W XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Rogoźno 2019 weźmie udział sześć zespołów teatralnych oraz jedna grupa szczególna, które reprezentują cztery województwa. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie sześć spektakli.
Grupa Teatralna „Na Dodatek”
Hanna Szeląg
Tischner na weselu
reż. Hanna Szeląg
Zespół działa już trzeci rok w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu. Znakomita część grupy to uczniowie klasy teatralnej gimnazjalnej. Zespół ma na swoim koncie występy przed młodszą publicznością, dla których stworzył kilka bajek, m.in. Krainę lodu, jednakże doskonale sprawdza się również w dojrzalszych sztukach, takich jak np. Wolność, kocham i rozumiem, który to spektakl obejrzeli widzowie na deskach Sceny Wspólnej podczas benefisu Teatru „W Przejściu” z okazji 20-lecia działań twórczych, a także w Kwilczu czy Rogoźnie.
Obecny spektakl, choć jego premiera przypadała na Noc Teatrów, miał swoją przedpremierę podczas wojewódzkiego Konkursu Teatralnego Dzień Dobry Sztuko, gdzie uzyskał wiele pochwał od jurorów zarówno polskich, jak i niemieckich. Spektakl zachwyca kolorem, folklorem, śpiewem i ciekawym brzmieniem gwary podhalańskiej. Zbudowany jest na podstawie Filozofii po góralsku księdza profesora Józefa Tischnera, patrona naszej szkoły, oraz Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Choreografię taneczną opracował artysta baletu, solista Opery Poznańskiej, Czesław Maciaszyk. Scenografię tworzyła utalentowana plastycznie absolwentka naszej szkoły i aktorka Teatru „W Przejściu”, Agata Owczarzak. Tischner na weselu to różnobarwna historia, przepełniona góralskimi śpiewami i tańcami. Słowa Tischnera dają pewność, że korzenie dla każdego są bardzo ważne, dając oparcie na całe życie. Za Tischnerem wciąż gonił górski wiatr i echo odbijane od szczytów Tatr…
Grupa Teatralna „Na Dodatek”: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, os. Czecha 59, 61-288 Poznań
Prowadząca zajęcia: Hanna Szeląg
Zespół: Maja Andrzejewska, Wiktoria Bialik, Wiktoria Kempa, Nicola Kluczyńska, Natalia Kozłowska, Julia Królikowska, Gabriela Kubacka, Emilia Musiał, Patrycja Pacholak, Zofia Pająkowska, Arkadiusz Płończyński, Franciszek Romaniuk, Zuzanna Tomaszyk, Aleksandra Trzmiel, Krystian Wieliński, Wojciech Wysocki
„Teatr Stary im. Antoniego Sikorskiego”
Nazywamy się Teatr Stary im. Antoniego Sikorskiego i próbujemy odtwarzać repertuar Teatru Powszechnego im. W. Reymonta, założonego przed wojną przez naszego patrona w Skierniewicach. Chcemy ożywić lokalną tradycję i połączyć ją z nowoczesnością, dlatego szukamy także inspiracji w literaturze współczesnej. Mamy za sobą dwie premiery Mieszczanin szlachcicem i W małym domku. Zespół zawiązaliśmy niecałe dwa lata temu.
„Teatr Stary im. Antoniego Sikorskiego”: Stowarzyszenie Ars Iuventutis, ul. Prymasowska 6, 96-100 Skierniewice
Prowadząca zajęcia: Renata Libera
Zespół: Agata Kruk, Daniel Libera, Michał Rudkowski, Julia Więcek
„Green Team of Events”
„Green Team of Events” z Rogoźna to prowadzona przez Malwinę Kmieciak-Lipską grupa bardzo pozytywnie nastawionych ludzi, którzy potrafią stworzyć niesamowitą atmosferę po obu stronach sceny. Grupa, która działa. Robią sztukę dla mas. Animacje dla dzieci, animacje dla dorosłych. Potrafią ogarnąć imprezę masową, sportową, charytatywną, rodzinną, spektakl… Syntezują z każdym, kto stanie na ich drodze. Sami się o tym przekonacie, gdy tylko ich poznacie.
„Green Team of Events”: Rogozińskie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 4, 64-610 Rogoźno
Prowadząca zajęcia: Malwina Kmieciak-Lipska
Zespół: Aleksandra Gruszka, Weronika Jessa, Ernest Karolak, Karolina Nowaczyk, Marta Ostrowska, Aleksandra Siwak
Teatr „KOD”
Anatol Wierzchowski
Przyjezdne
reż. Anatol Wierzchowski
Teatr KOD powstał w 1994 roku w Dębnowskim Ośrodku Kultury i tamże pracuje do dzisiaj. Założycielem zespołu jest Anatol Wierzchowski, a uczestnikami zajęć teatralnych jest młodzież szkolna, dorośli i młodzież pracująca. Zespół ma na swoim koncie 34 premiery autorskie, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty oraz pomaga przy organizacji imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie. Zdobywał również zaszczytne nagrody, np. w Chodzieży, Pułtusku, Ostrołęce, Warszawie, Zgorzelcu, Wrocławiu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Turku, Tallinie (Estonia), Zgierzu, Szczecinie, Suwałkach, Bydgoszczy, Będzinie, Policach, Gdańsku, Lublinie, ale nie one są najważniejszym celem pracy scenicznej. Główną ideą jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one są inspiracją do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych i młodych wchodzących w życie, o przemocy dzieci, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania, o tragedii pakistańskich kobiet, o buncie nastolatek… Zdarza nam się, że śpiewamy pieśni ludowe różnych narodów i to z dobrym skutkiem. Od października 2017 roku działa formacja dorosłych nazwana Teatr KODorosły.
Opowiadamy historię naszego miasta przez losy czterech kobiet, które w 1945 roku przyjechały do Dębna, aby w ramach repatriacji bądź przesiedlenia zająć tzw. Ziemie Odzyskane. Każda z nich przywozi ze sobą bagaż doświadczeń wojennych, a przede wszystkim życiowych, w których nie brak tradycji, gwary i zaradności. Łączy je praca w pierwszym zakładzie, który został uruchomiony w 1946 roku, tzw. Przetworach. Kobieca solidarność każe zjednoczyć się w trudzie odbudowy miasta, jak i odbudowy stosunków społecznych z ludźmi, którzy nie mogliby się spotkać, gdyby nie wojna.
Teatr „KOD”: Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20, 74-400 Dębno
Prowadzący zajęcia: Anatol Wierzchowski
Zespół: Izabela Cisek, Nikola Klimek, Dominika Łągiewka, Zuzanna Warunek, Kamil Wasilewski
„Teatr Teatrowi Teatrem”
„Teatr Teatrowi Teatrem”: Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, ul. Mikołowska 26, 40-063 Katowice
Prowadząca zajęcia: Olga Chrzan
Zespół: Marta Kawczak, Hanna Klosa, Karol Knapik, Natalia Siemionek, Zuzanna Waniek
„Pracownia Teatralna”
Malina Prześluga
Pręcik
reż. Nina Wolska
Holly Webb
Nowa
reż. Nina Wolska
Veronica Roth
Cztery
reż. Nina Wolska
Gier Kerstin
Zmiana planów
reż. Nina Wolska
Pracownia Teatralna z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4 „Centrum Edukacji Twórczej” z Zabrza działa pod uważnym okiem Niny Wolskiej, dla której rogozińska WTOOPA będzie już czwartą edycją naszych teatralnych spotkań, na które zawita wraz ze swoimi podopiecznymi. Tym razem do Rogoźna przyjeżdża wraz ze swoimi najmłodszymi aktorami.
Pręcik to dramat autorstwa Maliny Prześlugi, będący przejmującą opowieścią o umieraniu, ubraną w oswojone przez dziecko słowa i metafory. Studium nieuchronności pustki, która stopniowo wypełnia bezpieczną do tej pory przestrzeń sypialni.
Nowa to krótka opowieść o niechcianej przeprowadzce, o problemach adaptacyjnych w nowej rzeczywistości szkolnej i nieudanej próbie przekupstwa ze strony rodziców. Monodram w wykonaniu Mai Sip.
Cztery to historia, której bohaterka opowiada o własnych lękach, o próbie zerwania z traumatyczną przeszłością, walce z samym sobą, by zacząć wszystko od nowa i nie pozwolić, aby strach zmienił nas w tchórzy. Monodram w wykonaniu Hanny Gaweł.
Zmiana planów opowiada o prostych marzeniach i potrzebach, o sprawach dorosłych przez pryzmat dziecka, a wszystko z powodu nowej pracy i nowego partnera matki głównej bohaterki. Monodram w wykonaniu Aurelii Wojciechowskiej.
„Pracownia Teatralna”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 „Centrum Edukacji Twórczej”, ul. Korczoka 98, 41-806 Zabrze
Prowadząca zajęcia: Nina Wolska
Zespół: Hanna Gaweł, Hanna Knapik, Oliwia Kryus, Aleksandra Marek, Aleksandra Orłowska, Alicja Przedworska, Maja Sip, Aurelia Wojciechowska
Teatr „Nieduży”
Teatr „Nieduży” to teatralna grupa młodzieżowa, która istnieje w katowickim Pałacu Młodzieży od trzech lat. W zeszłym roku przygotowaliśmy premierę spektaklu Cimcirimci, który był dowolną wariacją na temat dramatu Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza. Grupa liczy 16 osób i w chwili obecnej przygotowuje swoją drugą premierę w oparciu o napisany specjalnie dla nich tekst o wdzięcznym tytule Paraolimp. Grupa – zresztą ku zadowoleniu jej opiekuna – uwielbia klimat groteski i absurdu i dlatego też tego kierunku staramy się trzymać podczas przygotowywania naszych realizacji scenicznych.
Teatr „Nieduży”: Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, ul. Mikołowska 26, 40-063 Katowice
Prowadząca zajęcia: Olga Chrzan
Zespół: Maja Bigewska, Anna Bronder, Alicja Droździok, Paweł Głatki, Adrian Kotnis, Aleksandra Księżyk, Aleksander Nowak, Anna Rakoczy
Wolni Strzelcy z Rogoźna
Alicja Bogusławska, Oliwia Czechowska, Joanna Krajniak, Amelia Szulc
Stowarzyszenie WTOOPA
Michał Stachowski, Monika Weis, Wojciech Włodarski
Wolontariat
Dariusz Gracz, Aleksandra Gruszka, Danuta Grzeszczyk, Weronika Jessa, Ernest Karolak, Marcelina Kaźmierczak, Bartosz Krzyśka, Karolina Nowaczyk, Marta Ostrowska, Joanna Przybyłek, Aleksandra Siwak