Aktualności
14.9.2023
NO TO ZACZYNAMY!

XXII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Kraków 2023 ogłaszamy za otwarte! Bawcie się dobrze, korzystajcie z wiedzy i doświadczenia instruktorów, nawiązujcie fantastyczne znajomości, bądźcie serdeczni i uśmiechnięci!

13.9.2023
WTOOPowe STATYSTYKI

I już klasyczna porcja WTOOPowych statystyk:

 • 3240 minut warsztatów
 • 2673 lat mają wszyscy uczestnicy
 • 2399 kilometrów przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 395 minut spektakli
 • 130 zaangażowanych osób
 • 96 uczestników warsztatów
 • 77 różnych imion
 • 67 nowych uczestników
 • 66 lat ma najstarszy uczestnik
 • 32 wegetarian
 • 22 raz Michał Stachowski prowadzi warsztaty z emisji głosu
 • 20,56 lat wynosi średnia wieku uczestnika
 • 17,05 lat średnia wieku uczestnika warsztatów
 • 11 spektakli
 • 10 zespołów teatralnych
 • 10 placówek
 • 10 ośrodków
 • 9 nowych imion
 • 7 Ann
 • 7 lat ma najmłodszy uczestnik
 • 6 województw
 • 6 warsztatów teatralnych
 • 6 prowadzących warsztaty
 • 4 Piotrów
 • 1 gość specjalny
 • 1 cel przyświeca nam wszystkim
13.9.2023
ZOSTAŁY 24 GODZINY!

Do rozpoczęcia XXII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA – Kraków 2023 zostały już tylko dwadzieścia cztery godziny! Już prawie wszystko domknięte na ostatni guzik, nastroje dopisują, pełna mobilizacja, wolontariat zasuwa. Powinno być – jak zawsze – świetnie! Praktycznie czekamy tylko na Was!

12.9.2023
GOŚĆ SPECJALNY

Gościem Specjalnym na jubileuszowej WTOOPIE będzie aktor GRZEGORZ MIELCZAREK. Jest absolwentem krakowskiej PWST. Jest doktorem habilitowanym nauk teatralnych i wykładowcą w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego. Był aktorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz Teatru Polskiego w Warszawie. Obecnie związany z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Wyjątkowo bliski jego sercu jest teatralny ruch amatorski! Odtwórca wybitnej roli Wacława Niżyńskiego w spektaklu Niżyński. Zapiski z otchłani w reżyserii Józefa Opalskiego. Jego mistrzem i mentorem jest Krzysztof Globisz.

11.9.2023
TEATR „WIR” (Katowice)

„Wir” to uczniowie szkół średnich o wielu różnych zainteresowaniach, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych, ale jednym wspólnym, co się zwie: zabawa w teatr. Jak twierdzą sami zaangażowani: teatr pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy i przełamać schemat nudnawej rzeczywistości. Stąd też zeszłoroczny wybór do pracy warsztatowej jednej ze sztuk Mrożka, bo choć temat zawiły i niespecjalnie interesujący młodzież w tym wieku, to walory intelektualne tekstu oraz poziom absurdu zrekompensowały nieunikniony dystans w stosunku do samej fabuły, gwarantując dobrą zabawę na próbach i to poczucie odrealnienia, jakiego jesteśmy świadkami w świecie kreowanym przez autora i na którym tak zależy uczestnikom zajęć.

Męczeństwo Piotra Oheya według jednoaktówki Sławomira Mrożka to charakterystyczna dla autora surrealistyczna groteska, a także uniwersalne przesłanie dotyczące relacji państwo – obywatel, które w naszej najnowszej historii zmieniają się niemal tak jak w swoim scenariuszu przewidział Mrożek. Autor umieścił bowiem akcję sztuki w mieszkaniu rodziny Oheyów, gdzie pewnego dnia pojawia się… tygrys ludojad, co prowadzi do wielu absurdalnych zdarzeń oraz irracjonalnych konsekwencji podejmowanych działań.

Piotr Ohey, piątek, godz. 18.30

11.9.2023
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

10.9.2023
SKUPIONY UMYSŁ I CIAŁO

Hej! Jestem ERWIN NOWAK, a teatr jest w moim sercu już od kilku dobrych lat. Aktualnie rozwijam się w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu. Oprócz aktorstwa bardzo interesuję się reżyserią, nie tylko tą teatralną, ale także filmową. Mam na swoim koncie kilka produkcji i nadchodzą następne. Na warsztatach zabiorę Was w mocno odjechany świat, który ciężko mi opisać słowami – lepiej zrobi to muzyka! Zabawimy się kreatywnością i naszymi ciałami, a efektem będzie coś, co stworzymy wspólnie. Nie mogę się doczekać spotkania z Wami! Do zobaczenia na WTOOPIE!

9.9.2023
TEATR „ERATO” (Bytom)

Teatr „Erato” to zespół skupiający młodzież licealną oraz studentów, którzy spotykają się na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu dwa razy w tygodniu . Uczniowie teatru rozwijają się wszechstronnie. Próbują swoich sił w konkursach recytatorskich oraz prezentują się w monodramach, zdobywając niekiedy główne nagrody na rozmaitych konkursach.

Sanatorium Pod Klepsydrą to próba teatralizacji opowiadania Bruno Schulza. To oniryczne widowisko, ukazujące rzeczywistość i perypetie głównego bohatera na pograniczu jawy i snu. Sztuka ta pokazuje życie zawieszone w czasie i przestrzeni, gdzie wspomnienia i marzenia zlewają się w jedną całość. Scenariusz jest również próbą oddania tekstu i dziejstwa scenicznego w dostępny sposób, aby dotrzeć do współczesnego odbiorcy.

Sanatorium Pod Klepsydrą¸ sobota, godz. 16.00

8.9.2023
WTOOPA Press 2

Adam Jabłoński
Cześć, mam na imię Adam i na tegorocznej odsłonie WTOOPY występuję w charakterze fotografa. Jestem kreatywny i towarzyski. Lubię poznawać nowych ludzi. Od niedawna należę do Krakowskiej Studenckiej Agencji Fotograficznej. Poza fotografią programuję, gram na gitarze elektrycznej i trenuję badmintona. Do zobaczenia na WTOOPIE!

Aleksander Kowalczyk
Hej, mam na imię Olek i na tegorocznej WTOOPIE pojawię się jako fotograf. Uwielbiam robić zdjęcia i łapać niezapomniane chwilę. Oprócz fotografii lubię jeździć na rowerze, podróżować oraz grać w ping-ponga.

7.9.2023
TEATR „MOST” (Gdańsk)

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST jako organizacja pozarządowa od 14 lat prowadzi całoroczne, cykliczne warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Każdego roku uczestnicy zajęć przygotowują autorskie spektakle, które pokazywane są szerokiej gdańskiej publiczności. Obecnie w MOST działa 18 grup teatralnych, scenograficznych i wokalnych, w których udział bierze ok. 230 młodych gdańszczan. Poza pokazami na terenie naszego teatru niektóre grupy biorą udział w konkursach i festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Stowarzyszenie tworzy zespół osób mocno zaangażowanych w edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz dorosłych, a wszelkie podejmowane działania cieszą się ogromną popularnością. Stowarzyszenie dba o to, aby dzieci i młodzież z Gdańska i okolic miały swój własny kawałek przestrzeni, w której będą czuć się bezpiecznie i pod okiem profesjonalistów twórczo rozwijać przez kolejne lata.

Freedom to warsztaty, tworzenie spektaklu od podstaw oraz publiczne pokazy efektu końcowego. Twórcami projektu są Agnieszka Grewling-Stolc oraz Jakub Zalewski, wieloletni instruktorzy teatralni, aktorzy i reżyserzy. Obsada spektaklu składa się z 17 bardzo zdolnych i pracowitych adeptów sztuki aktorskiej w wieku 9–18 lat, wybranych w trakcie dwuetapowego castingu. Ich chęci i zaangażowanie w projekt pozaszkolny o trudnej tematyce są podstawą i gwarancją powodzenia projektu. Scenariusz spektaklu jest inspirowany obecną sytuacją geopolityczną na świecie oraz indywidualnym myśleniem uczestników o wolności. W prosty, ale niejednoznaczny sposób pokazuje działanie „systemu”, wciskanie w ramy i próby walki o swoją szeroko pojętą wolność. Uniwersalność spektaklu polega na pewnej schematyczności scen oraz minimalizmie języka mówionego. Scenografia i zunifikowane kostiumy opierają się na wyraźnych akcentach, prostocie oraz grze kolorów, w której każdy kolor ma znaczenie i jest zarezerwowany dla konkretnej grupy bohaterów.

Freedom, piątek, godz. 20.30

6.9.2023
OBSŁUGA TECHNICZNA

Sebastian Piwowarczyk (Ryba)

Cześć, jestem Sebastian, ale nazywają mnie Rybą. Byłem jednym z tych, którzy byli przy tworzeniu WTOOPY. Wziąłem też udział w jej pierwszej edycji. Wtedy jako grający na scenie. Tym razem zajmę się obsługą techniczną i postaram, żeby wszystkie zespoły były ładnie nagłośnione i oświetlone.

5.9.2023
„PRACOWNIA TEATRALNA” (Zabrze)

„Pracownia Teatralna” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4 „Centrum Edukacji Twórczej” z Zabrza jest prowadzona przez Ninę Wolską. Grupa zrzesza osoby uczęszczające na zajęcia od wielu lat, jak również tzw. świeżynki. Obecny skład, który tworzą uczniowie szkoły podstawowej i średniej, ma na swoim kącie dwie premiery: etiudę Super power super strong oraz prezentowane na tegorocznej krakowskiej edycji WTOOPY przedstawienie Marzenia Marzeny, którego premiera odbyła się w czerwcu tego roku.

Przy stole tradycyjnie, ojciec Tadeusz i matka Krystyna oraz ich wiecznie bujająca w obłokach córka Marzena, której konfrontacja z rzeczywistością przychodzi z pewnymi trudnościami… Ale warto marzyć, bo w coś trzeba wierzyć i coś sobie w tym życiu wykombinować, by miało ono jakiś sens. Ciepła, pełna humoru opowieść o dojrzewaniu i pierwszych rozterkach sercowych dorastającej nastolatki.

Żywa, plastyczna wyobraźnia to bardzo skuteczny oręż wrażliwej nastolatki w walce z ponurą rzeczywistością „bidula” spod Lublina, w którym dziewczyna mieszka i gdzie postanawia urządzić casting do sztuki teatralnej, w której z pewnością zagra główną rolę.

Marzenia Marzeny, piątek, godz. 17.45

Sylwia, sobota, godz. 17.10

4.9.2023
WOLONTARIAT 2

Sara Kolankowska
Hej to ja Sara! Jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Pewnie dużo osób może mnie już znać z poprzednich edycji WTOOPY. Ostatnio prowadziłam dla was warsztaty, tym razem będę osobą, do której zawsze będziecie mogli się zwrócić o pomoc, a ja postaram się zrobić, co tylko będzie w mojej mocy, żeby Wam ją zapewnić. Zamierzam Wam pokazać, czemu WTOOPĘ da się tylko KOCHAĆ!

Piotr Kawczyński
Cześć, jestem Piotrek. Jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Mam sporo zainteresowań, ale najbardziej lubię spędzać czas z przyjaciółmi. Jestem wesołą osoba i cenię sobie optymizm u innych. Cieszę się bardzo, że znów zobaczymy się na WTOOPIE.

Kinga Garbarczyk
Hejka, jestem Kinga. To będzie moja pierwsza WTOOPA – strasznie się ekscytuję tym wydarzeniem! Moją pasją, jak i pracą, jest upiększanie ciał i twarzy. Rozpoznacie mnie łatwo, bo jestem mała jak krasnal. Nie mogę się doczekać, aż was poznam. Do zobaczenia!

3.9.2023
CIAŁO W RUCHU

DOMINIK OLSZAŃSKI (Dusiek) (on/jego), osoba studiująca na IV roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zaczynał od tańca współczesnego, potem poznał waacking i voguing. Traktuje taniec nie jako formę rywalizacji, ale raczej jako sposób na dobrą zabawę i odnalezienie kontaktu między umysłem a ciałem. „Zabawa dziecięca, jak i zabawa dorosła zawierają element badania, uczenia się i RYZYKA z wypłatą w postaci przyjemnego doświadczenia «przepływu» lub całkowitego, bezinteresownego pogrążania się w działaniu” – napisał Richard Schechner. A ja podczas moich warsztatów chciałbym znaleźć sposób na to, żeby wciągnąć Was w zabawę za pomocą ciała w ruchu.

2.9.2023
GRUPA MUSICALOWA „eM” (Pawłowice)

Grupa Musicalowa „eM” działa już od 13 lat i na przestrzeni tego czasu stworzyła wiele koncertów i spektakli. Młodzież tworzy projekty, odpowiadając na potrzeby i problemy nie tylko swoje własne, ale także świata. Uczy się zaglądać w głąb siebie i odkrywać nieznane dotąd możliwości, szlifuje swój warsztat wokalny, aktorski i taneczny, ale przede wszystkim dobrze się bawi, rozmawia, wymienia myślami i spostrzeżeniami na tematy, które ją dotykają. To po prostu przestrzeń, w której można być sobą, gdzie ściąga się wszelkie maski i wykorzystuje sztukę jako formę wyrażania swoich myśli.

Spektakl „To miłość” to muzyczne przedstawienie opowiadające o miłości, która nie jest czarno-biała, która koi i boli jednocześnie, która dotyka głęboko duszy i zostawia na niej ślad. To próba rozliczenia się z przeszłością, zmierzenia z teraźniejszością i spojrzenia na przyszłość w tak wielu odcieniach. To wreszcie autorskie teksty, polskie piosenki współczesnych autorów oraz pełen emocji taniec. Pokażemy Wam, że miłość niejedno ma imię, jest nieoczywista, pełna sprzeczności, czasem trudna, ale i tak piękna. Bo na koniec każdego dnia wszyscy uświadamiamy sobie, że warto kochać.

To miłość, piątek, godz. 16.00

1.9.2023
WTOOPA Press 1

Oliwia Stęsicka
Cześć! Jestem Oliwia, wkrótce skończę 19 lat. Będzie to moja czwarta WTOOPA, na której będę fotografować Wasze spektakle i relacjonować to, co się będzie działo, na WTOOPowych social mediach. Z tego tytułu, że nie samą WTOOPĄ człowiek żyje, na co dzień interesuję się rysunkiem, malarstwem, ceramiką i (rzecz jasna) fotografią. Jestem towarzyska i otwarta, jeśli będziesz mieć z czymś problem, podejdź śmiało, chętnie pomogę na tyle, ile będę w stanie. Niesamowicie mi miło, że mogę tu być i, jak zwykle, nie mogę się doczekać! Do zobaczenia!

31.8.2023
GRUPA TEATRALNA „PRÓBOWNIA” (Chodzież)

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, powstały w 2011 roku. Od tamtej pory działa jako sekcja Chodzieskiego Domu Kultury. Samodzielnie opracowujemy sztuki, interpretujemy gotowe teksty, a wcześniej pisaliśmy także własne scenariusze. Jesteśmy sobie sterem i żeglarzem, bo sami reżyserujemy, obmyślamy stroje, rekwizyty i charakteryzację. Często sięgamy po groteskę, wyśmiewając absurdy życia. Naszym celem jest promowanie sztuki teatralnej w lokalnym środowisku, co jednocześnie pozwala nam na realizowanie swojej pasji – bycia na scenie. Podczas tej edycji wyjątkowo bez spektaklu, ale będziemy widoczni, ponieważ będziemy wspierać wolontariat i uczyć się WTOOPY od podszewki, bo już w czerwcu przyszłego roku sami będziemy ją organizować u siebie!

30.8.2023
PO PROSTU BĄDŹ!

Cześć Kochani! Za parę chwil zobaczymy się na najlepszym festiwalu w Polsce! Ja nazywam się ALEKSANDER BUCHOWIECKI, ale śmiało mówcie do mnie Olo. Pochodzę z dalekich stron zachodniej Polski, a mieszkam i studiuje aktorstwo w Warszawie na Akademii Teatralnej. Robię też mnóstwo innych rzeczy, ale o tym możemy pogadać po warsztatach. W ramach warsztatów podziałamy sobie na Waszej barwnej wyobraźni, odkryjemy nieodkryte przestrzenie w Was i wokół Was. Będziemy rozmawiać o świadomości – tej zwykłej, ale też niezwykłej, bo to szalenie ważne zagadnienie! Nauczymy się, czym jest prawda i odwaga. Skupimy się na odkrywaniu. Bo to wszystko, co będziemy robić, jest w Was. A ja pomogę Wam to zrozumieć. Więcej nie zdradzam! Trzymajcie się i do zobaczenia w Krakowie!

29.8.2023
„DeeL” TEATR DOMU LITERATURY (Łódź)

Teatr „DeeL” powstał w Domu Literatury w Łodzi w 2019 roku. Mottem jego działalności jest zdanie z Tanga Sławomira Mrożka: „Jeżeli sami nie nadamy rzeczom jakiegoś charakteru, utoniemy w tej nijakości”. Nazwa zespołu dobrze oddaje ducha jego działań i poszukiwań teatralnych. Jest wieloznaczna, niejednoznaczna i nieokreślona. W zależności od potrzeb może ulegać modyfikacjom i twórczym zniekształceniom, wnoszącym do jej brzmienia nową jakość. Tak też jest z potencjałem twórczym zespołu. Pierwszy skład osobowy wyłonił się z zajęć warsztatowych, prowadzonych przez recytatora i amatora (pasjonata) teatru, wieloletniego aktora łódzkiej Grupy Teatralnej „Dziewięćsił” i reżysera, a także (od 2006 roku) instruktora dramy – Adama Wrzesińskiego. Teatr „DeeL”, tradycyjnie dla działań scenicznych współtworzonych przez osobę reżysera, kontynuuje w pewnym sensie działalność GT „Dziewięćsił”, jest bowiem teatrem literackim. Opiera swoje poszukiwania artystyczne na ciekawych, często nieoczywistych tekstach dramaturgicznych. W pracy warsztatowej nacisk kładzie natomiast przede wszystkim na proces kreowania postaci przez aktora i wpisanie tejże postaci we wspólnie tworzone dzieło sceniczne. Podstawą rozwoju zespołu aktorskiego jest postawienie na pierwszym miejscu rozwoju osobistego aktora, następnie integracja grupy i budowanie zespołowego zaufania oraz współpracy – zarówno na scenie, jak i poza nią. Efekt w postaci spektaklu jest satysfakcjonującym, choć niekoniecznym, dopełnieniem tego procesu.

Czego musiała doświadczyć ta młoda kobieta? W jakiej – jak bardzo toksycznej i niszczącej – była relacji? Co doprowadziło ją do takiego stanu? Czy oglądamy mglisty majak chorego umysłu? A może jesteśmy świadkami wizji lokalnej? Co właściwie znaczą słowa wypowiedziane przez bohaterkę w pożegnalnej (?) telefonicznej rozmowie z mamą? Skondensowana, niespełna półgodzinna, iście psychodramowa miniatura sceniczna, inspirowana poetycką, oniryczną prozą Brunona Schulza oraz lirykami Wisławy Szymborskiej.

Rozmowa przy herbacie, piątek, godz. 19.15

28.8.2023
PARTNER WYDARZENIA

Z ogromną radością pragniemy podziękować Partnerowi Wydarzenia – Wodociągom Miasta Krakowa za życzliwość i okazaną pomoc w organizacji tegorocznej edycji WTOOPY!

27.8.2023
MIMIKA I GEST

Cześć, nazywam się STANISŁAW NOWAK (Stachu), mam 21 lat i jestem z Torunia. Zajmuje się rysunkiem i aktorstwem, a na co dzień pracuję w sklepie plastycznym w Krakowie. Czy tego chcecie, czy nie, będę prowadził dla Was warsztaty z mimiki i gestu na scenie. Popracujemy razem nad szczerością w ruchach i porobimy głupie miny. Tak wymyśliłem. Ha, ha, ha, takie będą te warsztaty… oby.

26.8.2023
TEATR „BEZ DIDASKALIÓW” (Lublin)

Teatr „Bez didaskaliów” działa od 2015 roku w siedzibie XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie. Obecny zespół tworzą uczniowie i studenci. W sezonie 2023/2024 prezentują premierę autorskiego spektaklu „Odpycham nogą wszechświat”, inspirowanego życiem Ireneusza Morawskiego i Haliny Poświatowskiej.

Dostał od Haliny sto osiemnaście listów, ona od niego dziewięćdziesiąt kilka. Zachowana korespondencja kończy się na tekście pisanym w noc sylwestrową 1962/1963 roku. Kiedy zmarła, Ireneusz był już w związku małżeńskim. Bardzo przeżył wiadomość o jej odejściu. Nigdy nikomu się z tego nie zwierzał, ale po śmierci Haliny bardzo długo nie mógł dojść do siebie. Na szczęście „ta trzecia”, najważniejsza postać naszej scenicznej historii – Helena Morawska, potrafiła rozplątać to, co życie w swej osnowie pogmatwało. Właśnie dzięki niej, pod koniec swojej egzystencji, podsumowując młodzieńczą relację z Poświatowską, Ireneusz stwierdził: „Czy tamto niespełnienie legło jakimś cieniem na moim późniejszym życiu? Nie wiem. Nie sądzę”. Zespół próbuje poszukiwać odpowiedzi na to samo pytanie, konfrontując wspomnienia o przeszłości z pozornie bezpieczną przestrzenią nowego domu.

Odpycham nogą wszechświat, sobota, godz. 17.40

25.8.2023
SPONSORZY

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszym sponsorom.

Firmie Espresso Service za to, że jest z nami od samego początku, umilając uczestnikom chwile doskonałą kawą!

Firmie Printing-Service za przygotowanie po raz kolejny fantastycznych T-shirtów!

Jadłodajni „Jak u Mamy” za przygotowanie pysznego cateringu!

24.8.2023
SCHAEFFER Z DODATKAMI

Cześć, nazywam się KAMIL ŻEBROWSKI, jestem studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Na moich warsztatach skupimy się przede wszystkie na próbowaniu. Nie będziemy szukali gotowego efektu. Nie będzie źle, nie będzie dobrze. Będzie dużo dziwactw, które będą służyły zaakceptowaniu tego, że można na scenie wyglądać albo czuć się głupio i wciąż tworzyć wartościowy efekt dla Was i innych. Do tej próby użyjemy partytury Schaeffera, która pozwoli na wykorzystanie Waszych zdolności związanych z abstrakcyjnym myśleniem i wewnętrzną prawdą. Mam nadzieję, że mi zaufacie, że w tym szaleństwie tkwi metoda. Do zobaczenia. Trzymajcie się ciepło.

23.8.2023
ZESPÓŁ TEATRALNY SCENY „i”

Zespół Teatralny Sceny „i” to grupa sześciu młodych, kreatywnych osób, z których każda wnosi do wspólnej, artystycznej przestrzeni swoją własną, wyjątkową i intrygującą energię. Są otwarci, chętni do podejmowania nowych wyzwań, zdeterminowani i bardzo kreatywni. Z entuzjazmem chłoną materię teatru, czerpią satysfakcję z pokazywania siebie na scenie i świetnie potrafią współpracować podczas tworzenia spektakli. Zespół rozpoczął pracę we wrześniu 2020 roku, ma na swoim koncie trzy premiery. Skład zmieniał się na przestrzeni tych kilku lat, ale dobra energia pozostała.

Spektakl MiMi jest nasz. Od początku do końca. To efekt wielogodzinnych dyskusji, niekończącej się burzy mózgów i niezliczonych improwizowanych etiud. Stworzyliśmy nasz świat, do którego zapraszamy widza. Bez trailera!

MiMi, czwartek, godz. 17.15

22.8.2023
WOLONTARIAT 1

Robert Wroński (Ajron)
Cześć, jestem Robert i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Zajmuję się odnawialnymi źródłami energii, a dokładniej fotowoltaiką. Moją pasją są tatuaże, których z roku na rok przybywa na moim ciele i czasem już sam nie wiem, ile ich jest (jest też WTOOPA!). Uwielbiam muzykę, która towarzyszy mi każdego dnia i jest jednym z tematów moich dziar. Moim hobby jest bushcraft, pływanie na desce Sup i nie tylko oraz górskie wypady. Do zobaczenia na WTOOPIE!

Konrad Sobczak (Sopel)
Cześć, jestem Sopel i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Jako człowiek i wolontariusz jestem bardzo miły, pomocny i empatyczny. Ale najlepiej przekonajcie się o tym sami!

Janusz Sikora (Jachu)
Siema! Jestem Jachu i jestem członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Znów się zjawiam, żeby Wam pomagać! Na pierwszej WTOOPIE byłem w Zduńskiej Woli w 2017 roku i od tamtego momentu jestem wielkim fanem tego wydarzenia! Mam nadzieję, że ta edycja będzie również tak niesamowita jak wszystkie poprzednie! Do zobaczenia już wkrótce!

21.8.2023
TEATR „NIEOETYKIETKOWANI” (Zabrze)

Teatr „Nieoetykietkowani” to licealno-studencka grupa artystyczna, prowadzona przez Małgorzatę Baryła w ramach zajęć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu. Od kilkunastu lat realizujemy cyklicznie premiery, warsztaty i festiwale. Chętnie wspieramy lokalne inicjatywy twórcze, przygotowując happeningi oraz organizując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy i finaliści kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali. W swojej pracy artystycznej stawiamy na rozwój. Jak sama nazwa wskazuje, „Nieoetykietkowani”, czyli niepozwalający się zamknąć w jakiekolwiek szufladki, eksperymentujący z alternatywnymi sztukami scenicznymi, poszukujący odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Staramy się, aby każda kolejna premiera była realizowana w odmiennym stylu, dając upust na scenie nieposkromionej młodzieńczej kreatywności.

Wiele o miłości już napisano i powiedziano. Zapisana w człowieczeństwie i obecna w ludzkim życiu i pragnieniach od zawsze, nie jest już niczym nowym na stronach książek i deskach teatru. A mimo to nieprzerwanie zachwyca, porywa, wzrusza i inspiruje. Tym bardziej gdy nie jest jedynie wytworem wyobraźni twórców, a opisuje prawdziwą historię. Rozdroża w scenicznej interpretacji Teatru „Nieoetykietkowani” przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30. XX wieku, a także porywa historią miłości Sofie i Władka.

Rozdroża, sobota, godz. 18.45

20.8.2023
EMISJA GŁOSU

Znowu? To już jest naprawdę nudne…, ale warsztaty z emisji głosu poprowadzi MICHAŁ STACHOWSKI… Właściwie powinien zostać on uznany za gatunek wymierający, ponieważ jest JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY, a co ciekawsze – na wszystkich dwudziestu dwóch WTOOPACH prowadził warsztaty z emisji głosu (choć nie tylko z tego i raz z powodu choroby tylko jeden dzień). Urodzony w 1974 roku w Krakowie. Studiował śpiew operowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Mozarteum w Salzburgu. Następnie ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się od wielu lat książkami, a i sam coś napisze od czasu do czasu. Z teatrem związany od 1989 roku. Jeden z Ojców Założycieli WTOOPY. Zwraca wyjątkową uwagę na kwestie związane z emisją głosu i na punkcie ładnych głosów ma lekkiego świra. Wszyscy, którzy choć raz trafili do niego na zajęcia z emisji głosu, wiedzą, że jego ukochaną samogłoską jest… A poza tym zawsze możecie się do niego zwrócić z każdą sprawą, bo mimo siwiejącej brody, to chyba jak mało kto potrafi rozmawiać z młodzieżą.

19.8.2023
IDEA WTOOPY

Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! (znów to „i”!). I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA! WTOOPA nie ma formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, głównym celem tej imprezy ma być bowiem rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere i konstruktywne dyskusje. Aby to osiągnąć, istotny jest udział zaproszonych zespołów w całej WTOOPIE, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu. Może wyjaśnienie, po co robimy WTOOPĘ, zabrzmi nieco górnolotnie, ale będzie za to bardzo szczere. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Nie ma rywalizacji, nie ma miejsc, nie ma dyplomów, bo naszym zdaniem już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą.

18.8.2023
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY

W tym roku po raz drugi WTOOPA zagości w murach zaprzyjaźnionego MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY IM. ANDRZEJA BURSY, który mieści się na osiedlu Tysiąclecia 15 w Krakowie. Placówka powstała w 1972 roku, stały teatr dzieci i młodzieży Scena „i” został założony w 1987 roku, a fantastyczny Ogólnopolski Festiwal Teatrów w Scenie „i” został po raz pierwszy zorganizowany w 2004 roku. A to wszechobecne „i” oznacza, że teatr tam działający ma być „teatrem inspiracji, interpretacji, innowacji, impertynencji, inicjacji i innych idei”. Wszystkim WTOOPowiczom zatem życzymy, żeby te wszystkie „i”, obecne w murach MDK im. A. Bursy, przeniknęły do Waszych zespołów. A dobrym duchem i opiekunem Sceny „i” jest wyjątkowa i niesamowicie przyjazna Joanna Rudkowska.

17.8.2023
BAZA

Ci, którzy jeszcze tego nie wiedzą, należy się informacja, że WTOOPĘ wymyśliło trzech wielkich przyjaciół, którzy nazwali siebie BAZĄ – Michał Stachowski, Michał Graffstein (Grafi) i Wojciech Włodarski (Tusiek). Każdy zajmował się czymś innym i stąd też chyba ta inicjatywa się tak udała! [Tak, nie boimy się do tego przyznać!]. W tym roku podczas dziewiątej już krakowskiej edycji poznacie Michała i Tuśka – pierwszy jak zwykle poprowadzi dla Was warsztaty, a drugi będzie dbał o zapewnienie Wam na scenie jak największego komfortu.

16.8.2023
STOWARZYSZENIE WTOOPA

Organizatorem WTOOPY jest STOWARZYSZENIE WTOOPA – taka społeczność dobrych i nieco szalonych ludzi, dla których przygoda z teatrem jest czymś wyjątkowym. Współpracujemy i działamy po to, żebyście w naszych projektach uczestniczyli, czerpali garściami wiedzę, optymizm i radość. Jesteśmy jednak przede wszystkim grupą wielkich Przyjaciół, którzy – mimo różnicy wieku niekiedy nawet coś znaczącej – uwielbiają wspólnie spędzać pożytecznie czas, chociaż i nam zdarzają się chwile relaksu i całkowitego odWTOOPienia… ale to bardzo rzadko. Jesteśmy z Krakowa, Zduńskiej Woli, Lublina, Lubartowa i Torunia. Jak dotąd. Jeśli ktokolwiek zechciałby do nas dołączyć – nic prostszego! Wystarczy jedynie zajrzeć na naszą stronę i najzwyczajniej w świecie przystąpić do naszego magicznego WTOOPowego świata, bo jak ktoś ładnie kiedyś powiedział: WTOOPA to styl życia albo nawet stan umysłu!

15.8.2023
ROZPOCZYNAMY ODLICZANIE!

Rozpoczynamy 30-dniowe odliczanie do rozpoczęcia XXII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA – Kraków 2023, które odbędą się w dniach 14-17 września w Krakowie – mateczniku naszej imprezy. Będziemy Was gościć w królewskim grodzie już po raz dziewiąty. Ale tym razem będzie wyjątkowo, ponieważ będziemy obchodzić skromnie jubileusz 10-lecia WTOOPY! Gwarantujemy, że spędzicie z nami wyjątkowy czas, pełen teatru, warsztatów, serdeczności, życzliwości. A to wszystko w gronie wyjątkowych 130 osób!