Aktualności
18.4.2024
RUSZAMY!

Z ogromną radością rozpoczynamy oficjalnie XXIII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Zduńska Wola 2024!

17.4.2024
WTOOPOWE STATYSTYKI
 • 3240 minut warsztatów
 • 2863 lata mają wszyscy uczestnicy
 • 2436 kilometrów przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 520 minut spektakli
 • 146 zaangażowanych osób
 • 96 uczestników warsztatów
 • 87 nowych uczestników
 • 79 różnych imion
 • 58 lat ma najstarszy uczestnik
 • 32 wegetarian
 • 23 raz Michał Stachowski prowadzi warsztaty z emisji głosu
 • 21,53 lat wynosi średnia wieku uczestnika
 • 18,88 lat wynosi średnia wieku uczestnika warsztatów
 • 14 lat ma najmłodszy uczestnik
 • 11 nowych imion
 • 11 zespołów teatralnych
 • 10 placówek
 • 10 ośrodków
 • 10 spektakli
 • 9 prowadzących warsztaty
 • 7 województw
 • 6 Zuzann i Jakubów
 • 6 warsztatów teatralnych
 • 1 raz na WTOOPIE ktoś o nazwisku Kowalski
 • 1 gość specjalny
 • 1 cel przyświeca nam wszystkim

17.4.2024
MARIUSZ PILAWSKI – GOŚĆ SPECJALNY WTOOPY

Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1982 roku. W 2008 roku uzyskał dyplom reżysera dramatu. Debiutował jako aktor w 1982 roku na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Ma na swoim koncie czterdzieści ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt ról drugoplanowych i epizodycznych w filmach. Debiut reżyserski w 1991 roku na Małej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka. Od tego czasu wyreżyserował ponad 25 sztuk teatralnych, przede wszystkim w Łodzi oraz w Płocku. Współpracował z młodzieżą jako animator amatorskiego ruchu teatralnego. Był reżyserem dubbingu. Jest byłym aktorem Teatru Nowego w Łodzi. Od 2008 roku jest dyrektorem Teatru Małego na terenie Manufaktury w Łodzi, który to teatr zbudował od podstaw w ramach powołanego w 2007 roku Stowarzyszenia Komedia Łódzka im. Ludwika Benoit. Był związany z teatrami w Olsztynie, Toruniu, Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy i Tarnowie.

17.4.2024
POZOSTAŁY 24 GODZINY

Do oficjalnego rozpoczęcia XXIII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA – Zduńska Wola 2024 pozostały 24 godziny! Czekamy na Was w Zduńskiej Woli przepełnieni uśmiechem z szeroko rozpostartymi ramionami!

16.4.2024
ZBYSZEK RUDECKI

A osobą, dzięki której WTOOPA zawitała do Zduńskiej Woli, jest nie kto inny jak Zbyszek Rudecki, który teatrem offowym zajmuje się od 19 lat. Tylko lub aż. W Zduńskiej Woli prowadzi dwa teatry: „Fundamentum” i „Face To Face”, wykreślając ze słownika młodych ludzi stwierdzenie – NIE DA SIĘ. Z wykształcenia teolog – studia ukończone na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, oraz historyk, posiadający również fakultet z wychowania do życia w rodzinie – studia ukończone na Uniwersytecie Łódzkim. Teatralny teoretyk i praktyk. Współpracował m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie, Centrum Rozwoju „Ajanta” w Toruniu, a także z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. Posiada certyfikaty ukończenia kursów teatralnych, m.in. Akademii Kultury i Sztuki w Warszawie, Stowarzyszenia Teatru „Wiczy” w Toruniu, Teatru „Pinokio” w Łodzi, praktycznego zastosowania elementów techniki Michaiła Czechowa we wrocławskim „Cloud Theater” i ostatnio w łódzkiej Fabryce Sztuki Teatru „Chorea” oraz Akademii Dojrzałego Twórcy w Teatrze Polskim w Warszawie. O sobie mówi: „Praca z młodzieżą to moja pasja i wyzwanie, bo jak wiadomo: Życie to jest teatr… maski coraz inne, coraz mylne się nakłada; wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra przy otwartych i zamkniętych drzwiach”.

16.4.2024
TEATR „FUNDAMENTUM”

Grupa działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od kilkunastu lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci teatru odkrywają coś nowego.

Obraz. Zdjęcie. Kadr. Uwieczniona chwila. Jakie emocje wywołują w nas obrazy? Zwłaszcza te w mediach społecznościowych. Czy wchodzimy z nimi w interakcję? „Nie przestawajmy rysować. Dopóki rysujemy, mamy pracę, dopóki mamy pracę, mamy pieniądze, dopóki mamy pieniądze, mamy za co rysować. To błędne koło, lecz jeśli pomyślę o tych wszystkich parobkach, których mamy uwieczniać, to wolę, abyśmy my uwieczniali ich, a nie oni nas”. Kiedy robisz zdjęcie, aby zamieścić je w social mediach, o czym myślisz? Aby uwiecznić ich? Czy uwiecznić siebie? Wolałbyś aby inni uwieczniali ciebie? Niesamowici bracia Limbourg to historia trzech średniowiecznych iluminatorów, działających na dworze francuskiego księcia Jana de Berry’ego. Akcja sztuki skacze po epokach – od średniowiecza do współczesności. Nadaje to jej specyficzny, groteskowy wydźwięk, przepełniając absurdalnym humorem egzystencję bohaterów, kaprysy mecenatu, filozoficzną wolność w zmaganiu się z nieuchronnością śmierci. Czy jednak współczesne obrazy kulturowe nie sięgają głębiej? Do archetypu, do prawzoru, do korzeni, o których… cóż… Pamiętamy?

(czwartek, 18 kwietnia, godz. 16.00)

16.4.2024
WOLONTARIAT 5

JAKUB JANAS

Siemka! Jestem Kuba, znany głównie pod ksywką „Jakuboski”. Moje życie to poniekąd nieustająca podróż ku dążeniu do swoich wyznaczonych celów, które łączą ze sobą trochę przygody i fascynujących historii oraz niekończąca się chęć poznawania i poszukiwania nowych doświadczeń. Uwielbiam grać na gitarze elektrycznej i mimo że jestem początkującym gitarzystą, to uwielbiam uciekać w świat muzyki. Kocham uczucie, gdy wieczorami przy dobrej herbacie i dobrej rockowej muzyce mogę uciec od wszystkiego – relaksować się, słuchając lub tworząc dobrą muzykę. Jestem fanem naszego polskiego rocka i metalu. Fascynuje mnie przede wszystkim zespół „Coma”, którego sztukę i przekaz odkrywam na bieżąco. Jednak w polu moich zainteresowań jest także scena zagraniczna. Niegdyś starałem zajmować się motywowaniem wielu moich starych znajomych, którzy zaczerpnęli ode mnie wiele inspiracji, po czym zaczęli odkrywać swoje pasje i umiejętności. Podczas gorszych dni zawsze wiadomo było, że u mnie znajdzie się pomocna dłoń. Zarażony tym zostałem przede wszystkim przez moją Babcię, którą podziwiałem za to, jak bardzo można kochać drugiego człowieka i jak wiele można zdziałać uśmiechem i dobrym słowem. Muszę jeszcze wspomnieć o mojej ostatniej pasji, jaką jest kalistenika i samodoskonalenie się! Te pasje definiują mnie jako osobę i stanowią nieodłączną część mojego życia. Dzięki nim każdy dzień jest dla mnie pełen nowych odkryć i przygód.

WIKTOR PAWLAK

Dzień dobry, jestem Wiktor. Chodzę do Elektronika w Zduńskiej Woli i uczę się na profilu technik informatyk. Uwielbiam sport. Gram w piłkę nożną i jest to mój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu.

MATEUSZ RYNKIEWICZ

Cześć, chodzę do Elektronika w Zduńskiej Woli i jestem w 2 klasie. W wolnym czasie słucham muzyki. Interesuję się piłką nożną – jestem asystentem trenera w KKS Olimpii roczniku 2017-2019. Jeżdżę też dużo rowerem. I to tyle.

ANTONI TOMCZYK

Nazywam się Antek i chodzę do Technikum Elektronicznego w Zduńskiej Woli do 2 klasy o profilu technik informatyk. Interesuję się i gram w piłkę nożną w lokalnej drużynie. W wolnym czasie, oprócz grania w piłkę, lubię słuchać muzyki i spotykać się ze znajomymi.

15.4.2024
TEATR „FACE TO FACE”

Teatr działa od 19 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, skupiając młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdego roku grupa bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody zespołowe i indywidualne, ale przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności w trakcie różnych warsztatów teatralnych. Młodzież dzieli się swoją pasją, energią i empatią nie tylko na scenie. Po prostu kochamy to, co robimy!

15.4.2024
Sponsor – CATERING U GĄSKI

Domowe obiady zapewni nam „Catering u Gąski”. Nazwa nie mogła być inna i nie jest przypadkowa. Właścicielem jest bowiem Adrian Gąsiorkiewicz. Jest mieszkańcem osiedla Karsznice i absolwentem karsznickiego Zespołu Szkół, gdzie kształcił się w technikum gastronomicznym. „Bardzo chciałem zostać w wyuczonym zawodzie i dążyłem do tego ze wszystkich sił. Cel został osiągnięty!” – podkreśla. W swojej kuchni wykorzystuje sprawdzone receptury – „To stare przepisy na pyszne dania. Według nich gotowały w mojej rodzinie babcia i prababcia”. Życzymy smacznego!

15.4.2024
ALEKSANDER BUCHOWIECKI

Być może znacie mnie z poprzednich edycji WTOOPY, a jak nie – to poznacie! Jestem w trakcie studiów aktorskich w Akademii Teatralnej w Warszawie. Odkąd pamiętam, aktorstwo jest moją pasją i bardzo lubię się nią dzielić! Zawitam na XXIII edycję WTOOPY i na pewno stworzymy razem coś ciekawego. Chciałbym zaproponować Wam warsztaty teatralne, podczas których wykorzystamy Waszą wyobraźnię i intuicję. Będziemy również korzystać z Waszego wnętrza i energii. Takie połączenie improwizacji, medytacji oraz technik relaksacji. To będą warsztaty o poznaniu siebie i swoich granic. Ale nie bójcie się! Wszystko na spokojnie i powoli! Będzie to moja szósta WTOOPA!

14.4.2024
WTOOPA PRESS 2

WERONIKA PLUSKOTA

Siema! Jestem Weronika, szósty raz mam przyjemność uczestniczyć we WTOOPIE, jednak będzie to moja pierwsza WTOOPA, na której będę wspierać WTOOPA Press. Należę do Teatru „Face To Face”, więc teatr nie jest mi obcy. Czeka Was mnóstwo teatralnych wygłupów, ponieważ będę się zajmować utrwalaniem dla Was tego, jak świetnie się bawicie na naszych spotkaniach, na WTOOPowym Tiktoku! Nie mogę się doczekać! Do zobaczenia!

ZUZANNA LEWICKA

Hej! Jestem Zuzia. Będzie to moja czwarta WTOOPA! Tym razem będę zdawać relacje o tym, co się będzie działo, na WTOOPowych social mediach, przede wszystkim na Tiktoku. We wrześniu przeprowadziłam się ze Zduńskiej Woli do Lublina. Studiuję pedagogikę specjalną z myślą o połączeniu terapii dzieci z niepełnosprawnością i moich zainteresowań artystycznych oraz pogłębieniu wiedzy o logopedii i rozwoju mowy. Szybko łapię kontakt, więc jeśli będziesz mieć z czymś problem, podejdź śmiało, z uśmiechem pomogę. Niezwykle mi miło, że mogę tu być i nie mogę się doczekać! Do zobaczenia!

14.4.2024
MŁODZIEŻOWY TEATR „eF”

Młodzieżowy Teatr „eF” działa w obecnym składzie od września 2023 roku. Niektórzy dołączyli do zespołu podczas projektu „DwuMiasto”, realizowanego w ubiegłym roku przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. W tym roku grupa debiutuje na scenie WTOOPY ze spektaklem Studium przedmiotu.

Każdy z nas ma przedmiot, który w rękach innego człowieka staje się nudny i bezwartościowy, a dla nas stanowi bezcenną pamiątkę, wzruszenie, czasem niespełnione marzenie. Studium przedmiotu to spektakl inspirowany targami staroci. W początkowym etapie pracy każdy z aktorów otrzymał 5 zł i miał za zadanie kupić przedmiot, który zainspiruje go do opowiadania historii – prawdziwych oraz wymyślonych. Spektakl oparty jest na rozważaniach aktorów oraz na polskiej poezji. Zapraszamy na przedstawienie, które przeniesie Was w świat wspomnień oraz niepowtarzalnych opowieści.

(piątek, 19 kwietnia, godz. 18.00)

13.4.2024
TEATR „ROZREGULOWANI”

Teatr „Rozregulowani” to licealna grupa teatralna – jedna z grup działających od 2001 roku w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Istotna dla zespołu jest wszechstronność i rozwój, dobra zabawa oraz realizacja teatralnej fascynacji. Grupa współpracuje z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, realizując happeningi przed spektaklami festiwalowymi. To będzie ich pierwsza WTOOPA, a opowieściami o tych spotkaniach zafascynowali ich „Nieoetykietkowani” – wielokrotni uczestnicy WTOOPowych spotkań.

Spektakl ZnaczyMY – inspirowany tekstem Freda Apke – zrealizowała grupa licealistek, działających od września 2023 roku w ramach warsztatów artystycznych. Projekt łączy zainteresowania dziewczyn wypowiedzią sceniczną przez teatr dramatyczny, teatr muzyczny i teatr ruchu.

(czwartek, 18 kwietnia, godz. 17.15)

13.4.2024
Sponsor – SKANSEN LOKOMOTYW

A w niedzielę odwiedzimy Skansen Lokomotyw! Jest to pamiątką z lat świetności ważnego węzła kolejowego, jakim były Karsznice na trasie magistrali Śląsk – Porty. Powstał w 1993 roku jako materialna pamiątka w 60. rocznicę oficjalnego oddania Parowozowni Karsznice do użytku i w 150. rocznicę pojawienia się kolei na ziemiach polskich. Była to inicjatywa Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej, wsparta zaangażowaniem pracowników Lokomotywowni Karsznice. Po 1999 roku, wskutek zmian zachodzących w strukturach PKP, ta „perełka” industrialna powoli zaczęła odchodzić w niepamięć. Od 2007 roku Miasto Zduńska Wola wspólnie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola rozpoczęło starania, aby przejąć pod opiekę zagrożony wandalizmem teren Skansenu. Od 2010 roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola stało się oficjalnym użytkownikiem obiektu. W 2011 roku z funduszy Urzędu Miasta odnowiono pierwsze parowozy i lokomotywy spalinowe. Teren Skansenu jest sukcesywnie przywracany do stanu używalności. Na przełomie lutego i marca 2015 roku Skansen Lokomotyw w Karsznicach decyzją Rady Miasta, na wniosek Dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, stał się oficjalnie Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

13.4.2024
PAULINA KOWALSKA

Malowanie dźwiękiem, czyli warsztat improwizacji wokalnej, opierającej się na spontaniczności, kreatywności oraz otwartości na siebie i innych. Celem warsztatów jest pobudzenie wyobraźni i wrażliwości muzycznej, kreatywności oraz odwagi w uwalnianiu głosu. Istotna będzie również integracja oraz zbudowanie poczucia współzależności. Na warsztatach skupimy się na uważnym słuchaniu siebie i innych, obserwacji głosu, ciała oraz na byciu i tworzeniu „tu i teraz”.

Jestem wokalistką, nauczycielką emisji głosu od 20 lat oraz rehabilitantką głosu od 15 lat. Prowadziłam zespoły wokalne, przede wszystkim gospel. Obecnie prowadzę Chór Otwarty, zrzeszający miłośników śpiewania. Jestem członkiem The Fentress Singers oraz Sound in Space Orchestra. Tworzę swoją autorską muzykę oraz współpracuję z Borderline, Aho, Tomaszem Zieniem i SpectAmentiA.

12.4.2024
TEATR „RĘKAWICZKA”

Teatr „Rękawiczka” narodził się ze szkolnego kółka teatralnego, działającego przy Gimnazjum nr 2 w Garwolinie w 2000 roku. Od 2008 roku swoją działalność „Rękawiczka” prowadzi we współpracy z Centrum Sportu i Kultury. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Izabela Rękawek. Skład zespołu tworzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz inne Rękawiczki… W tym teatrze każdy jest twórcą. Nasze spektakle rzadko powstają na podstawie gotowego scenariusza. Wspólnie poszukujemy tematów i środków przekazu. Kochamy ruch i pantomimę, szanujemy słowo. Teatr to nasza przystań, źródło, z którego czerpiemy radość i energię. Jesteśmy grupą przyjaciół, która wspiera się, inspiruje, a przede wszystkim ceni i lubi.

Zamykam oczy. Łóżko jest jak chmura, na której chcę zostać już na zawsze. Mawiają, że sen odzwierciedla myśli, z którymi walczymy za dnia. Zasypiam. Nie do końca wiem, co jest jawą, a co snem. Gdzie jest między nimi granica? Czasami chcę w tym śnie zostać już na zawsze, a czasem marzę, by z niego na zawsze uciec. Otwieram oczy, nie mam pewności, czy już się obudziłem… Spektakl stanowi połączenie teatru ruchu i pantomimy. Opowiada o rozterkach i sprawach ważnych dla osób w wieku nastoletnim. Powstał jako finał warsztatów „INSPIRACJE PLUS”, organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury. Młodzi ludzie pod opieką Bartłomieja Ostapczuka, Izabeli Rękawek i Magdy Chabros postanowili opowiedzieć o tym, co ich boli, co jest dla nich trudne, jak radzą sobie z codziennymi problemami. To spektakl o młodych dla młodych. O istotnym przekazie i magicznej oprawie.

(sobota, 20 kwietnia, godz. 15.30)

12.4.2024
WTOOPA PRESS 1

OLIWIA STĘSICKA

Cześć! Z tej strony Oliwia, mam 19 lat – na WTOOPIE wykonuję dla was zdjęcia na spektaklach i poza nimi, jednocześnie prowadząc social media WTOOPY (które macie wypisane poniżej i na które już Was serdecznie zapraszam). Dbam o infografiki, relacje, rolki, tiktoki i wszystko, co się wiąże z pokazywaniem tego, co się dzieje na bieżąco na naszych spotkaniach. Poza byciem WTOOPowym fotografem (i nie tylko), maluję, rysuję, filmuję i tworzę ceramikę. Moją miłością jest kawa, jednak gdybym miała powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałabym, że WTOOPĘ! I – jak zwykle – już nie mogę się doczekać! Będzie to moja piąta WTOOPA. No i od ubiegłego miesiąca jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA!

Instagram: wtoopa_

Tiktok: @_wtoopa

YouTube: WTOOPA

Facebook: WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne

MAREK MUSIAŁA

Cześć Wam, nazywam się Marek i będzie to moja trzecia WTOOPA i trzecia we WTOOPA Press. W skrócie o tym, czym będę się zajmować – fotografowaniem Was i opieką nad kanałem YouTube WTOOPY. Na co dzień interesuję się filmem, fotografią (też tą analogową), montażem oraz podróżowaniem po innych krajach. PS 1: Nie wiem, czy wspomniałem, ale lubię biegać. PS 2: Bardzo lubię biegać!

11.4.2024
GRUPA MUSICALOWA „eM”

Grupa musicalowa „eM” działa już od 14 lat i na przestrzeni tego czasu stworzyła wiele koncertów i spektakli. Młodzież tworzy projekty, odpowiadając na potrzeby i problemy nie tylko swoje własne, ale także świata. Uczy się zaglądać w głąb siebie i odkrywać nieznane dotąd możliwości, szlifuje swój warsztat wokalny, aktorski i taneczny, lecz przede wszystkim dobrze się bawi, rozmawia, wymienia myślami i spostrzeżeniami na tematy, które ją dotykają. „eM” to po prostu przestrzeń, w której można być sobą, gdzie ściąga się wszelkie maski i wykorzystuje sztukę jako formę wyrażania swoich myśli.

11.4.2024
Sponsor – MPWiK

Po raz kolejny serdecznie dziękujemy

Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli Sp. z o.o.

za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia!

11.4.2024
JULIA ĆWIAN

Jedne z warsztatów aktorskich poprowadzi, debiutująca na WTOOPIE, Julia Ćwian – studentka Wydziału Aktorskiego ze specjalizacją wokalno-aktorską Akademii Teatralnej w Warszawie. Uwielbia stand-up, jest wyjątkowo wesołą i dowcipną osobą. Zajmuje się również dubbingiem. Można ją oglądać na deskach warszawskiego Teatru Capitol.

10.4.2024
„TAKE TEAM”

„Take Team” to zespoły reprezentacyjne Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia. Jest to grupa rotacyjna, w której co sezon pojawia się nowa ekipa – powołana przez instruktora – która przygotowuje spektakl mający być prezentowany na różnych konkursach i festiwalach.

Wrony to historia trudnej relacji matki i córki, oparta na powieści Petry Dvorakowej o tym samym tytule. Widzimy obraz pozornie ułożonej, bezproblemowej rodziny, która tak naprawdę zmaga się z niezrozumieniem, brakiem zaufania, chorą rywalizacją i wieloma innymi problemami, które sprawiają, że jest ona po prostu dysfunkcyjna.

(piątek, 19 kwietnia, godz. 19.00)

Cztery siostry, cztery poglądy na świat, cztery zupełnie różne charaktery. Kiedy jedna z nich zostaje pobita na urodzinach ich matki, rozpoczynają trudny i złożony proces analizy swoich relacji, które wcale nie są takie idealne. Każda z nich ukrywa przed resztą jakiś sekret, każda z nich nie zamierza się nim dzielić. Czy uda im się w jakikolwiek sposób porozumieć? I jaką rolę w ich dzisiejszym życiu gra matka? Werona to opowieść o latynoskiej rodzinie, pełnej temperamentu i nakręcanych przez siostry dram.

(sobota, 20 kwietnia, godz. 17.30)

10.4.2024
WOLONTARIAT 4

NIKODEM TOKARSKI

Cześć! Jestem Nikodem i niedługo znowu będziemy mogli spotkać się na WTOOPIE! Zawsze staram się być pomocny i wspierać innych w potrzebie. Pasjonuję się podróżami, ale ciągle łapię jakieś nowe „zajawki”. Staram się być otwarty na wszystko. Nie mogę się już doczekać spotkania z Wami! Będzie to moja czwarta WTOOPA.

GLEB TRETIAK

Hej, jestem Gleb i mam 19 lat. Jestem z Dnipro w Ukrainie, ale obecnie mieszkam w Krakowie. Żyję, żeby podróżować. Odwiedziłem wiele polskich miast, jeżdżąc autostopem. Interesuję się fotografią i nagrywaniem filmów wideo. Jestem bardzo otwartą i serdeczną osobą, która uwielbia poznawać nowych ludzi. Lubię odkrywać nieznane mi miejsca, czytam książki i uprawiam różne sporty. To będzie moja piąta WTOOPA! Mam nadzieję, że spędzę z Wami cudowne cztery dni!

TOBIASZ BALCERZAK

Tobiasz. Ekstrawertyk, a co za tym idzie człowiek z pasjami. Kolekcjoner pamiątek z PRL, płyt winylowych, pasjonat jazdy motocyklem i rowerem, a także pieszych wędrówek. Można ze mną porozmawiać o wszystkim i o niczym. Ważne, by miało to ręce i nogi. Nienawidzący obłudy i kłamstwa. Realista z dozą optymizmu.

9.4.2024
GRUPA TEATRALNA „SERMO”

Grupa Teatralna „Sermo” powstała w 2015 roku. Wcześniej, od 2001 roku, młodzież uczęszczała na zajęcia teatralne. Na początku zajmowaliśmy się tylko nauką warsztatu recytatorskiego, odnosząc duże sukcesy. Braliśmy udział w konkursach recytatorskich i organizowaliśmy wieczory poetyckie. Z biegiem lat  postanowiliśmy zaprezentować również nasz warsztat aktorski i przygotowywać widowiska artystyczne i sztuki teatralne. Lubimy grać przed publicznością, która jest najlepszym recenzentem naszych umiejętności.

Monodram Matka, na podstawie sztuki S.I. Witkiewicza Matka – Niesmaczna historia w dwóch aktach, to obraz toksycznego związku między matką a synem. Matka, Janina Węgorzewska, jest zubożałą baronówną, a jej syn, Leon, wizjonerem, który chce zbawić świat i poszukuje na to sposobu, tracąc przy okazji ciężko zarobione przez matkę pieniądze. Matka bardzo kocha i jednocześnie nienawidzi swojego syna. Bez wątpienia jest on w jej życiu najważniejszy. W sztuce wybrzmiewa wiele emocji: wściekłość, gniew, rozczarowanie, tęsknota i miłość. Monodram zdobył II miejsce w finale krajowym 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku w 2023 roku.

(piątek, 19 kwietnia, godz. 17.15)

Monodram Fakt, na podstawie prozy Sławomira Mrożka, opowiada historię kobiety oszukiwanej przez męża. Ukazuje jej dramat, kiedy odkrywa, że całe życie żyła w związku z mężczyzną, którego darzyła wielkim uczuciem, a który okazał się oszustem.

(sobota, 20 kwietnia, godz. 16.50)

9.4.2024
Sponsor – CUKIERNIA WITCZAK i POKORA

A jak to zwykle w Zduńskiej Woli bywa… będzie coś słodkiego. I z góry za tę słodycz dziękujemy Cukierni Witczak & Pokora!

9.4.2024
DUSIEK OLSZAŃSKI

Studiuje na IV roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zaczynał od tańca współczesnego, potem poznał waacking i voguing. Traktuje taniec nie jako formę rywalizacji, ale raczej jako sposób na dobrą zabawę i odnalezienie kontaktu między umysłem a ciałem. „Zabawa dziecięca, jak i zabawa dorosła zawierają element badania, uczenia się i RYZYKA z wypłatą w postaci przyjemnego doświadczenia «przepływu» lub całkowitego, bezinteresownego pogrążania się w działaniu” – napisał Richard Schechner. A ja podczas moich warsztatów chciałbym znaleźć sposób na to, żeby wciągnąć Was w zabawę za pomocą ciała w ruchu. A najbliższa zduńskowolska WTOOPA będzie moją siódmą!

8.4.2024
WOLONTARIAT 3 – Stowarzyszenie WTOOPA

PIOTR KAWCZYŃSKI

Cześć, jestem Piotrek. Mam sporo zainteresowań, ale najbardziej lubię spędzać czas z przyjaciółmi. Jestem wesołą osobą i cenię sobie optymizm u innych. Cieszę się bardzo, że znów zobaczymy się na WTOOPIE. To będzie moja szósta edycja! No i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

KONRAD MAZURKIEWICZ

Cześć, jestem Konrad, mam 25 lat, interesuję się motoryzacją, sportami walki oraz piłką nożną. Będzie to moja piąta WTOOPA w roli wolontariusza. Jestem tez członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

8.4.2024
TEATR „eF”

Teatr „eF” (dawniej „Filistyn”) powstał z inicjatywy Krystyny Małeckiej w 1978 roku w Szkole Podstawowej nr 31 w Bielsku-Białej. W 2018 roku, podczas obchodów 40-lecia działalności, zespół został oficjalnie przekazany przez Krystynę Małecką – Aleksandrze Małeckiej (prowadzącej grupy teatralne od 2017 roku), która kontynuowała pracę z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami teatralnymi w Domu Kultury w Hałcnowie aż do 2020 roku. W 2020 roku pracę z zespołem rozpoczęła również nowa instruktorka – Natalka Smyk. Ze względu na pandemię oraz zmianę siedziby zespołu przez dwa lata teatr działał pod zmienioną nazwą „Coś z nicoś”, aby we wrześniu 2022 roku powrócić do pierwotnej nazwy – Teatr „eF”.

Witamy w świecie, w którym, żeby być dorosłym, nie wystarczy mieć osiemnastu lat. Aby stać się DOROSŁYM, trzeba zdać skomplikowany egzamin. Wraz z bohaterami spektaklu zastanowimy się nad istotą bycia dorosłym, sprawdzimy, czy jesteśmy gotowi być dorosłymi i NIE odpowiemy na pytanie „Kim jesteśmy?”.

(sobota, 20 kwietnia, godz. 20.15)

8.4.2024
WOLONTARIAT 2 – Stowarzyszenie WTOOPA

SARA KOLANKOWSKA

Hej! Jestem Sara, to moja szósta WTOOPA, zatem pewnie się już znamy. Kończę filmówkę, więc pewnie rozpoznacie mnie po tym, że będę pisać licencjat pomiędzy przerwami w spektaklach. Jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

MAJA CYBULSKA, czyli skazana na WTOOPĘ

Rzecznik policji o mieszkance Zduńskiej Woli: Notowana już ośmiokrotnie uczestniczka festiwalu WTOOPA, została ponownie przyłapana na przygotowaniach do kolejnej edycji. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze znaleźli koszulki z poprzednich rozbojów oraz identyfikatory wskazujące na sprawcę. Znana do tej pory policji jako występująca podczas festiwalu oraz członek WTOOPY Press, tym razem nie wywinie się. Została skazana na cztery dni prac wolontariackich. „Na co dzień uczy się marketingu i wychowuje roczną córkę” – dodaje osoba z otoczenia Cybulskiej. Dziecko na czas odsiadki pozostanie pod opieką ojca. Na wolności wciąż pozostaje szef organizacji, Michał Stachowski. Ktokolwiek ma informację o miejscu jego pobytu, proszony jest o podanie jej na pobliskim komisariacie, uprzednio poprawnie wymawiając wszystkie samogłoski.

7.4.2024
TEATR „ABERRACJA”

Teatr „Aberracja” powstał w 2023 roku z inicjatywy Skyli Hargreaves i Amelii Woźniak. W skład zespołu wchodzą uczennice klasy teatralnej VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Na scenę przenosimy swoje przemyślenia, aby podzielić się nimi, powodując u widzów pojawienie się niecodziennych odczuć. Nasza grupa powstała w celu rozwinięcia się zarówno artystycznie, jak i emocjonalnie.

Śmierć, czyli temat, który w głowach ludzi wywołuje masę różnych myśli. Jedni panicznie się jej boją, drudzy na nią czekają, a jeszcze inni podchodzą do niej neutralnie. Ale, wiadomo, ilu ludzi, tyle teorii na jej temat i tego, co jest po niej. Sto dwudziesta to spektakl napisany od początku przez obie reżyserki, ukazujący ich podejście do tego tematu. Jest to niekonwencjonalne, niekomfortowe, głośne oraz abstrakcyjne przedstawienie tego motywu, którego celem jest wywołanie u widzów refleksji.

(sobota, 20 kwietnia, godz. 19.00)

7.4.2024
Sponsor – FORTUNA

Serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji naszej imprezy kierujemy do sponsora zduńskowolskiej edycji – producenta soków FORTUNA.

7.4.2024
STUDIO TAŃCA „ARABESQUE”

Studio Tańca „Arabesque” to szkoła, w której od wielu lat szkolą się dzieci, młodzież i dorośli. Liczy kilkuset uczniów, a wyjątkowa grupa 100 tancerzy tworzy Teatr Tańca „Arabeska”. Głównym choreografem jest założycielka szkoły Aneta Barton. Warsztaty poprowadzą solistki: Klaudia Barton, Weronika Jakubowiak oraz Natalia Rogalewicz.

6.4.2024
WOLONTARIAT 1 – Stowarzyszenie WTOOPA

ROBERT „AJRON” WROŃSKI

Cześć! Jestem Robert i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Zajmuję się odnawialnymi źródłami energii, a dokładniej fotowoltaiką. Pasjonują mnie tatuaże, których z roku na rok przybywa na moim ciele. Szczerze? Już sam nie wiem, ile ich jest (jest też WTOOPA!). Uwielbiam muzykę, która towarzyszy mi każdego dnia i jest jednym z motywów moich dziar. Cytat: „Muzyka nie jest więc w żadnym wypadku, tak jak inne sztuki, odbiciem idei, lecz jest odbiciem samej woli, której przedmiotowością są również idee; dlatego właśnie oddziaływanie muzyki jest o tyle silniejsze i dociera głębiej niż oddziaływanie innych sztuk; te bowiem mówią tylko o cieniu, ta zaś o istocie”. A poza dziarami i muzyką moim hobby jest bushcraft, górskie wypady oraz pływanie na desce Sup. Będzie to moja dwunasta WTOOPA! Do zobaczenia!

KONRAD „SOPEL” SOBCZAK

Cześć! Jestem Konrad i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Będzie to już moja dziesiąta edycja w karierze. Pewnie chcielibyście zapytać: – Jak to jest być wolontariuszem, dobrze? – Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które, by tak rzec, pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo. Ale jak ty to robisz? Skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste. To umiłowanie życia. To właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro… kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę, ot, choćby sadzić… marchew.

6.4.2024
„GRUPA PRZYJEMNA”

„Grupa Przyjemna” została założona w październiku 2022 roku przez Dominika Złotkowskiego w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, który to teatr jest częścią Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Po dwuletniej działalności i zmianach w grupie, wykrystalizował się zespół młodych ludzi – licealistów, którym język teatru offowego, eksperymentalnego (performatywnego) jest bliski.    Na swoim koncie grupa ma jedną premierę spektaklu plenerowego Jutrznia. Obecnie trwają zaawansowane prace nad kolejną, tym razem będzie to spektakl salowy w konwencji site-specific art.

Jutrznia rozumiana literalnie jako nabożeństwo odprawianie o wschodzie słońca, które ma przypominać chrześcijanom o Zmartwychwstaniu Pańskim, w spektaklu Grupy Przyjemnej odczytane będzie jako oczekiwanie brzasku światła, które ma rozświetlić mrok dziejów i zniszczenie przez wojny. Spektakl będzie opowieścią o autorytarnej władzy, która używa siły wobec swoich obywateli/poddanych, tresuje ich oraz oczekuje zamierzonych zachowań. Używa socjotechnik, by stworzyć nowego, posłusznego nie-obywatela. Sytuacja zagrożenia zawsze kształtuje ludzkie charaktery i wpływa na podejmowane wybory. Niektórzy poddają się, stają się konformistami – „płyną z prądem”. Inni zaś zdecydowanie przeciwstawiają się autorytarnej władzy i mimo sytuacji granicznej podejmują walkę. Dlatego, że potrzeba wolności jest głęboko zakorzeniona w każdym z nas. Prawie w każdym. Spektakl miał swoją premierę w grudniu 2023 roku w Głogowie. Spektakl w warstwie muzycznej, a także w tytule, nawiązuje do dokonań Krzysztofa Pendereckiego z tzw. okresu sonoryzmu. Użyty w spektaklu znacznych rozmiarów rekwizyt, odczytywany jest jako sytuacja zagrożenia, manifestacja siły przez opresyjną władzę.

(piątek, 19 kwietnia, godz. 20.15)

5.4.2024
GRUPA TEATRALNA „PRÓBOWNIA”

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, powstały w 2011 roku. Od tamtej pory działa jako sekcja Chodzieskiego Domu Kultury. Samodzielnie opracowujemy sztuki, interpretujemy gotowe teksty, a wcześniej pisaliśmy także własne scenariusze. Jesteśmy sobie sterem i żeglarzem, bo sami reżyserujemy, obmyślamy stroje, rekwizyty i charakteryzację. Często sięgamy po groteskę, wyśmiewając absurdy życia. Naszym celem jest promowanie sztuki teatralnej w lokalnym środowisku, co jednocześnie pozwala nam na realizowanie swojej pasji – bycia na scenie.

Francuska riwiera, hotel na uboczu, idealne miejsce na wypoczynek dla zblazowanej elity. Małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, para narzeczonych, samotna wyniosła dama, szemrany milioner i jeszcze jedna kobieta, której… nikt nie widział. Sielska atmosfera zostaje zburzona, gdy w jednym z pokoi małżeństwo znajduje zwłoki mężczyzny. Przybyły na miejsce zdarzenia inspektor policji nijak nie radzi sobie ze sprawą, bo tropy plączą się, a hotelowi goście bardziej przeszkadzają, niż pomagają w rozwikłaniu zagadki. Co więcej, każdy z tej dziwacznej mieszanki osobistości zdaje się prowadzić swoją własną grę. Morderstwo w hotelu Domaine d’Auriac to komedia kryminalna, mocno nawiązująca do legendarnych utworów Agathy Christie, jednak przyprawiona szczyptą – czasem rubasznego – humoru.

(piątek, 19 kwietnia, godz. 15.30)

5.4.2024
SPONSOR – SERIMAX

Dziękujemy firmie Serimax, która od czwartej bodajże WTOOPY wykonuje dla nas cudowne T-shirty, które cieszą się wśród uczestników ogromną popularnością i przywołują wiele wspaniałych wspomnień! A różnych kolorów jeszcze mamy pewnie na kilka kolejnych lat!

5.4.2024
MICHAŁ STACHOWSKI

Znowu? To już jest naprawdę nudne… Nieprawdopodobne, a jednak! Warsztaty z emisji głosu poprowadzi Michał Stachowski… Właściwie powinien zostać on uznany za gatunek wymierający, ponieważ jest JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY, a co ciekawsze – na wszystkich dotychczasowych dwudziestu dwóch WTOOPACH prowadził warsztaty z emisji głosu (choć nie tylko z tego). Urodzony w 1974 roku w Krakowie. Studiował śpiew operowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Mozarteum w Salzburgu. Następnie ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się od wielu lat książkami, a i sam coś od czasu do czasu napisze. Z teatrem związany od 1989 roku. Jeden z Ojców Założycieli WTOOPY. Zwraca wyjątkową uwagę na kwestie związane z emisją głosu i na punkcie ładnych głosów ma lekkiego świra. Wszyscy, którzy choć raz trafili do niego na zajęcia, wiedzą, że jego ukochaną samogłoską jest… A poza tym zawsze możecie się do niego zwrócić z każdą sprawą, bo mimo siwiejącej brody, to chyba jak mało kto potrafi rozmawiać z młodzieżą.

4.4.2024
NOCLEGI I ŚNIADANIA

Już trzeci raz będziemy (prawie) wszyscy mieszkać w jednym miejscu – ze względów organizacyjnych będziemy gościć w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, który mieści się przy ulicy Zielonej 59a. Śpimy wspólnie na sali gimnastycznej! W szkole będziemy rano wspólnie śniadać, żeby nabrać energii na wszystko, co nas czeka!

PAMIĘTAJCIE O ZABRANIU ŚPIWORÓW i RĘCZNIKÓW!!!

4.4.2024
WSPÓŁORGANIZATORZY

STOWARZYSZENIE KULTURALNO-SPORTOWE „TALENT”

Zostało założone we wrześniu 2014 roku w Zduńskiej Woli. Celem Stowarzyszenia jest wszechstronne wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie szeroko rozumianej kultury i sportu. Działalność Stowarzyszenia to także współpraca z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami. Jest to stosunkowo młode Stowarzyszenie, ale na swoim koncie ma organizację, jak również współorganizację wielu imprez kulturalnych i sportowych. Stowarzyszenie organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal „Folklor Świata”, włącza się również w przygotowanie rekonstrukcji „Bitwy nad Wartą na linii Strońsko – Beleń – Zagórzyce z września 1939 roku”, a także po raz szósty współorganizuje w Zduńskiej Woli Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA.

POWIATOWE CENTRUM KULTURY, SPORTU I REKREACJI W ZDUŃSKIEJ WOLI

W skład PCKSiR wchodzą: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury „Na Pięterku”, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Zapewne poznacie na WTOOPIE niezwykle przyjazną dyrektor PCKSiR – Joannę Jarosławską, która wspiera ideę naszego przedsięwzięcia od samego początku.

MIEJSKI DOM KULTURY ZDUŃSKOWOLSKIE CENTRUM INTEGRACJI RATUSZ

To właśnie tam będziecie uczęszczać na warsztaty i oglądać spektakle. Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, wychowania, edukacji oraz promocji dorobku kulturalnego. Działają tam grupy taneczne, muzyczne, wokalne, teatralne, plastyczne i literackie. MDK jest animatorem wielu form działalności artystycznej, a także organizatorem licznych konkursów, wystaw i koncertów.

POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI

To nie tylko samorząd. To także szeroki zakres działań na terenie powiatu w dziedzinach takich jak kultura, sport, edukacja, ochrona zdrowia, historia, zabytki, pomoc społeczna, pomoc niepełnosprawnym, organizacja różnego rodzaju imprez i wydarzeń, turystyka, organizacje pozarządowe, przedsiębiorczość, urząd pracy itd. Powiat obejmuje pieczą działanie PCKSiR w Zduńskiej Woli.

MIASTO ZDUŃSKA WOLA

Poza sprawami oczywistymi, swoim działaniem na terenie miasta wspiera przedsiębiorców, inwestycje, edukację, zdrowie, opiekę społeczną, wspólnoty lokalne, organizacje pozarządowe, religię, seniorów, młodzież itd. Obejmuje swoim patronatem Miejski Dom Kultury Zduńskowolskie Centrum Integracji RATUSZ.

3.4.2024
STOWARZYSZENIE WTOOPA

Organizatorem WTOOPY jest Stowarzyszenie WTOOPA – taka społeczność dobrych i nieco szalonych ludzi, dla których przygoda z teatrem jest czymś wyjątkowym. Współpracujemy i działamy po to, żebyście w naszych projektach uczestniczyli, czerpali garściami wiedzę, optymizm i radość. Jesteśmy jednak przede wszystkim grupą wielkich Przyjaciół, którzy – mimo różnicy wieku niekiedy nawet coś znaczącej – uwielbiają wspólnie spędzać pożytecznie czas, chociaż i nam zdarzają się chwile relaksu i całkowitego odWTOOPienia… ale to bardzo rzadko. Jesteśmy z Krakowa, Zduńskiej Woli, Torunia, Lubartowa i Lublina. Jak dotąd. Jeśli ktokolwiek zechciałby do nas dołączyć – nic prostszego! Wystarczy jedynie zajrzeć na naszą stronę i najzwyczajniej w świecie przystąpić do naszego magicznego WTOOPowego świata, bo jak ktoś ładnie kiedyś powiedział: WTOOPA to styl życia albo nawet stan umysłu! Więcej możecie dowiedzieć się na stronie www.wtoopa.pl/stowarzyszenie.

3.4.2024
O WTOOPIE

Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA!

WTOOPA nie ma formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, bowiem głównym celem tej imprezy ma być rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere dyskusje. Aby to osiągnąć, istotny jest udział zaproszonych zespołów w całej WTOOPIE, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu.

Może wyjaśnienie, po co robimy WTOOPĘ, zabrzmi nieco górnolotnie, ale będzie za to bardzo szczere. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Dlatego właśnie celowo zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej, uważamy bowiem, że już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą.

Ot, tyle o naszej WTOOPIE.

3.4.2024
RUSZAMY Z ODLICZANIEM

Rozpoczynamy skrócone i skondensowane 15-dniowe odliczanie! Za dwa tygodnie zaczną się XXIII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Zduńska Wola 2024.

W najbliższych dniach poznacie organizatorów, prowadzących warsztaty, sponsorów, no i najważniejsze – wszystkie zespoły teatralne, które stawią się w pełnej gotowości w środku Polski, żeby wspólnie spędzić fantastyczny czas, przepełniony teatrem od rana do nocy!

1.4.2024
ZNIECIERPLIWIENI?

Czyżby ktoś tu się niecierpliwił, dlaczego jeszcze nie rozpoczęło się odliczanie?

Musicie się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Już od środy ruszamy!