Uczestnicy

W XI Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Bielsko-Biała 2018 weźmie udział osiem zespołów teatralnych, reprezentujących cztery województwa. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli.

Zespół Teatralny Sceny „i”

   Poczekalnia

reżyseria: Joanna Rudkowska

Zespół działa od września 2016 roku w Teatrze Scena „i” przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Uczestnikami zajęć są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W tym składzie powstały dwa spektakle, a Poczekalnia jest pierwszą premierą.

Opowieść inspirowana przeżyciami. Powracające koszmary z dzieciństwa, bezradność wobec zdarzeń, wszechobecny niepokój i niepewność sprowokowały powstanie tego autorskiego spektaklu.

Zespół Teatralny Sceny „i”: Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy, os. Tysiąclecia 15, 31-606 Kraków

Prowadząca zajęcia: Joanna Rudkowska

Zespół: Mateusz Będkowski, Zuzanna Biały, Jakub Cięciwa, Karolina Drzewińska, Justyna Jędrzejczak, Alicja Jurek, Natalia Klimczyk, Paulina Marzewska, Jakub Moraczyński, Maja Nowak, Katarzyna Pacia, Karolina Piech, Wiktoria Staszewska, Weronika Wyka, Serafima Yalynska

Grupa Teatralna „Cokolwiek”

Eugène Ionesco

   Kubuś, czyli uległość w świecie kobiet

reżyseria: Waldemar Lankauf

Grupa działa w MOK w Kędzierzynie-Koźlu od 2009 r. Jej najważniejsze spektakle to: Kelnerki (2011), Moralność pani Dulskiej (2012), Kto otworzy drzwi? (2013), Pokojówki i Łysa śpiewaczka (2015), Poczekalnia i Silniejsza (2017). Zespół był nagradzany i wyróżniany m.in. na festiwalu „Most” w Gdańsku, „Maska” w Chełmie, „But” w Brodnicy, „Proscenium” w Nysie oraz „Odeon” w Andrychowie. Zespół tworzą uczniowie szkół średnich oraz studenci. W 2015 r. grupa gościła na WTOOPIE w Bielsku-Białej z przedstawieniem Kto otworzy drzwi? Nedy Neżdany. Premiera Kubusia odbyła się w marcu 2018 r. w Kędzierzynie-Koźlu.

Kubuś to klasyczna pozycja mistrza teatru absurdu Eugène Ionesco. Dramat skupia się wokół mariażu zbuntowanego Kubusia, którego nadopiekuńcza rodzina (w naszej inscenizacji wyłącznie kobiety) chce zmusić do polubienia ziemniaków ze skwarkami oraz małżeństwa z Robertą. Kubuś nie jest jednak usatysfakcjonowany z przyszłej małżonki, twierdząc, że nie jest wystarczająco… brzydka. To sztuka o buncie przeciw stereotypom myślenia i zachowań, o granicach manipulacji człowieka przez powszechnie panujące obyczaje.

Grupa Teatralna „Cokolwiek”: Miejski Ośrodek Kultury, al. Jana Pawła II 27, 47-220, Kędzierzyn-Koźle

Prowadzący zajęcia: Waldemar Lankauf

Zespół: Marta Bąk, Sabina Faikus, Anna Nowak, Dominika Świstek, Maciej Zydel

Grupa Teatralna „ProjekT”

Janusz Głowacki

   Zaraz zaśniesz

reżyseria: Anna Goc

Martin McDonagh

   Czaszka z Connemary

reżyseria: Anna Goc

Grupa Teatralna „ProjekT” powstała w marcu 2009 roku. Zespół ma za sobą spektakle grane na scenach Teatru 38 i Teatru Ludowego w Krakowie oraz DZIKIEJ Strony WISŁY w Warszawie. W 2017 roku na Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu grupa zdobyła Grand Prix za spektakl Love Project na podstawie dramatu Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera. Aktualnie zespół działa w nieco odświeżonym składzie.

Ona i On: młodzi, z ustabilizowaną karierą zawodową, z planami na przyszłość „we dwoje”, dobrze sytuowani i po prostu piękni. Chyba się kochają, a w każdym razie dobrze im ze sobą. Poznajemy ich w świąteczny wieczór, gdy po przyjęciu u znajomych, lekko rozluźnieni, po raz pierwszy szczerze ze sobą rozmawiają. Czy tak – wydawałoby się – poukładane życie jest tym, czego od siebie wzajemnie oczekują? Co się stanie z ich miłością i czy ta miłość wystarczy, gdy pojawią się problemy? Jak zakończy się ten wieczór? Historia z życia wzięta, której uczestnikiem i autorem jest Janusz Głowacki. To studium przypadku, nad którym przez ostatnie dwa miesiące pracowała Grupa Teatralna „ProjekT”. Zaraz zaśniesz jest jedną z trzech autobiograficznych jednoaktówek Głowackiego, które powstały w 1980 r. Prywatne, wówczas uporządkowane życie dramatopisarza poddane zostało próbie: lokalny twórca tekstów dla teatru stał się twórcą rozchwytywanym przez teatry Europy, a zaraz potem i świata, zapraszanym do współpracy przez największych reżyserów teatralnych lat 80. XX wieku. Sława i związane z nią możliwości przyszły nagle, w trudnym politycznie czasie, w wieku, w którym powinno zakładać się rodzinę i spokojnie żyć. Jaką powinno się podjąć decyzję w takim momencie? Co można, a co trzeba poświęcić?

Connemary, małe wiejskie miasteczko, gdzie wszyscy się znają i gdzie w dobrym tonie jest być „takim jak wszyscy”. Aby urozmaicić sobie nudne małomiasteczkowe życie, wymyśla się plotkę, która w pewnym momencie, powtarzana przez lata, zaczyna żyć swoim własnym życiem, prowokując niebezpieczne konsekwencje.

Grupa Teatralna „ProjekT”: Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Rynek 6, 32-020 Wieliczka

Prowadzący zajęcia: Anna Goc

Zespół: Mikołaj Mikś, Jakub Oderski, Norbert Panert, Bartłomiej Poradzisz, Alicja Semrał, Aleksandra Tokarczyk

Grupa Teatralna „W Kratkę”

Grzegorz Reszka

   Bolero

reżyseria: Waldemar Lankauf

Grupa działa w MGOK w Głogówku od 2011 r. Osoby, które przygotowały prezentowane na WTOOPIE Bolero, są w niej od samego początku, czyli już od 8 lat. W początkowym okresie zespół wystawiał teksty dziecięce, m.in. Królewnę Kunegundę czy Idziemy po skarb. Po przejściu młodych aktorów do kategorii teatru młodzieżowego pierwszy ich spektakl Nuda według tekstu Grzegorza Sławińskiego przyniósł im nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach w Chełmie, Poznaniu, Brodnicy, Nysie i Łodzi. Kolejne propozycje w repertuarze grupy stanowiły: Nie szata zdobi człowieka oraz Romeo i Julia (w konwencji teatru cieni). Premiera Bolera odbyła się na początku kwietnia w Lubartowie w trakcie Spotkania z Teatrem ABSURDU.

Na scenie siedzi orkiestra bez instrumentów, a dyrygent zaczyna wymachiwać batutą. Jest niezadowolony z „gry”. Na argument orkiestry, że bez instrumentów grać nie sposób, dyrygent zarzuca jej brak wyobraźni, która jest w muzyce najważniejsza. Obie strony nie potrafią się dogadać, czynią sobie różne złośliwości, ale są skazane tylko na siebie (okazuje się, że nie można otworzyć drzwi). Tylko zespołowo i w zgodzie można odnosić sukcesy. A przywódca grupy musi mieć wizję i postępować etycznie, skoro chce być dla innych autorytetem.

Grupa Teatralna „W Kratkę”: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku, ul. Batorego 10, 48-250 Głogówek

Prowadzący zajęcia: Waldemar Lankauf

Zespół: Kacper Jaros, Paulina Janik, Zuzanna Nieckarz, Julia Niewitecka, Marta Sikorska

Grupa Teatralna „Kulisy”

Renata Morawska

   Zmysł udziału

reżyseria: Renata Morawska

Zespół powstał we wrześniu 2009 roku. Łączy formy teatru ruchu i twórczej improwizacji z ambitną pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu, teatr poezji). Skupia młodzież w wieku od 15 do 19 lat. Istotą cotygodniowych spotkań jest łączenie edukacji teatralnej z pracą nad własnym rozwojem osobowym, szeroko rozumianą kreatywnością i umiejętnościami społecznymi (zwłaszcza współpracą i dobrą komunikacją). W obecnym składzie jest 14 osób – 7 kontynuuje zajęcia z poprzednich lat, a 7 osób uczęszcza na zajęcia od września 2017 roku. Z dotychczasowych wychowanków część utrzymuje żywe kontakty z instruktorką i grupą.

Spektakl Zmysł udziału inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej. W trakcie prób dokonano wyboru wierszy bądź ich fragmentów, które złożyły się na scenariusz pewnej uniwersalnej opowieści o życiu człowieka poszukującego sensu – począwszy od jego zaistnienia jako osobnego bytu we Wszechświecie przez narodziny – tak fizyczne, jak i narodziny samoświadomości – poznanie świata relacji międzyludzkich i szeroko rozumianych relacji z różnymi formami istnienia (rośliny, zwierzęta, formy nieożywione, pojęcia abstrakcyjne itd.), określenie podstawowych hierarchii wartości oraz rozpoznanie własnych uczuć i reakcji, aż po świadome przyjęcie postawy zaangażowanego uczestnictwa w życiu. Spektakl łączy formę teatru ruchu z teatrem poezji.

Grupa Teatralna „Kulisy”: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Renata Morawska

Zespół: Adrianna Brzeżny, Hanna Caputa, Lidia Czub, Konrad Gandyk, Jakub Goryl, Joanna Koczur, Maja Marek, Angelika Mulka, Jacek Pawlus, Anna Pietryka, Julia Szturc, Monika Wiech, Izabela Wieczorek, Paulina Wochnik

Zespół Teatralny „Elipsa”

   Czarodzielnica

reżyseria: Aleksandra Słowińska i Nikola Palej

   K4

reżyseria: Aleksandra Słowińska i Nikola Palej

Grupie, działającej od 2007 roku, niezmiennie towarzyszy entuzjazm i zapał do działania, zaś na zajęciach panuje doskonała twórcza i pozytywna energia. Grupa zgłębia teatr przede wszystkim przez wspólną zabawę. Młodzież nieustannie uczestniczy w festiwalach, warsztatach, konkursach, wspólnych wyjazdach i międzynarodowych wymianach młodzieżowych. „Elipsa” prezentuje spektakle dramatyczne, bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, organizuje warsztaty artystyczne: wokalne, taneczne, aktorskie, recytatorskie. Jest gospodarzem corocznego Polsko-Niemieckiego Festiwalu Teatralnego TEK w Policach oraz Nocy Świętojańskiej na plaży w Trzebieży.

Czarodzielnica opowiada historię kobiet, które w Noc Świętojańską za wszelką cenę chcą oddzielić swoje dusze od ciała i stać się Czarownicami. Opowieść pełna magii i tajemnic, opowiadająca o pragnieniach, marzeniach i nieszczęśliwej miłości z pewnością wzbudza podziw, a charyzmy historii dodaje fireshow czy różne pieśni i tańce ludowe w wykonaniu zespołu.

Ludzie wyrabiają sobie zdanie na twój temat jeszcze zanim cię poznają. Myślą, że wszystko o tobie wiedzą. Tylko, że nigdy nie jesteś tym, za kogo cię mają. Cztery maski, cztery różne miejsca, cztery ukryte tożsamości i niesprawiedliwość, z którą przyszło nam wszystkim walczyć. Zobaczcie sami, co mają do powiedzenia na ten temat aktorki „Elipsy”.

Zespół Teatralny „Elipsa”: Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Siedlecka 1a, 72-010 Police

Prowadzące zajęcia: Aleksandra Słowińska i Nikola Palej

Zespół: Anastazja Arbaros, Laura Borgul, Marcelina Gmachowska, Julia Hausner, Anna Kałwa, Małgorzata Klimkowska, Nikola Palej, Wiktoria Rembisz, Emilia Trojanowska, Maciej Witkowski, Martyna Zawitkowska

Grupa Teatralna „Rampa”

Sławomir Mrożek

   W kurniku

reżyseria: Nina Wolska

Grupa w zmiennym składzie pracuje trzeci rok. Zrzesza uczniów gimnazjum i liceum o różnym stażu scenicznym: trzyletnim, dwuletnim oraz kilkumiesięcznym, gdyż jedna osoba dołączyła do grupy we wrześniu tego roku szkolnego. Zespół ma na swoim koncie trzy premiery: Żółta Willa wg książki Dziecko Noego E.E. Schmitta – przedstawienie wielokrotnie nagradzane na przeglądach i festiwalach miejskich i regionalnych; Coś takiego wg sztuki A. i A. Wojtyszko – również prezentowane na wielu przeglądach; W kurniku – tegoroczne przedstawienie, zagrane dotychczas dwukrotnie, co zaowocowało zdobyciem Grand Prix na festiwalu w Zabrzu i kwalifikacją do finału przeglądu w Chorzowie (finał przed nami). Oprócz działalności o charakterze konkursowym, zespół podejmuje wiele działań na rzecz aktywacji środowiska lokalnego, do których należą coroczne prezentacje spektakli dla szkół, własne inicjatywy, a także udział w cyklicznych imprezach organizowanych przez placówkę oraz inne instytucje miejskie.

Opowieść o naiwności, próżności i ciekawości, o umiejętności sterowania i manipulacji innymi dla osiągania wyznaczonego celu. A jednocześnie to również historia o tęsknocie za lepszym światem, o chęci poznania nieznanego, dotknięcia zakazanego owocu. To opowieść o jakże ludzkim pomieszaniu dobra i zła, o pragnieniu miłości, o zazdrości oraz o sztuce uwodzenia.

Grupa Teatralna „Rampa”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu, ul. Korczoka 98, 41-806 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Nina Wolska

Zespół: Maja Gaweł, Wiktoria Horba, Oskar Kuboń, Julia Myśliwczyk, Szymon Stryjewski, Zuzanna Trocha

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”

Piotr Rowicki

   O psie, który zerwał się z łańcucha

reżyseria: Maria Potoczek

Grupa Teatralna „NIEwypaleni” to grono serdecznych przyjaciół, których połączyła miłość do teatru. Niezmiennie od 9 lat spotykamy się na zajęciach i próbach w Domu Kultury w Lipniku. Co roku uczestniczymy w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, dzięki którym możemy rozwijać nasze aktorskie umiejętności. Uwaga: nasz zespół jest gotowy na wszystko!

Pies próbuje znaleźć odpowiedź na fundamentalne pytanie: czym jest wolność i gdzie są jej granice. Okazuje się, jak to w życiu, dla jednych wolność to śmietnik, a dla innych łąka.

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Kamil Adamek, Alicja Bargieł, Monika Dutka, Julia Gębala, Wojciech Łuba, Mateusz Merta, Marta Pławecka, Aleksandra Stojanowska

Stowarzyszenie WTOOPA

Maria Potoczek, Michał Stachowski, Monika Weis, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

Wolontariat

Katarzyna Borkowska (Zduńska Wola), Konrad Dzik (Ostrowiec Świętokrzyski), Mikołaj Dziwosz (Kraków), Maciej Jarosz (Kraków), Maciej Kalinowski (Zduńska Wola), Kacper Rychlik (Zduńska Wola), Milena Szczygieł (Ostrowiec Świętokrzyski), Kacper Tomczyk (Zduńska Wola), Michalina Ziomek (Kraków), Julia Żywólko (Ostrowiec Świętokrzyski)