W VII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Zduńska Wola 2017 weźmie udział dziewięć zespołów teatralnych, reprezentujących siedem województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziewięć spektakli.
Teatr „Doraźny”
Miron Białoszewski
Szury
reżyseria: Mateusz Wróbel
Teatr „Doraźny” to grupa młodych aktorów-amatorów, lubiąca eksperymentować z różnymi technikami teatru formy. Działa w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką Urszuli Bilskiej jako Zespół Żywego Słowa. Grupa podczas letnich i zimowych warsztatów od trzech lat przygotowuje spektakle w reżyserii Mateusza Wróbla.
Szury to zbiór etiud teatralnych, których inspiracją była twórczość Mirona Białoszewskiego. Tłem tych historii jest świat wykreowany z kartonu, faktury szarego papieru, dźwięków tworzonych na żywo, światła i przede wszystkim zabaw słownych, których u Białoszewskiego niemało.
Teatr „Doraźny”: Miejskie Centrum Kultury, ul. Siennieńska 54, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Prowadzący zajęcia: Urszula Bilska, Mateusz Wróbel
Zespół: Konrad Dzik, Joanna Karcz, Jakub Kozakiewicz, Bartosz Sałapski, Claudia Sbriglio, Milena Szczygieł
Teatr „Cyk”
Mateusz Pakuła
Mój niepokój ma przy sobie broń
reżyseria: Anna Rozmianiec
Teatr „Cyk” istnieje od września 2013 r. Główne założenia grupy to – energia, dobra zabawa, ale też ciężka praca. Uwielbianą formą pracy warsztatowej jest improwizacja, która wyzwala niesamowite pokłady wyobraźni i śmiechu. Do tej pory zespół stworzył trzy spektakle: Epopeja Grzegorza Reszki, Na pełnym morzu Sławomira Mrożka oraz Mój niepokój ma przy sobie broń Mateusza Pakuły. Grupa uczestniczy w różnego rodzaju warsztatach teatralnych oraz akcjach performatywnych.
Każdy z aktorów, stając się Guliwerem, odbywa swoją podróż po współczesności, komentując ją, parodiując, przeżywając, uczestnicząc w niej. Guliwer stara się odnaleźć w tym świecie, znaleźć odpowiedzi, nauczyć się dorosłości. Tekst Mój niepokój ma przy sobie broń idealnie wpisuje się w aktualną rzeczywistość: tę szeroką – światową, i tę małą – którą każdy zna ze swojego podwórka.
Teatr „Cyk”: Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach, ul. Piłsudskiego 3a, 62-004 Czerwonak
Prowadząca zajęcia: Anna Rozmianiec
Zespół: Adam Garczarek, Zuzanna Jakubowicz, Karol Loręcki, Artur Małecki, Jadwiga Minksztym, Jan Minksztym, Magdalena Przybylska, Zofia Wiśniewska, Ignacy Żak
Teatr „Jednego Mostu”
Michał Wnuk
Dzikie Dandy
reżyseria: Michał Wnuk
Natura i ideał życia małżeńskiego zostały opisane już w Księdze Rodzaju w sposób, który oddaje ich wielką godność. W dziele stworzenia Bóg nie poprzestał na stworzeniu człowieka Adama. Ukoronowaniem dzieła kreacji jest stworzenie mężczyzny i kobiety jako jedności. Stwarzając ich jedno na swój obraz i podobieństwo, Bóg obdarzył ich płciowością, dzięki której mogą oni darować sobie nawzajem to, czym sami zostali obdarzeni – istnieniem, miłością i tym wszystkim, co składa się na dom – miejsce, w którym człowiek może wzrastać. W naturze ludzkiej seksualności znajdują się więc cele, które z woli Stwórcy winny być w małżeństwie realizowane. Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza to tekst wymagający wyjątkowo uważnej lektury, jest on bowiem zamknięty w literackiej formie. Dzikie Dandy to poetycki spektakl, w którym dwie młode kobiety walczą o swoją seksualną tożsamość, buntują się narzuconym im tradycjom. Bianka i Paulinka stoją u progu dojrzałości, zmagając się z demonami budzących się w nich świadomości seksualności i indywidualizmu. Adaptacja tekstu Różewicza w reżyserii Michała Wnuka to próba zmierzenia się z tematem trudnym, wciąż często pomijanym w naszych domach.
Teatr „Jednego Mostu”: Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2, 67-200 Głogów
Prowadzący zajęcia: Michał Wnuk
Zespół: Agnieszka Ogrodnik, Adrian Olszewski, Angelika Puchniarz
Młodzieżowa Grupa Teatralna „Spontan”
Joanna Łukaszczyk
Pudełko
reżyseria: Joanna Łukaszczyk
Młodzieżowa Grupa Teatralna „Spontan” powstała jesienią 2005 r. i pracuje pod kierunkiem Joanny Łukaszczyk w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Grupa co roku przygotowuje spektakle autorskie, które prezentuje na konkursach teatralnych, a także przed lokalną społecznością. W skład zespołu wchodzą przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, chociaż trafiają się również gimnazjaliści. Skład grupy co roku się zmienia, niektórzy „bawią się” w aktorów przez trzy, cztery lata, dla innych jest to tylko roczna przygoda. Obecny skład grupy to w większości młodzież, która dołączyła do „Spontana” jesienią 2016 r. Młodzi aktorzy poza spektaklami angażują się w różnorakie artystyczne przedsięwzięcia sceniczne, organizowane przez MDK.
W roku szkolnym 2016/2017 grupa przygotowała dwa spektakle, jeden okolicznościowy o tematyce świątecznej, a drugi to Pudełko. Jest to metaforyczna opowieść o licznych wyborach, jakich musi dokonać każdy z nas na różnych etapach życia. Nikt z nas nie wie, czy są słuszne, czy może lepsza okazałaby się alternatywa, z której zrezygnowaliśmy. Spektakl powstawał w bardzo szybkim tempie, jego przygotowanie zajęło nam około półtora miesiąca.
Młodzieżowa Grupa Teatralna „Spontan”: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Nadstawna 56a, 23-400 Biłgoraj
Prowadząca zajęcia: Joanna Łukaszczyk
Zespół: Szymon Czajka, Aneta Ćmiel, Maria Duma, Natalia Grabias, Jakub Koszarny, Hanna Litwin, Michał Malinowski, Julia Paczos, Beata Pawełko, Aleksandra Piaskowa, Wiktoria Poznańska, Maja Sokołowska, Małgorzata Surmacz, Radosław Żerebiec
Teatr „R.Bezimienni”
Adolescencje
reżyseria: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
Grupa działa od 2009 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Tworzy zarówno widowiska oparte na literaturze pięknej, jak i realizuje sztuki autorskie. Może pochwalić się licznymi sukcesami odniesionymi w konkursach recytatorskich oraz na festiwalach teatralnych i wokalnych. Za to nieujarzmione, barwne środowisko osobowości i temperamentów odpowiedzialna jest Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska – absolwentka wydziału lalkarskiego PWST w Białymstoku, doświadczona aktorka, pedagog i logopeda.
Adolescencje to autorski spektakl grupy gimnazjalnej. Uczestnicy warsztatów teatralnych dostali zadanie opisania swojego „pierwszego razu”. Oczywiście w pierwszym odruchu wydawało się, że rozważany będzie temat relacji intymnych, ale dyskusje poszerzyły krąg zagadnień i powstały opracowania dotyczące intensywności przeżywania po raz pierwszy emocji związanych z dojrzewaniem! Proces ten, zwany okresem adolescencji, nie zawsze przebiega spokojnie i łagodnie. W literaturze adolescencja określana jest jako czas buntu i konfliktów. Opisane doświadczenia własne lub zaobserwowane w najbliższym otoczeniu przetworzyliśmy w monologi, a część z nich w dialogi. Powstała intymna i szczera opowieść sceniczna.
Teatr „R.Bezimienni”: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15, 87-100 Toruń
Prowadząca zajęcia: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
Zespół: Szymon Chilarecki, Kalina Dorożyńska, Beniamin Kmieć, Sara Kolankowska, Agata Lulewicz, Stanisław Nowak, Olgierd Robak, Małgorzata Sławińska, Mikołaj Soszyński, Marta Weręgowska, Amelia Wierzbowska
Teatr „Podleśna 55”
Grzegorz Śmiałek
Pudło lub ja?
reżyseria: Edyta Kulda
Pracujemy ze sobą razem od 2003 r. Wykorzystujemy przede wszystkim metodę improwizacji, tworzenia etiud aktorskich na zadany temat, zarówno z użyciem słowa, jak i muzyki oraz samego ruchu. Analizując etiudy, poprawiamy je i w ten sposób uczymy się aktorstwa. Każdy ma też szansę sprawdzić się jako reżyser, tworząc w grupach większe etiudy. Teatr działa w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Od 2013 r. skład zespołu skrystalizował się i wraz z nim dorastają jego aktorzy. Co roku do stałego składu dochodzą nowe osoby i już z nami zostają.
Spektakl powstał na bazie tekstu sztuki Grzegorza Śmiałka. Opowiada o spotkaniu z Innym, nieznanym, o wątpliwościach wynikających z tego spotkania i dochodzeniu do tworzenia i budowania wspólnego wizerunku świata.
Teatr „Podleśna 55”: Miejski Dom Kultury, pl. Wolności 26, 98-220 Zduńska Wola
Prowadząca zajęcia: Edyta Kulda
Zespół: Ewa Agaś-Lange, Maciej Cieślak, Martyna Dałek, Marta Drzazga, Oliwier Gajzler, Gabriela Gudaś, Małgorzata Korpal, Kinga Lewandowska, Natalia Marczewska, Kalina Nowak, Antonina Pokora, Justyna Rubajczyk, Martyna Szymańska, Maja Trenkner
Zespół Teatralny „Elipsa”
Nikola Palej
Pamiętnik
reżyseria: Aleksandra Słowińska
Jestem aktorką „Elipsy” od pięciu lat. Przez ten czas zagrałam w nastu spektaklach, brałam i wciąż chętnie biorę udział w warsztatach teatralno-taneczno-muzycznych w najróżniejszych częściach Polski czy nawet Europy. Z każdym rokiem moja praca stawała się coraz bardziej dojrzalsza i świadoma, dzięki czemu od roku prowadzę Dziecięcą Grupę Teatralną „Bzik” w Domu Kultury Klub Skolwin, a nasz autorski spektakl zdobył tytuł laureata w miejskim przeglądzie teatrów amatorskich. Gościem WTOOPY mam zaszczyt być po raz trzeci!
Prawda odkryta przypadkiem? Pamiętnik skrywający wiele tajemnic, a w tym wszystkim mała, zarozumiała dziewczynka? Jaki będzie finał i czy tej historii finał kiedyś nadejdzie?
Zespół Teatralny „Elipsa”: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Siedlecka 1a, 72-010 Police
Prowadząca zajęcia: Aleksandra Słowińska
Zespół: Marcelina Gmachowska, Nikola Palej
Teatr „Fundamentum”
Marek Hłasko
4PAK
reżyseria: Zbigniew Rudecki
Teatr „Fundamentum” działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od 10 lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci odkrywają coś nowego. W tym roku zespół realizuje programową innowację pedagogiczną, której tytuł stanowią słowa Edwarda Stachury Życie to nie teatr.
4PAK to kompilacja czterech opowiadań Marka Hłaski: Śliczna dziewczyna, Pierwszy krok w chmurach, Najświętsze słowa naszego życia i Opowiem wam o Esther. Każdy z epizodów stanowi osobną część, jednak łączą się one w jednym temacie: zaburzonych relacji interpersonalnych na płaszczyźnie damsko-męskiej.
Teatr „Fundamentum”: Zespół Szkół Elektronicznych, ul. Łaska 61, 98-220 Zduńska Wola
Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki
Zespół: Mateusz Grądzki, Krystian Hinz, Jakub Jakubowski, Paulina Kędzierska, Piotr Kułak, Adrian Pabiniak, Katarzyna Perlik, Paulina Rejniak, Jakub Różycki, Janusz Sikora, Marcin Wesołowski, Bartłomiej Wojcieszak, Justyna Zdunek
Grupa Teatralna „Face To Face”
Agnieszka Wolny-Hamkało
Dzień dobry, wszyscy umrzemy
reżyseria: Zbigniew Rudecki
Grupa teatralna „Face To Face” (F2F) działa od 7 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli i skupia młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdego roku zespół bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody i przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności dzięki uczestniczeniu w rozmaitych warsztatach teatralnych. Kochamy to, co robimy. W tym roku grupa realizuje programowo-metodyczną innowację pedagogiczną zatytułowaną Aktor to… rzeźba dysząca.
Opowieść o egzystencji człowieka, o jego utracie ponadczasowych wartości i realizowaniu się ludzi przez pseudoidee. Sztuka pokazuje, jak wątłe jest życie ludzkie i niechybna jego podróż w zaświaty.
Grupa Teatralna „Face To Face”: Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Kilińskiego 17, 98-220 Zduńska Wola
Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki
Zespół: Maja Cybulska, Aleksandra Kacprzak, Karolina Kubiak, Piotr Kułak, Natalia Marczewska, Paulina Maziarczyk, Janusz Sikora
Baza
Michał Graffstein, Michał Stachowski
Wolontariat
Maciej Kalinowski, Dawid Kędziak, Dawid Manios, Bartosz Mazurkiewicz, Przemysław Poradziński, Damian Smolarek, Konrad Sobczak, Mateusz Walocha, Artur Wdowiak, Robert Wroński, Krzysztof Zdzienicki
WTOOPA Press
Katarzyna Borkowska, Tomasz Klimaszewski, Paulina Klimek, Dominik Kowasz, Adam Łochowski, Joanna Pawłowska, Igor Wiśniewski