Aktualności
24.1.2025
Kamil Żebrowski

KAMIL ŻEBROWSKI – warsztaty aktorskie

Od 10 lat związany z WTOOPĄ. IV rok AST Kraków. Tańczę hip-hop. Uczę się ekonomii w autorskiej grze RPG mojego przyjaciela, bo jestem nerdem i lubię grać w RPG, gdzie opowiada się wspólnie historyjki i rzuca kośćmi.

WTOOPA? Lubię. Michał? Też lubię.

Chciałbym się z Wami podzielić odrobiną szaleństwa i głupoty oraz poruszyć parę kwestii, które wydają mi się być fundamentalne w budowaniu siebie nie tylko na scenie, ale też poza nią. „Partytura” Schaeffera posłuży nam jako baza wyjściowa, a dalej zobaczymy, co się wydarzy. Do zobaczenia!

24.1.2025
Michał Stachowski

MICHAŁ STACHOWSKI

Nieprawdopodobne, a jednak! Na tej edycji pomysłodawca WTOOPY, Michał, znowu nie poprowadzi warsztatów z emisji głosu! Spodobała mu się możliwość w pełni uczestniczenia we wszystkich WTOOPowych wydarzeniach. Ale i tak pozostaje JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY.

Urodzony w 1974 roku w Krakowie. Studiował śpiew operowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Mozarteum w Salzburgu. Następnie ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się od wielu lat książkami, a i sam coś od czasu do czasu napisze. Z teatrem związany od 1989 roku. Jeden z Ojców Założycieli WTOOPY. Ma lekkiego zajoba na punkcie ładnych głosów. Zawsze możecie się do niego zwrócić z każdą sprawą, bo mimo siwiejącej brody, to chyba jak mało kto potrafi rozmawiać z młodzieżą.

Jeśli chcecie porozmawiać o emisji głosu, macie jakieś pytania dotyczące wad wymowy, chcielibyście się czegoś dowiedzieć na temat głosu – po prostu go spytajcie!

24.1.2025
Grupa Teatralna „Stan Krytyczny”

GRUPA TEATRALNA „STAN KRYTYCZNY” (KRAKÓW)

Grupa Teatralna „Stan Krytyczny” to interdyscyplinarna grupa młodych twórców, działająca przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie pod opieką artystyczną Piotra „Jaszczura” Śnieguły. „Stan Krytyczny” to synkretyczny twór przemieszczający się pomiędzy teatrem, muzyką a nowymi mediami. „Stan Krytyczny” to przede wszystkim ekipa przyjaciół, która nie boi się artystycznych poszukiwań.

Kto ustala zasadę, że psy nie idą do nieba? Czy szukanie odpowiedzi na największe pytania jest grzechem? Katechetka straszyła piekłem, może nie będzie w nim aż tak źle, jeśli trafimy tam razem, prawda? Zazdrościmy artystom z ubiegłych epok. Serio, pożera nas to trochę. Spędzali sobie dnie nad dopieszczaniem spojrzenia Maryi, a to, żeby Jezusowi tu na tym osiołku wygodnie było, a tam na drugim planie to niech sobie ten święty cierpi trochę mocniej. Muzyczkę do pracy też mieli klimatyczną, niezłe te chorały gregoriańskie. Teraz na rynku pracy kryzys. Bóg, nie dość, że nie wypłaca wynagrodzenia, to nawet na maile nie odpowiada. Podobno warto bywać wyszczekanym. Zwłaszcza w sytuacjach, w których ktoś z góry próbuje nam wmówić, że nasze życie zależne jest od jakiegoś absolutu, który patrzy na nas z góry i decyduje, kto zasługuje na potępienie, a kto nie. Komu należy się szacunek, a kto jest zwykłym kundlem? Poczekajmy, aż głowy Kościoła ustalą, co jest dobre, a co złe. To będzie taki spacer z psem. No właśnie. To my wyprowadzamy psa, czy to pies nas wyprowadza?

„Psalmy”, sobota, 1 lutego, godz. 18.10

23.1.2025
Restauracja Kalinka

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować sponsorowi tegorocznej suwalskiej edycji WTOOPY:

Restauracji KALINKA – smaki Suwalszczyzny.

23.1.2025
Teatr „Fundamentum”

TEATR „FUNDAMENTUM” (ZDUŃSKA WOLA)

Grupa działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od kilkunastu lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci teatru odkrywają coś nowego.

„Niesamowici bracia Limbourg” to historia trzech średniowiecznych iluminatorów, działających na dworze francuskiego księcia Jeana de Berry. Akcja sztuki skacze po epokach, od średniowiecza do współczesności. Nadaje to jej specyficzny groteskowy wydźwięk, przepełniając absurdalnym humorem egzystencję bohaterów, kaprysy mecenatu, filozoficzną wolność w zmaganiu się z nieuchronnością śmierci. Czy jednak współczesne obrazy kulturowe nie sięgają głębiej? Do archetypu, do prawzoru, do korzeni, o których… cóż… Pamiętamy?

„Niesamowici bracia Limbourg”, piątek, 31 stycznia, godz. 16.00

22.1.2025
Anna Gajdzińska

ANNA GAJDZIŃSKA – impro

Pedagog, instruktorka teatralna, twórczyni i reżyser spektakli. Prowadzi szkolenia i warsztaty związane z rozwijaniem kompetencji miękkich. Od lat związana z amatorskimi grupami teatralnymi. Zdobywczyni nagrody najlepszej aktorki na VII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA. Uhonorowana nagrodą Burmistrza Miasta Augustowa za wybitne osiągnięcia o wysokim znaczeniu artystycznym oraz w uznaniu zasług w upowszechnianiu kultury i sztuki. Instruktor ds. animacji i edukacji w zakresie teatru oraz główny instruktor pracowni teatralnej Teatru „Pod Aniołem” Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie pracuje warsztatowo z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

22.1.2025
Teatr „Licho”

TEATR „LICHO” (BIAŁYSTOK)

Teatr „Licho” tworzą pełni energii i pasji do sceny ludzie. Grupa działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku od 2021 r. pod czujnym okiem Magdaleny Kiszko-Dojlidko. Zespół zdobył wiele nagród na różnych festiwalach, m.in. I miejsce i nagrodę specjalną za „stworzenie prawdziwej magii na scenie” na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy czy III miejsce na Podlaskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła”.

„Zapewne nie przyszło wam pamiętać czasów dawnych, kiedy to po ziemiach nam drogich człek z demonem ramię w ramię chadzał pod bogów słowiańskim okiem uważnym. Powiedzieć też trudno, co zdarzyć się musiało, by pamięć o wierze przodków odebrana wam była. Ale wiedzieć wam trza, że w żyłach naszych i waszych krew słowiańska płynie!”. „Karczma” to autorska teatralna wypowiedź twórców Teatru „Licho”, inspirowana wierzeniami słowiańskimi. Spektakl przedstawia historię kilku wędrowców, którzy w czasach słowiańskich przez zbieg okoliczności trafili do jednej karczmy i postanowili podzielić się opowieściami ze swojego życia. Spektakl jest przepełniony magią dawnych wierzeń. Pojawia się w nim taniec, teatr przedmiotu, a niezwykłe historie przenoszą widza do dawnych, pięknych czasów naszych przodków.

„Karczma”, sobota, 1 lutego, godz. 16.00

21.1.2025
Anna Szafranowska

ANNA SZAFRANOWSKA – biały śpiew

Pochodząca z Sejn śpiewaczka, pedagog, animator kultury, instruktor teatralny, instruktor śpiewu tradycyjnego. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Studia podyplomowe w dziedzinie Sztuka. W latach 1994-1998 związana była z Ośrodkiem Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach. W latach 1998-1999 współpracowała z Fundacją „Galeria na prowincji” w Lublinie. W latach 1998-2003 współpracowała z lubelską Fundacją „Muzyka Kresów”, gdzie brała udział w nagraniach płyt. Uczestniczyła wielokrotnie w Letniej Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej, organizowanej przez Fundację „Muzyka Kresów”. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Na styku kultur” w Suwałkach, w ramach którego odbyły się warsztaty tradycyjnych pieśni polskich, litewskich, romskich i strowierskich. Od ponad 20 lat zajmuje się działalnością warsztatową, wykorzystując swój autorski program zajęć, oraz działalnością koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym Suwalszczyzny, mniejszości narodowych na Suwalszczyźnie oraz pieśniom ukraińskim, rosyjskim, romskim i bułgarskim. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych, dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Uczyła się u najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny. Uczestniczyła również w wyprawach etnomuzykologicznych na Białoruś.

21.1.2025
Teatr „Użyteczny”

TEATR „UŻYTECZNY” (EŁK)

Teatr „Użyteczny” działa w ramach zajęć Teatr-Impro przy Ełckim Centrum Kultury i zaprasza wszystkich WTOOPowiczów na spektakl pt. „To(nie)Fikcja”.

Spektakl jest otwartą, niedomkniętą formą sceniczną, próbą zmierzenia się z presją czasu i przestrzenią pełną wewnętrznych obaw – czy jest to możliwe? Otwarciem na bycie niedoskonałym i idealnym. Otwarciem na bycie takim, jakim uda się być, lub takim, jakim w tej chwili być może. Jest próbą podjęcia ryzyka. Próbą akceptacji procesu tworzenia. Scenariusz powstał na bazie własnych przemyśleń i refleksji, które zostały zmiksowane z klasykami lektur szkolnych: „Makbetem”, „Balladyną”, „Małym Księciem” czy „Zemstą”. Wyszedł z tego podwórkowy kolaż, miks, a może nawet strzępek, namiastka dzisiejszej podwórkowej nieistniejącej często rzeczywistości. Spektakl „To(nie)Fikcja” otrzymał nagrodę podczas Przeglądu Teatrów Amatorskich PTAKK w 2024 r. za predyspozycje aktorskie zespołu.

„To(nie)Fikcja”, piątek, 31 stycznia, godz. 19.30

20.1.2025
„Teatr Słowa”

„TEATR SŁOWA” (BIAŁA PODLASKA)

„Teatr Słowa” działa od dwudziestu dwóch lat przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Jest teatrem wielopokoleniowym, skupia 15 uczestników, od 5 do 80 lat, ale większość stanowią seniorzy. W ostatnich latach teatr prezentuje spektakle bialskiego poety i prozaika – Jacka Daniluka. Często są to spektakle o magnackim rodzie Radziwiłłów, który przez ponad dwa wieki był właścicielem Białej Książęcej, obecnie Białej Podlaskiej. Reżyserem „Teatru Słowa” od sześciu lat jest Danuta Szaniawska. W 2024 r. teatr zajął pierwsze miejsce na 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 20024 we Włocławku.

Spektakl „Panie Kochanku” nawiązuje do postaci Michała Karola Radziwiłła, jednego z magnatów – właścicieli dawnej Białej Książęcej. Michał Karol Radziwiłł to jedna z barwniejszych postaci tego rodu, który słynął z licznych, dziwnych opowieści o sobie. Pseudonim „Panie Kochanku” uzyskał, ponieważ często w swoich wypowiedziach używał tego zwrotu. „Teatr Słowa” przedstawi fragment spektaklu „Panie Kochanku”.

„Panie Kochanku”, sobota, 1 lutego, godz. 17.00

20.1.2025
Suwalski Ośrodek Kultury

Bardzo nas cieszy, że wspólnie z Suwalskim Ośrodkiem Kultury po raz drugi organizujemy dla Was WTOOPĘ w Suwałkach. Śledźcie nas na Facebooku, Instagramie, TikToku oraz na naszych stronach internetowych!

20.1.2025
10 dni!

Czas pędzi nieubłaganie! Tym razem wyjątkowo zafundujemy Wam przyspieszone odliczanie! Zostało 10 dni! W ich trakcie poznacie wszystkie zespoły oraz instruktorów. Pamiętajcie, że WTOOPA jest nie tylko dla Was, ale że to Wy ją tworzycie!

15.11.2024
Suwałki powracają!

Pierwsza WTOOPA w 2025 roku – jubileuszowa, bo dwudziesta piąta – powraca do Suwałk!