Aktualności
25.6.2019
KODorosły

Wspominamy jeszcze ostatni piątkowy spektakl krakowskiej WTOOPY, kiedy to scenę odwiedziło trzech nietypowych gości. Aktorzy Teatru „KODorosły” z Dębna w spektaklu Dziadowskie opowieści rozbawiali publiczność swoimi rubasznymi piosenkami, zagadkami i przy okazji starą tradycją, nazbierali co nieco do kapeluszy. Prawie jak na festynie!

19.6.2019
Teatr Politechniki Warszawskiej

Jak łatwo i często dajemy się wszyscy zmanipulować i ogłupić. Człowiek nie zawsze jest zdolny do zachowania własnych poglądów czy walki o swoje racje. Nie jest zdolny lub mu się nie chce, bezwolnie poddaje się silniejszym jednostkom, aby zapewnić sobie względny komfort życia. „Teatr Politechniki Warszawskiej” ukazuje mechanizmy sterowania i manipulacji, przez co prowokuje do zastanowienia się, czy ja też nie jestem takim zwierzęciem społecznym, które daje sobą kierować jak zabawka?

17.6.2019
Agrafka

Czarno na białym to spektakl autorstwa Teatru „Agrafka” z Chełmna. Cudownie wykreowane zwierzęce charaktery oraz postacie Białej Królowej i Czarnego Króla z łatwością oczarowują i bawią widownię. Spektakl spodoba się każdemu widzowi bez względu na jego wiek.

17.6.2019
Erato

Spektakl Dziób w dziób Teatru „Erato” z Bytomia, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, oczarowuje każdego widza, niezależnie od jego teatralnych preferencji. Ukazanie w sposób prosty i nienachalny problemu wykluczenia jest bardzo trudnym zadaniem, jednak „Erato” wspaniale opowiedziała o problemie, który jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia.

17.6.2019
In Vino Varietas

Varietas, czyli różność – to chyba najtrafniejsze określenie na spektakl Piosenka o artyście grupy z Wejherowa. Postaci, mimo swojej osobliwej karykaturalności uzmysłowiły tragizm egzystencjonalny.

17.6.2019
Próbownia

Wariat i zakonnica to groteskowy spektakl Grupy Teatralnej „Próbownia” z Chodzieży. Zbudowany został na podstawie książki Witkacego. Przedstawia absurdalną historię niezrównoważonego psychicznie poety oraz młodej zakonnicy, zamkniętych w ścianach szpitala psychiatrycznego. Zawiera wiele elementów zaskoczenia oraz zwrotów akcji, co cały czas trzyma widza w napięciu.

17.6.2019
Jakub Walica

Po warsztatach tanecznych z Kubą Walicą z pewnością część dziewczyn z większą łatwością będzie chodzić na szpilkach. Kuba pokazał uczestnikom, jak bawić się ruchem, umocnić swoją pewność siebie, a przede wszystkim uwolnić i rozluźnić swoje ciało.

17.6.2019
Marcin Kalisz

Gościem Specjalnym tegorocznej krakowskiej WTOOPY był Marcin Kalisz – aktor Narodowego Starego Teatru, Teatru Ludowego, Teatru Słowackiego, Teatru IMKA i wielu innych. Podczas spotkania, oprócz ciekawych opowieści i doświadczeń z życia aktora, nie zabrakło miejsca na anegdoty i zabawne historyjki.

17.6.2019
Kulisy

Czasami sami nawet nie zauważamy, że cały czas gdzieś pędzimy. W spektaklu Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy aktorzy Grupy Teatralnej „Kulisy” z Bielska-Białej podejmują próbę zatrzymania nas w tym biegu i spojrzenia wokół oraz w samych siebie. Opowiedziane ruchem historie skłaniają widza do zastanowienia się, co tak naprawdę jest dla nas w w życiu tym czymś na kształt gwiazdy, co kochamy i co jest naszą pasją.

17.6.2019
Elipsa

Kobieta inicjowana – monodram przygotowany przez Teatr „Elipsa” z Polic opowiada o kształtowaniu się kobiecości oraz potrzebie ideału. Spektakl porusza wiele różnych aspektów codzienności, co każdemu pozwala na odnalezienie własnej interpretacji, odniesienie się do świata realnego i powstanie refleksji.

17.6.2019
Michał Stachowski

Tradycyjnie odbyły się warsztaty z emisji głosu, oczywiście prowadzone przez Michała Stachowskiego. Pierwsze sobotnie warsztaty były setnymi, które na WTOOPIE poprowadził jeden z Ojców Założycieli.

17.6.2019
Oskar Rybaczek

Warsztaty aktorskie, poprowadzone przez studenta I roku aktorstwa krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Oskara Rybaczka, w sposób bardzo intymny pozwoliły uczestnikom skupić się na sobie i partnerze. Ćwiczenia umożliwiły „odklejenie” się od rzeczywistości, dzięki czemu mieliśmy szansę dotknąć siebie z zupełnie innej strony oraz przypomnieć sobie, jak ważne jest pełne poznanie i zrozumienie granej przez aktora postaci, a także, że najważniejsze jest to, aby być prawdziwym.

17.6.2019
Monika Weis

Warsztaty o relacjach widz-aktor z Moniką Weis prowokują do postawienia sobie dość prozaicznego pytania, kim tak naprawdę jestem w teatrze, jakie są moje prawa? Zajęcia pobudzają do kreatywnego myślenia i pokazują inną perspektywę spojrzenia na to, co każdemu z nas już dobrze znane. Wielość sposobów aktywacji uczestników pozwala nie tylko na wzajemne, lepsze poznanie, ale przede wszystkim umożliwia odkryć nowe spojrzenie na teatr.

17.6.2019
Michał Telega

Reżyser ciężki żywot ma. Przekonać się o tym mogli wszyscy, którzy uczestniczyli w warsztatach Michała Telegi. Michał pokazał uczestnikom, w jaki sposób tworzyć sytuacje sceniczne, podkręcać energię pomiędzy aktorami, jak ich prowadzić i ogółem, jak sprawić, by wszystko na scenie działo się po naszej myśli.

17.6.2019
Elipsa

Pierwszym spektaklem tej WTOOPY była Wioska Teatru „Elipsa”. Wykonany nietypowo, bo w plenerze. Był to zbiór folklorystycznych opowieści związanych z nocą Kupały. Klimat oraz atmosfera, jaką zbudowały ludowe śpiewy i choreografia, sprawiło, że widzowie sami rwali się do tańca. Jak widać na zdjęciach, z pozytywnym skutkiem.

17.6.2019
Otwarcie!

Już po raz 17 odbyło się wielkie otwarcie WTOOPY! Tym razem dość nietypowo, bo w plenerze, w Korzkwi, gdzie wszyscy mogliśmy przy tym się świetnie poznać i zintegrować. Oczywiście nie mogło się obyć bez słynnej nogi. Teatr „Elipsa” z Polic wprowadził wszystkich w typowo wiejski klimat, idealnie wpasowujący się w otoczenie korzkiewskiego Ośrodka Wypoczynkowego.

13.6.2019
Odpalamy XVII WTOOPĘ

Jak zawsze z niesamowitą radością otwieramy kolejną edycję WTOOPY.

XVII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Kraków 2019 ruszają właśnie oficjalnie w Korzkwi!

Wszystkim uczestnikom, instruktorom, wolontariuszom i organizatorom życzymy niezapomnianych chwil i cudownej, przepełnionej teatrem atmosfery!

12.6.2019
Pozostały 24 godziny

Do oficjalnego rozpoczęcia XVII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA – Kraków 2019 pozostały 24 godziny! Czekamy na Was w Krakowie przepełnieni uśmiechem z szeroko rozpostartymi ramionami!

12.6.2019
Pierwszy wolontariusz

Pierwszy wolontariusz już na miejscu!

11.6.2019
Prognoza pogody na WTOOPĘ

Kochani krakowscy WTOOPowicze – po sprawdzeniu sześciu prognoz pogody na najbliższe dni, wyliczyliśmy średnie. I tak:

 • CZWARTEK – zachmurzenie umiarkowane 28,6°C
 • PIĄTEK – zachmurzenie umiarkowane 29,8°C
 • SOBOTA – zachmurzenie umiarkowane 32,8°C
 • NIEDZIELA – przelotne opady 26,2°C
Zapowiadają się UPAŁY i może coś pokropić! Ale i tak WTOOPowiczom żadna pogoda nie jest straszna!
10.6.2019
WTOOPowe statystyki

I klasycznie podajemy garść WTOOPowych statystyk, bo to zawsze miło wiedzieć, co i jak, no i ile!

 • 3492 kilometry przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 3240 minut warsztatów
 • 2636 lat mają razem wszyscy uczestnicy WTOOPY
 • 360 minut spektakli
 • 110 osób zaangażowanych
 • 90 uczestników warsztatów
 • 69 różnych imion
 • 23,96 lat wynosi średnia wieku uczestnika WTOOPY
 • 20,5 lat wynosi średnia wieku uczestnika warsztatów
 • 9 spektakli
 • 8 placówek
 • 8 ośrodków
 • 8 grup teatralnych
 • 7 Julii
 • 6 województw
 • 6 rodzajów warsztatów
 • 6 prowadzących warsztaty
 • 6 Jakubów
 • 1 gość specjalny
 • 1 cel przyświeca nam wszystkim
9.6.2019
Co zabrać na WTOOPĘ

Pamiętajcie koniecznie o zabraniu wygodnych ubrań na warsztaty! Z pewnością się Wam przydadzą! Ponadto prosimy, żebyście w piątek wieczorem mieli przy sobie jakieś drobne monety – bo też się przydadzą! A poza tym to już klasycznie: uśmiech, optymizm i pozytywne myślenie!!!

8.6.2019
Gość Specjalny – Marcin Kalisz

Gościem Specjalnym tegorocznej krakowskiej edycji WTOOPY będzie aktor Marcin Kalisz. W 2005 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 2005-2008 związany z krakowskim Teatrem Ludowym, a w latach 2008-2014 z Narodowym Starym Teatrem. Obecnie współpracuje m.in. z Teatrem im. J. Słowackiego, Teatrem Barakah, Teatrem Łaźnia Nowa (Kraków), Teatrem IMKA (Warszawa), Teatrem Nowym im. K. Dejmka (Łódź), Teatrem Nowym im. T. Łomnickiego (Poznań), Teatrem im. A. Fredry (Gniezno).

7.6.2019
Obsługa techniczna

Podczas tegorocznej WTOOPY (jak zresztą zawsze w Krakowie od IV edycji) za obsługę techniczną, obsługę sceny, oświetlenie i dźwięk odpowiadają nasi fantastyczni i niezastąpieni: Grzegorz Dobrowolski z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie i Wojciech Włodarski (Tusiek) ze Stowarzyszenia WTOOPA. Pamiętajcie – dla tych dwóch facetów nie ma rzeczy niemożliwych!

7.6.2019
Wolontariat 6

I to już ostatnia grupa wolontariuszy lubelskich. Wszyscy oni poświęcają swój czas, a przede wszystkim serce, żebyście byli zadowoleni przez cały czas naszych Teatralnych Spotkań.

Jakub Wyszomirski
Nazywam się Kuba i jestem z Lublina. Trochę śpiewam, trochę gram i trochę kręcę się jako wolontariusz na WTOOPACH. Od kilku lat działam w Teatrze „Panopticum”, który zaraził mnie miłością do teatru i ludzi dookoła. A te dwie rzeczy są przecież na WTOOPIE najważniejsze.

Klaudiusz Kucharzyk
Jestem Klaudiusz i jestem aktorem Teatru „Panopticum” w Lublinie od dwóch lat. Moja historia z WTOOPĄ rozpoczęła się kilka miesięcy temu w Lublinie. Teatr sprawia mi radość i daje możliwość poznania nowych ludzi. Lubelska edycja tak mnie zauroczyła, że czekam z niecierpliwością na krakowską kontynuację. Mam nadzieję, że będzie to tak samo inspirujące spotkanie z teatrem jak w Lublinie.

6.6.2019
Serimax

Dziękujemy również firmie Serimax, która od drugiej bodajże WTOOPY wykonuje dla nas cudowne T-shirty, które cieszą się wśród uczestników ogromną popularnością i przywołują wiele wspaniałych wspomnień!

6.6.2019
Espresso Service

Jak zwykle dziękujemy serdecznie firmie Espresso Service za okazane wsparcie, zarówno ekspresowo-kawowe, jak i finansowe, naszej imprezy! Od pierwszej edycji WTOOPY zawsze jesteście z nami, wzbogacając nasze Spotkania Teatralne cudowną kawą o każdej porze dnia (zwłaszcza raniutko)!

6.6.2019
Balaton

Po raz trzeci wspiera naszą krakowską WTOOPĘ Restauracja „Balaton”, która w tym roku świętuje 50-lecie istnienia. Specjalizuje się od pół wieku w kuchni węgierskiej i mieści się przy ul. Grodzkiej 37. Warto do niej zajrzeć nie tylko ze względu na pyszne jedzenie (zupa rybna, siedmiogrodzki półmisek mięsny, placki ziemniaczane z gulaszem, pörkölt, naleśnik á la Gundel), ale również z powodu znajdującej się wewnątrz lokalu wyjątkowej rzeźby z początku lat 70. ubiegłego wieku, która stanowi relikt sztuki modernistycznej.

5.6.2019
Wolontariat 5

A teraz pora na ciąg dalszy lubelskich wolontariuszy. Cała trójka to członkowie Stowarzyszenia WTOOPA.

Emil Janczak
Krakowie – I’m back! Niestety, nie w pełnym wymiarze, gdyż w sobotę muszę być na uczelni, ale wiem że na WTOOPIE każda minuta to nieopisana frajda. Od lubelskiej edycji minęły trzy miesiące, emocje opadły, choć w głowie już plany na Lublin 2020! Kwiecień przyniósł Zduńską, a tam… BYŁO NIESAMOWICIE – dziękuję wszystkim. W czerwcu wracamy z ekipą „Panopticum” do Krakowa i na pewno znowu spotkanie z teatrem przyniesie niezapomniane chwile. Będzie NIESAMOWICIE, że aż zabraknie Wam słów!

Jakub Kalinowski
Cześć, jestem Kuba. Mam 19 lat. Teatrem zacząłem się interesować za dzieciaka, oglądając filmiki ze sławnymi aktorami na YouTubie, jednak dopiero w liceum zacząłem kształcić się w tym kierunku. Dwa lata temu przyszedłem do lubelskiego Teatru „Panopticum”. Oprócz teatru lubię śpiewać, tańczyć i podróżować. To będzie moja czwarta WTOOPA. Jestem też członkiem Stowarzyszenia WTOOPA. Do zobaczenia w Krakowie!

Jakub Oszust
Student z Lublina, aktor Teatru „Panopticum”. Do tej pory jego głównym hobby był teatr, ale ciągle szuka nowych pasji. Dużo podróżuje, a najlepsze wyjazdy według niego, to te na WTOOPĘ! Będzie na niej już szósty raz i na pewno nie ostatni. Od niedawna jest również członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

4.6.2019
Wejherowo

„In Vino Varietas” to grupa młodych, ambitnych, zdolnych, a przy tym niezwykle skromnych ludzi. A tak całkiem na poważnie – jesteśmy grupą szalonych wariatów. Nie bez powodu nazwa naszego zespołu to „In Vino Varietas”. Różnimy się zainteresowaniami czy wyglądem, ale łączy nas zasadnicza rzecz, win… pasja. Nasze motto brzmi: „Różnorodność to nasza siła”. Dzielimy się naszymi pomysłami, często w burzliwych dyskusjach, ale dzięki temu razem tworzymy cudowne projekty. Spędzamy ze sobą wiele czasu i to nie tylko na próbach, bo cechuje nas też talent do zabawy. Niejednokrotnie nasze spotkania przedłużały się o istne „głupawki” pracoholików. Początków naszej grupy należy szukać w przygotowywaniu apeli szkolnych. Dalej popłynęło drogą łańcuszkową – jeden znajomy pociągnął za sobą drugiego. Okazało się, że nasze zamiłowanie do sztuki zaowocowało połączeniem na dobre. I tak oto, z przypadkowej grupy nastolatków, możemy stanąć przed wami. My – grupka czasem pogubionych, bardzo pokręconych, wrażliwych i powiązanych sztuką ludzi, którzy swoim małym projektem chcą chociaż trochę wpłynąć na świat i pokonać znieczulicę społeczeństwa.

Każdy człowiek ma swoją historię – wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki. Mimo to, są takie historie, których inni ludzie nie rozumieją. Spektakl Piosenka o artyście jest opowieścią o ludziach wyizolowanych przez świat, zamkniętych w szpitalu psychiatrycznym. Pewnego dnia, w związku z tragiczną śmiercią jednego z pacjentów, do szpitala przyjeżdża detektyw Klementyna Zdrojewska. Jak poradzi sobie w konfrontacji z historiami, które tam usłyszy? Czy uda jej się przeprowadzić śledztwo? A wreszcie – kto zamordował Antka?

3.6.2019
Reżyseria. Wyobraźnia abstrakcyjna

Michał Telega – student reżyserii teatralnej w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Asystent Ewy Kaim (Wyspiański. Koncert – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz Anny Augustynowicz (Zemsta – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie). Najważniejszymi pracami reżyserskimi są: „Kuszenie Świętego Antoniego” Włodzimierza Szturca, które to przedstawienie powstało w AST pod opieką pedagogiczną prof. Rudolfa Zioły i było prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Moskwie (2019), oraz „Włosy Błazna” Helmuta Kajzara. Przed rozpoczęciem studiów działał w grupach alternatywy teatralnej, zajmując się teatrem dramatycznym i fireshow na terenie Gorlic i Krakowa; uczestnik warsztatów Teatroterapii Lubelskiej; absolwent Warsztatów Aktorskich Doroty Zięciowskiej.

2.6.2019
Bytom

Teatr „Erato” istnieje od czterech lat. Jego członkami są uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych. Mimo stosunkowo niewielkiego scenicznego stażu, możemy pochwalić się kilkoma osiągnięciami, które otrzymaliśmy za nasze spektakle na regionalnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich festiwalach teatralnych (Chorzów, Piekary Śląskie, Płock, Bolesławiec).

Przygotowane przez nas widowisko jest piękną opowieścią o perypetiach gołębi i małego wróbla. Pojawia się w nim również postać tajemniczej Dolores… Ale o tym sza! Kto zna twórczość Maliny Prześlugi, wie, że będzie wzruszająco i mądrze. Serdecznie zapraszamy do ptasiego świata.

1.6.2019
Wolontariat 4

A teraz pora na wolontariuszy ze Zduńskiej Woli. Cała trójka to członkowie Stowarzyszenia WTOOPA.

Janusz (Jachu) Sikora
Siema! Jestem Jachu. Mam 20 lat i uczę się w Technikum Elektronicznym na profilu technik informatyk. Uczęszczałem do teatrów Pana Zbyszka Rudeckiego, czyli „Face to Face” oraz „Fundamentum”. Zainteresowań mam dużo, bo wszystko lubię! Od różnych sportów po gry komputerowe. Będzie to już moja… ósma WTOOPA i mam nadzieję, że nie ostatnia, bo to, co się tam dzieje, jest niesamowite. Jestem również członkiem Stowarzyszenia WTOOPA, więc proszę nie podskakiwać do starszego rangą! Pozdrawiam cieplutko i do zobaczenia w Krakowie! Piona!

Kacper Tomczyk
Hejka, jestem Kacper! Będzie to mój, jeśli dobrze policzyłem, już piąty najlepiej spędzony czas z najcudowniejszymi ludźmi, czyli WAMI. Może teraz coś o sobie. Właśnie skończyłem Technikum Informatyczne, napisałem maturę (mam nadzieję z pozytywnymi wynikami) i wybieram się na filologię angielską do ukochanego miasta – Krakowa. Lubię czytać książki, przede wszystkim fantasy i kryminały. Mam nadzieję, że też spędzicie tych kilka dni z uśmiechem na twarzy i ten uśmiech nie zejdzie Wam z niej aż do następnej WTOOPY. Do zobaczyska!

Robert Wroński
Cześć, jestem Robert. Zajmuję się odnawialnymi źródłami energii, a dokładniej fotowoltaiką. Moją pasją są tatuaże, których z roku na rok przybywa na moim ciele (jest też WTOOPA!). Uwielbiam muzykę, która towarzyszy mi każdego dnia. Resztę na mój temat dowiecie się, jak mnie poznacie!

31.5.2019
Chodzież

Kolejny uczestnik XVII WTOOPY to Grupa Teatralna „Próbownia” – zespół skupiający młodych ludzi, którzy dzielą wspólną pasję występowania na scenie. Grupa powstała w 2011 r. Od tamtej pory samodzielnie opracowuje sztuki, interpretując gotowe teksty, a także pisząc własne scenariusze i reżyserując. W swojej pracy często sięgamy po groteskę, dotykając za jej pomocą tematyki konfliktów społecznych, stereotypów, różnic klasowych i światopoglądowych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz miał niezwykły pomysł. W izolatce szpitala psychiatrycznego zamknąć wariata i młodą siostrę zakonną. Obciążyć oboje bagażem doświadczeń i życiowych udręk, podczas gdy wokół jak sępy krążą lekarze, nie mniej szaleni niż tytułowy bohater. Jakie mroczne historie skrywa umysł Wariata? Ile warta jest etyka lekarska? Czy można oprzeć się ludzkim instynktom? Kto zachowa zdrowie umysłu, a kto popadnie w obłęd?
30.5.2019
Warsztaty aktorskie

A warsztaty aktorskie poprowadzi… Oskar Rybaczek!

Znamy się całkiem nieźle, więc kiedy poprosiłem go, żeby skrobnął o sobie kilka zdań, napisał (pisownia oryginalna):

„Michal [chodzi o Michała Stachowskiego – przyp. red.] blagam Cie. Nie karz mi pisać o sobie. Tylko nie to. Napisz cokolwiek. Serio. Ze jestem z Lublina, ze byłem w Pano [chodzi o lubelski Teatr „Panopticum” – przyp. red.]. A teraz jestem w szkole [Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – przyp. red.]”.

Ot, i cały Oskar! Taki skromny… Z radością powraca na WTOOPĘ, bo był uczestnikiem IX edycji w Krakowie. Mamy nadzieję, że dużo się od niego nauczycie. A poza tym – o czym mnie osobiście zapewnił – możecie go śmiało pytać o egzaminy do szkół teatralnych. Postara się Wam udzielić wyczerpujących odpowiedzi i dostarczyć jak najwięcej pomocnych informacji!

 

29.5.2019
Miasto Kraków

Z ogromną radością informujemy wszystkich krakowskich WTOOPowiczów, że projekt XVII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Kraków 2019 jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów i uczestników!

29.5.2019
Police

Grupie, działającej od 2007 r., niezmiennie towarzyszy entuzjazm i zapalał do działania, zaś na zajęciach panuje doskonała twórcza i pozytywna energia. Grupa zgłębia teatr przede wszystkim przez wspólną zabawę. Młodzież nieustannie uczestniczy w festiwalach, warsztatach, konkursach, wspólnych wyjazdach i międzynarodowych wymianach młodzieżowych. Teatr „Elipsa” prezentuje spektakle dramatyczne, bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, organizuje warsztaty artystyczne: wokalne, taneczne, aktorskie, recytatorskie. Jesteśmy gospodarzem corocznego Polsko-Niemieckiego Festiwalu Teatralnego TEK w Policach oraz Nocy Świętojańskiej na plaży w Trzebieży. Niektórzy z grupy teatralnej są stypendystami Burmistrza Polic. Grupa bierze udział w wymianach młodzieżowych. Reprezentowaliśmy miasto podczas artystycznych działań w Hiszpanii, Turcji i we Włoszech.

Wkraczanie w dorosły świat nigdy nie jest łatwe. Tym bardziej dla kobiety. Bez wahań dostosowujemy się do panujących reguł i robimy wszystko, by być doskonali. Kobieta inicjowana to próba dopasowania się do otaczającej rzeczywistości. Priorytet to być piękną i ukrywać wszelkie niedoskonałości. Czy to znaczy, że nie możemy sobie pozwolić na chwile słabości? Czy kobiety muszą ukrywać swoją prawdziwą twarz?

Wioska to energiczny, pełen magii i tajemnic spektakl opowiada o pragnieniach, marzeniach, ale przede wszystkim o wierzeniach przodków. Dawne wierzenia słowiańskie stały się kopalnią inspiracji i ciekawych spostrzeżeń młodych aktorów. Obrzędy i zwyczaje nocy świętojańskiej miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Te wszystkie i wiele innych wierzeń stało się wątkiem powstałego spektaklu. Postaci zamieszkujące ową „wioskę” będą spotykać się z bóstwami związanymi z nocą świętojańską, będą poznawać ich cechy oraz rozganiać je za pomocą ognia. I tu w spektaklu wielokrotnie użyty został efektowny element związany z teatrem ognia. Aktorzy w pokazie wykorzystują m.in. kije ogniowe oraz wachlarze i plują ogniem. Żywa gra aktorska, słowiańskie stroje i nuta tajemnicy to główne elementy tego widowiska.

28.5.2019
Warszawa

Kolejnym uczestnikiem XVII WTOOPY jest „Teatr Politechniki Warszawskiej”.

W 2005 r. grupa studentów zaproponowała aktorowi i reżyserowi Grzegorzowi Sierzputowskiemu, aby na technicznej uczelni, jaką jest Politechnika Warszawska, poprowadził teatr. Zgodził się, pod warunkiem że razem z nim będą szukać w teatrze prawdy. Owej teatralnej prawdy studenci naszego teatru szukają do dziś. Wystawiają zarówno spektakle klasyczne, jak Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a, jak i współczesne, chociażby Lamentacje Krzysztofa Bizio. Co roku pamiętają również o najmłodszych, dedykując im piękne i mądre bajki, takie jak Kubuś Puchatek, Królowa Śniegu czy Mały Książę. W ten sposób „Teatr Politechniki Warszawskiej” funkcjonuje już od 14 lat, co roku gromadząc tłumy na przesłuchaniach teatralnych, licząc ponad 50 członków, a także ciesząc się nieustającą sympatią widzów.

Spektakl Gry i zabawy: wszyscy jesteśmy z kiedyś stanowi teatralną wypowiedź na tematy nurtujące członków młodszej grupy „Teatru Politechniki Warszawskiej”. Dotyczą one zagadnień społeczno-kulturowych z zakresu budowania wspólnoty, sposobu kreowania przywództwa w grupie, mechanizmów dominacji oraz uległości. Spektakl stanowi również refleksję nad współczesnym obrazem świata. Dana tematyka, ubrana w dosyć abstrakcyjną formę, bierze się z potrzeby zabrania głosu w kwestiach ważnych dla członków teatru. W obsadzie znajdują się studenci, którzy przeszli zeszłoroczny nabór do grupy i przez rok pracowali nad swoim warsztatem aktorskim oraz spektaklem.

27.5.2019
Wolontariat 3

Silna ekipa wolontariatu przybędzie do nas z Lublina. Zacznijmy od czterech dziewczyn.

Maja Paszkowska
Witajcie, jestem Maja! Interesuje mnie wiele rzeczy, ale najbardziej sztuka (zwłaszcza teatr) oraz moda. Należę do młodzieżowego Teatru „Panopticum” w Lublinie. Kiedyś zajmowałam się również tańcem. Od niedawna zgłębiam też tematy ekologii. Mam świra na punkcie piesków, Grincha i koloru żółtego. Jestem osobą, której ciągle jest mało przygód oraz zmian! Nie mogę doczekać się krakowskiej WTOOPY, która będzie moją drugą edycją, w której wezmę udział!

Zofia Gołaj
Hej! Jestem Zosia i jestem z Lublina. Od dzieciaka uwielbiam teatr i śpiew. Od siódmego roku życia uczęszczam do teatrów młodzieżowych („Puk, puk” i „Panopticum”). Ostatnio bardzo zaczęłam się pasjonować białym śpiewem. To będzie moja druga WTOOPA i już się nie mogę doczekać!

Julia Urbańska
Hejka, jestem Julka! Teatr to chyba największa moja pasja, ale z pewnością nie jedyna. Od dziecka uprawiałam różne sporty, a moim ulubionym do dziś jest piłka nożna. Nie mogę się już doczekać krakowskiej WTOOPY, która będzie moją drugą i z pewnością nie ostatnią! Do zobaczenia!

Anna Szymczak
Cześć, jestem Ania. Pochodzę z okolic Lublina, gdzie rok temu dołączyłam do Teatru „Panopticum”, który otworzył przede mną niewyobrażalnie wiele możliwości oraz jeszcze bardziej rozbudził moją miłość do teatru. Do tej pory na WTOOPIE byłam tylko raz w Lublinie, ale od tamtej pory chcę więcej! Mam nadzieję, że czeka na nas moc niezapomnianych wrażeń… Do zobaczenia w Krakowie!

27.5.2019
Taniec

Warsztaty z tańca poprowadzi Jakub Walica – tancerz, dyplomowany choreograf, pedagog tańca nowoczesnego, głównie house, high heels, hip hop i vogue. Od wielu lat szkolący się u najlepszych tancerzy na świecie, takich jak: Yanis Marshall, Tony Tzar i Caetlyn Watson. Absolwent MadCatz w Warszawie. Warsztaty, jakie poprowadzi, opierają się na technice pracy nad świadomością ciała i wydobyciu emocji. A tak między nami, to Kuba napisał mi: „Warsztaty przygotuję morderczo wyczerpujące i ładujące pozytywną energię”!

26.5.2019
Wolontariat 2

Teraz pora poznać krakowskich wolontariuszy!

Oskar Jopek
Zwariowany chłopak z Kaszub, wychodzący na dwór i zakluczający drzwi. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wielbiciel piwa i frytek.

Grzegorz Kestranek
Cześć, nazywam się Grzesiu Kestranek. Już samo moje nazwisko często powoduje u ludzi zdumienie, a co dopiero fakt, że całą aktywność w moim życiu kieruję aktualnie na trzy odrębne sobie dziedziny: teatr, jazdę na desce i debaty oksfordzkie, w związku z tym niczym dziwnym jest w jeden dzień zobaczyć mnie ubranego elegancko w garnitur, a drugi w luźnych spodniach, bluzie, z deską w ręce. Z usposobienia jestem ekstrawertykiem. Uwielbiam rozmawiać, nawet z kimś, kogo nie znam. Czasem mogę się wydawać nieco roztargniony, ale wynika to raczej z dużych pokładów pozytywnej energii, która jest we mnie. Na koniec dodam, że jestem z Krakowa. Kocham to miasto i jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę być wolontariuszem na kolejnej WTOOPIE właśnie w tym pięknym i artystycznym mieście.

Jacek Niemiec
Jestem uczniem klasy humanistycznej VI LO w Krakowie. Uwielbiam literaturę piękną i sztuki wizualne. Na co dzień piszę, gram na fortepianie i występuje w zespole teatralnym „Proscenium Baby”. Wyreżyserowałem z grupą teatralną spektakl w Gimnazjum i Liceum Kostka pod tytułem Matka, którego premiera odbyła się w grudniu 2018 r. Oprócz tego pasjonuję się wędrówkami i fotografią.

Krzysztof Grzybczyk
Moja pasja to gra na gitarze – gram w zespole. Trenuję też pływanie i gram w tenisa, a w wolnych chwilach fotografuję. Od tego roku zacząłem interesować się również teatrem.

26.5.2019
Relacja widz – aktor

Warsztaty z relacji widz – aktor poprowadzi niezastąpiona Monika Weis. Studentka Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na co dzień pracuje, gdzie akurat można i potrzeba, przede wszystkim w działach obsługi widza, m.in. w Akademii Sztuk Teatralnych, najchętniej jednak w Łaźni Nowej, gdzie poza stałą współpracą, w wakacje jako inspicjentka wspierała Bulwar[t] nad Zalewem Nowohuckim, jesienią Małą Boską Komedię, a zimą koordynowała Departament Dantego czyli wolontariat przy 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. Monika pełni na WTOOPIE różne funkcje. W zależności od potrzeb: koordynuje wolontariat, prowadzi warsztaty, czuwa nad WTOOPA PRESS, robi zdjęcia, pisze. W Stowarzyszeniu WTOOPA pełni funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Na swojej dziewiątej już WTOOPIE poprowadzi warsztaty dotyczące nie tylko aktorów, ale i widzów oraz ich relacji względem siebie.

25.5.2019
Wolontariat 1

No to zaczynamy poznawać twarze i oblicza wolontariatu XVII edycji WTOOPY. Krakowską część wolontariuszy rozpoczynamy od przedstawienia trzech dziewczyn.

Weronika Chojnacka
Cześć! Jestem Weronika i to będzie już moja trzecia WTOOPA. Na pierwszej znalazłam się trochę przez przypadek i się zakochałam! Pasjonuje mnie film i teatr, a w wolnej chwili nieco piszę. Studiuję w Krakowie, ale pochodzę z Łodzi. Jestem instruktorką fitness i uczę się śpiewu. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, więc nie mogę się już doczekać, jak się wszyscy spotkamy! Do zobaczenia!

Wiktoria Wojtkowicz
Cześć! Jestem Wiktoria, lat 20,  na co dzień siedzę w nudnym biurze z nudnymi papierami. Studiuję dziennikarstwo, tańczę, maluję, śpiewam – po swojemu, a przede wszystkim uwielbiam grać! Teatr to moja wielka, niekończąca się miłość, którą WTOOPA rozbudza do czerwoności. Na WTOOPIE będę już drugi raz, tym razem nie jako uczestnik! Poza tym pragnę pokoju na świecie i różnych takich innych rzeczy.

Małgorzata Śmigielska
Jestem uczennicą pierwszej klasy o profilu humanistycznym w Nowodworku, czyli I Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. To, co mnie naprawdę interesuje, to przede wszystkim sztuki wizualne, malarstwo i grafika. Jestem rysownikiem i chciałabym za 10 lat zajmować się konserwowaniem zabytków. Jestem miłośniczką kubizmu, słucham jazzu i uwielbiam klimat lat trzydziestych.

25.5.2019
Bielsko-Biała

Kolejnym uczestnikiem XVII WTOOPY jest Grupa Teatralna „Kulisy” z Bielska-Białej. Zespół działa od 10 lat i prowadzi go instruktorka Renata Morawska. Teatr łączy formy teatru ruchu i twórczej improwizacji z pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu, poezja i proza XIX i XX wieku).

Spektakl Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy powstał z inspiracji poezją Roberta Frosta oraz opowieścią Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza. W scenariuszu wykorzystano również teksty własne uczestników, wywiedzione z improwizowanych etiud powstałych podczas prób, a opracowanych na scenę przez Renatę Morawską. Tematem spektaklu jest próba odnalezienia w dojrzałym życiu dziecięcej radości, istoty dobrych relacji międzyludzkich, własnych marzeń i pasji oraz równowagi pomiędzy aktywnością a refleksyjną stroną życia. U źródeł przedstawienia znajdują się również twórcze konfrontacje z Portretem Doriana Graya Oskara Wilde’a, skupione wokół pytania „Czym tak naprawdę jest piękno i jak je w sobie zachować na całe życie?”.

24.5.2019
Good Bye Lenin Revolution Hostel

Wszyscy uczestnicy WTOOPY będą nocować w zaprzyjaźnionym (możemy tak śmiało powiedzieć) Good Bye Lenin Revolution Hostel przy ulicy Dolnych Młynów 9, skąd do miejsca, gdzie odbywać się będą warsztaty i prezentowane będą spektakle, zaledwie 200 metrów. Jesteśmy przywiązani do GOOD BYE LENIN od początku WTOOPY i od początku Waszego Hostelu, bo jesteśmy równolatkami (Wy ciut starsi, ale to tylko kilka miesięcy). I przez cały ten czas tylko raz uczestnicy krakowskiej WTOOPY nocowali gdzieś indziej. Dziękujemy za wyrozumiałość, przepraszamy za zmiany liczby uczestników w ostatniej chwili niekiedy, a także za nieco głośniejsze nocne rozmowy. Zawsze obiecujemy poprawę i wierzymy, że z roku na rok jesteśmy coraz to „grzeczniejsi” i „mniej awanturujący się” (mimo iż nikt z nas nie nosi krawatów). I oczywiście dziękujemy za poranne śniadanka, które dają naszym uczestnikom solidną porcję energii!

23.5.2019
Chełmno

Z wielką radością pragniemy poinformować, że po raz kolejny na WTOOPIE pojawią się dziewczyny… i Staś (nowy nabytek, choć z WTOOPowym doświadczeniem) z Teatru „Agrafka”!!!

Piszą o sobie tak: Przez pierwszy rok działałyśmy jako teatr bez nazwy. Na „Agrafkę” pomysł przyszedł dopiero rok później. I choć skład przez te lata się zmieniał, a od czterech lat teatr to już stowarzyszenie, jedno zmianom nie ulega – wciąż jesteśmy! Gramy, śpiewamy, a co nie dogramy, to dowyglądamy (motto też wciąż to samo).

Czarno na białym miało swoją premierę na początku 2012 r. To opowieść o Pingwinie i Zebrze, którzy wyruszają w podróż, poszukując akceptacji, miłości i przyjaźni. Przekaz, początkowo kierowany do najmłodszych widzów, znalazł wkrótce swoje grono fanów również wśród dorosłych.

22.5.2019
Oświetlenie teatralne

Warsztaty z oświetlenia teatralnego poprowadzi, jak to zwykle, Wojciech Włodarski, którego należy nazywać Tuśkiem, bo inaczej po prostu nie reaguje. To jeden z „Ojców Założycieli” WTOOPY, który od samego początku rozwiązuje wszystkie zmartwienia natury technicznej i dba, żeby każdy zespół na naszych spotkaniach był technicznie maksymalnie dopieszczony, a czasem nawet i rozpieszczony. Nie radzimy mówić przy Tuśku, że czegoś się nie da zrobić!

21.5.2019
Korzkiew

A w pierwszy dzień wszyscy WTOOPowicze wyjeżdżają zgodnie z uśmiechem na twarzy do harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego w Korzkwi, gdzie nastąpi oficjalne rozpoczęcie XVII WTOOPY w cudownych plenerach u stóp XIV-wiecznego zamku. Tam dowiemy się czegoś więcej o WTOOPIE, tam zobaczymy pierwsze spektakle, tam też zjemy kolację, a potem będziemy się bawić i cudownie integrować.

20.5.2019
Dębno

Teatr „KOD” powstał w 1994 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury i tam pracuje do dzisiaj. Założycielem zespołu jest Anatol Wierzchowski, a uczestnikami zajęć teatralnych jest młodzież szkolna, młodzież pracująca i emeryci. Zespół ma na swoim koncie 32 premiery autorskie, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty oraz pomaga przy organizacji imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie. Główną ideą zespołu jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one stanowią inspirację do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych i młodych wchodzących w życie, o przemocy dzieci, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania, o tragedii pakistańskich kobiet, o buncie nastolatek… Zdarza nam się, że śpiewamy pieśni ludowe różnych narodów i to z dobrym skutkiem. Od października 2017 r. działa formacja dorosłych nazwana Teatr „KODorosły”.

Trójka dziadów wchodzi do naszej rzeczywistości ze wszystkimi swoimi atrybutami: kosturem, dziadowskim workiem, modlitwami, pieśniami, zagadkami czy toastami. Są namolni, krzykliwi, ale za to wdzięczni za każdy rzucony grosz i dobre słowo. Potrafią rozbawić, pouczyć, przestrzec i wymodlić łaskę. Nie bardzo pasują ze swoją fizjonomią i stylem ubierania do cywilizacji komputerów, ale za to są ludzcy, chętni do pogadania sobie z prawdziwym człowiekiem. Takich dziadów naprawdę się kocha i wierzy, że może zawitają do naszych domów, wspomnień czy komputerów z kolejną ważną opowieścią, a nie z kolejnym niepotrzebnym gadżetem.

19.5.2019
Emisja głosu

To już jest nieco nudne… warsztaty z emisji głosu poprowadzi Michał Stachowski… Właściwie powinien zostać on uznany za gatunek wymierający, ponieważ jest JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY, a co jeszcze ciekawsze – na wszystkich WTOOPACH prowadził on warsztaty z emisji głosu (choć nie tylko z tego). I w dodatku w Krakowie poprowadzi warsztat numer… 100!

19.5.2019
Idea

Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA!

WTOOPA nie ma formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, bowiem głównym celem tej imprezy ma być rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere dyskusje. Aby to osiągnąć, istotny jest udział zaproszonych zespołów w całej WTOOPIE, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu.

Może wyjaśnienie, po co robimy WTOOPĘ, zabrzmi nieco górnolotnie, ale będzie za to bardzo szczere. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Dlatego właśnie celowo zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej, uważamy bowiem, że już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą.

18.5.2019
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana

W Krakowie już po raz piąty – co nas niezmiernie cieszy – WTOOPA odbędzie się w cudownym Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana przy ulicy Krupniczej 38 – w samym niemal sercu naszego pięknego miasta! Tam odbędą się wszystkie warsztaty oraz zostanie zaprezentowana większość spektakli. Spędzicie w tych gościnnych murach mniej więcej… 25 godzin. I zobaczycie, że będziecie chcieli wrócić tu na kolejną edycję WTOOPY!

18.5.2019
BAZA

Ci, którzy jeszcze tego nie wiedzą, należy się informacja, że WTOOPĘ wymyśliło trzech wielkich przyjaciół, którzy nazwali się BAZĄ – Michał Stachowski, Michał Graffstein (Grafi) i Wojciech Włodarski (Tusiek). Każdy zajmował się czymś innym i stąd też chyba ta inicjatywa się tak udała! [Tak, nie boimy się do tego przyznać!]. W tym roku podczas siódmej już krakowskiej edycji poznacie Michała S. i Tuśka – poprowadzą dla Was warsztaty, podczas których – w co mocno obaj wierzą – nauczycie się mnóstwa ciekawych rzeczy. A już niebawem poznacie wszystkich prowadzących warsztaty, wszystkie zespoły, atrakcje i gościa specjalnego…

18.5.2019
Stowarzyszenie WTOOPA

Organizatorem WTOOPY jest Stowarzyszenie WTOOPA – taka społeczność dobrych i nieco szalonych ludzi, dla których przygoda z teatrem jest czymś wyjątkowym. Współpracujemy i działamy po to, żebyście w naszych projektach uczestniczyli, czerpali garściami wiedzę, optymizm i radość. Jesteśmy jednak przede wszystkim grupą wielkich Przyjaciół, którzy – mimo różnicy wieku niekiedy nawet coś znaczącej – uwielbiają wspólnie spędzać pożytecznie czas, chociaż i nam zdarzają się chwile relaksu i całkowitego odWTOOPienia… ale to bardzo rzadko. Jesteśmy z Krakowa, Zduńskiej Woli i Lublina. Jak dotąd. Jeśli ktokolwiek zechciałby do nas dołączyć – nic prostszego! Wystarczy jedynie zajrzeć na naszą stronę i najzwyczajniej w świecie przystąpić do naszego magicznego WTOOPowego świata, bo jak ktoś ładnie kiedyś powiedział: WTOOPA to styl życia albo nawet stan umysłu!

14.5.2019
Rozpoczynamy odliczanie!

Rozpoczynamy ostatnie już przed wakacjami WTOOPowe odliczanie! Do rozpoczęcia XVII WTOOPY, a siódmej w Krakowie, pozostało 30 dni! Już prawie skompletowaliśmy skład zespołów, już prawie mamy komplet warsztatów, już prawie wszystko gotowe… No, może lekka przesada z tym, ale jest nieźle. Zatem uwaga! Ruszamy!!!

2.4.2019
Wolontariat

Kochani! Uwaga! Uwaga! Rozpoczynamy nabór WOLONTARIUSZY, którzy pomogą podczas XVII WTOOPY w KRAKOWIE, która odbędzie się w dniach 13-16 czerwca. Chętnych prosimy o kontakt z Michałem Stachowskim.

Czekamy również na osoby umiejące i chętne do robienia zdjęć!!!

PS. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA (pierwszeństwo mają członkowie Stowarzyszenia WTOOPA).

9.3.2019
95 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia krakowskiej edycji WTOOPY pozostało 95 dni!

25.10.2018
148 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia krakowskiej edycji WTOOPY pozostało 148 dni!