Uczestnicy

W V Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Bielsko-Biała 2016 weźmie udział sześć zespołów teatralnych, reprezentujących trzy województwa. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie sześć spektakli.

Teatr „Łups!”

William Shakespeare

   Najżałośliwsza komedia o wielce okrutnej śmierci Pirama i Tyzbe

   Widzu, Co Ty Na To?

reżyseria: Ewa Kłujszo

Teatr „Łups!” działa w Centrum Kultury w Piasecznie od 1997 r., a grupę, od początku jej powstania, prowadzi Ewa Kłujszo. Teatr zrealizował ponad 30 bardzo różnorodnych stylistycznie przedstawień (m.in. pełnowymiarowy dramat, montaż poetycki, kostiumowy spektakl plenerowy, rewia, komedia, pantomima, teatr lalek i cieni, widowisko plastyczne, monodram, happening). Grupa pracuje nad dramatami klasycznymi, literaturą współczesną, poezją, przedstawieniami historycznymi, biograficznymi, inscenizacjami baśni, a także tworzy własne scenariusze autorskie. Od 2001 r. zespół bierze udział w wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach teatrów. Teatr zrealizował cykl spektakli edukacyjnych (pod wspólną nazwą Edukacja poprzez Teatr), granych dla szkół i przedszkoli z terenu województwa mazowieckiego. Zespół jest też współorganizatorem Festiwalu Małych Form Teatralnych w Piasecznie.

Najżałośliwsza komedia… to spektakl złożony z fragmentów Snu Nocy Letniej Szekspira, w mistrzowskim przekładzie Stanisława Barańczaka, który aż skrzy się humorem i dowcipami słownymi. Amatorska trupa przygotowuje się do występu. Rozwiązuje problemy obsadowe, „kreuje” kostiumy, wyczarowuje z niczego rekwizyty, by w końcu wykonać swój przezabawny spektakl. Przedstawienie zarówno dla widza niewyrobionego, jak i konesera.

Widzu, Co Ty Na To? to wyjątkowa propozycja gier teatralnych, w które wciągną nas Łupsiarze!

Teatr „Łups!”: Centrum Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49, 05-500 Piaseczno

Prowadząca zajęcia: Ewa Kłujszo

Zespół: Weronika Błaszczyk, Olga Gil, Piotr Jurek, Ziemowit Kłujszo, Julia Korzeniowska, Maria Kurowska, Damian Kuszewski, Stanisław Małkowski, Maja Marzec, Julia Prabucka, Kamil Skroński, Anita Szymańska, Aleksandra Toporowska, Malina Tyszka, Bartłomiej Ziembicki

PIASECZNO_3

Teatr „Fundamentum”

Marek Hłasko

   Ósmy dzień tygodnia

reżyseria: Zbigniew Rudecki i Maciej Kalinowski

„Fundamentum” to nowa nazwa grupy teatralnej z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Uczniowie – aktorzy stwierdzili, że zmiana w 2015 r. nazwy z „Pod Napięciem” wiąże się z lokalizacją pracowni teatralnej, która znajduje się w szkolnej piwnicy, a to słowo w języku łacińskim jest brzmi właśnie – fundamentum. Szkolny teatr działa dziewięć lat.

Spektakl teatralny Ósmy dzień tygodnia to opowieść o miłości Piotra i Agnieszki, którą Marek Hłasko umieszcza w zepsutym świecie. Poszukiwania wolnego pokoju, w którym mogłoby dojść do fizycznego zbliżenia między bohaterami to jednocześnie rozpaczliwa próba znalezienia wspólnej przestrzeni emocjonalnej, wolnej od otaczającego fałszu, tandety i iluzorycznego szczęścia. To sztuka teatralna o przyjaźni, rozczarowaniu i fascynacji, o życiu wolnym niewolę pokonującym, o zdradzie, odstępstwie od ideałów, weryfikacji marzeń oraz konfrontacji obietnicy z realnością. Nie zmienia się jednak tęsknota za czymś nieskażonym powszechną degrengoladą i marzenie o innym, lepszym świecie. To swoisty sprawdzian z moralności.

Teatr „Fundamentum”: Zespół Szkół Elektronicznych, ul. Łaska 61, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Mateusz Grądzki, Krystian Hinz, Michał Józefiak, Maciej Kalinowski, Dawid Kędziak, Maria Olejniczak, Kinga Opora, Adrian Pabiniak, Katarzyna Perlik, Konrad Sobczak, Robert Wroński, Justyna Zdunek

FUND_5

Grupa Teatralna „Face To Face” (F2F)

Lewis Carroll

   Alicja w krainie czarów

reżyseria: Zbigniew Rudecki i Maciej Kalinowski

Grupa teatralna „Face To Face” (F2F) działa od 5 lat, skupiając młodzież ze szkół średnich powiatu zduńskowolskiego. Każdego roku zespół uczestniczy w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, podnosząc swoje kwalifikacje aktorskie dzięki udziałowi w licznych warsztatach teatralnych.

Spektakl teatralny Alicja w krainie czarów, na podstawie scenariusza autorstwa Katarzyny Borkowskiej i Macieja Kalinowskiego według książki Lewisa Carrolla, zaprasza widza do podróży przez fantastyczną, a czasami nonsensowną krainę wyobraźni. Tytułowa bohaterka, podążając za Białym Królikiem, spotyka wiele postaci, przeżywając niesamowite przygody, aby pod koniec podróży uświadomić sobie, że zaczarowany świat jest fikcją. Przez historię Alicji obserwujemy proces utraty dziecięcej naiwności, a także postrzegamy życie jako serię „bezsensownych zagadek”. Spektakl porusza również problem nieuchronności śmierci.

Grupa Teatralna „Face To Face” (F2F): Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Kilińskiego 17, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Katarzyna Borkowska, Maja Cybulska, Agata Kaczyńska, Maciej Kalinowski, Paulina Maziarczyk, Klaudia Mochalska, Konrad Paradecki, Wojciech Sadowski, Jan Sobieraj, Anita Wartalska

F2F_6

Grupa Teatralna „Impro”

Sławomir Miska

   Man in the Public Space

reżyseria: Sławomir Miska

Dla Grupy Teatralnej „Impro” najważniejsze jest po prostu „spotkanie” i wszystko, co jest z nim związane. Co poniedziałek próbujemy doprowadzić tę ludzką rzecz do perfekcji. Dużo improwizujemy, więc tak się nazwaliśmy, a raczej nazwał nas tak prowadzący. Poza tym pracujemy także nad techniką: dykcją, impostacją, ruchem, dźwiękiem, oddechem i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy. Nie zamykamy się na żaden temat. Gotowy tekst dramatyczny również nie jest nam obcy. Najpierw odpowiadamy sobie na pytanie, czy rzecz, którą będziemy robić, ma być smutna czy zabawna, potem dużo szukamy, szukamy… w sobie i w partnerze, a efekt najczęściej wychodzi nam odwrotny od zamierzonego, co również traktujemy jako wartość dodaną. Jest nas dziesięcioro plus oczywiście prowadzący, który bawi się na naszych zajęciach najlepiej.

Man in the Public Space to opowieść o człowieku w przestrzeni publicznej, dosłownie i w przenośni. Grupka ludzi, którzy się znają, ale czy aby tak do końca, wyrusza w podróż… nad morze. Nasze, bałtyckie…

Grupa Teatralna „Impro”: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

Prowadzący zajęcia: Sławomir Miska

Zespół: Carlos Fernando Dimeo Álvarez, Paweł Jucha, Paweł Maniora, Michał Micor, Zuzanna Sosna, Marta Szczepańska, Paulina Targosz, Ryszard Twardowski, Ewelina Waszak

IMPRO

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”

Malina Prześluga

   Dziób w dziób

reżyseria: Maria Potoczek

Jeszcze niedawno Teatrzyk „Niewypałek”. Niepostrzeżenie i bezwiednie przeszliśmy w stan „młodzieży”, przyjmując jednogłośnie nową nazwę: Grupa Teatralna „NIEwypaleni”! Do niedawna specjalizowaliśmy się w tematyce bajkowej, a spektakl Dziób w dziób jest naszą sceniczną inicjacją w nowym sposobie postrzegania tego wszystkiego, co nas otacza. Co i jak chcemy widzieć i dostrzegać… a na co oko przymykać. „NIEwypaleni” to przede wszystkim grupa  przyjaciół, czasem „zmęczonych” jak siedmiu krasnoludków, a czasem głodnych jak wilk w Czerwonym Kapturku.

Tekst pokazuje, jak trudno przełamać, często irracjonalne i zupełnie bezsensowne, zasady oraz mechanizmy rządzące grupą. Paradoksalnie bohaterem staje się ten, z pozoru najsłabszy, z którym nikt wcześniej się nie liczył. To on, dzięki odwadze, honorowi, determinacji i dążeniu do prawdy, ratuje z opresji wszystkich, na których mu najbardziej zależy, oraz udowadnia, że przysłowiowe gołębie serce naprawdę może przeistoczyć się w serce lwie…

Grupa Teatralna „NIEwypaleni”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Kamil Adamek, Alicja Bargieł, Monika Dutka, Julia Gębala, Kamil Grzelak, Lara Grzelak, Dominika Kanik, Wojciech Łuba, Mateusz Merta, Monika Michalska, Stanisław Rolewski, Maja Staszewska, Aleksandra Stojanowska

BIELSKO_2

Grupa Teatralna „Z Dostawką”

Zespół istnieje od 9 lat. Najpierw działała pod nazwą „P – jak Psikus” w Domu Kultury w Kamienicy. Następnie wraz ze zmianą siedziby (i wiekiem) zmieniliśmy nazwę na Grupa Teatralna „Z Dostawką”. Inspiracją dla nas są SPOTKANIA i CZŁOWIEK NA SCENIE. Kochamy być złapani przez „dzieło” jak ryba na haczyk! Stan ten lubimy najbardziej, kiedy płat po płacie odkrywamy istotę dramatu, a wtedy z ogromną przyjemnością eksperymentujemy. Jak to zrobić, żeby człowiek (widz) nam UWIERZYŁ – w tej postaci prawdę sceniczną cenimy najbardziej.

Grupa Teatralna „Z Dostawką”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Marta Łoboziak, Jakub Morawski, Filip Peringer, Aleksandra Szcząchor

Baza

Michał Graffstein, Agnieszka Grzegorzek, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek