Uczestnicy

W III Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Bielsko-Biała 2015 weźmie udział siedem zespołów teatralnych, reprezentujących sześć województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie siedem spektakli.

Teatr „Trupa”

Hanoch Levin

   Zimowy pogrzeb

reżyseria: Jolanta Tomasiewicz

Teatr „Trupa” działa w PMDK w Lubartowie od 1994 r. Teatr tworzył spektakle i etiudy w oparciu o dramaty i prozę T. Różewicza, W. Gombrowicza, S. Mrożka, K.I. Gałczyńskiego, T. Boya-Żeleńskiego. Po okresie satyrycznym teatr zmienił swoje oblicze i zrealizował kilka spektakli, bazujących na wyobraźni wyrażanej przez ekspresję ruchową i muzykę (spektakle Szczeliny istnienia, Strefa bez cienia itp.). Ostatnie spektakle 111 i Zimowy pogrzeb to powrót grupy do pracy ze słowem. Teatr „Trupa” jest laureatem wielu nagród wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądów teatralnych, w tym III nagrody na Ogólnopolskim Spotkaniu Teatralnym „Zwierciadła” 2015.

Zimowy pogrzeb Hanocha Levina to burleska w ośmiu odsłonach. W swoich „komediach domowych” udaje się autorowi zachować równowagę między tragizmem a komizmem. Dzięki temu jego utwory mogą w jednakowym stopniu budzić śmiech i powodować łzy. Połączenie elementów tragizmu i komizmu wywołuje efekt groteski i obcości. W swoich dramatach Levin w mistrzowski sposób odsłania prawdę o człowieku, obnaża słabości i to, co każdy chce pozostawić na zawsze w ukryciu, czego się wstydzi, o czym chciałby zapomnieć.

Teatr „Trupa”: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów

Prowadząca zajęcia: Jolanta Tomasiewicz

Zespół: Bartłomiej Brodawka, Jan Filip, Katarzyna Grabowska, Ole Kozdraj, Milena Majewska, Katarzyna Rybacka, Aleksandra Sajda, Julia Słomińska, Maja Słomińska, Weronika Weremczuk, Kamil Żebrowski

LUBARTOW

Teatr „Rzeczywisty”

Mateusz Kuc, Sylwia Zadrożna

   L’illusion

reżyseria: Mateusz Kuc

Teatr „Rzeczywisty” powstał na początku maja 2013 r. i pierwotnie działał przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Łączy rodzaj klasycznego teatru słowa, alternatywną sztukę oraz współczesny teatr plastyki ruchu i tańca. Podstawowymi zadaniem grupy jest szerzenie kultury wśród młodzieży. Teatr „Rzeczywisty” w swoich spektaklach najczęściej porusza tematykę codziennych problemów, z którymi spotyka się każdy z nas.

Spektakl opowiada o relacji ludzi, których podzieliła różna definicja miłości. On – artysta, dla którego najważniejsze są emocje i doznania metafizyczne, ona – twardo stąpająca po ziemi bizneswoman, która za miłość uważa zapewnienie odpowiedniego bytu materialnego. Uczucie wygasa, a różnice stają się przepaścią między kochankami. Jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią?

Teatr „Rzeczywisty”: Teatr Baza/Centrum Kultury, ul. Podchorążych 39, 00-722 Warszawa

Prowadzący zajęcia: Mateusz Kuc

Zespół: Natalia Klimiuk, Agata Wojdalska, Sylwia Zadrożna, Nina Żółtańska

WARSZAWA

Grupa Teatralna „Prawie Profesjonalni”

Michał Walczak

   Nocny autobus

reżyseria: zespół

Grupa Teatralna „Prawie Profesjonalni” działała przy Grodzkim Domu Kultury od grudnia 2007 r. do grudnia 2014 r., obecnie opiekę nad teatrem objęło Miejskie Centrum Kultury. Początkowo działania ukierunkowane były na uczestnictwo w konkursach recytatorskich, następnie grupa zaczęła realizować spektakle, m.in. Serenada, Casting, Brzechwa dla dorosłych, Bicz, Niecne uczynki, Stosunki między L, Trzy Monologi, Piaskownica, Na pełnym morzu, Brzechwa dla dorosłych bis, które obecnie stanowią repertuar zespołu i są prezentowane podczas przeglądów i festiwali. Zespół tworzą uczniowie szkół średnich i gimnazjaliści, choć zdarzają się również i studenci.

Nocny autobus opowiada o nocnym spotkaniu dwojga ludzi na przystanku. On i Ona pragną, aby doszło do wymiany myśli, autentycznego porozumienia, jednak ich działania są coraz bardziej schematyczne, rozmowa ślizga się po powierzchni. On i Ona zaczynają przed sobą grać.

Grupa Teatralna „Prawie Profesjonalni”: Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały 26, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Prowadzący zajęcia: Konrad Stala

Zespół: Julia Adamczyk, Katarzyna Kałuska, Kamil Saczkowski

GORZOW

Grupa Teatralna „Cokolwiek”

Neda Neżdana

   Kto otworzy drzwi?

reżyseria: Waldemar Lankauf

Grupa Teatralna „Cokolwiek” istnieje od 2009 r. Debiutowała autorskim przedstawieniem zespołu 45 minut. Kolejny spektakl grupy – Kelnerki – przyniósł nagrody na festiwalach w Nysie, Gdańsku i Chełmie. Kto otworzy drzwi? (premiera: listopad 2013) prezentowany był m.in. na przeglądach teatralnych w Nysie, Poznaniu, Chełmie i Prerovie koło Ołomuńca. Najnowszym przedstawieniem grupy jest Łysa śpiewaczka (premiera: marzec 2015).

Sztuka Nedy Neżdany – współczesnej pisarki ukraińskiej – osadzona jest w prosektorium zakładu pogrzebowego. U pracującej tam Wiry pojawia się dziewczyna Wika, która nie potrafi określić, czy jest człowiekiem, trupem, duchem? To niespodziewane spotkanie kobiet rodzi wiele zabawnych sytuacji i obserwacji obyczajowych. Bohaterki zauważają w pewnym momencie, że drzwi do zakładu nie dają się otworzyć, a dodatkowo pojawiają się dziwne telefony od nieznanych osób. Sztuka Neżdany stawia pytania o postawy człowieka w obliczu zagrożenia. Skłania do refleksji, na ile to, czego oczekujemy, np. wolności, jesteśmy gotowi przyjąć, gdy naprawdę się zbliża?

Grupa Teatralna „Cokolwiek”: Miejski Ośrodek Kultury, al. Jana Pawła II 27, 47-220, Kędzierzyn-Koźle

Prowadzący zajęcia: Waldemar Lankauf

Zespół: Magdalena Malajka, Małgorzata Nowińska

KEDZIERZYN

Teatr „Między Wierszami”

Gabriela Zapolska

   Moralność pani Dulskiej

reżyseria: Paweł Buszewicz

Z chwilą zain­au­gu­ro­wa­nia w Mło­dzie­żo­wym Domu Kul­tury zajęć teatral­nych w 1997 r. pracę rozpoczęto w dwóch gru­pach: dzie­cię­cej, gro­ma­dzą­cej przede wszyst­kim uczniów szkół podstawowych, oraz mło­dzie­żo­wej, stwo­rzo­nej z myślą o licealistach. Właśnie ta starsza grupa dała początek Teatrowi „Między Wierszami”. Wraz z prze­nie­sie­niem się do nowej sali (2007) w świeżo wyre­mon­to­wa­nym budynku przy alei 29 listopada 100 powstała Scena 5na3. Od tego czasu dzia­łają tu dwa zespoły: Teatr „Między Wierszami” i „Grupa Warsztatowa” Sceny 5na3.

Tekst Zapolskiej w żaden sposób się nie zestarzał, o czym przekonaliśmy się przygotowując ten spektakl. Zapewniamy, że jest wciąż aktualny i potrafi bawić do łez, o czym świadczy fakt, że premiera naszego spektaklu odbyła się w 2012 r. i jest on chyba najbardziej lubianym przedstawieniem, do którego z nieskrywaną radością za każdym razem powracamy.

Teatr „Między Wierszami”: Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie, al. 29 Listopada 102, 31-405 Kraków

Prowadzący zajęcia: Paweł Buszewicz

Zespół: Kamil Cudejko, Mateusz Droździewicz, Michał Graffstein, Agnieszka Grzegorzek, Justyna Janczur, Sylwia Mieczkowska, Aleksandra Migas, Marta Müller, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

KRAKOW

Grupa Teatralna „Głosy”

Andrzej Pieczyński

   Zabić was to mało

reżyseria: Waldemar Lankauf

Grupa Teatralna „Głosy” istnieje od 2007 r. i ma w dorobku około 15 premier. Najbardziej znane i nierzadko nagradzane na ogólnopolskich festiwalach to: Końcówka, Kopciuch, Mały Książę, Romeo i Julia. Zespół działa w trzech mniejszych grupach, co sprzyja realizacji różnych projektów artystycznych.

Zabić was to mało porusza niełatwe tematy młodzieńczego buntu, wywróconego systemu wartości, granic ludzkiej presji i manipulacji. Do psychoterapeutki Marty wpada nagle jej pacjentka Ania, która zdenerwowanym głosem prosi o potwierdzenie, że w piątek była na wizycie. Ale nie była. Po co jej więc oszukane zaświadczenie? Poznajemy opowieść o skołatanej życiem Ani, której wywrócony system wartości każe bardziej cenić psa niż człowieka. Z domu wyniosła jedynie strach i nieumiejętność odróżniania dobra od zła, co prowadzi do tragedii.

Grupa Teatralna „Głosy”: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Kościuszki 24, 48-100 Głubczyce

Prowadzący zajęcia: Waldemar Lankauf

Zespół: Małgorzata Biernacka, Żaneta Dańczuk, Nicoletta Winiarska

GLUBCZYCE

Grupa Teatralna „Z Dostawką”

Marta Guśniowska

   Ony

reżyseria: Maria Potoczek

Grupa Teatralna „Z Dostawką” istnieje od 8 lat. Najpierw działała pod nazwą „P – jak Psikus” w Domu Kultury w Kamienicy. Następnie wraz ze zmianą siedziby (i wiekiem) zmieniliśmy nazwę na Grupa Teatralna „Z Dostawką”. Inspiracją dla nas są SPOTKANIA i CZŁOWIEK NA SCENIE. Kochamy być złapani przez „dzieło” jak ryba na haczyk! Stan ten lubimy najbardziej, kiedy płat po płacie odkrywamy istotę dramatu, a wtedy z ogromną przyjemnością eksperymentujemy. Jak to zrobić, żeby człowiek (widz) nam UWIERZYŁ – w tej postaci prawdę sceniczną cenimy najbardziej.

Wyjątkowy tekst, który posługując się baśniową symboliką, ukazuje drogę pokonywaną przez każdego z nas w poszukiwaniu siebie i własnego miejsca w świecie. Dziecięca wrażliwość i wyobraźnia pomaga głównemu bohaterowi zmierzyć się z rzeczywistością dorosłych, która w końcu staje się i jego udziałem. Piękna metafora życia, które przeżyte w sposób pełny i świadomy, pozwala pogodzić się z jego nieuchronnym końcem.

Grupa Teatralna „Z Dostawką”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Filip Górski, Marta Łoboziak, Jakub Morawski, Filip Peringer, Aleksandra Szcząchor

BIELSKO

Baza

Michał Graffstein, Agnieszka Grzegorzek, Justyna Janczur, Marta Müller, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek