Uczestnicy

W IX Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2017 weźmie udział dwanaście zespołów teatralnych, reprezentujących dziesięć województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli.

Teatr „Zza Winkla”

Piotr Rowicki

   Odkręć się

reżyseria: Kamila Winkler i Anna Olechnowicz

„Zza Winkla” to młodzi ludzie, chcący przez teatr wyrazić siebie, dotknąć niemożliwego i uwrażliwiać. Zabawę w teatr traktują bardzo serio i chęciami są w stanie na scenie zrobić wszystko. Działamy w obrębie słowa, plastyki, muzyki i rekwizytu. Cały czas poszukujemy, poszukujemy i jeszcze raz poszukujemy…

Odkręć się to pełna humoru i dobrej zabawy opowieść o marzeniach i wytrwałości w dążeniu do celu.

Teatr „Zza Winkla”: Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra

Prowadzące zajęcia: Kamila Winkler, Anna Olechnowicz

Zespół: Kalina Gawrysiak, Natalia Howis, Małgorzata Kasperska, Martyna Kwiatkowska, Erwin Nowak, Kamil Ochota, Anton Stanaszek

Zespół Teatralny „Echo”

Joanna Rudkowska

   Ręce

reżyseria: Joanna Chorosińska

Zespół Teatralny „Echo”, działający przy Grajewskim Centrum Kultury od 2011 r., to grupa licealistów (w chwili obecnej licealistek), pasjonujących się teatrem, dla których scena staje się miejscem współpracy, twórczych poszukiwań i odkrywania samego siebie. Tworzymy przedstawienia pełne emocji. Bawimy i zmuszamy do myślenia. Zadajemy pytania i poszukujemy niejednoznacznych odpowiedzi.

Spektakl Ręce wydobywa uniwersalne przesłanie dramatu Balladyna Juliusza Słowackiego, że ludzkie namiętności są ponadczasowe, zło zostaje w końcu ukarane, a najwyższym sędzią staje się nasze sumienie. Taka historia mogła zdarzyć się wszędzie i w każdej epoce. Tak naprawdę każdy z nas mógłby być Balladyną, każdego mogłaby ponieść pycha, egoizm, żądza sukcesu i władzy. Ludzkie uczucia są dwuznaczne. W zależności od wydarzeń rozpięte między przeciwieństwami, prowadzące zarówno do miłości, jak i do śmierci.

Zespół Teatralny „Echo”: Grajewskie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 20, 19-200 Grajewo

Prowadząca zajęcia: Joanna Chorosińska

Zespół: Patrycja Chilińska, Natalia Gosk, Kamila Kiełczewska, Agnieszka Konecko, Gabriela Kuryś, Emilia Niedbała, Aleksandra Piotrowska, Julia Styczyńska, Aleksandra Zaborowska

Grupa Teatralna „Czeremuchy”

Robert Redlicki

   W szuwarach

reżyseria: Robert Redlicki

Grupa Teatralna „Czeremuchy” działa od 2004 r. w Żukowie. Założycielem zespołu, a także autorem scenariuszy i reżyserem jest Robert Redlicki. Formacja skupia przede wszystkim młodzież szkoły ponadgimnazjalnej. Grupa bierze udział w konkursach i przeglądach teatralnych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Repertuar grupy obejmują nade wszystko spektakle o tematyce okolicznościowej, a także widowiska z lekkim zabarwieniem żartobliwym.

W szuwarach to groteskowa wizja współczesnego świata. Oto dwóch młodych mężczyzn wnosi na plażę jeziora ciało człowieka, by zastanowić się, jak pozbyć się zwłok. Przez scenę przechodzą postacie różnego pokroju, które wdają się z mężczyznami w dyskusję o własnych zapatrywaniach na świat, traktując jednocześnie leżącego człowieka jak śpiącego pod wpływem alkoholu młodzieńca. Spektakl jest próbą refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, który nie potrafi uwolnić się od stereotypowego sposobu myślenia o świecie.

Grupa Teatralna „Czeremuchy”: Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Mściwoja 6, 83-330 Żukowo

Prowadzący zajęcia: Robert Redlicki

Zespół: Zuzanna Dalecka, Sławomir Dawidowski, Jakub Depka-Prądzyński, Kamil Kaszuba, Patryk Magulski, Karolina Milewska, Paweł Miszkier, Paulina Piask, Elżbieta Wilkowska

Teatr „Fundamentum”

Marek Hłasko

   4PAK

reżyseria: Zbigniew Rudecki

Teatr „Fundamentum” działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od 10 lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci odkrywają coś nowego. W tym roku zespół realizuje programową innowację pedagogiczną, której tytuł stanowią słowa Edwarda Stachury Życie to nie teatr.

4PAK to kompilacja czterech opowiadań Marka Hłaski: Śliczna dziewczyna, Pierwszy krok w chmurach, Najświętsze słowa naszego życia i Opowiem wam o Esther. Każdy z epizodów stanowi osobną część, jednak łączą się one w jednym temacie: zaburzonych relacji interpersonalnych na płaszczyźnie damsko-męskiej.

Teatr „Fundamentum”: Zespół Szkół Elektronicznych, ul. Łaska 61, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Mateusz Grądzki, Krystian Hinz, Piotr Kułak, Adrian Pabiniak, Katarzyna Perlik, Paulina Rejniak, Janusz Sikora, Bartłomiej Wojcieszak, Justyna Zdunek

Teatr „Czyli Chilli”

Beata Kieras

   Musisz…?

reżyseria: Anna Olechnowicz

Grupa powstała we wrześniu 2016 r. przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Tworzy ją obecnie siódemka młodych, zapalonych, ambitnych aktorów w wieku gimnazjalno-licealnym, którzy z wielką energią i zaangażowaniem wkraczają w świat teatru. Uwielbiają tańczyć, śpiewać i coraz to bardziej i bardziej poznawać tajniki magicznego świata teatru. Grupa przyjaciół, która uwielbia razem spędzać czas, a przy okazji tworzyć coś kreatywnego, co prowadzi do niezłych wyzwań artystycznych.

Spektakl przedstawia problemy dotyczące młodzieży i nie tylko. Ukazuje zmaganie się z napierającymi z każdej strony bodźcami: używki, niebezpieczne znajomości, Internet, agresywna reklama itd. W tak trudnych współczesnych czasach warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy za wszelką cenę warto posiadać wszystko, być takim samym jak inni i na siłę ulegać presji otoczenia. Aktorzy wcielają się w postaci „agresywnych potworów”, które atakują przeciętną, zwykłą osobę, chcąc ubarwić jej z pozoru szare życie.

Teatr „Czyli Chilli”: Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra

Prowadząca zajęcia: Anna Olechnowicz

Zespół: Aleksander Buchowiecki, Artur Gołuch, Wojciech Krawczyk, Alicja Kurpiel, Barbara Lewandowska, Kaja Obolewicz, Oliwia Skoczylas

Teatr „Piąta Ściana”

Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

   Córki Fiedki

reżyseria: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

Teatr „Piąta Ściana” założony został w 2007 r. Grupa ma na koncie kilka spektakli, m.in. Żywioły, Historia Doktora F, E.E., Odbicia, W strasznym dworku, Kwiaty dla Mirelli, Król umiera, oraz nagrody i wyróżnienia (m.in. I nagroda na X Dolnośląskich Spotkaniach Teatralnych „Chochoł 2012” za spektakl W strasznym dworku oraz nagrody aktorskie za spektakl Król umiera). Zespół dużo eksperymentuje z teatrem, poszukując własnego języka i swojego miejsca na mapie teatru amatorskiego.

Ten autorski spektakl sięga do powieści Fiodora Dostojewskiego. Losy pięciu kobiet: Nastii z Białych nocy, Sonii Marmieładówny ze Zbrodni i kary, Katarzyny Iwanowny z Braci Karamazow, Marii Timofiejewny z Biesów oraz Nastazji Filipowny z Idioty, łączy w tajemniczy sposób jedno miejsce, w którym się spotykają. Razem z nimi przechodzimy przez ich historie i dramaty, a wszystko to w aurze zagadki i piętrzących się niewiadomych. Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2016 r. w Konturach Kultury we Wrocławiu. Teatr „Piata Ściana” wybrał na spektakl przestrzeń starej piwnicy, ale od listopada jest też grany w klasycznych przestrzeniach teatralnych.

Teatr „Piąta Ściana”: Kontury Kultury, ul. Jagiellończyka 10a, 50-240 Wrocław

Prowadząca zajęcia: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

Zespół: Anna Aniołczyk, Julia Bogacz, Karolina Sawicka, Beata Szeląg, Urszula Żarczyńska

Grupa Teatralna „Hurragram”

Aleksander Fredro

   Pierwsza lepsza

reżyseria: Katarzyna Rospędowska

Działamy przy Nowodworskim Ośrodku Kultury od października 2011 r. Jesteśmy zespołem nadaktywnych ludzi nadzdolnych inaczej, o skłonnościach do nadużywania swojej obecności na scenie. Do tej pory zrealizowaliśmy sześć różnorodnych spektakli. Ciągle szukamy nowych doświadczeń i naszego teatralnego języka, pracując nad tekstami komediowymi, dramatycznymi, kabaretowymi, poetyckimi i własnymi. Niektórzy członkowie zespołu próbują też swoich sił w monodramach i recytacji. Łączy nas radość z grania – aż chce się krzyczeć HURRA, GRAM! A na niezawodową scenę teatralną wkraczamy niczym HURRAGAN! Dajcie się porwać!

Każdy z nas pragnie odnaleźć swoją drugą połowę. Wielu pragnie rodzinnego ciepła. Niektórzy liczą na miłość wielką i romantyczną. Innym wystarczy wierność i uczciwość. Niewielu przyzna się do tego, że liczy na kogoś pięknego i majętnego. A Alfred… po prostu chce się ożenić. Wpada na plan idealny, genialny w swej prostocie. Czy naprawdę można się ożenić z pierwszą lepszą?

Grupa Teatralna „Hurragram”: Nowodworski Ośrodek Kultury, ul. Paderewskiego 1a, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Prowadząca zajęcia: Katarzyna Rospędowska

Zespół: Agnieszka Bielecka, Piotr Bocian, Adam Gozdalik, Ada Kassjanowicz, Agnieszka Magier, Aleksandra Parol, Katarzyna Rogulska, Marzena Wandachowicz

Teatr „Rozregulowani”

Eric Bogosian

   Zero problemów

reżyseria: Małgorzata Baryła

„Rozregulowani” to gimnazjalno-licealna grupa teatralna, działająca od 2006 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Zespół tworzy spektakle od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. Obecny skład grupy pracuje razem od dwóch lat, realizując rozmaite projekty kulturalne i uczestnicząc w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich. Zespół współpracuje z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

Monodram w formie reality show. Zaczyna się niewinnie, a poruszane w monologu tematy coraz bardziej deprymują publiczność, budząc obawę przed skrajnością poglądów naszego bohatera. Bardzo ważne jest to, żeby mieć oczy szeroko otwarte na to, co się dzieje w miejscu, w którym żyjemy, bo kiedyś może być za późno.

Teatr „Rozregulowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Adam Wojciechowski

Teatr „Panopticum”

   ESCape

reżyseria: Mieczysław Wojtas

Iwan Wyrypajew

   Odlot

reżyseria: Mieczysław Wojtas

Teatr „Panopticum” z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie rozpoczął swoją działalność artystyczną i edukacyjną w 1985 r. Skupia przede wszystkim młodzież licealną, ale także gimnazjalną i studencką. Setki młodych ludzi zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny, a wielu z nich zostało zawodowymi aktorami i reżyserami, znanymi z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią też kariery zagraniczne, dlatego też nie bez powodu „Panopticum” bywa nazywane „kuźnią młodych talentów”. Teatr jest laureatem wielu głównych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród teatralnych, wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie oraz Ankarze. O „Panopticum” powstało kilka reportaży telewizyjnych i film dokumentalny „Szef”, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas – założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu, nieprzerwanie już od 31 lat. Z teatrem od 9 lat stale współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych.

Spektakl ESCape w satyryczny sposób podejmuje problemy współczesnego człowieka, zmanipulowanego przez media, zagubionego pomiędzy realnym a wirtualnym światem, kreowanym przez popularne dzisiaj internetowe portale społecznościowe, komunikatory i telewizję. Zacierające się granice w odczuwaniu tego, co rzeczywiste, a co tylko wirtualne, stają się często przyczyną wielu frustracji, lęków, a nawet dramatów, zwłaszcza ludzi młodego pokolenia.

Odlot to metaforyczna opowieść o uzależnieniu. Młodzi bohaterowie tworzą skrzywiony, surrealistyczny obraz własnego, wewnętrznego świata, w którym poszukują podstawowych wartości: piękna, wolności, miłości oraz Boga. Są pełni tęsknot i marzeń, ale wpadają w pułapkę narkotycznego „piekła”, z którego wydaje się nie ma już wyjścia, bo nawet drzwi są w nim tylko narysowane. W życiu są zazwyczaj drzwi prawdziwe i jest ich wiele, wystarczy tylko wybrać odpowiednie i wyjść – najlepiej do pięknego, zielonego ogrodu.

Teatr „Panopticum”: Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11, 20-112 Lublin

Prowadzący zajęcia: Mieczysław Wojtas, Piotr Tesarowicz

Zespół: Maja Furmaga, Diana Grzeszek, Paulina Iwan, Emil Janczak, Maja Kalbarczyk, Marcin Lisowski, Jakub Oszust, Wiktor Palak, Aleksandra Palczewska, Michalina Puła, Oskar Rybaczek, Rozalia Sawa, Jakub Wyszomirski

Grupa Teatralna „Face To Face”

Grupa Teatralna „Face To Face” (F2F) działa od 7 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli i skupia młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdego roku zespół bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody i przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności dzięki uczestniczeniu w rozmaitych warsztatach teatralnych. Kochamy to, co robimy. W tym roku grupa realizuje programowo-metodyczną innowację pedagogiczną zatytułowaną Aktor to… rzeźba dysząca.

Grupa Teatralna „Face To Face”: Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Kilińskiego 17, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Maja Cybulska, Aleksandra Kacprzak, Karolina Kubiak, Piotr Kułak, Natalia Marczewska, Justyna Rubajczyk, Janusz Sikora

Teatr „KloszART”

Teatr „KloszART” działa na terenie Olsztyna od września 2006 r. Naszym podstawowym środkiem przekazu jest słowo, jednak jesteśmy otwarci na różne konwencje czy relacje i formy kontaktu z widzem. W swoich sztukach próbujemy poruszać różne tematy, sięgając do wielu gatunków literackich i działając na wiele zmysłów. Staramy się także nie ograniczać do tradycyjnej przestrzeni teatralnej, występując również w pubie „Stary Zaułek”, na świeżym powietrzu czy na balkonie. Z tych względów Teatr „KloszART” uznawany jest za teatr poszukujący. Dążymy do rozwoju przez udział i organizowanie warsztatów teatralnych. Od 2013 r. organizujemy w Olsztynie Plenerową Noc Teatralną im. Krystyny Spikert. Pracujemy nie tylko nad warsztatem aktorskim, dużą uwagę poświęcając także technicznej stronie spektaklu, jak przygotowanie scenariusza, reżyseria czy scenografia.

Teatr „KloszART”: Stowarzyszenie Teatr Kloszart, ul. Kurta Obitza 1, 10-725 Olsztyn

Prowadzący zajęcia: Mateusz Mirczyński

Zespół: Jolanta Kaczyńska, Patrycja Kowalkowska, Michał Lasecki, Karolina Obrębska, Martyna Polikarska, Justyna Rutkowska, Natalia Śliwińska, Klaudia Witus, Aneta Zbiciak

Zespół Teatralny „Studio T”

Zespół Teatralny „Studio T” istnieje od 1989 r., kiedy to został założony przez Elżbietę Barańską-Konieczną. Młodzież biorąca udział w zajęciach szkoli swój warsztat aktorski podczas ćwiczeń dykcyjnych oraz ruchowych, a także pracując nad tekstem literackim, przygotowując etiudy teatralne i wreszcie tworząc spektakle. W tym roku „Studio T”, prowadzone przez Annę Kamykowską, jest gospodarzem WTOOPY po raz trzeci.

Zespół Teatralny „Studio T”: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków

Prowadząca zajęcia: Anna Kamykowska

Zespół: Hanna Baran, Weronika Korycińska, Maciej Kucharski, Zuzanna Schoen-Żmijanka, Michalina Ziomek

Baza

Michał Graffstein, Marcin Kapcia, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

Wolontariat

Hanna Baran, Aleksandra Bilska (Ostrowiec Świętokrzyski), Olga Burzyńska, Michał Chytkowski (Wieliczka), Grzegorz Dobrowolski, Rafał Dubel (Zabrze), Olga Grzechynka, Maciej Jarosz, Maciej Kucharski, Monika Łata, Wiktoria Majka, Przemysław Poradziński (Zduńska Wola), Konrad Sobczak (Zduńska Wola), Mateusz Walocha (Zduńska Wola), Adam Wojciechowski (Zabrze), Robert Wroński (Zduńska Wola), Michalina Ziomek