Uczestnicy

W XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2019 weźmie udział osiem zespołów teatralnych, reprezentujących sześć województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziewięć spektakli.

Teatr „Agrafka”

Marta Guśniowska

   Czarno na białym

reż. Iga Jambor-Skupniewicz

Przez pierwszy rok działałyśmy jako teatr bez nazwy. Na „Agrafkę” pomysł przyszedł dopiero rok później. I choć skład przez te lata się zmieniał, a od czterech lat teatr to już stowarzyszenie, jedno zmianom nie ulega – wciąż jesteśmy! Gramy, śpiewamy, a co nie dogramy, to dowyglądamy (motto też wciąż to samo).

Czarno na białym miało swoją premierę na początku 2012 r. To opowieść o Pingwinie i Zebrze, którzy wyruszają w podróż, poszukując akceptacji, miłości i przyjaźni. Przekaz, początkowo kierowany do najmłodszych widzów, znalazł wkrótce swoje grono fanów również wśród dorosłych.

Teatr „Agrafka”: Stowarzyszenie Teatr Agrafka, ul. Toruńska 25, 86-200 Chełmno

Prowadząca zajęcia: Iga Jambor-Skupniewicz

Zespół: Dorota Kos, Martyna Mróz, Stanisław Nowak, Klaudia Rogalska, Sylwia Szczęsna

Teatr „KODorosły”

Anatol Wierzchowski

   Dziadowskie opowieści

reż. Anatol Wierzchowski

Teatr „KOD” powstał w 1994 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury i tam pracuje do dzisiaj. Założycielem zespołu jest Anatol Wierzchowski, a uczestnikami zajęć teatralnych jest młodzież szkolna, młodzież pracująca i emeryci. Zespół ma na swoim koncie 32 premiery autorskie, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty oraz pomaga przy organizacji imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie. Główną ideą zespołu jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one stanowią inspirację do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych i młodych wchodzących w życie, o przemocy dzieci, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania, o tragedii pakistańskich kobiet, o buncie nastolatek… Zdarza nam się, że śpiewamy pieśni ludowe różnych narodów i to z dobrym skutkiem. Od października 2017 r. działa formacja dorosłych nazwana Teatr „KODorosły”.

Trójka dziadów wchodzi do naszej rzeczywistości ze wszystkimi swoimi atrybutami: kosturem, dziadowskim workiem, modlitwami, pieśniami, zagadkami czy toastami. Są namolni, krzykliwi, ale za to wdzięczni za każdy rzucony grosz i dobre słowo. Potrafią rozbawić, pouczyć, przestrzec i wymodlić łaskę. Nie bardzo pasują ze swoją fizjonomią i stylem ubierania do cywilizacji komputerów, ale za to są ludzcy, chętni do pogadania sobie z prawdziwym człowiekiem. Takich dziadów naprawdę się kocha i wierzy, że może zawitają do naszych domów, wspomnień czy komputerów z kolejną ważną opowieścią, a nie z kolejnym niepotrzebnym gadżetem.

Teatr „KODorosły”: Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20, 74-400 Dębno

Prowadzący zajęcia: Anatol Wierzchowski

Zespół: Henryk Hejbowicz, Krystyna Urszula Hejbowicz, Grzegorz Majcher

Grupa Teatralna „Kulisy”

Renata Morawska

   Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy

reż. Renata Morawska

Zespół działa od 10 lat i prowadzi go instruktorka Renata Morawska. Teatr łączy formy teatru ruchu i twórczej improwizacji z pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu, poezja i proza XIX i XX wieku).

Spektakl Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy powstał z inspiracji poezją Roberta Frosta oraz opowieścią Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza. W scenariuszu wykorzystano również teksty własne uczestników, wywiedzione z improwizowanych etiud powstałych podczas prób, a opracowanych na scenę przez Renatę Morawską. Tematem spektaklu jest próba odnalezienia w dojrzałym życiu dziecięcej radości, istoty dobrych relacji międzyludzkich, własnych marzeń i pasji oraz równowagi pomiędzy aktywnością a refleksyjną stroną życia. U źródeł przedstawienia znajdują się również twórcze konfrontacje z Portretem Doriana Graya Oskara Wilde’a, skupione wokół pytania „Czym tak naprawdę jest piękno i jak je w sobie zachować na całe życie?”.

Grupa Teatralna „Kulisy”: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Juliusza Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Renata Morawska

Zespół: Konrad Gandyk, Jakub Goryl, Mateusz Jakobsche, Wioletta Koczwara, Angelika Laszczak, Kinga Luci, Błażej Majka, Izabela Mandla, Maja Marek, Angelika Mulka, Anna Pietryka, Sara Skowrońska, Sebastian Stokłosa, Julia Szturc, Izabela Wieczorek

Teatr „Elipsa”

Wiktoria Jankowska

   Kobieta inicjowana

reż. Aleksandra Słowińska

   Wioska

reż. Aleksandra Słowińska

Grupie, działającej od 2007 r., niezmiennie towarzyszy entuzjazm i zapalał do działania, zaś na zajęciach panuje doskonała twórcza i pozytywna energia. Grupa zgłębia teatr przede wszystkim przez wspólną zabawę. Młodzież nieustannie uczestniczy w festiwalach, warsztatach, konkursach, wspólnych wyjazdach i międzynarodowych wymianach młodzieżowych. Teatr „Elipsa” prezentuje spektakle dramatyczne, bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, organizuje warsztaty artystyczne: wokalne, taneczne, aktorskie, recytatorskie. Jesteśmy gospodarzem corocznego Polsko-Niemieckiego Festiwalu Teatralnego TEK w Policach oraz Nocy Świętojańskiej na plaży w Trzebieży. Niektórzy z grupy teatralnej są stypendystami Burmistrza Polic. Grupa bierze udział w wymianach młodzieżowych. Reprezentowaliśmy miasto podczas artystycznych działań w Hiszpanii, Turcji i we Włoszech.

Wkraczanie w dorosły świat nigdy nie jest łatwe. Tym bardziej dla kobiety. Bez wahań dostosowujemy się do panujących reguł i robimy wszystko, by być doskonali. Kobieta inicjowana to próba dopasowania się do otaczającej rzeczywistości. Priorytet to być piękną i ukrywać wszelkie niedoskonałości. Czy to znaczy, że nie możemy sobie pozwolić na chwile słabości? Czy kobiety muszą ukrywać swoją prawdziwą twarz?

Energiczny, pełen magii i tajemnic spektakl opowiada o pragnieniach, marzeniach, ale przede wszystkim o wierzeniach przodków. Dawne wierzenia słowiańskie stały się kopalnią inspiracji i ciekawych spostrzeżeń młodych aktorów. Obrzędy i zwyczaje nocy świętojańskiej miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Te wszystkie i wiele innych wierzeń stało się wątkiem powstałego spektaklu. Postaci zamieszkujące ową „wioskę” będą spotykać się z bóstwami związanymi z nocą świętojańską, będą poznawać ich cechy oraz rozganiać je za pomocą ognia. I tu w spektaklu wielokrotnie użyty został efektowny element związany z teatrem ognia. Aktorzy w pokazie wykorzystują m.in. kije ogniowe oraz wachlarze i plują ogniem. Żywa gra aktorska, słowiańskie stroje i nuta tajemnicy to główne elementy tego widowiska.

Teatr „Elipsa”: Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Siedlecka 1a, 72-010 Police

Prowadząca zajęcia: Aleksandra Słowińska

Zespół: Anastazja Arbaros, Emanuel Bobrowski, Paulina Czeglik, Anna Głowacka, Alicja Jankowska, Wiktoria Jankowska, Gabriela Jarosz, Julia Lisowska, Martyna Łątka, Paulina Piotrowska, Wiktoria Piotrowska, Dawid Sadowski, Dariusz Szewczak, Emilia Trojanowska, Martyna Zawitkowska

„In Vino Varietas”

Julia Potrykus, Maciej Bartecki, Agnieszka Dzięcielska

   Piosenka o artyście

reż. Julia Potrykus i Maciej Bartecki

„In Vino Varietas” to grupa młodych, ambitnych, zdolnych, a przy tym niezwykle skromnych ludzi. A tak całkiem na poważnie – jesteśmy grupą szalonych wariatów. Nie bez powodu nazwa naszego zespołu to „In Vino Varietas”. Różnimy się zainteresowaniami czy wyglądem, ale łączy nas zasadnicza rzecz, win… pasja. Nasze motto brzmi: „Różnorodność to nasza siła”. Dzielimy się naszymi pomysłami, często w burzliwych dyskusjach, ale dzięki temu razem tworzymy cudowne projekty. Spędzamy ze sobą wiele czasu i to nie tylko na próbach, bo cechuje nas też talent do zabawy. Niejednokrotnie nasze spotkania przedłużały się o istne „głupawki” pracoholików. Początków naszej grupy należy szukać w przygotowywaniu apeli szkolnych. Dalej popłynęło drogą łańcuszkową – jeden znajomy pociągnął za sobą drugiego. Okazało się, że nasze zamiłowanie do sztuki zaowocowało połączeniem na dobre. I tak oto, z przypadkowej grupy nastolatków, możemy stanąć przed wami. My – grupka czasem pogubionych, bardzo pokręconych, wrażliwych i powiązanych sztuką ludzi, którzy swoim małym projektem chcą chociaż trochę wpłynąć na świat i pokonać znieczulicę społeczeństwa.

Każdy człowiek ma swoją historię – wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki. Mimo to, są takie historie, których inni ludzie nie rozumieją. Spektakl Piosenka o artyście jest opowieścią o ludziach wyizolowanych przez świat, zamkniętych w szpitalu psychiatrycznym. Pewnego dnia, w związku z tragiczną śmiercią jednego z pacjentów, do szpitala przyjeżdża detektyw Klementyna Zdrojewska. Jak poradzi sobie w konfrontacji z historiami, które tam usłyszy? Czy uda jej się przeprowadzić śledztwo? A wreszcie – kto zamordował Antka?

„In Vino Varietas”: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, ul. Bukowa 1, 84-200 Wejherowo

Prowadząca zajęcia: Edyta Łysakowska-Sobiczewska

Zespół: Maciej Bartecki, Karolina Bianga, Kamila Damps, Agnieszka Dzięcielska, Anna Ebertowska, Oliwia Lejman, Kamil Miarowski, Martyna Nguen, Zuzanna Noga, Julia Potrykus, Anna Rompca, Julia Rutkowska

Grupa Teatralna „Próbownia”

Stanisław Ignacy Witkiewicz

   Wariat i zakonnica

reż. Piotr Mąka

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, którzy dzielą wspólną pasję występowania na scenie. Grupa powstała w 2011 r. Od tamtej pory samodzielnie opracowuje sztuki, interpretując gotowe teksty, a także pisząc własne scenariusze i reżyserując. W swojej pracy często sięgamy po groteskę, dotykając za jej pomocą tematyki konfliktów społecznych, stereotypów, różnic klasowych i światopoglądowych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz miał niezwykły pomysł. W izolatce szpitala psychiatrycznego zamknąć wariata i młodą siostrę zakonną. Obciążyć oboje bagażem doświadczeń i życiowych udręk, podczas gdy wokół jak sępy krążą lekarze, nie mniej szaleni niż tytułowy bohater. Jakie mroczne historie skrywa umysł Wariata? Ile warta jest etyka lekarska? Czy można oprzeć się ludzkim instynktom? Kto zachowa zdrowie umysłu, a kto popadnie w obłęd?

Grupa Teatralna „Próbownia”: Chodzieski Dom Kultury, ul. Strzelecka 15, 64-800 Chodzież

Prowadzący zajęcia: Piotr Mąka

Zespół: Maria Górska, Sabina Kardacz, Karolina Ławniczak, Zbigniew Marczyk, Zuzanna Ryszewska, Liwia Szykowna, Kamil Wronikowski

Teatr „Erato”

Malina Prześluga

   Dziób w dziób

reż. Danuta Szymczyk

Teatr „Erato” istnieje od czterech lat. Jego członkami są uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych. Mimo stosunkowo niewielkiego scenicznego stażu, możemy pochwalić się kilkoma osiągnięciami, które otrzymaliśmy za nasze spektakle na regionalnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich festiwalach teatralnych (Chorzów, Piekary Śląskie, Płock, Bolesławiec).

Przygotowane przez nas widowisko jest piękną opowieścią o perypetiach gołębi i małego wróbla. Pojawia się w nim również postać tajemniczej Dolores… Ale o tym sza! Kto zna twórczość Maliny Prześlugi, wie, że będzie wzruszająco i mądrze. Serdecznie zapraszamy do ptasiego świata.

Teatr „Erato”: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom

Prowadząca zajęcia: Danuta Szymczyk

Zespół: Michał Babiak, Oskar Bielat, Julia Laszczyk, Zofia Michlowicz, Tymoteusz Mstowski, Zuzanna Rejdak, Jan Rychlik, Anna Spałek

„Teatr Politechniki Warszawskiej”

Kalina Rzeźnik i zespół

   Gry i zabawy: wszyscy jesteśmy z kiedyś

reż. Kalina Rzeźnik

W 2005 r. grupa studentów zaproponowała aktorowi i reżyserowi Grzegorzowi Sierzputowskiemu, aby na technicznej uczelni, jaką jest Politechnika Warszawska, poprowadził teatr. Zgodził się, pod warunkiem że razem z nim będą szukać w teatrze prawdy. Owej teatralnej prawdy studenci naszego teatru szukają do dziś. Wystawiają zarówno spektakle klasyczne, jak Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a, jak i współczesne, chociażby Lamentacje Krzysztofa Bizio. Co roku pamiętają również o najmłodszych, dedykując im piękne i mądre bajki, takie jak Kubuś Puchatek, Królowa Śniegu czy Mały Książę. W ten sposób „Teatr Politechniki Warszawskiej” funkcjonuje już od 14 lat, co roku gromadząc tłumy na przesłuchaniach teatralnych, licząc ponad 50 członków, a także ciesząc się nieustającą sympatią widzów.

Spektakl Gry i zabawy: wszyscy jesteśmy z kiedyś stanowi teatralną wypowiedź na tematy nurtujące członków młodszej grupy „Teatru Politechniki Warszawskiej”. Dotyczą one zagadnień społeczno-kulturowych z zakresu budowania wspólnoty, sposobu kreowania przywództwa w grupie, mechanizmów dominacji oraz uległości. Spektakl stanowi również refleksję nad współczesnym obrazem świata. Dana tematyka, ubrana w dosyć abstrakcyjną formę, bierze się z potrzeby zabrania głosu w kwestiach ważnych dla członków teatru. W obsadzie znajdują się studenci, którzy przeszli zeszłoroczny nabór do grupy i przez rok pracowali nad swoim warsztatem aktorskim oraz spektaklem.

„Teatr Politechniki Warszawskiej”: Politechnika Warszawska, ul. Grójecka 39, nr 14, 02-031 Warszawa

Prowadzący zajęcia: Grzegorz Sierzputowski

Zespół: Jakub Bijak, Alicja Fabisiak, Michalina Grzywacz, Natalia Kocięcka, Julia Rozdżestwieńska, Kalina Rzeźnik, Emilia Wójcik, Patrycja Wysokińska, Filip Zawadka

Stowarzyszenie WTOOPA

Emil Janczak, Jakub Kalinowski, Jakub Oszust, Janusz Sikora, Michał Stachowski, Kacper Tomczyk, Monika Weis, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek, Robert Wroński

Wolontariat

Weronika Chojnacka, Zofia Gołaj (Lublin), Krzysztof Grzybczyk, Oskar Jopek, Grzegorz Kestranek, Klaudiusz Kucharzyk (Lublin), Jacek Niemiec, Maja Paszkowska (Lublin), Anna Szymczak (Lublin), Małgorzata Śmigielska, Julia Urbańska (Lublin), Wiktoria Wojtkowicz, Jakub Wyszomirski (Lublin)