katarzyna Poeche, Martyna Samiec, Agnieszka Warzycha, Adam Wojciechowski, Marta Zamora, Sandra Zowada

Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu „eF”

   Anna

reżyseria: Aleksandra Małecka

„eF” powstał przed 30 laty i przetrwał do dziś. W trakcie swojej działalności przewinęło się przez niego blisko 200 młodych aktorów. Zespół dał 35 premier, grając nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy. Trafił nawet do Korei! Jest laureatem wielu festiwali dziecięcych i młodzieżowych, a jego spektakle były nawet kilkakrotnie prezentowane w telewizji. Najważniejsze jest jednak to, że „eF” to przede wszystkim miejsce inicjacji teatralnej, a także możliwości artystycznego spełnienia dla dzieci i młodzieży z naszego miasta.

Spektakl Anna to próba zmierzenia się z typowym musicalem prosto z Broadwayu. Prosta i wzruszająca historia. Piękne piosenki. I pełna energii młodziutka teatralna młodzież.

Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu „eF”: Dom Kultury w Hałcnowie, ul. S. Małgorzaty Szewczyk 1, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Aleksandra Małecka

Zespół: Patrycja Bożek, Jakub Cempla, Wiktoria Dymon, Natalia Jurzak, Sylwia Kolasa, Anna Muś, Katarzyna Nycz, Milena Panek, Martyna Sopicka, Zofia Wątroba, Julia Zieleźnik

Grupa Teatralna „Kulisy”

Renata Morawska

   W poszukiwaniu

reżyseria: Renata Morawska

Zespół powstał we wrześniu 2009 r. Łączy formy teatru ruchu i twórczej improwizacji z ambitną pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu). Skupia młodzież gimnazjalną i licealną. Istotą cotygodniowych spotkań jest łączenie edukacji teatralnej z pracą nad własnym rozwojem osobowym, szeroko rozumianą kreatywnością i umiejętnościami społecznymi (zwłaszcza współpracą i dobrą komunikacją). W obecnym składzie jest 13 osób. Wielu dotychczasowych wychowanków wciąż utrzymuje żywe kontakty z instruktorką i grupą.

Scenariusz spektaklu W poszukiwaniu został zainspirowany twórczością włoskiego noblisty, reformatora teatru Luigiego Pirandello (1867-1936), zwłaszcza dramatem Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu autora. Przedstawienie podejmuje temat relacji między twórcą a powstającym dziełem, jak również między rzeczywistością a fikcją. Pokazuje także stereotypy funkcjonujące w stosunkach międzyludzkich oraz tragiczne skutki zatajania ważnych informacji i odkładania trudnych tematów na później. W spektaklu wykorzystano odniesienia z jednej strony do tragedii greckiej, z drugiej – do współczesnych tragikomicznych realizacji, wyrosłych z konwencji teatru absurdu.

Grupa Teatralna „Kulisy”: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Renata Morawska

Zespół: Hanna Caputa, Anna Flaka, Jakub Goryl, Joanna Koczur, Paulina Kożuch, Krzysztof Majka, Maja Marek, Joanna Morawska, Olga Nowocień, Jacek Pawlus, Julia Szturc, Anna Szweda, Monika Wiech

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”

Mikołaj Gogol

   Rewizor

reżyseria: Maria Potoczek

Grupa Teatralna „NIEwypaleni” to grono serdecznych przyjaciół, których połączyła miłość do teatru. Niezmiennie od 8 lat spotykamy się na zajęciach i próbach w Domu Kultury w Lipniku. Co roku uczestniczymy w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, dzięki którym możemy rozwijać nasze aktorskie umiejętności. Uwaga: nasz zespół jest gotowy na wszystko!

Każdy ma swojego „rewizora”, przed którym zgina kark. Literacki majstersztyk Mikołaja Gogola to utwór skrojony na miarę każdych czasów, w których wszechogarniająca machina biurokracji daje w kość każdemu, a absurdalne decyzje urzędników stają się kością niezgody w małomiasteczkowej rzeczywistości, która zaciska sobie sama pętlę na szyi. Obłuda. Władza. Totalny Absurd! Czy to wam czegoś nie przypomina? Zaśmiejmy się jeszcze raz… sami z siebie! A jak!

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Kamil Adamek, Alicja Bargieł, Monika Dutka, Julia Gębala, Konrad Hoza, Kinga Kasprzak, Wojciech Łuba, Mateusz Merta, Monika Michalska, Aleksandra Stojanowska

Baza

Michał Stachowski, Wojciech Włodarski