Uczestnicy

W VI Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2016 weźmie udział dziesięć zespołów teatralnych, reprezentujących osiem województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli.

Teatr „Prawie Lucki”

   Teatr rąk i nóg pomylonych

reżyseria: Edyta Łysakowska-Sobiczewska

Teatr „Prawie Lucki” istnieje od 1998 r., ale co roku skład zespołu się zmienia, więc na WTOOPIE wystąpią opuszczone przez kolegów „prawie Luckie” dziewczyny. Kto nie zna historii zespołu, podejrzewa nas o brak znajomości ortografii. I niepotrzebnie, bo nasza nazwa pochodzi od imienia Lucka Romanka, który uwodził „czekoladowym” głosem i wygrywał różne konkursy. Wszyscy pozostali byli tylko „prawie” jak Lucek.

Co łączy wszystkie pokolenia? Wierność Różewiczowi, bez którego nie istnieje większość spektakli. I tak jest w spektaklu pod (nie)znaczącym tytułem Teatr rąk i nóg pomylonych. Scenariusz powstawał w czasie dobrych zmian i pod wpływem „nowej dramaturgii” i „kichnięć” naszego duchowego Mistrza, bystrego obserwatora epoki. Czy w takim spektaklu mogą spotkać się bohaterowie utworów W. Szekspira, J. Tuwima, M. Walczaka? Mogą. Gdy jeszcze do tego dodamy „przypadkowe kichnięcia”, słowa współczesnych kreatorów rzeczywistości i dorzucimy swoje trzy grosze, powstanie jakaś hybryda, pełna rąk i nóg pomylonych. Samo życie!

Teatr „Prawie Lucki”: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, ul. Bukowa 1, 84-200 Wejherowo

Prowadząca zajęcia: Edyta Łysakowska-Sobiczewska

Zespół: Paulina Angel, Angelika Grubba, Natalia Grzenkowicz, Kinga Kielińska, Paulina Kowalczyk, Agnieszka Lesner, Julia Lewańczyk, Natalia Wasilke, Agata Wicka

PRAWIE_LUCKI

Teatr Młodzieżowy „Gang Marcina”

Bogusław Schaeffer

   Kwartet dla czterech aktorów

reżyseria: Marcin Matuszewski

Zespół powstał w 2003 r. Początkowo działał w ramach zajęć pozalekcyjnych w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie, jednak bardzo szybko pod swoje skrzydła wziął grupę Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Grupa do niedawna realizowała wyłącznie spektakle autorskie. Dzisiaj realizuje je nadal, ale z małymi odstępstwami. Oprócz spektakli „pełnometrażowych” wielokrotnie zespół brał udział w organizowanym w Murowanej Goślinie cyklicznym talk show Kulturalne Szabada, na które zapraszane były osoby ze świata filmu, teatru, estrady. Na dziesięciolecie działalności teatru udało się nam zrealizować pełnometrażowy film fabularny, w którym wystąpili nie tylko członkowie grupy, ale także mieszkańcy naszego miasta. Niemal wszyscy członkowie „Gangu Marcina” od lat biorą udział w wielkich widowiskach plenerowych organizowanych w naszym mieście, dotyczących historii Polski. W tym roku przygotowywane widowisko, którego Gangowcy są uczestnikami, ma przyciągnąć do Murowanej ponad 20 tysięcy widzów, a w samym spektaklu zagra aż 300 aktorów. Grupa lubi wyzwania i niestandardowe projekty… i może właśnie dlatego tak bardzo lubi grać…

Kwartet dla czterech aktorów – spektakl, którym reżyser był zafascynowany od wielu lat. Można powiedzieć – była to jego miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak dopiero niedawno zdecydował się on podjąć próbę własnej interpretacji spektaklu. Gangowcy nie chcą kopiować wzoru niedoścignionego w osobach Jana Peszka, braci Grabowskich i Jana Frycza. Chcą, aby Kwartet… w jak największym stopniu był ich, ponieważ wiadomo, że kopia jest zawsze nieco bledsza od oryginału. Bogusław Schaeffer poniewiera aktorów w plątaninie zachowań, zdarzeń, pustych kartek scenariusza oznaczających coś w stylu: „róbcie, co uważacie, ale z wykorzystaniem sapania słonia”. Jednak jest to czysta przyjemność dać się sponiewierać przez taki scenariusz i mamy nadzieję, że sam scenariusz nie został z kolei sponiewierany przez nas…

Teatr Młodzieżowy „Gang Marcina”: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, ul. Poznańska 16, 62-095 Murowana Goślina

Prowadzący zajęcia: Marcin Matuszewski

Zespół: Magdalena Bartczak, Karol Izert, Mariusz Jędrzejewski, Jakub Karpisiak, Lynn Kucharczyk, Michał Pawłowski, Maria Urbaniak, Eryk Walkowiak

MUROWANA_04

Teatr Amatorski „Coś”

Michał Gieniusz

   Romeo i Julia

reżyseria: Michał Gieniusz

Teatr Amatorski „Coś” to grupa młodych aktorów-amatorów kochających sztukę teatralną, lubiących eksperymentować z różnymi technikami teatru formy. Działamy przy Sokólskim Ośrodku Kultury. Wspólnie tworzymy zgraną paczkę. Teatr jest dla nas najlepszą formą relaksu i wypoczynku oraz ucieczką przed codziennością. Uczestnictwo w Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych jest dla nas swoistym wyzwaniem. Mamy nadzieję, że będzie to dobra lekcja teatru, a zdobytą wiedzę wykorzystamy przy realizacji naszych dalszych projektów.

Spektakl Romeo i Julia powstał na podstawie musicalu Janusza Józefowicza. Jest to uwspółcześniona wersja dramatu Williama Shakespeare’a. Współczesna interpretacja ukaże nam wszystkim znaną historię w zupełnie nowej odsłonie, a muzyka elektroniczna oraz gra świateł przeniesie nas do zupełnie innej Werony.

Teatr Amatorski „Coś”: Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka

Prowadzący zajęcia: Michał Gieniusz

Zespół: Julia Borowska, Natalia Głódź, Maciej Iłenda, Hubert Kieda, Urszula Kojta, Marek Kosacki, Wiktoria Kozak, Marek Kułak, Maciej Kułakowski, Artur Lingo, Paulina Malczyk, Aleksandra Olszewska, Martyna Panasiuk, Barbara Pyłko, Paweł Sujeta

SOKOLKA_07

Teatr „Bez Nazwy”

   Winda

reżyseria: Zofia Zawiślak

Szkolny teatr „Bez Nazwy” istnieje od 1994 r. W okresie swojej działalności wystawił 25 spektakli teatralnych i 17 widowisk poetyckich. Od samego początku opiekunem zespołu jest Zofia Zawiślak.

Scenariusz tegorocznego spektaklu opracowany został przez członków teatru. Pisząc scenariusz, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jak mogą zachowywać się osoby uwięzione w windzie oraz czy to zdarzenie coś zmieni w ich życiu.

Teatr „Bez Nazwy”: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, ul. Chopina 10, 68-300 Lubsko

Prowadząca zajęcia: Zofia Zawiślak

Zespół: Paulina Borowa, Maksymilian Byczkowski, Marcin Hermansdorfer, Natalia Jeleń, Adrian Król, Jan Kubiak, Aleksandra Lachowicz, Beata Lachowicz, Nikoletta Leśniowska, Przemysław Leśniowski, Sylwia Musidlak, Piotr Palamioti, Julia Ratomska, Emilia Rutkowska, Aleksandra Szklarska

LUBSKO_3

Teatr „KOD”

Anatol Wierzchowski

   Mama

reżyseria: Anatol Wierzchowski

Zespół istnieje od 1994 r., a jego główną intencją jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one są inspiracją do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych, o przemocy młodych, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania… Zdarza się nam, że śpiewamy i to z dobrym skutkiem.

Oto portrety matek widziane oczyma współczesnych nastolatek. Nie zawsze są to śliczne laurki, ale też nie ma w nich mowy nienawiści. Natomiast w każdym jest trochę ckliwości, sarkazmu, obaw, humoru i skrywanej czułości. Ten temat to debiut emocjonalny naszych aktorów, bo zawsze łatwiej było opowiedzieć o kimś, o cudzej historii, o nieswoich emocjach, niż zmierzyć się ze swoimi problemami i to w taki sposób, aby każdy w to uwierzył i znalazł w tych opowieściach cząstkę swojego zbuntowanego życia. Młodzi aktorzy zrozumieli, że są kopiami charakterów swoich rodziców, a nie idealnymi wytworami medialnych programów.

Teatr „KOD”: Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20, 74-400 Dębno

Prowadzący zajęcia: Anatol Wierzchowski

Zespół: Łukasz Cytrynowicz, Oliwia Faron, Aleksandra Jelińska, Wiktoria Jelińska, Nikola Klimek, Kinga Kościelna, Zuzanna Kuszyk

DEBNO_3

Teatr „System”

Mateusz Piłat

   Trala la la

reżyseria: Mateusz Piłat

Niezależny Teatr „System” to grupa powstała w Lublinie w 2014 r. W jej skład wchodzą bardzo młodzi ludzie, którzy są wielkimi i szczerymi miłośnikami teatru.

Spektakl oparty jest o tekst piosenki Millhaven Nicka Cave’a. Ukazuje problematykę niezrozumienia dziecka przez matkę. Całe przedstawienie spowija wyjątkowa aura, która wprowadza widza w świat małej Loretty.

Teatr „System”: Lublin

Prowadzący zajęcia: Mateusz Piłat

Zespół: Paulina Arażna, Anna Białecka, Wiktoria Młodnicka, Weronika Muller, Karol Szewczuk

LUBLIN_3

„Inowrocławski Teatr Otwarty” (ITO)

   W oparach absurdu fioletowej krowy

reżyseria: Elżbieta Piniewska

„Inowrocławski Teatr Otwarty” (ITO) działa od 1996 r. przy Kujawskim Centrum Kultury. Grupa skupia młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Pełną odpowiedzialność za podpisanie paktu z Melpomeną ponosi Elżbieta Piniewska – opiekun teatralny, reżyser i nauczycielka języka polskiego w I LO. Zajęcia teatralne odbywają się 2-3 razy w tygodniu w Teatrze Miejskim oraz I LO i Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka. W dobie kryzysu wartości ITO stara się pokazać, że nieistnienie, które ogarnia społeczeństwo uciekające w konsumpcję, można jednak przezwyciężyć.

W sztuce niepowtarzalnej wykorzystano najsławniejsze angielskie i amerykańskie okazy poezji w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, a ponadto teksty Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego, a także wiersze Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej oraz Mariana Załuckiego.

„Inowrocławski Teatr Otwarty” (ITO): Kujawskie Centrum Kultury, ul. Jana Kilińskiego 16, 88-100 Inowrocław

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Piniewska

Zespół: Karolina Fabianowska, Daria Gawęda, Szymon Grudzień, Anna Grzybowska, Agata Katzur, Julia Korsakowska, Marcelina Kostańska, Julia Krzesińska, Oliwia Maruniak, Adam Murawski, Adam Okoński, Wiktoria Pijanowska, Lena Pilarowska, Anna Piniewska, Katarzyna Sawicka, Andrzej Skrobak, Katarzyna Sopolińska, Paweł Szymandera, Jakub Szyperski, Joanna Świtek

ITO_01

„Teatr”

   Wyśnione miłości

reżyseria: Mateusz Kuc

Jesteśmy grupą ludzi, którzy poznali się pewnego dnia w Krakowie. Wtedy też postanowiliśmy działać.

Spektakl Wyśnione miłości na podstawie filmu Xaviera Dolana to historia Marie i Francisa, dwójki przyjaciół, żyjących w Montrealu. Młodzi ludzie, lekko przeintelektualizowani, narcystyczni, żyją w dużym mieście, korzystając ze swojego życia w pełnym tego słowa znaczeniu. Pewnej nocy spotykają Nicolasa, w którym obydwoje się zakochują. Sytuacja ta wystawia ich przyjaźń na poważną próbę. Pełna humoru opowieść jest bezkompromisowym obrazem młodości, która powinna być czasem poznawania i „próbowania” świata.

„Teatr”: zależnie od zapotrzebowania, ale można napisać Kraków

Prowadzący zajęcia: Mateusz Kuc

Zespół: Mateusz Kuc, Agata Murdza, Jakub Szulkowski, Sylwia Zadrożna

WYSNIONEMILOSCI

Teatr „Prima Aprilis”

Sławomir Mrożek

   Serenada

reżyseria: Piotr Wojdyło

Teatr „Prima Aprilis” to teatr amatorski założony w styczniu 2015 r. w Krakowie przez Michała Orzyłowskiego oraz Piotra Wojdyłę, dawniej działający pod nazwą Teatr „Okienko”. Początkowo czteroosobowy skład, obecnie w pełni zgrana grupa teatralna licząca 12 członków. Aktorzy to przede wszystkim studenci i maturzyści, którzy pod czujnym okiem Michała i Piotra odkrywają tajniki rzemiosła aktorskiego podczas zajęć z dykcji, emisji głosu, improwizacji, jak również ruchu scenicznego z elementami tańca, plastyki ruchu i świadomego używania ciała. Celem działalności „Prima Aprilis” jest skupienie młodych talentów aktorskich, reżyserskich, scenograficznych czy scenopisarskich wokół wspólnej pasji, jaką jest teatr i praca nad doskonaleniem warsztatu. Zespół zrealizował trzy jednoaktówki według autorskiego scenariusza i reżyserii Michała Orzyłowskiego, które wchodzą w skład większego projektu teatralnego Zakrzywiony Świat. Projekt to „twór żywy”, który stale się rozwija, a jego założeniem jest komponowanie scenicznych kolaży przez składanie różnych jednoaktówek w dowolnej kolejności.

Poza własnymi tekstami zespół postanowił sięgnąć również po innych cenionych autorów. Serenada według Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Wojdyły zostanie premierowo zaprezentowana podczas tegorocznej krakowskiej WTOOPY. Jest noc. Lis gra na wiolonczeli przed kurnikiem. Kogut otwiera okno i, wyzywając Lisa od złodzieja, obwiesia i kuternogi, żąda, by odszedł do lasu. Lis nie reaguje, za to budzi się Blond, jedna z trzech żon Koguta, i ma pretensje do męża, że nie daje jej spać…

Teatr „Prima Aprilis”: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków

Prowadzący zajęcia: Piotr Wojdyło, Michał Orzyłowski

Zespół: Katarzyna Cebula, Jakub Dąbrowski, Karol Krzystanek, Anna Lach, Joanna Ledeman, Wojciech Parszewski, Wacław Piwowarczyk, Adrian Tatrocki, Weronika Witek

PRIMA_APRILIS

Zespół Teatralny „Studio T”

Anton Czechow

   Niedźwiedź

reżyseria: Anna Kamykowska

Zespół Teatralny „Studio T” istnieje od 1989 r., kiedy to został założony przez Elżbietę Barańską-Konieczną. Młodzież biorąca udział w zajęciach szkoli swój warsztat aktorski podczas ćwiczeń dykcyjnych oraz ruchowych, a także pracując nad tekstem literackim, przygotowując etiudy teatralne i wreszcie tworząc spektakle. W tym roku „Studio T”, prowadzone przez Annę Kamykowską, jest ponownie gospodarzem WTOOPY.

Niedźwiedź to zabawna historia o relacjach damsko-męskich. Właścicielka ziemska Helena Popowa niedawno pochowała męża. Mimo że jest jeszcze dość młoda, postanawia do końca życia dochować wierności zmarłemu mężowi (który wiernością nie grzeszył). Nie wychodzi z domu ani nie przyjmuje gości. Wszystko zmienia się, gdy w jej domu pojawia się Grigorij Smirnow, który chce odzyskać 1200 rubli, które pożyczył mu jej mąż. Zaczyna się kłótnia, która przeradza się w…

Zespół Teatralny „Studio T”: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków

Prowadząca zajęcia: Anna Kamykowska

Zespół: Hanna Baran, Anna Bartnicka, Natalia Biłko, Michał Burzyński, Jacek Gorzelany, Bartłomiej Halibart, Weronika Korycińska, Maciej Kucharski, Anna Łakomy, Katarzyna Ratasiewicz, Zuzanna Schoen-Żmijanka, Artur Stefańczyk, Michalina Ziomek

STUDIOT

Baza

Michał Graffstein, Agnieszka Grzegorzek, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

Wolontariat

Julia Bąk, Olga Burzyńska, Grzegorz Dobrowolski, Olga Grzechynka, Wiktoria Majka