Aktualności
24.4.2019
BAZA

Iii… Wreszcie nadszedł ten moment. Ostatni z trójki „Ojców Założycieli” WTOOPY. XV edycja będzie jego szesnastą WTOOPĄ. Człowiek o głosie potężnym jak przewidywany wybuch Betelgezy! Poznajcie go!

MICHAŁ STACHOWSKI
Urodzony w 1974 roku w Krakowie. Studiował śpiew operowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Mozarteum w Salzburgu. Następnie ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się od wielu lat książkami, a i sam coś napisze od czasu do czasu. Z teatrem związany od 1989 roku. Zwraca wyjątkową uwagę na kwestie związane z emisją głosu i na punkcie ładnych głosów ma lekkiego świra. Wszyscy, którzy choć raz trafili do niego na zajęcia z emisji głosu, wiedzą, że jego ukochaną samogłoską jest…

24.4.2019
Ruszamy za 24 godziny!

XV Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA – Zduńska Wola 2019 ruszają dokładnie za 24 godziny!

23.4.2019
Statystyki

A oto i klasyczna garść WTOOPowych statystyk!

 • 3240 minut warsztatów
 • 2188 kilometrów przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 460 minut spektakli
 • 258 kilometrów przebyła Baza, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
 • 146 osób zaangażowanych
 • 110 uczestników warsztatów
 • 91 różnych imion
 • 22,27 lat wynosi średnia wieku
 • 12 spektakli
 • 11 grup teatralnych
 • 10 ośrodków
 • 10 placówek
 • 9 prowadzących warsztaty (albo i więcej)
 • 8 Jakubów
 • 6 rodzajów warsztatów
 • 6 województw
 • 4 Justyny, Klaudie i Oliwie
 • 1 WTOOPowy tatuaż
 • 1 gość specjalny
 • 1 cel przyświeca nam wszystkim
23.4.2019
Gość Specjalny – Ireneusz Pietras

Wyobraźmy sobie teraz muzyczkę z intro Universal Pictures. Tu tu tu tu tu tu tu tu tu tu czy jakoś tak.

Gościem Specjalnym XV edycji WTOOPY będzie śpiewak Ireneusz Pietras.

Przygodę ze sceną zaczął jako dziecko w chórku parafialnym „Słowiki”. Były akademie i jasełka, w których zaczynał jako anonimowy pastuszek, a skończył – już będąc studentem – jako Herod. Studia wokalno-aktorskie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Jeszcze jako student został solistą Teatru Muzycznego w Łodzi. Przez cztery lata był również solistą Operetki Warszawskiej (1981-1984). Wrócił do Łodzi, gdzie śpiewał aż do przejścia na zasłużoną emeryturę w 2006 roku. Od Bogusława Kaczyńskiego otrzymał misję wyreżyserowania operetki P. Abrahama „Wiktoria i jej huzar” na organizowany przez niego Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany.

21.4.2019
4H

Wyjątkowo nie wstawię cyferki odliczania. Moim zdaniem, po prostu nie jest to odpowiednie.

Hubert z Teatru „Agrafka” z Chełmna odszedł od nas we wrześniu ubiegłego roku. Jemu też dedykowana jest cała XV edycja WTOOPY.

Teatr „4H”
Grupa i nazwa „zespołu” zostały przyjęte specjalnie na potrzeby XV WTOOPY… na ten jeden, mamy nadzieję, że wyjątkowy spektakl, który jego twórcy dedykują Hubertowi. Na scenie wystąpią dwaj aktorzy lubelskiego Teatru „Panopticum”.
Rozmowa z H. według scenariusza Michała Stachowskiego
W życiu każdego człowieka zdarzają się chwile, kiedy padają pytania, na które nie potrafimy znaleźć logicznej odpowiedzi. W życiu każdego młodego człowieka również są takie momenty. Może ten spektakl pomoże Wam odnaleźć właściwą odpowiedź na trudne pytania…
Reżyseria: zespół
Zespół: Emil Janczak, Jakub Kalinowski

20.4.2019
BAZA

A to drugi z trzech prezesików – „Ojców Założycieli” WTOOPY. To od nich wszystko się zaczęło! A Tusiek wesolutki – wie, że zbliża się WTOOPA. W Zduńskiej Woli Bazy nie może zabraknąć!

WOJCIECH WŁODARSKI
Urodzony w 1985 roku w Krakowie. Zajmuje się wszystkimi możliwymi sprawami technicznymi (m.in. oświetleniem i dźwiękiem). Nasza „złota rączka”. Każdy, kto go poznał, wie, o czym mowa. Jego głowa jest zawsze przepełniona milionem pomysłów, jak można coś udoskonalić albo zrobić, żeby było jeszcze lepsze. On również uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza jeśli dotyczą one kwestii technicznych w teatrze.
19.4.2019
BAZA

Oto jeden z „Ojców Założycieli” WTOOPY, poznajcie część Bazy. Grafi, uśmiechnij się – już niedługo WTOOPA!

MICHAŁ GRAFFSTEIN
Urodzony w 1986 roku w Bytomiu. Ukończył biotechnologię na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Grafik i komputerowiec – jemu zawdzięczamy niemal wszystkie projekty graficzne oraz dokumentację fotograficzną pierwszych edycji WTOOP, a także projekt i początkową obsługę strony internetowej. Nie istnieją dla niego żadne problemy związane z komputerami. Nie uznaje zdania: „Nie da się”. Różnie w życiu bywa – Grafiego „wywiało” do stolicy, gdzie już się chyba na dobre zadomowił, stąd też jego udział w tworzeniu nowych WTOOP jest nieco mniejszy niż kiedyś. Ale całym sercem jest z nami i – kiedy tylko może – wspiera nas swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem.

18.4.2019
Shadows of Fire i Liceum Plastyczne

I artystycznie, i gorąco!

SHADOWS OF FIRE
Drugiego dnia XV edycji WTOOPY zobaczycie występ Tancerzy Ognia „Shadows of Fire”. Działają przy Miejskim Domu Kultury w Turku. Mam pewność, że będziecie zachwyceni. Ci młodzi, niezwykle utalentowani ludzie robią z ogniem rzeczy, które zwykłemu śmiertelnikowi nie przeszłyby przez głowę. Tego nie da się opisać – to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Łapcie fanpage!

LICEUM PLASTYCZNE IM. KATARZYNY KOBRO
Partnerem XV edycji WTOOPY jest istna kuźnia zduńskowolskich, artystycznych talentów – Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, na czele z dyrektorem szkoły – Witoldem Rajczakiem.

Łapcie fanpage!

17.4.2019
Warsztaty część trzecia i nie tylko…

Obie Asie, obie ważne, obie z pasją. Poznajcie je obie!

JOANNA WOJCIESZEK
Jest z WTOOPĄ od samego początku, czyli od 2013 roku, kiedy to działała jako wolontariuszka. Posiada dość nietypowy umysł – jednocześnie ścisły i artystyczny. Na co dzień buduje wirtualne roboty i zarządza zespołem projektowym. Jednak jej pasją jest teatr amatorski. Po raz pierwszy zetknęła się z nim w wieku 6 lat, kiedy obejrzała szkolne przedstawienie jasełkowe wystawiane przez ósmoklasistów i już wtedy wiedziała, że ona też tak chce. W liceum grała w lubelskim zespole „Oksymoron”, na studiach zaś w Teatrze „Między Wierszami”. Jej filozofią życiową jest „zaakceptować to, na co nie mamy wpływu, i odkrywać to, na co mamy”. Uwielbia koty, czytanie książek, podróże, jazdę na rowerze, jedzenie bez i spanie. Poprowadzi warsztaty „Budowanie zespołu przez integrację”.

JOANNA JAROSŁAWSKA
Niektórzy na pewno kojarzą Asię z poprzednich zduńskich WTOOP. Nie ma się czemu dziwić, że kolejny raz zgodziła się na organizację tak wspaniałego wydarzenia, jakim niewątpliwie jest WTOOPA. Otóż we krwi dyrektorki PCKSR płynie miłość do teatru! Jako dziecko tańczyła w „Zduńskowolankach”, a jako dorosła kobieta brała udział w inscenizacjach wojennych w Beleniu. Dała się poznać również jako aktorka w Teatrze „Okazjonalnym”. Jest najlepszym przykładem wzorcowej WTOOPowiczki – uśmiechnięta oraz pełna entuzjazmu i dobrych emocji. Na pewno niejeden raz zaskoczy Was swoją kreatywnością i otwartością. Co natomiast ma do powiedzenia sama zainteresowana? „Zduńska Wola ma szczęście do jubileuszy. W ubiegłym roku X WTOOPA, a w tym XV edycja u nas. Wierzę, że znów wiele się od siebie nauczymy, przegadamy o teatrze długie godziny, polubimy się i będziemy dobrze wspominać spędzony razem czas. WTOOPA stała się teatralną marką na mapie Polski. Adresowana jest do młodzieży i, co bardzo ważne, nie jest zmaganiem o festiwalowe laury, lecz spotkaniem ludzi kochających i czujących teatr. To właśnie sprawia, że bez chwili wahania postanowiłam podjąć się z moim zespołem z PCKSR trudu współorganizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia”.

16.4.2019
WTOOPA Press część trzecia i…

Dziś poznacie kolejne ważne osoby. Ale najważniejsze pytanie brzmi: co to za maź, którą Zbyszek tam przerzuca?

MAŁGORZATA FOSZPAŃCZYK
Mam na imię Małgorzata. Będzie to moja druga WTOOPA. Pierwsza dała mi niezwykłą dawkę pozytywnej energii i ciekawych emocji i na to liczę również w tym roku. Moim zadaniem będzie uwiecznienie WTOOPowych wydarzeń na zdjęciach. Do miłego zobaczenia!

ZBYSZEK RUDECKI
Zbyszka Rudeckiego pewnie nawet nie trzeba przedstawiać. Jako opiekun teatrów „Fundamentum” z Zespołu Szkół Elektronicznych i „Face To Face” z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Zduńskiej Woli jeździ po całej Polsce. Jest również weteranem WTOOPY. Jego pierwsze spotkanie z naszym festiwalem przypadło na piątą edycję w Bielsku-Białej. Z teatrem związany jest już od trzynastu lat. Jak sam mówi, organizacja tego teatralnego święta to spore wyzwanie, ale czego się nie robi dla młodych ludzi i uśmiechów na ich twarzach. „Zachłyśnięty” teatrem postanowił sprowadzić markę WTOOPA do miasta, w którym działa. Tak się złożyło, że w ubiegłym roku mieliśmy mały jubileusz – X edycję, a w tym Zduńska już po raz trzeci jest gospodarzem WTOOPY – tym razem XV edycji. Alternatywny teatr dostarcza młodym ludziom mnóstwo emocji, stając się pasją i drogą w ich życiu. Czasami manifestem, a czasami brakiem zgody na to, co „skacze” nam do oczu. Przecież nie można zamykać się na rzeczywistość.

15.4.2019
WTOOPA Press część druga

Dla nich nic nie jest przeszkodą!

TOMASZ KLIMASZEWSKI
Nazywam się Tomasz Klimaszewski. Jestem studentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Moja specjalizacja to dziennikarstwo międzynarodowe i konflikty. W wolnej chwili wielbiciel muzyki, przyjaciel zwierząt i początkujący tatromaniak.

DOMINIK KOWASZ
To już mój trzeci rok z Wami w roli fotografa. Klimatu WTOOPY nikomu chyba nie muszę przedstawiać, a więc już wiecie dlaczego chętnie na nią wracam. O mnie? Chłopaszek gór. Bliscy znajomi mawiają, że jak nie ma ze mną kontaktu, to jestem w górach. Uwielbiam się wspinać, jestem czynnym biegaczem biegów przeszkodowych OCR, zimą lubię wykąpać się w rzece, a latem przepływać kilometry w jeziorach. Ogólnie – fanatyk adrenaliny i wszystkiego, co z nią związane. Do zobaczenia!

14.4.2019
Warsztaty część druga

O! A te panie poprowadzą warsztaty. No złoto, nie kobiety 😀

MONIKA WEIS
Studentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na co dzień pracuje, gdzie akurat można i potrzeba, głównie w działach obsługi widza, m.in. w Akademii Sztuk Teatralnych, najchętniej jednak w Łaźni Nowej, gdzie poza stałą współpracą, w wakacje jako inspicjentka wspierała Bulwar[t] nad Zalewem Nowohuckim, jesienią Małą Boską Komedię, a zimą koordynowała Departament Dantego, czyli wolontariat przy 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. Po latach bawienia na scenie, m.in. w Grupie Teatralnej „Apart” w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie pod okiem Anety Drzewieckiej, postanowiła nie rezygnować z teatru, ale badać go od innych stron, czego absolutnie nie żałuje. Monika pełni na WTOOPIE różne funkcje. W zależności od potrzeb: koordynuje wolontariat, prowadzi warsztaty, czuwa nad WTOOPĄ Press, robi zdjęcia, pisze. W Stowarzyszeniu WTOOPA pełni funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Na swojej ósmej już WTOOPIE poprowadzi warsztaty dotyczące nie tylko aktorów, ale i widzów oraz ich relacji względem siebie.

MARZENA LAMCH-ŁONIEWSKA
Wokalistka, pedagog, aktorka, kompozytorka muzyki do spektakli i piosenek. Współpracowała m.in. z Januszem Yaniną Iwańskim, Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran czy Marcinem Pospieszalskim. Stale współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatrem „A” z Gliwic. Prowadziła seminaria z emisji głosu na wielu uczelniach. Jedna z bardziej cenionych w Polsce specjalistek w dziedzinie śpiewu białego. Założycielka i kierownik zespołu Kalokagathos, z którym zdobywała nagrody na największych festiwalach folkowych w Polsce (m.in. Mikołajki Folkowe w Lublinie). Wspólnie z zespołem Habakuk nagrali płytę „Regrowth”. Zaangażowana w wiele projektów artystycznych (m.in. Kobiety, których nie ma, Mandorla, Teatr ITP w Lublinie, Poławiacze Pereł w Lublinie). Zamieszkała w Sędziejowicach, gdzie wraz z mężem Adamem powołali do życia Wychowalnię Artystyczną „Ładne Kwiatki”, która realizuje spektakle, koncerty, happeningi i warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

14.4.2019
Wolontariat część dziewiąta

Lublin po raz drugi! Jeszcze raz i sprzedani Zduńskiej Woli!

JAKUB KALINOWSKI
Cześć, jestem Kuba. Mam 19 lat, teatrem zacząłem się interesować za dzieciaka, oglądając filmiki ze sławnymi aktorami na YouTube. Jednak dopiero w liceum zacząłem się kształcić w tym kierunku. Dwa lata temu doszedłem do Teatru „Panopticum”. Oprócz teatru lubię śpiewać, tańczyć i podróżować. W tym roku zajmowałem się również organizacją XIV edycji WTOOPY w Lublinie. W Zduńskiej Woli wraz z Emilem Janczakiem wystawimy spektakl w hołdzie Hubertowi. To będzie moja trzecia WTOOPA. Widzimy się w Zduni!

GRZEGORZ POPIOŁEK
Cześć Zdunia!!! Nazywam się Grzegorz Popiołek i jestem z Lublina. Właśnie w tym mieście znajduje się mój kochany Teatr „Panopticum”, którego jestem członkiem. Związany jestem z teatrem mniej więcej od 4-5 lat (sam nie wiem) i to jest największa z moich pasji. Na drugim miejscu znajduje się muzyka i poezja śpiewana. To będzie moja piąta WTOOPA i mam nadzieję, że znowu pozyskam tyle miłości, energii, uśmiechu jak na pierwszej, drugiej, … WTOOPIE. Czekam z niecierpliwością kochani na spotkanie z Wami i przyjaciółmi z poprzedniej edycji. Liczę na niesamowite przeżycia teatralne (a wiem, że takie będą). Do zobaczenia!!!

12.4.2019
WTOOPA Press część pierwsza

Słowem wstępu – witajcie!

JUSTYNA ZDUNEK
Cześć, to ja – najbardziej upierdliwa press tej edycji! Zajmuję się opracowaniem odliczania. Całkiem spoko zadanie i inicjatywa, nie wiem, kto to wymyślił – PEWNIE JAKIŚ MICHAŁ! Ogólnie staram się, żeby było ciekawie, ze szczyptą humoru, abyście poznali wszystkich. No latało się trochę w Teatrze „Fundamentum”, ale zawsze się jakaś maturka rozpruje i koniec kariery. Grałam w latach 2015-2019, jakieś tam małe sukcesiki udało mi się osiągnąć, z czego oczywiście się cieszę. Poza tym uczęszczam do ZSE w Zduńskiej Woli. W piątek 26 kwietnia będę już absolwentką. Będzie to moja szósta WTOOPA (ciekawe która Michała xD). Trzymam kciuki za XV edycję WTOOPY i do zobaczenia za 13 dni w Zduńskiej Woli!
PS. Justynko, to będzie moja piętnasta WTOOPA + jedna WTOOPA 2.0 + jeden SZTOOSIK… A od siebie dodam, że Justyna ma cudny głos, świetną dykcję i bardzo dobrą emisję! (MS)

GABRIEL GOTKOWICZ
Cześć, jestem Gabriel Gotkowicz. Moje zainteresowania to głównie sport, co potwierdza fakt, że od dwóch lat trenuje MMA. Jestem zwariowanym i pozytywnie nastawionym do życia chłopakiem. Uwielbiam poznawać nowych ludzi i integrować się z nimi. Pozdrawiam!

11.4.2019
Rebelia

Pewnie wielu z Was się buntuje, pewnie chcecie WTOOPĘ tu i teraz. Niestety, trzeba jeszcze zaczekać, ale już niebawem startujemy.

TEATR „REBELIA”
W obecnym składzie pracujemy ze sobą już drugi rok. Spotkaliśmy się dzięki naszej ukochanej instytucji zwanej Łaskim Domem Kultury. Zaczynaliśmy naszą współpracę od zera. Metodą prób i błędów, ale ciągle do przodu. Zarówno aktorzy, jak i instruktor są wyjątkowo młodzi, ale pełni energii. Na WTOOPĘ przyjeżdżamy, aby nauczyć się od kolegów po fachu, nabyć doświadczenia i podzielić się naszą miłością do teatru.
ELEMENTARZ według scenariusza Marii Grabińskiej (z fragmentami scenariusza Gdzie jest król? Małgorzaty Szyszki)
Elementarz (łac. elementarius – początkowy) to książka wprowadzająca w najbardziej podstawowe zagadnienia jakiejś dziedziny, zbiór elementarnej wiedzy, niekiedy także synonim poważanej książki z bazą do budowania własnej wiedzy czy systemu wartości oraz zasad. Ta prosta definicja opisuje to, co zobaczymy na scenie. Spektakl Elementarz opowiada o samorozwoju, kreowaniu rzeczywistości i pokazuje zbiór elementarnych etiud, które połączone razem tworzą historię… jaką? Przekonajcie się sami.
Reżyseria: Maria Grabińska
Zespół: Bartosz Grudziński, Oliwia Krzemińska, Helena Marciak, Hubert Stanaszek, Amelia Woźniak
11.4.2019
Przebudzeni

Mamy równo dwa tygodnie do rozpoczęcia XV edycji WTOOPY. Oto jeden z teatrów 🙂

TEATR „PRZEBUDZENI”
Funkcjonuje od 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Ostródzie. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki. Teatr to dla zespołu swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi pracują wspólnie. „Przebudzeni” uczestniczą przede wszystkim w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.
SZATNIA według scenariusza autorskiego
Spektakl inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora. Stanowi syntezę między tym, co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. byciem w niebycie. Wrzuceni w przestrzeń, w szatnię, pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, który stawia pytania o wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem, „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko, by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad sztuką życia i umierania.
Reżyseria: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki
Zespół: Bałdyga Mateusz, Foryński Bartosz, Ilasz Justyna, Jaworski Paweł, Kondrusik Anna, Kudlak Justyna, Łukasik Paweł, Marchlewska Agnieszka, Olszewska Natalia, Pajka Zdzisław, Pawłowski Dominik, Połeć Iwona, Sajdak Brygida, Wóltański Patryk

Chcecie więcej? Łapcie!

10.4.2019
Wolontariat część ósma

Oto kolejni wolontariusze. Jak widać, wyrażają się zwięźle i konkretnie!

JAKUB PIECHOTA
Jestem Kuba. Mam 17 lat. Na WTOOPIE będę po raz trzeci (jakieś doświadczenie już jest!). W wolnym czasie lubię pograć lub posłuchać muzyki. Liczę na dobrą zabawę!

KACPER RYCHLIK
Cześć! Jestem Kacper, uczęszczam do ZSE. WTOOPA jest super, będzie dobra zabawa!

9.4.2019
Ło/men po raz drugi

Grupa Teatralna „Ło/men” po raz drugi. Jak widać lubią czekać na autobusy!

GRUPA TEATRALNA „ŁO/MEN”

KENOPSIA według tekstu Przystanek Moniki Prokulewicz
Każdemu od czasu do czasu potrzebne jest zatrzymanie czasu… Nieplanowana bezczynność, choćby na przystanku, może okazać się zbawienna, może wpłynąć na życiowe plany, relacje i decyzje… O ile dobrze tę bezczynność wykorzystamy. Zatem bądźmy czujni! Premiera spektaklu odbyła się 26 października 2018 roku.
Reżyseria: Monika Kazimierczyk
Zespół: Paweł Behrendt, Weronika Biedrzycka, Marcelina Gryz, Hanna Kaczmar/Anna Neumann, Marta Kitłowska

Chcecie więcej? Łapcie fanpage!

9.4.2019
Ło/men po raz pierwszy

Cześć! Muszę coś wyznać. Chyba przejdę na dietę. A czy wy jesteście tak szaleni jak i ja? Oto grupa teatralna „Ło/men”!

GRUPA TEATRALNA „ŁO/MEN”
Młodzieżowa Grupa Teatralna „Ło/men” działa i tworzy od 6 lat w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Skupia młodzież ze szkół ponadpodstawowych i wszystkich tych, którym teatr w duszy gra. Zespół spotyka się cyklicznie, szlifując warsztat, opracowując spektakle oraz włączając się w działania lokalne, aby zagospodarować czas dzieciakom i mieszkańcom Lubawy. Ważnym elementem są również wyjazdy na przeglądy, festiwale i spotkania teatralne, gdzie zespół prezentuje swój dorobek artystyczny, bierze udział w warsztatach i nabiera scenicznego obycia.

DIETA według scenariusza Henryka Bardijewskiego
Gdyby kiedyś udało mi się stąd wyjść, pozwoliłbym sobie być szalony, bo wszyscy jesteśmy szaleni. Najgorsi są ci, którzy o tym nie wiedzą, bo powtarzają tylko to, co każą im inni…

Reżyseria: zespół
Konsultacje i opieka instruktorska: Monika Kazimierczyk
Zespół: Maciej Grzywacz, Antonina Kaczmar, Kacper Kopański, Szymon Neumann, Zofia Radtke

Chcecie więcej? Łapcie fanpage!

8.4.2019
Wolontariat część siódma

Lublin zgłasza gotowość! Enjoy!

EMIL JANCZAK
Ostatnie miesiące mojego życia były baaardzo WTOOPowe! Najpierw dołączyłem do Stowarzyszenia WTOOPA, a potem w pocie czoła, razem z Kubą Kalinowskim i przy wspaniałej pomocy Michała, zorganizowałem XIV edycję WTOOPY w Lublinie. Poznałem nasz ukochany festiwal od kuchni, co sprawiło mi nieopisaną frajdę, a wykonana praca dała cudowne owoce. Emocje jeszcze nie opadły, a Zdunia tuż-tuż! Ponownie zapowiadam spektakle wraz z chłopakami z Lublina, ale największym wyzwaniem jest przygotowanie spektaklu ku pamięci Huberta. Michał powierzył to zadanie mnie i Kubie Kalinowskiemu i mam nadzieję, że nie zawiedziemy!

JAKUB OSZUST
Student z Lublina, aktor Teatru „Panopticum” – do tej pory jego głównym hobby był teatr, ale ciągle szuka nowych pasji. Dużo podróżuje, a najlepsze wyjazdy to te na WTOOPĘ! To będzie jego 5. edycja. Od niedawna jest również członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

7.4.2019
Warsztaty część pierwsza

Pozostało już tylko 18 dni do naszego wielkiego dnia rozpoczęcia. Uchylamy zatem rąbka „tajemnicy” o prowadzących warsztaty. Zdaje się, że są to wieczne osiemnastolatki 🙂

AGNIESZKA KOŁODYŃSKA-IGLESIAS (WARSZAWA)
Rocznik ’79. Artystka i aktorka działająca w różnych ośrodkach twórczości alternatywnej. Na stale współpracuje z Teatrem Porywacze Ciał i Teatrem Ósmego Dnia z Poznania. Realizatorka autorskich projektów teatralnych i edukacyjno-artystycznych. Laureatka wielu aktorskich nagród. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). W alternatywnym środowisku teatralnym uznawana jest za „kobietę z iście renesansową wszechstronnością i pracowitością”. Agnieszka poprowadzi warsztaty „Ekspresja a intymność sceniczna”, których nie możemy się już doczekać!

STUDIO TAŃCA „ARABESQUE” (ZDUŃSKA WOLA)
Uczą tańczyć dorosłych, dzieci, młodzież – dosłownie wszystkich. Rok temu obchodzili 20-lecie działalności. Więcej o prowadzących warsztaty taneczne dowiecie się z broszury.

Chcecie więcej? Łapcie fanpage!

6.4.2019
Współorganizatorzy

POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI
To nie tylko samorząd. To także szeroki zakres działań na terenie powiatu w dziedzinach takich jak kultura, sport, edukacja, ochrona zdrowia, historia, zabytki, pomoc społeczna, pomoc niepełnosprawnym, organizacja różnego rodzaju imprez i wydarzeń, turystyka, organizacje pozarządowe, przedsiębiorczość, urząd pracy itd. Powiat obejmuje pieczą działanie PCKSiR w Zduńskiej Woli.

POWIATOWE CENTRUM KULTURY, SPORTU I REKREACJI W ZDUŃSKIEJ WOLI
W skład PCKSiR wchodzą: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury „Na Pięterku”, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe, gdzie zorganizowane zostaną noclegi dla uczestników. Zapewne poznacie na WTOOPIE niezwykle przyjazną dyrektor PCKSiR – Joannę Jarosławską, która wspiera ideę przedsięwzięcia od samego początku.

MIASTO ZDUŃSKA WOLA
Poza sprawami oczywistymi, swoim działaniem na terenie miasta wspiera przedsiębiorców, inwestycje, edukację, zdrowie, opiekę społeczną, wspólnoty lokalne, organizacje pozarządowe, religię, seniorów, młodzież itd. Obejmuje swoim patronatem Miejski Dom Kultury Zduńskowolskie Centrum Integracji RATUSZ.

MIEJSKI DOM KULTURY ZDUŃSKOWOLSKIE CENTRUM INTEGRACJI RATUSZ
To właśnie tam będziecie oglądać spektakle. Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, wychowania, edukacji oraz promocji dorobku kulturalnego. Działają tam grupy taneczne, muzyczne, wokalne, teatralne, plastyczne i literackie. MDK jest animatorem wielu form działalności artystycznej, a także organizatorem licznych konkursów, wystaw i koncertów.

5.4.2019
ADHD

Witajcie! Mamy tak piękny dzień 🙂 Nie wątpię, że każdy jest wypełniony energią, pozytywną energią 😀 Oto grupa teatralna „ADHD”.

TEATR „ADHD”
Zespół działa przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zespół pod opieką Niny Wolskiej pracuje w obecnym składzie pierwszy rok. Są to osoby w wieku od 12. do 16. roku życia. Wzięliśmy na warsztat jedno z opowiadań Antona Czechowa, gdyż bawiąc się metodą improwizacji, wykorzystywaliśmy różne utwory tego autora, a to właśnie spodobało nam się tak bardzo, że postanowiliśmy stworzyć na jego kanwie scenariusz, a następnie spektakl.

„ŻYCIORYS” według opowiadania Antona Czechowa
Czechow imponuje zwięzłością słowa na równi z precyzją obserwacji i subtelnością psychologii. Dowcip zdarzeń inscenizowanych w spektaklu spotyka się z refleksją nad istotą ludzkiego żywota, ukazując w niepozbawiony humoru sposób dystans pisarza do świata oraz jego mądry i kochający stosunek do ludzi. Dla ADHD to opowieść o nas dla nas samych oraz o wszystkich nas, którzy byli kiedyś, są i będą.

Reżyseria: Nina Wolska
Zespół: Tymoteusz Dąbrowski, Radosław Dyrbuś, Małgorzata Janiszewska, Nina Klinowska, Martyna Lippik, Łucja Strzoda, Gennaro Turco

4.4.2019
Wolontariat część szósta

Halo, halo, czy dobrze mnie słychać? A, to już – to oni. Poznajcie chłopaków z WTOOPY technicznej.

MACIEJ KALINOWSKI
Jestem wszechstronnym absolwentem Technikum Elektronicznego w Zduńskiej Woli oraz byłym członkiem Teatru „Fundamentum”. Teatr to jedna z wielu moich pasji. Uwielbiam te spotkania, ponieważ takich ludzi oraz takiej atmosfery w Polsce można ze świecą szukać. Spodziewam się – jak zwykle – miłej atmosfery i dobrej zabawy.

JAKUB NIEWIADOMSKI
Cześć! Nazywam się Kuba i jestem (jeszcze) uczniem IV klasy ZSE. Jeszcze, ponieważ od drugiego dnia nadchodzącej edycji WTOOPY będę już absolwentem. W przedsięwzięciu uczestniczyć będę po raz drugi, zajmując się tym, czym pasjonuję się na co dzień, czyli realizacją oświetlenia scenicznego. Poza tym jestem wielkim miłośnikiem gitary, programowania oraz… dobrego jedzonka! Sądzę, że uczestnictwo w tej imprezie będzie nie tylko kolejnym wyzwaniem na ścieżce rozwoju mojej pasji, ale również da mi możliwość poznania wielu genialnych i wartościowych ludzi. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że będzie to okazja do dobrej zabawy – do zobaczenia!

3.4.2019
Wolontariat część piąta

Dzień dobry! Oto dziewczyny jak maliny! Obydwie są teatralnymi weterankami, które grały w teatrze „Face To Face”. Poznajcie je!

KATARZYNA BORKOWSKA
Cześć, tu Kasia! Na WTOOPIE odpowiadam za zdjęcia, jestem częścią WTOOPA PRESS. Już kolejny raz mam okazję być wolontariuszką na tych Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych i mogę śmiało powiedzieć, że zawsze wracam z nich do domu szczęśliwa i pozytywnie zmęczona. W codziennym życiu rozwijam swoje pasje: fotografię, malarstwo i digital art, a w weekendy znajduję trochę czasu na tatuowanie. Kolejny punkt na liście „do zrobienia”: kurs gamedevu, bo gry od zawsze były i są moją zajawką – fajnie byłoby stworzyć własną! Do zobaczenia na zduńskowolskiej WTOOPIE!

MAJA CYBULSKA
Hejka! Jestem Maja i WTOOPA w Zduńskiej Woli będzie moją siódmą! Jestem absolutnie zakochana w całej inicjatywie, a każda kolejna edycja różni się od poprzednich, co czyni WTOOPĘ niepowtarzalnym zjawiskiem, dlatego tak lubię na nią jeździć. Nowe warsztaty, nowi ludzie, nowa wymiana doświadczeń i inspiracji, ale ta sama wspaniała energia. Tym razem zasilę szeregi WTOOPA PRESS. Na co dzień studiuję i mieszkam we Wrocławiu. Mam rozległe zainteresowania, lecz teatr i szeroko pojęta sztuka mają specjalne miejsce w moim serduszku. Z powodu przeprowadzki musiałam zrezygnować z dalszych działań w teatrze, lecz mam nadzieję je wznowić. Do zobaczenia w Zduni! Maja jest członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.

2.4.2019
Face To Face (F2F)

Hej ho, hej ho, do teatru by się szło! A w tym miejscu teatr przychodzi do Was! Poznajcie zduńskowolską młodzież z teatru „Face To Face”.

Teatr „FACE TO FACE” (F2F)
Działa od 9 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli i skupia młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdego roku zespół bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody i przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności dzięki uczestniczeniu w warsztatach teatralnych. Kochamy to, co robimy.

PASOŻYTY według scenariusza Mariusa von Mayenburga
Toksyczne relacje ludzi prowadzą do autodestrukcji. Spektakl odpowiada na pytania: Dlaczego tak jest? Jakie relacje rządzą ludźmi? Gdzie szukać rozwiązania konfliktu i za jaką cenę? Kim albo czym jest tytułowy pasożyt? Cóż… każdy z nas hoduje w sobie pasożyta, który świadomie karmiony pożera nas od środka.

Reżyseria: Zbigniew Rudecki
Zespół: Jakub Gwiazda, Natalia Marczewska, Jakub Matusiak, Justyna Rubajczyk, Kornel Sowiński

FILM ODCINKOWY Z LUDŹMI W TLE według scenariusza Magdaleny Drab
Czarna komedia lub angielski humor – tak w skrócie można określić charakter sztuki. W dobie sitcomów i medialnej papki ludzie traktujący swoje życie jak więzienie pozbawieni są nadziei, do której paradoksalnie dążą. Ograniczenie terytorialne i umysłowe powoduje konflikty i pseudoobronę wartości.

Reżyseria: Zbigniew Rudecki
Zespół: Szymon Beznosiński, Martyna Bochen, Iza Borkowska, Oliwia Filipczak, Szczepan Klimczak, Mikołaj Kobryń, Cyprian Madej, Jakub Matusiak, Agata Stoparczyk, Maciej Walczak

1.4.2019
Wolontariat część czwarta

Na dobry początek tygodnia! Z takimi wolontariuszami musi być dobry!

KRYSTIAN HINZ
Witam, jestem Krystian. Z teatrem mam już styczność od dłuższego czasu pod opieką Pana Zbigniewa Rudeckiego. Na ogół zajmuję się wszystkim, co wpadnie w ręce, od spraw wszelako technicznych po pomoc młodszej siostrze w pisaniu rozprawek. Mam nadzieję, że miło uda nam się spędzić czas w Zduńskiej Woli. Czekamy na was! Krystian jest kolejnym zduńskowolskim członkiem Stowarzyszenia WTOOPA.
KAROL KLIMASZEWSKI
Cześć wszystkim! Nazywam się Karol i to moja kolejna WTOOPA, na której będę mógł służyć wam pomocą w roli wolontariusza. Oby moja tegoroczna matura nie okazała się wtopą przez jedno „o”!

KONRAD MAZURKIEWICZ
Witam wszystkich! Jestem Konrad – tegoroczny maturzysta. Interesuję się piłką nożną oraz motoryzacją. Będzie to moja druga WTOOPA.

31.3.2019
Wolontariat część trzecia

Hejka! Dzisiaj znów poznacie chłopaków z ZSE, tym razem jednak tegorocznych maturzystów. Tu skomentuję następująco: cicha woda brzegi rwie!

PATRYK BIERNAT
Cześć, jestem Patryk Biernat, a moje zainteresowania to sport i motoryzacja. Ogólnie jestem miłym i spokojnym człowiekiem, który lubi się integrować.

JAKUB CIERPIKOWSKI
Cześć, nazywam się Kuba Cierpikowski. Jestem osobą towarzyską z pozytywnym podejściem do wszystkiego, co robię. Interesuję się sportem, między innymi siatkówką i piłką nożną. Będzie to moja druga WTOOPA. Myślę, że to spotkanie będzie fajnym doświadczeniem oraz okazją do poznania wielu ciekawych ludzi.

31.3.2019
Wolontariat część druga

Dzień dobry! Dziś chłopaki z ZSE, a dokładniej dwóch absolwentów. Obaj są członkami Stowarzyszenia WTOOPA. Niektórzy twierdzą, że Zeus też był elektronikiem, ale, co ja tam wiem.

ROBERT WROŃSKI
Pod tą brodą ukrywa się intrygujący człowiek. Poznacie go za 26 dni na zduńskowolskiej WTOOPIE. 22-letni Robert „Ajron” Wroński jest absolwentem „Elektronika”. Doskonale wie, co to scena. W latach 2014-2017 działał w Teatrze „Fundamentum”. – Obecnie emeryturka! – odpowiada, dopytywany o jego teatralne dziś. Niezmiennie interesuje się muzyką. Najchętniej słucha rapu i reggae. Uwiodły go tatuaże. Ma ich sporo, sami się przekonacie. Poza muzyką „Ajron” lubi zwierzęta i sport. Jego pies wabi się Mikser. Amatorsko gra w koszykówkę. Zapytany o życiowe motto odparł: – Kiedyś usłyszałem, że na świecie nie ma ludzi normalnych i nienormalnych, tylko są ci pozamykani w zakładach i ci, którzy nie zostali przebadani. – Do której grupy należysz? – dociekaliśmy. – Nie wiem. Mnie jeszcze nie przebadali…

KONRAD SOBCZAK
Cześć! Jestem Konrad, będę szefem wolontariuszy na zduńskowolskiej WTOOPIE. Będzie to już moja ósma edycja w karierze. Pewnie chcielibyście zapytać: – Jak to jest być wolontariuszem, dobrze? – Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które, by tak rzec, pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo. Ale jak ty to robisz? Skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste. To umiłowanie życia. To właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro… kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę, ot, choćby sadzić… marchew.

29.3.2019
Agrafka

Teatr „Agrafka” polubicie w mig i w lot! Zapraszamy!

Teatr „Agrafka”
Istnieje od 2012 roku, a jako stowarzyszenie od 2014 roku. Powstało w Chełmnie z inicjatywy Igi Jambor-Skupniewicz, która… skupiła młodzież w ruchu amatorskim. Przez zespół aktorski przewinęło się wielu ludzi. Obecnie pozostał trzon teatru – aktorki, które z „Agrafką” związane są od początku bądź prawie początku. Tworzymy rodzinę teatralną. Iga jest mamą, reszta jest dziećmi… Niestety, we wrześniu ubiegłego roku nasza teatralna rodzina musiała pożegnać jednego z nas. Odszedł Hubert, który był wspaniałym Agrafkiem. Teraz gramy dla Huberta.

KASZALOT według scenariusza Marty Guśniowskiej
Kaszalot – kasza w lot! A może nielot? Zadawałeś sobie kiedyś pytanie: „Czyj jesteś?”. My też nie, ale Kaszalot nieustępliwie szuka odpowiedzi na to pytanie. Wybierz się razem z nim i Pchłą w tę niebezpieczną podróż, aby dowiedzieć się, czyj tak naprawdę jesteś. Spektakl znajdzie swoich amatorów wśród dzieci i dorosłych.

Reżyseria: Iga Jambor-Skupniewicz
Zespół: Dorota Kos, Martyna Mróz, Klaudia Rogalska, Sylwia Szczęsna

Chcecie więcej? Łapcie fanpage!

29.3.2019
Fundamentum

Cześć i czołem! Piątek, piąteczek, piątunio – zaczynamy weekend, zatem może zrobić się żywiołowo, wręcz „dziko”! A to wszystko za sprawą Teatru „Fundamentum”. Poniżej poznacie zarówno ten teatr, jak i spektakl, który zaprezentuje.

Teatr „Fundamentum”
Działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od prawie 13 lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci odkrywają coś nowego.

WIERNA WATAHA według scenariusza Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka
Wierna wataha ukazuje podobieństwo świata doczesnego oraz wczesnosłowiańskiego w aspektach zamkniętego kręgu i dozy ortodoksji. Jakie skutki mają nie nasze wybory? Jak bardzo świat się zmienił, a może w jakiejś części nie zmienił się wcale? Zawsze warto się zatrzymać w codziennym biegu i zadać sobie pytanie: „Nasze odruchy są nadal zwierzęce?”.

Reżyseria: Zbigniew Rudecki
Zespół: Ewa Agaś-Lange, Joanna Dobrowolska, Filip Majewski, Adrian Ochman, Paulina Rejniak, Wojciech Więch

Chcecie więcej? Łapcie fanpage!

29.3.2019
Organizatorzy

Hej dzieci, jeśli chcecie zobaczyć smerfów las, przed ekran dziś zapraszam was! No właśnie, dzisiaj będzie o takich pracowitych smerfikach. Stowarzyszenia, w których udziela się sporo ludzi, są realnym wsparciem inicjatywy i idei WTOOPY. Warto się przekonać, jaką rolę odgrywają!

STOWARZYSZENIE WTOOPA
To instytucja o charakterze kulturalno-edukacyjnym, której działania skierowane są przede wszystkim do młodych ludzi, których wielką pasją jest teatr. Zostało oficjalnie zarejestrowane 23 listopada 2017 roku. Dzięki temu cała organizacja WTOOPowych przedsięwzięć staje się o wiele łatwiejsza. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest wspieranie, promowanie, organizowanie i generowanie szeroko pojętych działań kulturalnych (przede wszystkich teatralnych), zwłaszcza na rzecz dzieci i młodzieży, a także wspieranie dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ponadto powołanie Stowarzyszenia daje możliwość starania się o różnego rodzaju dofinansowania, które pozwolą na obniżenie kosztów akredytacji oraz rozwijanie nowych pomysłów.

STOWARZYSZENIE KULTURALNO-SPORTOWE „TALENT”
Zostało założone we wrześniu 2014 roku w Zduńskiej Woli. Celem Stowarzyszenia jest wszechstronne wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie szeroko rozumianej kultury i sportu. Działalność Stowarzyszenia to także współpraca z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami. Jest to stosunkowo młode Stowarzyszenie, ale na swoim koncie ma organizację, jak również współorganizację wielu imprez kulturalnych i sportowych. Stowarzyszenie organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal „Folklor Świata”, włącza się również w przygotowanie rekonstrukcji „Bitwy nad Wartą na linii Strońsko – Beleń – Zagórzyce z września 1939 roku”, a także po raz trzeci współorganizuje w Zduńskiej Woli Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA.

27.3.2019
Wolontariat część pierwsza

Nasza WTOOPowa podróż trwa. Pozostało 29 dni do rozpoczęcia, poznajmy zatem naszych wolontariuszy!

KACPER TOMCZYK
Hej, jestem Kacper. To już moja czwarta WTOOPA, czyli czwarty raz zobaczę się z Wami na najpiękniejszych spotkaniach teatralnych świata. Tak troszkę o mnie: pasjonat gier RPG, powieści kryminalnych i fantasy. Do zobaczenia pod koniec kwietnia! Kacper jest także członkiem Stowarzyszenia WTOOPA, no i oczywiście prywatnie trochę takim śmieszkiem.

DAWID NOWICKI
Cześć. Jestem Dawid, mam 20 lat i uczęszczam do Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Interesuję się sportem – dokładniej piłką nożną – oraz informatyką. To mój drugi raz jako wolontariusz na WTOOPIE. Wiem, że będzie super. Do zobaczenia!

27.3.2019
Rozpoczynamy odliczanie!

Witajcie! Już za miesiąc rozpoczynamy XV edycję WTOOPY w Zduńskiej Woli. Zapewniamy wspaniałe teatralne przeżycia, wartościowe warsztaty i (bez względu na pogodę) cieplutką atmosferę. U nas WTOOPA odbędzie się już po raz trzeci, a w następnych dniach poznacie wszystkich tych, dzięki którym dojdzie do tego wielkiego zamieszania. Uczestnikami zaopiekują się wyjątkowi wolontariusze, poznacie także organizatorów, teatry, prowadzących warsztaty, a nawet gościa specjalnego. Pssst… oficjalnym kolorem tej edycji jest niebieski. Wpadajcie tu codziennie, a dowiecie się więcej!

9.3.2019
46 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia zduńskowolskiej edycji WTOOPY pozostało 46 dni!

16.1.2019
99 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia zduńskowolskiej edycji WTOOPY pozostało 99 dni!