Aktualności
15.9.2022
ZACZYNAMY!!!

Oficjalnie rozpoczynamy XIX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TEATRALNE „WTOOPA” – KRAKÓW 2022 i życzymy wszystkim WTOOPowiczom cudownych dni przepełnionych teatrem od rana do późnej nocy!

14.9.2022
GOŚĆ SPECJALNY

To będzie niezwykłe spotkanie, ponieważ Gościem Specjalnym tegorocznej krakowskiej edycji WTOOPY będzie osoba wyjątkowa – jedyna i niepowtarzalna!

Józef „Żuk” Opalski – teatrolog, reżyser teatralny i operowy, muzykolog, literaturoznawca, publicysta, krytyk literacki i muzyczny, wykładowca i pedagog, organizator wydarzeń kulturalnych, koneser muzyki.

Jesteśmy przekonani, że spotkanie z naszym Gościem zapadnie wszystkim WTOOPowiczom w pamięć na długie, długie lata!

Ale zanim to nastąpi, oddajmy głos wybitnemu krytykowi i teoretykowi teatru – Janowi Kottowi – który mówił: „Cała moja radość, jak przyjeżdżam do Krakowa, to jest zobaczyć Żuka. […] Bo Żuk to jest najsłynniejszy Żuk ze wszystkich owadów. To jest Żuk, który pisze, który wystawia, który się awanturuje. Który jest dyrektorem teatru i który uczy w szkole […]. Kraków bez Żuka? Nie byłoby Krakowa”.

14.9.2022
JUTRO RUSZAMY!

Do oficjalnego rozpoczęcia XIX Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „WTOOPA” – Kraków 2022 pozostały 24 godziny!

13.9.2022
WTOOPOWE STATYSTYKI
 • 3296 lat mają razem wszyscy uczestnicy
 • 3240 minut warsztatów
 • 2757 kilometrów przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 450 minut spektakli
 • 137 zaangażowanych osób
 • 99 uczestników warsztatów
 • 83 różne imiona
 • 75 lat ma najstarszy uczestnik
 • 40 wegetarian
 • 24,41 lat wynosi średnia wieku uczestnika
 • 21,52 lat wynosi średnia wieku uczestnika warsztatów
 • 14 lat ma najmłodszy uczestnik
 • 11 spektakli
 • 10 grup teatralnych
 • 10 placówek
 • 9 Julii
 • 9 ośrodków
 • 7 województw
 • 6 rodzajów warsztatów
 • 6 prowadzących warsztaty
 • 6 nowych imion
 • 4 Michałów
 • 2 narodowości
 • 1 gość specjalny
 • 1 cel przyświeca nam wszystkim
13.9.2022
WOLONTARIAT 3

STANISŁAW NOWAK
Nazywam się Stachu, mam 19 lat i pochodzę z Torunia. Nie będzie to moja pierwsza WTOOPA. Z wielką radością poznaje nowych WTOOPowiczów, a pierdzenie okiem i zapominanie imion to tylko część atrakcji, jakie mam Wam do zaoferowania. Obecnie mieszkam w Krakowie, gdzie nie udało mi się ukończyć studium florystycznego, dlatego teraz zapisałem się na technika ochrony. Czy to istotne? Nie, ale miło się czymś pochwalić. Do tego interesuję się rysunkiem i teatrem. No i to tyle kochani, do zobaczenia za niedługo!

GLEB TRETIAK
Jestem Gleb. Pochodzę z Dnipro w Ukrainie. W Polsce, w Krakowie, mieszkam dopiero od kwietnia, dlatego nie mówię jeszcze idealnie po polsku. Jestem bardzo otwartą i serdeczną osobą, która uwielbia poznawać nowych ludzi. Lubię odkrywać nieznane mi miejsca, czytam książki i uprawiam różne sporty. Mam nadzieję, że spędzę z Wami cudowne cztery dni!

12.9.2022
GRUPA TEATRALNA DIALOG

Grupa Teatralna Dialog (Wrocław)
Grupa Teatralna „Dialog” powstała we Wrocławiu w 2021 roku. Pierwszą realizacją zespołu był spektakl Między nami zwierzętami, oparty na wierszach Juliana Tuwima i Jan Brzechwy.

Dzieci gwiazd
Dzieci gwiazd
to spektakl poruszający problem manipulacji i ukazujący mechanizmy wciągania młodych ludzi do sekt. To również spektakl o marzeniach, braku miłości i wsparcia, szukaniu własnej drogi i… o miłości, która jest w stanie pokonać zło.

11.9.2022
MAGDALENA KAWECKA

WARSZTATY: TANIEC II

Jestem studentką trzeciego roku na Wydziale Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W 2018 roku ukończyłam Szkołę Baletową Opery Krakowskiej w Krakowie. Brałam udział w międzynarodowych konkursach tanecznych, reprezentując Polskę między innymi w Portugalii, Anglii, Hiszpanii i Austrii. Jestem również choreografką i nauczycielką tańca. W 2021 roku jako tancerka miałam przyjemność wystąpić w najnowszym klipie artystki Sanah. W 2021 roku miałam zagrałam jedną z głównych ról w filmie krótkometrażowym Piotra Michnika, a w 2022 roku zagrałam w filmie krótkometrażowym w reżyserii Michała Cygana „Jakby to nie byli ludzie” (film został zakwalifikowany na międzynarodowe festiwale w Indiach i Ukrainie). Od 2018 roku jestem choreografem w Teatrze Bakałarz w Krakowie. Współpracuję również z Wydziałem Reżyserii AST w Krakowie przy tworzeniu choreografii do egzaminów i niezależnych spektakli studentów.

11.9.2022
SPONSOR

Pragniemy wyjątkowo podziękować kolejnemu sponsorowi, bez którego tegoroczna krakowska edycja mogłaby się nie odbyć. Serdecznie się kłaniamy i z całego serca dziękujemy!

10.9.2022
TEATR TU

Teatr Tu (Czarnków)
Teatr „Tu” formalnie działa od września 2010 roku. W Miejskim Centrum Kultury, które udostępnia mu salę sceniczną, powstają pomysły i spektakle. Grupa spotyka się w każdy piątek i jest otwarta dla młodzieży ze wszystkich szkół naszego miasta. Z teatrem współpracują studenci, absolwenci czarnkowskiego ogólniaka. Do tej pory przez szeregi teatru przewinęło się już blisko sześćdziesiąt osób, a przygotowane przedstawienia były grane nie tylko w Czarnkowie, ale także w Złotowie, Środzie Wielkopolskiej czy Rosku. Teatr gra dla dużych i małych, prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Przylesie” w Czarnkowie oraz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach. Aktorzy teatru z sukcesami biorą udział w konkursach recytatorskich i poezji śpiewanej.

ONY
ONY
to oniryczna opowieść o dorastaniu i przemijaniu. Mały chłopiec podróżuje, szukając swojego zaginionego ojca, napotykając mnóstwo przygód, które z czasem zmieniają go w dorosłego. Bajka, która spotyka każdego z nas, w każdej chwili zmierzając zawsze do tego samego celu.

Hikikomori
Hikikomori w języku japońskim oznacza „wejście do środka i niewychodzenie na zewnątrz”. To „ograniczenie do przebywania w zamkniętej przestrzeni domu”. Czy współczesny człowiek ucieka od innych ludzi? Dlaczego stajemy się wbrew naturze samotnikami? Co jest powodem naszych lęków? To historia wyizolowania jednostki od społeczeństwa i próba odpowiedzi dlaczego tak się dzieje?

9.9.2022
OLEK GAŁĄZKA

WARSZTATY: AKTORSKIE II

Cześć. Olek Jestem. Jestem studentem III roku w AST w Krakowie. Aktualnie na urlopie dziekańskim. Aktorstwo jest całkiem ok. Ale to „spotkanie” jest fundamentem wszystkiego. Uważam, że bez szczerego spotkania, zaufania i aktywnej komunikacji nie ma większego sensu uprawiać tego zawodu. Można. Pewnie. Ale byłoby to jakieś takie sztuczne. I nie wierzę, by sprawiało taką samą przyjemność. Chętnie się z Wami spotkam, a jeszcze chętniej poznam. Na warsztatach zobaczycie, co dla mnie jest najważniejsze przy pracy aktora, czyli: podstawy dotyczące pierwszych spotkań z partnerem, jak sobie zaufać, jak czuć się komfortowo w dotyku, jak umieć siebie słuchać, a nie tylko słyszeć. Wierzę w siłę dialogu, więc na pewno trochę sobie pogadamy, ale na spokojnie również podziałamy. Do zobaczenia już wkrótce!

8.9.2022
TEATR ROZREGULOWANI

Teatr Rozregulowani (Zabrze)
Rozregulowani to młodzieżowa grupa teatralna, działająca od 2001 roku w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Nasze spektakle to różne formy prezentacji teatralnej: od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. To, co tworzymy, uzależnione jest od zainteresowań grupy oraz aktualności podejmowanego tematu. Liczy się wszechstronność i rozwój młodych artystów, dobra zabawa w grupie oraz realizacja teatralnej fascynacji. Realizujemy również projekty kulturalne, wyjeżdżamy ze spektaklami teatralnymi i uczestniczymy w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich od miejskich po ogólnopolskie i tworzymy ile się da, żeby dać upust nieposkromionej młodzieńczej energii.

Iwona
To niezwykle eklektyczne i emocjonujące widowisko, wciągające widza od pierwszej sekundy. Modernistyczne podejście do pierwowzoru Witolda Gombrowicza nie jest nachalnym ukazaniem tematu „na siłę”, a przyswajalnym i ciekawym sposobem na prezentacje mechanizmów społecznych i konwenansów. Czarno-czerwony dress code aktorów oraz makijaż pozwalają na nieco groteski, z którą w końcu tak mocno kojarzony jest pierwowzór.

7.9.2022
DUSIEK OLSZAŃSKI

WARSZTATY: TANIEC I

Dusiek (on/jego), 22 lata. Student trzeciego roku krakowskiej AST. Na WTOOPIE bywał już niejeden raz. Teatralnie wychowywał się pod okiem Małgorzaty Baryły w grupie „Rozregulowani”, a następnie w Teatrze „Nieoetykietkowani”. Pierwszą rolę w Teatrze Miejskim w Gliwicach ma już za sobą. Interesuje się też szeroko pojętym ruchem, tańczy waacking, contemporary, a od niedawna poznaje także vogueingową polską scenę ballroomową.

6.9.2022
TEATR REJWACH

Teatr Rejwach (Nagłowice)
Teatr „Rejwach” działa w Ośrodku Teatralno-Edukacyjnym w Nagłowicach, prowadzonym przez Fundację Studio TM Doroty i Artura Anyżów. Zespół działa od 11 marca 2017 roku, początkowo w Gminnym Ośrodku Kultury, a od 2019 roku w Ośrodku Teatralno-Edukacyjnym im. Mikołaja Reja w Nagłowicach. Młodzi aktorzy odczuwają ogromną potrzebę tłumaczenia, porządkowania, komentowania i zrozumienia otaczającego ich świata przez swoje spektakle.

Miłość na recepcie
Miłość na recepcie to historia, która przytrafić się mogła każdemu z nas. Miłość może zdarzyć się wszędzie, nawet tam, gdzie wcale się tego nie spodziewamy. Może dać nam chwile szczęścia, bo nieważny jest czas i miejsce, bo wszędzie można odnaleźć sens swojego życia. Nie bójmy się kochać! To piękne uczucie, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji postawi nas życie. A może właśnie osoba, którą obdarujemy tym uczuciem, potrzebuje tego bardziej niż tlenu…

5.9.2022
WOLONTARIAT 2

PIOTR KAWCZYŃSKI
Cześć, jestem Piotrek. Zwykle towarzyszy mi dobry humor, a wolny czas lubię spędzać w gronie przyjaciół. Moją szczególną umiejętnością jest bycie pozytywnym w każdym aspekcie i dostarczanie dużej ilości rozrywki.

NIKODEM TOKARSKI
Cześć, bardzo się cieszę, że znowu wcielę się w rolę wolontariusza i że już niedługo widzimy się na kolejnej WTOOPIE. Nie lubię się opisywać, wolę zostawić swoją osobę do interpretacji własnej. Mieszkam i uczę się w Zduńskiej Woli, gdzie odbywała się poprzednia edycja. Wolny czas spędzam z przyjaciółmi, którzy są w moim życiu jednym z głównych powodów do radości.

MARCEL PIECHOL
Cześć, z tej strony Marcel. Moje hobby to siłownia, a wolny czas spędzam w gronie przyjaciół. Wypoczywam wszędzie, gdzie mogę. Lubię gotować, mimo że często mi to nie wychodzi. Uczę się w Zespole Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli. Jestem szybszy, niż wyglądam.

JULIA BALCERZAK
Hej, jestem Julia. Chodzę do szkoły plastycznej, a moją pasją jest szycie.

4.9.2022
SPONSOR

Firmie SeriMax dziękujemy, że przygotowuje dla nas (tak lubiane przez Was) t-shirty i czyni to od drugiej edycji WTOOPY, czyli od 2014 roku – na wszystkie WTOOPY, bez względu na to, gdzie się odbywają!

4.9.2022
SPONSOR

Pragniemy serdecznie podziękować Firmie Pakler za okazane nam wsparcie i pomoc przy organizacji naszego teatralnego spotkania!

3.9.2022
WTOOPA PRESS 2

JUSTYNA RUBAJCZYK
Cześć, jestem Justyna i pochodzę ze Zduńskiej Woli, a na tegorocznej krakowskiej WTOOPIE będę miała przyjemność skończyć 20 wiosen. Będzie to moja (prawdopodobnie) ósma WTOOPA (straciłam rachubę około trzech lat temu) [UWAGA redaktora – będzie to siódma WTOOPA Justyny]. Pierwszy raz jednak będę zasilać skład wolontariatu, więc proszę o wyrozumiałość. Interesuję się filmem, równością społeczną i (oczywiście) teatrem. Do zobaczenia!

RAFAŁ DUBEL
No to, na tej WTOOPIE będę jako wolontariusz i będę udawał, że kręcę wideo. Od zawsze mega lubię aktorstwo (no dobra, dokładnie od podstawówki – wcześniejszych źródeł brak) i od lat fascynuję się kinem. Skończyłem prywatną szkołę filmową w Krakowie, a swoje umiejętności aktorskie rozwijałem pod skrzydłami jedynej Pani Małgorzaty Baryły (też będzie na WTOOPIE). Przez dłuższy czas działaliśmy razem w ramach Teatru „Nieotykietkowani” w Zabrzu, której dinozaury (w tym ja) zamieniły się w (prawie wyścigowe) Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Teatr Off-Road (stąd ten żart) (ten o wyścigach) (że niby śmieszne – off-road – jazda off-road, czaicie, nie? że śmieszne) (nieważne…). Poza filmem i aktorstwem zajmowałem się animacjami, kalisteniką, lekkoatletyką, samorządem, organizowaniem kilku imprez (w tym juwenaliów) i ogólnie lubię placki (ale nie mogę ich chwilowo jeść, bo gluten) (sad reactions olny). Dobra, czy to wystarczy? Bo ja to tak o sobie to nie umiem (tak naprawdę umiem, ale co ludzie pomyślą…) (Mama zawsze mówiła: „Nie jesteś pępkiem świata”) (ale w sumie babcia: „Jak dają, to bierz, jak biją – uciekaj”) (także już nie wiem).

2.9.2022
OBSŁUGA TECHNICZNA

MICHAŁ PIOSEK
Michał Piosek uzyskał tytuł teatrologa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, broniąc pracę licencjacką na temat odrealniania rzeczywistości scenicznej za pomocą technik oświetleniowych we współczesnym teatrze. Kontynuując studia, uzyskał również tytuł magistra performatyki. Od kilku lat pracuje jako technik i realizator światła, przygotowując oprawy wizualne do szerokiej gamy wydarzeń kulturalnych (koncerty, festiwale, spektakle plenerowe itp.). Aktualnie na stałe związany jest z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (fot. Klaudyna Schubert).

WOJCIECH WŁODARSKI
Wojtka należy nazywać Tuśkiem, bo inaczej po prostu nie reaguje. To jeden z Ojców Założycieli WTOOPY, który od samego początku rozwiązuje wszystkie zmartwienia natury technicznej i dba, żeby każdy zespół na naszych spotkaniach był technicznie maksymalnie dopieszczony, a czasem nawet i rozpieszczony. Nie radzimy mówić przy Tuśku, że czegoś się nie da zrobić!

1.9.2022
TEATR OFF-ROAD

Teatr Off-Road (Zabrze)
Stowarzyszenie składa się z młodych ludzi, wykształconych w wielu dziedzinach sztuki oraz dzielących zamiłowanie do tworzenia kultury, zwłaszcza teatru. Głównym założeniem Teatru Off-Road jest propagowanie teatru wśród społeczeństwa. Mamy na celu wszechstronny rozwój, od teatru edukacyjnego po teatr alternatywny i offowy. Organizujemy między innymi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, działania artystyczne w przestrzeni publicznej czy spotkania ożywiające życie kulturalne w naszym mieście. Stowarzyszenie swoją działalność rozpoczęło w listopadzie 2018 roku pod nazwą Niezależny Teatr Nieoetykietkowani, aby w czerwcu 2020 roku oficjalnie zmienić nazwę na Teatr Off-Road.

Ich czworo
„Ja jestem ludzka dusza! Ja jestem ten z głębiny szarej dziw. Ja jestem synteza ludzkich dusz”. Wracasz wspomnieniami do dzieciństwa. Analizujesz swoją drogę do dnia dzisiejszego. Jak wiele osób i czynów miało wpływ na miejsce, w którym się aktualnie znajdujesz? Tragedia widziana oczami dziecka, obserwującego kłamstwa, apatie wewnątrz własnego domu, zabiera widza przez powody rozpadu rodziny. Rozpoczynając od wspólnie spędzonego Bożego Narodzenia, kończąc w okolicach Nowego Roku. Spektakl ten jest modernizacyjną wersją dramatu Gabrieli Zapolskiej. Bohaterowie tego dramatu – współcześni ludzie, odgrywający dość trywialną, a powszednią historię małżeńskiej zdrady.

31.8.2022
NINA WOLSKA

WARSZTATY: BIAŁY ŚPIEW

Bytomianka. Z wykształcenia romanistka, z zamiłowania aktorka. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wielokrotna uczestniczka warsztatów tanecznych, między innymi Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, czy wokalnych, między innymi Warsztaty Pieśni Tradycyjnych wrocławskiej grupy Ovo oraz Pieśni Bagien, gdzie uczyła się śpiewu od Olgi Jemialjanczyk, Tetiany Sopiłki, Sofii Herian, Barbary Wilińskiej, Ewy Grochowskiej czy Branko Tadicia. Współpracowała między innymi z katowickimi teatrami: Gry i Ludzie oraz Teatrem Rawa, a także z warszawskim stowarzyszeniem Furu Kolektyw, poznańskim teatrem Porywacze Ciał i ornontowicką fundacją Szafa Gra. Na co dzień pracuje jako instruktor teatralny w Zabrzu i Katowicach oraz śpiewa w katowickim zespole pieśni tradycyjnych „Kuczeryki”.

30.8.2022
TEATR BEZ DIDASKALIÓW

Teatr Bez didaskaliów (Lublin)
Zespół rozpoczął swoją działalność artystyczną w 2014 roku w Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Obecnie członkami teatru są uczniowie lubelskich liceów oraz studenci, będący rezydentami Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Widowiska zrealizowane przez nasz teatr zostały docenione na wielu konkursach.

Ja, kilkunastoletnia?
Spektakl jest efektem kilkumiesięcznych działań teatralnych w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Lublin. Inspiracją stały się zarówno rekwizyty z przeszłości (rodzinne pamiątki czy albumy), jak i poezja. Ważny okazał się nie tylko sam spektakl, ale i proces przygotowań, obfitujący w niezwykłe spotkania z cudownymi ludźmi, warsztaty teatralne, nieoczekiwana fascynacja grupy choreografią i taneczne próby, dynamiczna praca z żywym, poetyckim słowem. To wszystko okazało się drogą docierania do własnych przeżyć i doznań.

29.8.2022
SPONSOR

Dziękujemy również Espresso Service, który jest z nami od pierwszej edycji WTOOPY w 2013 roku! Dzięki niemu w Krakowie zawsze możecie liczyć na absolutnie cudowną kawę w trakcie całej WTOOPY!

29.8.2022
SPONSOR

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować jednemu z naszych sponsorów – Firmie Office Samurai, dzięki któremu możliwe stało się zrealizowanie krakowskiej edycji WTOOPY w tych jakże ciężkich dla wszystkich czasach!

28.8.2022
TYKOCIŃSKI TEATR AMATORSKI

Tykociński Teatr Amatorski (Tykocin)
Tykociński Teatr Amatorski jest spadkobiercą dwóch tradycji teatralnych: polskiego ruchu amatorskiego, którego działalność jest udokumentowana od 1913 roku i żydowskiego teatru amatorskiego, działającego od 1919 roku do połowy lat 20. XX w. Po przerwie wywołanej wojną i ogólnym klimatem społecznym Tykociński Teatr Amatorski odrodził się w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej. Odtąd działa, pielęgnując historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i Podlasia. Przedstawia sztuki nawiązujące do klimatu XIX-wiecznych i przedwojennych teatrów prowincjonalnych i wędrownych. Główny nurt działalności to przywracanie pamięci o minionych czasach i zdarzeniach z historii Tykocina, ukazywanie bogactwa kultury Podlasia, a także odwoływanie się do współczesności, tematyki obyczajowej, pokazującej Tykocin i region współcześnie. Działania teatralne obejmują całe miasto, bowiem miejscami spektakli były i są: kościół parafialny, synagoga, zamek, muzeum, dom kultury, szkoła, restauracje i remiza strażacka. Teatr łączy całą społeczność – aktorzy pochodzą z różnych środowisk i grup wiekowych, dlatego na scenie potrafią się spotkać trzy pokolenia danej rodziny, uczniowie i nauczyciele oraz seniorzy. Teatr, choć nie ma własnej sceny, wystawia wiele sztuk i chętnie z nimi podróżuje po całym Podlasiu.

Rozmowy z Panią Mortis
Mężczyznę w średnim wieku podczas porannej toalety nawiedza Śmierć. W wyniku pomyłki urzędowej daje mu trzy dodatkowe miesiące na dokończenie niezałatwionych spraw. Czy to wystarczający czas? Spektakl mówi o życiu i jego nieodłącznej opozycji – śmierci. O pragnieniach i próbie ich realizacji. I o tym, że w życiu na nic nie jest za późno.

27.8.2022
WTOOPA PRESS 1

KRZYSZTOF GRZYBCZYK
Cześć, nazywam się Krzysiek. Mam 20 lat. Jestem studentem dziennikarstwa w Krakowie. Interesuję się filmem, teatrem i muzyką, z tymi trzema filarami mojego życia staram się mieć do czynienia w teorii i praktyce. Poza studiami pracuję w sklepie fotograficznym.

ADAM JABŁOŃSKI
Cześć, nazywam się Adam i na tegorocznej krakowskiej WTOOPIE występuje w charakterze fotografa. Jestem kreatywny i towarzyski. Lubię poznawać nowych ludzi. Poza fotografią programuję, gram na gitarze i trenuję badmintona. Myślę, że na evencie poznamy się lepiej. Do zobaczenia!

ALEKSANDER KOWALCZYK
Hej, mam na imię Olek i na tegorocznej krakowskiej odsłonie WTOOPY pojawię się jako fotograf. Uwielbiam robić zdjęcia i łapać niezapomniane chwile. Poza fotografią lubię jeździć na rowerze, podróżować oraz grać w ping-ponga.

26.8.2022
TEATR ZBOŻOWY

Teatr Zbożowy (Kielce)
Teatr „Zbożowy”, prowadzony przez Fundację Studio TM Doroty i Artura Anyżów, działa od 15 lat. Otacza mecenatem artystycznym uzdolnioną młodzież z Kielc i okolic, organizując dla niej warsztaty, spektakle teatralne, eventy artystyczne, konkursy, wyjazdy na przeglądy i festiwale. Piętnastu Adeptów Teatru Zbożowego kontynuowało swoją pasję na uczelniach artystycznych w kraju i za granicą, zdobywając zawodowe dyplomy aktorskie i pełnią obecnie rolę Honorowych Ambasadorów Fundacji Studio TM. Fundacja Studio TM w pracy artystycznej wykorzystuje metodę dramartyzmu, polegającego na treningu dziesięciu aspektów osobowości: koncentracji, zmysłów, emocji, mowy, fizyczności, wyobraźni, intelektu, wiary w siebie, energii życiowej i konsekwencji, i realizowanego technikami teatralnymi.

Historia
Historia to spektakl o trudnych relacjach rodzinnych. O buncie młodego pokolenia przeciw zasadom narzuconym przez dorosłych. Każdy ma prawo do własnych wyborów, własnych ideałów. A walka o nie jest trudna i bolesna. Ale nie można zejść z raz obranej drogi. Po to podejmujemy decyzje, żeby ponosić konsekwencje i czynić sobie ziemię poddaną, według własnego scenariusza.

25.8.2022
WOLONTARIAT 1

Konrad SOBCZAK
Cześć! Jestem Konrad, będzie to już moja dziesiąta (!) edycja w karierze. Pewnie chcielibyście zapytać: – Jak to jest być wolontariuszem? – Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi… Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które, by tak rzec, pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo. Ale jak ty to robisz? Skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste. To umiłowanie życia. To właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro… kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę, ot, choćby sadzić… marchew.

Robert WROŃSKI
Cześć, jestem Robert. Zajmuję się odnawialnymi źródłami energii, a dokładniej fotowoltaiką. Moją pasją są tatuaże, których z roku na rok przybywa na moim ciele (jest też WTOOPA!). Uwielbiam muzykę, która towarzyszy mi każdego dnia oraz wycieczki górskie i wypady nad jeziora. Resztę na mój temat dowiecie się, jak mnie poznacie!

Dawid NOWICKI

Cześć. Jestem Dawid, mam 23 lata i jestem ze Zduńskiej Woli. Interesuję się sportem, a dokładniej piłką nożną, oraz kocham jeździć na rolkach. Po raz czwarty będę na WTOOPIE jako wolontariusz i wiem, że będzie to niezapomniane przeżycie. Do zobaczenia!

24.8.2022
TEATR YETA

Teatr Yeta (Łódź)
Teatr Yeta powstał w 2011 roku. Mottem jego działalności jest zdanie ze „Scenariusza dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera: „Bezmyślna sztuka, to kres sztuki!”. Nazwa zespołu wyłoniła się po kliknięciu w link „Losuj artykuł” na Wikipedii. Yeta pochodzi z argentyńskiego slangu lunfardo, którym posługują się „tangueros” – osoby zawodowo zajmujące się tangiem. Yeta oznacza… czynność przynoszącą pecha. Pierwszy skład osobowy wyłonił się z zajęć warsztatowych, prowadzonych dla adeptów off-owej Grupy Teatralnej „Dziewięćsił” (działającej w Łodzi w latach 1987-2012) przez – związanego z nią od 1991 roku, recytatora, aktora i reżysera, od 2006 roku instruktora dramy – Adama Wrzesińskiego. Yeta jest teatrem literackim, opiera swoje poszukiwania artystyczne o ciekawe teksty dramaturgiczne, przede wszystkim młodych polskich autorów, ale w swej pracy sięga również po „znanych i uznanych” dramaturgów i literatów. W pracy warsztatowej główny nacisk kładziemy na proces kreowania postaci przez aktora i wpisanie tejże postaci we wspólnie budowane dzieło sceniczne.

Człowiek, który chciał żyć drugi raz
Każdy z nas chciałby mieć daną drugą szansę. Na wybór szkoły, zawodu… czasem swojej drugiej połowy. Kusi wizja traktowania życia jak kręcenia filmu, gdzie można zawsze krzyknąć: „Stop kamera! Powtarzamy!”. Czy jednak druga szansa powiedzie się bez bagażu doświadczeń z „pierwszej”? Czy brak tego bagażu nie spowoduje, że uparcie powtarzać będziemy raz po raz te same błędy? Jak zareagujemy, widząc po drugiej stronie ulicy kogoś bardzo nam bliskiego, kto… od dawna już nie żyje? Czy brak pogodzenia z życiem – ale także i z losem, z koniecznością przemijania – nie stanie się wirusem, wnikającym w naszą osobowość i niszczącym ją od środka równie cicho jak skutecznie? Za podstawę scenariuszową posłużył tekst z wczesnego okresu twórczości K.K. Baczyńskiego, „ikony pokolenia Kolumbów”. Zamysł adaptacyjny oddaje – pełen typowego dla katastrofistów – klimat kosmicznego entourage’u i kontrastów między sielankową wizją życia a jego szarą i pełną niepokoju rzeczywistością. W sposób typowy dla ówczesnych utworów Baczyńskiego – „poety Apokalipsy spełnionej” – historia zawarta w tym przedstawieniu pokazuje atrofię związków między ludźmi, ich zamieranie i niweczenie w sytuacji odcięcia od korzeni – od wartości, miłości, bliskości i rodzinnego ciepła. Daje świadectwo, że bez tych wartości osobowość człowieka rozpada się na części („elementy”) i nie pomoże w tym żadna ucieczka. Ani na równoległą oś czasu, ani do innego miasta, ani do innego życia. Przeszłość bowiem – miast budować i trwać niczym fundament – okaże się kamieniem u szyi, ciążącym do dna. W towarzyszącej temu spektaklowi autorskiej muzyce w dalekim tle czai się Nieznane i jego przyboczny giermek – Przerażenie. Daleko też, choć wyraźne, są tu słyszalne odgłosy karabinowej palby i równego, złowrogiego łoskotu podkutych, żołnierskich butów.

23.8.2022
KAMIL ŻEBROWSKI

WARSZTATY: AKTORSKIE I

Hej, jestem Kamil. Pochodzę z Lubartowa. Studiuję na AST w Krakowie. Gram na gitarze i tańczę hip-hop. Lubię grać w gry wyobraźni, takie co masz w nich tylko kartkę papieru, ołówek i takie kostki z dużą liczbą ścian. Chciałbym mieć statek kosmiczny i psa. Więcej grzechów nie pamiętam.

22.8.2022
TEATR FACE TO FACE

Teatr Face To Face (Zduńska Wola)
Teatr działa od 10 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, skupiając młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdego roku grupa bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody zespołowe i indywidualne, ale przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności w trakcie różnych warsztatów teatralnych. Młodzież dzieli się swoją pasją, energią i empatią nie tylko na scenie. Po prostu kochamy to, co robimy!

Poczekalnia
Zwykła na pozór poczekalnia, taka do gabinetu lekarskiego, w której spotykają się przypadkowi ludzie po tak zwany papierek. Jednak, żeby go otrzymać, wystawieni zostaną na społeczny eksperyment. Restrykcje, ograniczenia, pozornie dobrowolna manipulacja, strach, poczucie winy, oczekiwanie nagrody. Cienki balans na granicy realu. Czy tajemnicza metamorfoza zmieni ich myślenie? Uspokoi sumienie? Co z tego wyniknie?

21.8.2022
MICHAŁ STACHOWSKI

WARSZTATY: EMISJA GŁOSU

To już jest nieco nudne… warsztaty z emisji głosu poprowadzi Michał Stachowski… Właściwie powinien zostać on uznany za gatunek wymierający, ponieważ jest JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY, a co jeszcze ciekawsze – na wszystkich WTOOPACH prowadził warsztaty z emisji głosu (choć nie tylko z tego). Urodzony w 1974 roku w Krakowie. Studiował śpiew operowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Mozarteum w Salzburgu. Następnie ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się od wielu lat książkami, a i sam coś napisze od czasu do czasu. Z teatrem związany od 1989 roku. Jeden z Ojców Założycieli WTOOPY. Zwraca wyjątkową uwagę na kwestie związane z emisją głosu i na punkcie ładnych głosów ma lekkiego świra. Wszyscy, którzy choć raz trafili do niego na zajęcia z emisji głosu, wiedzą, że jego ukochaną samogłoską jest… A poza tym zawsze możecie się do niego zwrócić z każdą sprawą, bo mimo siwiejącej brody, to chyba jak mało kto potrafi rozmawiać z młodzieżą.

20.8.2022
IDEA WTOOPY

Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! (znów to „i”!). I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA! WTOOPA nie ma formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, bowiem głównym celem tej imprezy ma być rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere dyskusje. Aby to osiągnąć, istotny jest udział zaproszonych zespołów w całej WTOOPIE, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu. Może wyjaśnienie, po co robimy WTOOPĘ, zabrzmi nieco górnolotnie, ale będzie za to bardzo szczere. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Dlatego właśnie celowo zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej, uważamy bowiem, że już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą.

19.8.2022
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY

W tym roku po raz pierwszy WTOOPA zagości w murach zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy, który mieści się na osiedlu Tysiąclecia 15 w Krakowie. Placówka powstała w 1972 roku, w 1987 roku założony tam został stały teatr dzieci i młodzieży Scena „i”, a od 2004 roku jest organizatorem fantastycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów w Scenie „i”. A to wszechobecne „i” oznacza, że teatr tam działający ma być „teatrem inspiracji, interpretacji, innowacji, impertynencji, inicjacji i innych idei”. Wszystkim WTOOPowiczom zatem życzymy, żeby te wszystkie „i” obecne w murach MDK im. A. Bursy przeniknęły do Waszych zespołów. A dobrym duchem i opiekunem Sceny „i” jest Joanna Rudkowska.

18.8.2022
BAZA

Ci, którzy jeszcze tego nie wiedzą, należy się informacja, że WTOOPĘ wymyśliło trzech wielkich przyjaciół, którzy nazwali się BAZĄ – Michał Stachowski, Michał Graffstein (Grafi) i Wojciech Włodarski (Tusiek). Każdy zajmował się czymś innym i stąd też chyba ta inicjatywa się tak udała! [Tak, nie boimy się do tego przyznać!]. W tym roku podczas ósmej już krakowskiej edycji poznacie Michała i Tuśka – pierwszy jak zwykle poprowadzi dla Was warsztaty, a drugi będzie dbał o zapewnienie Wam na scenie jak największego komfortu.

17.8.2022
STOWARZYSZENIE WTOOPA

Organizatorem WTOOPY jest Stowarzyszenie WTOOPA – taka społeczność dobrych i nieco szalonych ludzi, dla których przygoda z teatrem jest czymś wyjątkowym. Współpracujemy i działamy po to, żebyście w naszych projektach uczestniczyli, czerpali garściami wiedzę, optymizm i radość. Jesteśmy jednak przede wszystkim grupą wielkich Przyjaciół, którzy – mimo różnicy wieku niekiedy nawet coś znaczącej – uwielbiają wspólnie spędzać pożytecznie czas, chociaż i nam zdarzają się chwile relaksu i całkowitego odWTOOPienia… ale to bardzo rzadko. Jesteśmy z Krakowa, Zduńskiej Woli, Lublina i Torunia. Jak dotąd. Jeśli ktokolwiek zechciałby do nas dołączyć – nic prostszego! Wystarczy jedynie zajrzeć na naszą stronę i najzwyczajniej w świecie przystąpić do naszego magicznego WTOOPowego świata, bo jak ktoś ładnie kiedyś powiedział: WTOOPA to styl życia albo nawet stan umysłu!

16.8.2022
ROZPOCZYNAMY ODLICZANIE

Rozpoczynamy klasyczne 30-dniowe odliczanie. XIX Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „WTOOPA” – Kraków 2002 odbędą się w Krakowie w dniach 15-18 września 2022 roku. Kraków będzie gościć WTOOPĘ po raz ósmy. Gwarantujemy WTOOPowiczom, że będzie jak zawsze – pracowicie, teatralnie, przyjaźnie, serdecznie i zaskakująco!

28.7.2022
RUSZAMY!

Kochani nasi! Już niedługo zaczną się tu pojawiać informacje o nadchodzącej XIX edycji WTOOPY!