Uczestnicy

W XXIII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” – Zduńska Wola 2024 wezmą udział przedstawiciele dwunastu zespołów teatralnych, reprezentujących siedem województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziewięć spektakli.

Grupa Teatralna „Próbownia”

John Hamillton

   Morderstwo w hotelu Domaine d’Auriac

reż. Piotr Mąka

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, powstały w 2011 roku. Od tamtej pory działa jako sekcja Chodzieskiego Domu Kultury. Samodzielnie opracowujemy sztuki, interpretujemy gotowe teksty, a wcześniej pisaliśmy także własne scenariusze. Jesteśmy sobie sterem i żeglarzem, bo sami reżyserujemy, obmyślamy stroje, rekwizyty i charakteryzację. Często sięgamy po groteskę, wyśmiewając absurdy życia. Naszym celem jest promowanie sztuki teatralnej w lokalnym środowisku, co jednocześnie pozwala nam na realizowanie naszej pasji – bycia na scenie.

Francuska riwiera, hotel na uboczu, idealne miejsce na wypoczynek dla zblazowanej elity. Małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, para narzeczonych, samotna wyniosła dama, szemrany milioner i jeszcze jedna kobieta, której… nikt nie widział. Sielska atmosfera zostaje zburzona, gdy w jednym z pokoi małżeństwo znajduje zwłoki mężczyzny. Przybyły na miejsce zdarzenia inspektor policji nijak nie radzi sobie ze sprawą, bo tropy plączą się, a hotelowi goście bardziej przeszkadzają, niż pomagają w rozwikłaniu zagadki. Co więcej, każdy z tej dziwacznej mieszanki osobistości zdaje się prowadzić swoją własną grę. Morderstwo w hotelu Domaine d’Auriac to komedia kryminalna, mocno nawiązująca do legendarnych utworów Agathy Christie, jednak przyprawiona szczyptą – czasem rubasznego – humoru.

Grupa Teatralna „Próbownia”: Chodzieski Dom Kultury, ul. Warsztatów Jazzowych 2, 64-800 Chodzież

Prowadzący zajęcia: Piotr Mąka

Zespół: Dawid Górski, Jakub Jaworski, Wiktoria Jóźwiak, Michalina Kozioł, Zuzanna Ryszewska, Blanka Sworowska, Nikodem Szudrowicz

„Take Team”

Petra Dvorakova

   Wrony

reż. Jakub Pieczka

„Take Team” to zespoły reprezentacyjne Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia. Jest to grupa rotacyjna, w której co sezon pojawia się nowa ekipa – powołana przez instruktora – która przygotowuje spektakl mający być prezentowany na różnych konkursach i festiwalach.

Wrony to historia trudnej relacji matki i córki, oparta na powieści Petry Dvorakowej o tym samym tytule. Widzimy obraz pozornie ułożonej, bezproblemowej rodziny, która tak naprawdę zmaga się z niezrozumieniem, brakiem zaufania, chorą rywalizacją i wieloma innymi problemami, które sprawiają, że jest ona po prostu dysfunkcyjna.

„Take Team”: Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia, ul. Męczenników Oświęcimskich 37, 43-229 Ćwiklice

Prowadzący zajęcia: Jakub Pieczka

Zespół: Barbara Sojka-Suchoński, Wiktoria Urbaniec

„Grupa Przyjemna”

Dominik Złotkowski

   Jutrznia

reż. Dominik Złotkowski

„Grupa Przyjemna” została założona w październiku 2022 roku przez Dominika Złotkowskiego w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, który to teatr jest częścią Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Po dwuletniej działalności i zmianach w grupie wykrystalizował się zespół młodych ludzi – licealistów, którym bliski jest język teatru offowego, eksperymentalnego (performatywnego). Na swoim koncie grupa ma jedną premierę spektaklu plenerowego Jutrznia. Obecnie trwają zaawansowane prace nad kolejną, tym razem będzie to spektakl salowy w konwencji site-specific art.

Jutrznia rozumiana literalnie jako nabożeństwo odprawianie o wschodzie słońca, które ma przypominać chrześcijanom o Zmartwychwstaniu Pańskim, w spektaklu „Grupy Przyjemnej” odczytane będzie jako oczekiwanie brzasku światła, które ma rozświetlić mrok dziejów i zniszczenie przez wojny. Spektakl będzie opowieścią o autorytarnej władzy, która używa siły wobec swoich obywateli/poddanych, tresuje ich oraz oczekuje zamierzonych zachowań. Używa socjotechnik, aby stworzyć nowego, posłusznego nie-obywatela. Sytuacja zagrożenia zawsze kształtuje ludzkie charaktery i wpływa na podejmowane wybory. Niektórzy poddają się, stają się konformistami – „płyną z prądem”. Inni zaś zdecydowanie przeciwstawiają się autorytarnej władzy i mimo sytuacji granicznej – podejmują walkę. Dlatego, że potrzeba wolności jest głęboko zakorzeniona w każdym z nas. Prawie w każdym. Spektakl miał swoją premierę w grudniu 2023 roku w Głogowie. W warstwie muzycznej, a także w tytule, nawiązuje do dokonań Krzysztofa Pendereckiego z tzw. okresu sonoryzmu. Użyty w spektaklu znacznych rozmiarów rekwizyt, odczytywany jest jako sytuacja zagrożenia, manifestacja siły przez opresyjną władzę.

„Grupa Przyjemna”: Centrum Kultury Miejski Ośrodek Kultury, Rondo Konstytucji 3 Maja 2, 67-200 Głogów

Prowadzący zajęcia: Dominik Złotkowski

Zespół: Bartosz Borowski, Mateusz Dąbrowski, Norbert Dejlich, Łukasz Kaźmierczak, Łukasz Kowalski, Martyna Walas

Grupa Musicalowa „eM”

Grupa musicalowa „eM” działa już od 14 lat i na przestrzeni tego czasu stworzyła wiele koncertów i spektakli. Młodzież tworzy projekty, odpowiadając na potrzeby i problemy nie tylko swoje własne, ale także świata. Uczy się zaglądać w głąb siebie i odkrywać nieznane dotąd możliwości, szlifuje swój warsztat wokalny, aktorski i taneczny, lecz przede wszystkim dobrze się bawi, rozmawia, wymienia myślami i spostrzeżeniami na tematy, które ją dotykają. „eM” to po prostu przestrzeń, w której można być sobą, gdzie ściąga się wszelkie maski i wykorzystuje sztukę jako formę wyrażania swoich myśli.

Grupa Musicalowa „eM”: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Zjednoczenia 67, 43-250 Pawłowice

Prowadząca zajęcia: Klaudia Macharzyńska, Monika Kurowska

Zespół: Jakub Gruszka, Zofia Kapustka, Jan Noszczyk, Anna Rosmus, Hanna Skorupka, Katarzyna Wasilewicz, Maciej Wojtas

Teatr „Aberracja”

Skyla Hargreaves, Amelia Woźniak

   Sto dwudziesta

reż. Skyla Hargreaves, Amelia Woźniak

Teatr „Aberracja” powstał w 2023 roku z inicjatywy Skyli Hargreaves i Amelii Woźniak. W skład zespołu wchodzą uczennice klasy teatralnej VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Na scenę przenosimy swoje przemyślenia, aby podzielić się nimi, powodując u widzów pojawienie się niecodziennych odczuć. Nasza grupa powstała w celu rozwinięcia się zarówno artystycznie, jak i emocjonalnie.

Śmierć, czyli temat, który w głowach ludzi wywołuje masę różnych myśli. Jedni panicznie się jej boją, drudzy na nią czekają, a jeszcze inni podchodzą do niej neutralnie. Ale, wiadomo, ilu ludzi, tyle teorii na jej temat i tego, co jest po niej. Sto dwudziesta to spektakl napisany od początku przez obie reżyserki, ukazujący ich podejście do tego tematu. Jest to niekonwencjonalne, niekomfortowe, głośne oraz abstrakcyjne przedstawienie tego motywu, którego celem jest wywołanie u widzów refleksji.

Teatr „Aberracja”: VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela, ul. Deotymy 1, 93-203 Łódź

Prowadząca zajęcia: Skyla Hargreaves

Zespół: Maria Barszcz, Zuzanna Ciszewska, Diana Grochala, Skyla Hargreaves, Venice Hargreaves, Laura Olejnik, Amelia Woźniak, Karolina Wróblewska, Daria Ziemian

Teatr „Rękawiczka”

   Cierpienia Młodego

reż. zespół

Teatr „Rękawiczka” narodził się ze szkolnego kółka teatralnego, działającego przy Gimnazjum nr 2 w Garwolinie w 2000 roku. Od 2008 roku swoją działalność „Rękawiczka” prowadzi we współpracy z Centrum Sportu i Kultury. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Izabela Rękawek. Skład zespołu tworzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz inne Rękawiczki… W tym teatrze każdy jest twórcą. Nasze spektakle rzadko powstają na podstawie gotowego scenariusza. Wspólnie poszukujemy tematów i środków przekazu. Kochamy ruch i pantomimę, szanujemy słowo. Teatr to nasza przystań, źródło, z którego czerpiemy radość i energię. Jesteśmy grupą przyjaciół, która wspiera się, inspiruje, a przede wszystkim ceni i lubi.

Zamykam oczy. Łóżko jest jak chmura, na której chcę zostać już na zawsze. Mawiają, że sen odzwierciedla myśli, z którymi walczymy za dnia. Zasypiam. Nie do końca wiem, co jest jawą, a co snem. Gdzie jest między nimi granica? Czasami chcę w tym śnie zostać już na zawsze, a czasem marzę, by z niego na zawsze uciec. Otwieram oczy, nie mam pewności, czy już się obudziłem… Spektakl stanowi połączenie teatru ruchu i pantomimy. Opowiada o rozterkach i sprawach ważnych dla osób w wieku nastoletnim. Powstał jako finał warsztatów „INSPIRACJE PLUS”, organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury. Młodzi ludzie pod opieką Bartłomieja Ostapczuka, Izabeli Rękawek i Magdy Chabros postanowili opowiedzieć o tym, co ich boli, co jest dla nich trudne, jak radzą sobie z codziennymi problemami. To spektakl o młodych dla młodych. O istotnym przekazie i magicznej oprawie.

Teatr „Rękawiczka”: Centrum Kultury i Sportu, al. Żwirki i Wigury 16, 08-400 Garwolin

Prowadząca zajęcia: Izabela Rękawek

Zespół: Hanna Biernacka, Wiktoria Boreczek, Jan Dusza, Julia Głaszczka, Maciej Lewandowski, Zuzanna Maszkiewicz, Michalina Maria Mikulska, Amelia Nozdryn-Płotnicka, Julia Nozdryn-Płotnicka, Zofia Oklesińska, Joanna Przybysz, Bogna Rachwalak, Bożena Szykowna, Eleonora Szykowna, Emanuela Szykowna, Zuzanna Ziółek, Mikołaj Żurawek

Teatr „eF”

   Egzamin

reż. Aleksandra Małecka, Natalia Smyk

Teatr „eF” (dawniej „Filistyn”) powstał z inicjatywy Krystyny Małeckiej w 1978 roku w Szkole Podstawowej nr 31 w Bielsku-Białej. W 2018 roku podczas obchodów 40-lecia działalności zespół został oficjalnie przekazany przez Krystynę Małecką – Aleksandrze Małeckiej (prowadzącej grupy teatralne od 2017 roku), która kontynuowała pracę z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami teatralnymi w Domu Kultury w Hałcnowie aż do 2020 roku. W tym własnie roku pracę z zespołem rozpoczęła również nowa instruktorka – Natalka Smyk. Ze względu na pandemię oraz zmianę siedziby zespołu przez dwa lata teatr działał pod zmienioną nazwą „Coś z nicoś”, aby we wrześniu 2022 roku powrócić do pierwotnej nazwy – Teatr „eF”.

Witamy w świecie, w którym, żeby być dorosłym, nie wystarczy mieć osiemnastu lat. Aby stać się DOROSŁYM, trzeba zdać skomplikowany egzamin. Wraz z bohaterami spektaklu zastanowimy się nad istotą bycia dorosłym, sprawdzimy, czy jesteśmy gotowi być dorosłymi i NIE odpowiemy na pytanie „Kim jesteśmy?”.

Teatr „eF”: Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadzące zajęcia: Natalia Smyk, Aleksandra Małecka

Zespół: Marta Adamaszek, Michał Blachura, Martyna Giełtowska, Justyna Honkisz, Ksawery Męcnarowski, Karolina Wrażeń

Teatr „Rozregulowani”

Fred Apke

   ZnaczyMY

reż. Małgorzata Baryła

Teatr „Rozregulowani” to licealna grupa teatralna – jedna z grup działających od 2001 roku w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Istotna dla zespołu jest wszechstronność i rozwój, dobra zabawa oraz realizacja teatralnej fascynacji. Grupa współpracuje z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, realizując happeningi przed spektaklami festiwalowymi. To będzie ich pierwsza WTOOPA, a opowieściami o tych spotkaniach zafascynowali ich „Nieoetykietkowani” – wielokrotni uczestnicy WTOOPowych spotkań.

Spektakl ZnaczyMY – inspirowany tekstem Freda Apke – zrealizowała grupa licealistek, działających od września 2023 roku w ramach warsztatów artystycznych. Projekt łączy zainteresowania dziewczyn wypowiedzią sceniczną przez teatr dramatyczny, teatr muzyczny i teatr ruchu.

Teatr „Rozregulowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Małgorzata Botor, Maja Ciekańska, Agata Cieślik, Zofia Hojszyk, Wiktoria Józefowicz, Kalina Jóźwiak, Agata Lisowska, Emilia Miś, Amelia Molęda, Maja Możdżeń, Lena Szot, Zuzanna Zdunek, Agata Zniewierowska, Aleksandra Zniewierowska

Młodzieżowy Teatr „eF”

   Studium przedmiotu

reż. Natalia Smyk, Aleksandra Małecka

Młodzieżowy Teatr „eF” działa w obecnym składzie od września 2023 roku. Niektórzy dołączyli do zespołu podczas projektu „DwuMiasto”, realizowanego w ubiegłym roku przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. W tym roku grupa debiutuje na scenie WTOOPY ze spektaklem Studium przedmiotu.

Każdy z nas ma przedmiot, który w rękach innego człowieka staje się nudny i bezwartościowy, a dla nas stanowi bezcenną pamiątkę, wzruszenie, czasem niespełnione marzenie. Studium przedmiotu to spektakl inspirowany targami staroci. W początkowym etapie pracy każdy z aktorów otrzymał 5 zł i miał za zadanie kupić przedmiot, który zainspiruje go do opowiadania historii – prawdziwych oraz wymyślonych. Spektakl oparty jest na rozważaniach aktorów oraz na polskiej poezji. Zapraszamy na przedstawienie, które przeniesie Was w świat wspomnień oraz niepowtarzalnych opowieści.

Młodzieżowy Teatr „eF”: Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadzące zajęcia: Natalia Smyk, Aleksandra Małecka

Zespół: Illia Bukoryi, Karolina Homa, Marta Paprocka, Lena Sikorska, Kinga Wójcik

 

 

A z Lublina…

Anna Bajun i Julia Kowalczyk.

Teatr „Face To Face”

Teatr działa od 19 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, skupiając młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdego roku grupa bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody zespołowe i indywidualne, ale przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności w trakcie różnych warsztatów teatralnych. Młodzież dzieli się swoją pasją, energią i empatią nie tylko na scenie. Po prostu kochamy to, co robimy!

Teatr „Face To Face”: Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Kilińskiego 17, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbyszek Rudecki

Zespół: Marta Chrabelska, Mateusz Firlej, Hanna Hennig, Gabriela Klocek, Lea Neumann, Amelia Paradowska, Aleksandra Pawlak, Justyna Rubajczyk, Bartosz Sławski, Michał Szafrański, Julia Woźnicka

Teatr „Fundamentum”

Beniamin M. Bukowski

   Niesamowici bracia Limbourg

reż. Zbyszek Rudecki

Grupa działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od kilkunastu lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci teatru odkrywają coś nowego.

Obraz. Zdjęcie. Kadr. Uwieczniona chwila. Jakie emocje wywołują w nas obrazy? Zwłaszcza te w mediach społecznościowych. Czy wchodzimy z nimi w interakcję? „Nie przestawajmy rysować. Dopóki rysujemy, mamy pracę, dopóki mamy pracę, mamy pieniądze, dopóki mamy pieniądze, mamy za co rysować. To błędne koło, lecz jeśli pomyślę o tych wszystkich parobkach, których mamy uwieczniać, to wolę, abyśmy my uwieczniali ich, a nie oni nas”. Kiedy robisz zdjęcie, aby zamieścić je w social mediach, o czym myślisz? Aby uwiecznić ich? Czy uwiecznić siebie? Wolałbyś aby inni uwieczniali ciebie? Niesamowici bracia Limbourg to historia trzech średniowiecznych iluminatorów, działających na dworze francuskiego księcia Jana de Berry’ego. Akcja sztuki skacze po epokach od średniowiecza do współczesności. Nadaje to jej specyficzny, groteskowy wydźwięk, przepełniając absurdalnym humorem egzystencję bohaterów, kaprysy mecenatu, filozoficzną wolność w zmaganiu się z nieuchronnością śmierci. Czy jednak współczesne obrazy kulturowe nie sięgają głębiej? Do archetypu, do prawzoru, do korzeni, o których… cóż… Pamiętamy?

Teatr „Fundamentum”: Zespół Szkół Elektronicznych, ul. Łaska 61, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbyszek Rudecki

Zespół: Igor Korcewicz, Amelia Kosińska, Rozalia Mielczarek, Jakub Nieborak, Jan Pokora, Leon Sadowski, Kamil Woliński, Zakhar Yuralaits

Stowarzyszenie WTOOPA

Maja Cybulska, Emil Janczak, Piotr Kawczyński, Sara Kolankowska, Konrad Mazurkiewicz, Jakub Oszust, Zbyszek Rudecki, Konrad Sobczak, Michał Stachowski, Oliwia Stęsicka, Robert Wroński

WTOOPA Press

Zuzanna Lewicka, Marek Musiała, Weronika Pluskota, Oliwia Stęsicka

Obsługa techniczna

Jacek Pietrasik, Dominik Szewczyk, Ryszard Szubert

Wolontariat

Tobiasz Balcerzak, Jakub Janas, Wiktor Pawlak, Mateusz Rynkiewicz, Nikodem Tokarski, Antoni Tomczyk, Gleb Tretiak