Aktualności
25.5.2019
Wolontariat 1

No to zaczynamy poznawać twarze i oblicza wolontariatu XVII edycji WTOOPY. Krakowską część wolontariuszy rozpoczynamy od przedstawienia trzech dziewczyn.

Weronika Chojnacka
Cześć! Jestem Weronika i to będzie już moja trzecia WTOOPA. Na pierwszej znalazłam się trochę przez przypadek i się zakochałam! Pasjonuje mnie film i teatr, a w wolnej chwili nieco piszę. Studiuję w Krakowie, ale pochodzę z Łodzi. Jestem instruktorką fitness i uczę się śpiewu. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, więc nie mogę się już doczekać, jak się wszyscy spotkamy! Do zobaczenia!

Wiktoria Wojtkowicz
Cześć! Jestem Wiktoria, lat 20,  na co dzień siedzę w nudnym biurze z nudnymi papierami. Studiuję dziennikarstwo, tańczę, maluję, śpiewam – po swojemu, a przede wszystkim uwielbiam grać! Teatr to moja wielka, niekończąca się miłość, którą WTOOPA rozbudza do czerwoności. Na WTOOPIE będę już drugi raz, tym razem nie jako uczestnik! Poza tym pragnę pokoju na świecie i różnych takich innych rzeczy.

Małgorzata Śmigielska
Jestem uczennicą pierwszej klasy o profilu humanistycznym w Nowodworku, czyli I Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. To, co mnie naprawdę interesuje, to przede wszystkim sztuki wizualne, malarstwo i grafika. Jestem rysownikiem i chciałabym za 10 lat zajmować się konserwowaniem zabytków. Jestem miłośniczką kubizmu, słucham jazzu i uwielbiam klimat lat trzydziestych.

25.5.2019
Bielsko-Biała

Kolejnym uczestnikiem XVII WTOOPY jest Grupa Teatralna „Kulisy” z Bielska-Białej. Zespół działa od 10 lat i prowadzi go instruktorka Renata Morawska. Teatr łączy formy teatru ruchu i twórczej improwizacji z pracą na tekstach i kontekstach kultury (m.in. Plaut, Szekspir, Witkacy, średniowieczny moralitet, teatr absurdu, poezja i proza XIX i XX wieku).

Spektakl Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy powstał z inspiracji poezją Roberta Frosta oraz opowieścią Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza. W scenariuszu wykorzystano również teksty własne uczestników, wywiedzione z improwizowanych etiud powstałych podczas prób, a opracowanych na scenę przez Renatę Morawską. Tematem spektaklu jest próba odnalezienia w dojrzałym życiu dziecięcej radości, istoty dobrych relacji międzyludzkich, własnych marzeń i pasji oraz równowagi pomiędzy aktywnością a refleksyjną stroną życia. U źródeł przedstawienia znajdują się również twórcze konfrontacje z Portretem Doriana Graya Oskara Wilde’a, skupione wokół pytania „Czym tak naprawdę jest piękno i jak je w sobie zachować na całe życie?”.

24.5.2019
Good Bye Lenin Revolution Hostel

Wszyscy uczestnicy WTOOPY będą nocować w zaprzyjaźnionym (możemy tak śmiało powiedzieć) Good Bye Lenin Revolution Hostel przy ulicy Dolnych Młynów 9, skąd do miejsca, gdzie odbywać się będą warsztaty i prezentowane będą spektakle, zaledwie 200 metrów. Jesteśmy przywiązani do GOOD BYE LENIN od początku WTOOPY i od początku Waszego Hostelu, bo jesteśmy równolatkami (Wy ciut starsi, ale to tylko kilka miesięcy). I przez cały ten czas tylko raz uczestnicy krakowskiej WTOOPY nocowali gdzieś indziej. Dziękujemy za wyrozumiałość, przepraszamy za zmiany liczby uczestników w ostatniej chwili niekiedy, a także za nieco głośniejsze nocne rozmowy. Zawsze obiecujemy poprawę i wierzymy, że z roku na rok jesteśmy coraz to „grzeczniejsi” i „mniej awanturujący się” (mimo iż nikt z nas nie nosi krawatów). I oczywiście dziękujemy za poranne śniadanka, które dają naszym uczestnikom solidną porcję energii!

23.5.2019
Chełmno

Z wielką radością pragniemy poinformować, że po raz kolejny na WTOOPIE pojawią się dziewczyny… i Staś (nowy nabytek, choć z WTOOPowym doświadczeniem) z Teatru „Agrafka”!!!

Piszą o sobie tak: Przez pierwszy rok działałyśmy jako teatr bez nazwy. Na „Agrafkę” pomysł przyszedł dopiero rok później. I choć skład przez te lata się zmieniał, a od czterech lat teatr to już stowarzyszenie, jedno zmianom nie ulega – wciąż jesteśmy! Gramy, śpiewamy, a co nie dogramy, to dowyglądamy (motto też wciąż to samo).

Czarno na białym miało swoją premierę na początku 2012 r. To opowieść o Pingwinie i Zebrze, którzy wyruszają w podróż, poszukując akceptacji, miłości i przyjaźni. Przekaz, początkowo kierowany do najmłodszych widzów, znalazł wkrótce swoje grono fanów również wśród dorosłych.

22.5.2019
Oświetlenie teatralne

Warsztaty z oświetlenia teatralnego poprowadzi, jak to zwykle, Wojciech Włodarski, którego należy nazywać Tuśkiem, bo inaczej po prostu nie reaguje. To jeden z „Ojców Założycieli” WTOOPY, który od samego początku rozwiązuje wszystkie zmartwienia natury technicznej i dba, żeby każdy zespół na naszych spotkaniach był technicznie maksymalnie dopieszczony, a czasem nawet i rozpieszczony. Nie radzimy mówić przy Tuśku, że czegoś się nie da zrobić!

21.5.2019
Korzkiew

A w pierwszy dzień wszyscy WTOOPowicze wyjeżdżają zgodnie z uśmiechem na twarzy do harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego w Korzkwi, gdzie nastąpi oficjalne rozpoczęcie XVII WTOOPY w cudownych plenerach u stóp XIV-wiecznego zamku. Tam dowiemy się czegoś więcej o WTOOPIE, tam zobaczymy pierwsze spektakle, tam też zjemy kolację, a potem będziemy się bawić i cudownie integrować.

20.5.2019
Dębno

Teatr „KOD” powstał w 1994 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury i tam pracuje do dzisiaj. Założycielem zespołu jest Anatol Wierzchowski, a uczestnikami zajęć teatralnych jest młodzież szkolna, młodzież pracująca i emeryci. Zespół ma na swoim koncie 32 premiery autorskie, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty oraz pomaga przy organizacji imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie. Główną ideą zespołu jest zabawa w teatr, pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. To one stanowią inspirację do powstawania kolejnych spektakli o samotności starych i młodych wchodzących w życie, o przemocy dzieci, o hipokryzji „normalnych” rodzin, o niewierności kochających się, o bezdomności z wyboru, o wędrowaniu i strachu oczekiwania, o tragedii pakistańskich kobiet, o buncie nastolatek… Zdarza nam się, że śpiewamy pieśni ludowe różnych narodów i to z dobrym skutkiem. Od października 2017 r. działa formacja dorosłych nazwana Teatr „KODorosły”.

Trójka dziadów wchodzi do naszej rzeczywistości ze wszystkimi swoimi atrybutami: kosturem, dziadowskim workiem, modlitwami, pieśniami, zagadkami czy toastami. Są namolni, krzykliwi, ale za to wdzięczni za każdy rzucony grosz i dobre słowo. Potrafią rozbawić, pouczyć, przestrzec i wymodlić łaskę. Nie bardzo pasują ze swoją fizjonomią i stylem ubierania do cywilizacji komputerów, ale za to są ludzcy, chętni do pogadania sobie z prawdziwym człowiekiem. Takich dziadów naprawdę się kocha i wierzy, że może zawitają do naszych domów, wspomnień czy komputerów z kolejną ważną opowieścią, a nie z kolejnym niepotrzebnym gadżetem.

19.5.2019
Emisja głosu

To już jest nieco nudne… warsztaty z emisji głosu poprowadzi Michał Stachowski… Właściwie powinien zostać on uznany za gatunek wymierający, ponieważ jest JEDYNĄ osobą, która była na wszystkich bez wyjątku edycjach WTOOPY, a co jeszcze ciekawsze – na wszystkich WTOOPACH prowadził on warsztaty z emisji głosu (choć nie tylko z tego). I w dodatku w Krakowie poprowadzi warsztat numer… 100!

19.5.2019
Idea

Uczestnicząc w wielu przeglądach, festiwalach oraz konkursach, dojrzewaliśmy. Niektóre rzeczy nas zachwycały, a inne znów niekiedy doprowadzały do szału. Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, a było to w 2011 roku, że chcemy zorganizować nasze własne spotkania teatrów amatorskich, w których wszystko będzie idealne! I tak właśnie w 2013 roku powstała WTOOPA!

WTOOPA nie ma formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, bowiem głównym celem tej imprezy ma być rozwijanie u młodych ludzi ich pasji, jaką jest teatr. Służyć temu mają liczne warsztaty teatralne, prezentacje spektakli, a także wspólne szczere dyskusje. Aby to osiągnąć, istotny jest udział zaproszonych zespołów w całej WTOOPIE, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu.

Może wyjaśnienie, po co robimy WTOOPĘ, zabrzmi nieco górnolotnie, ale będzie za to bardzo szczere. WTOOPA ma być czasem pracy i radości dla wszystkich, którzy teatr kochają i bez którego ich życie byłoby uboższe. Dlatego właśnie celowo zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej, uważamy bowiem, że już samo obcowanie ze sceną, tekstem, rekwizytem i słowem będzie dla wszystkich uczestników WTOOPY największą nagrodą.

18.5.2019
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana

W Krakowie już po raz piąty – co nas niezmiernie cieszy – WTOOPA odbędzie się w cudownym Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana przy ulicy Krupniczej 38 – w samym niemal sercu naszego pięknego miasta! Tam odbędą się wszystkie warsztaty oraz zostanie zaprezentowana większość spektakli. Spędzicie w tych gościnnych murach mniej więcej… 25 godzin. I zobaczycie, że będziecie chcieli wrócić tu na kolejną edycję WTOOPY!

18.5.2019
BAZA

Ci, którzy jeszcze tego nie wiedzą, należy się informacja, że WTOOPĘ wymyśliło trzech wielkich przyjaciół, którzy nazwali się BAZĄ – Michał Stachowski, Michał Graffstein (Grafi) i Wojciech Włodarski (Tusiek). Każdy zajmował się czymś innym i stąd też chyba ta inicjatywa się tak udała! [Tak, nie boimy się do tego przyznać!]. W tym roku podczas siódmej już krakowskiej edycji poznacie Michała S. i Tuśka – poprowadzą dla Was warsztaty, podczas których – w co mocno obaj wierzą – nauczycie się mnóstwa ciekawych rzeczy. A już niebawem poznacie wszystkich prowadzących warsztaty, wszystkie zespoły, atrakcje i gościa specjalnego…

18.5.2019
Stowarzyszenie WTOOPA

Organizatorem WTOOPY jest Stowarzyszenie WTOOPA – taka społeczność dobrych i nieco szalonych ludzi, dla których przygoda z teatrem jest czymś wyjątkowym. Współpracujemy i działamy po to, żebyście w naszych projektach uczestniczyli, czerpali garściami wiedzę, optymizm i radość. Jesteśmy jednak przede wszystkim grupą wielkich Przyjaciół, którzy – mimo różnicy wieku niekiedy nawet coś znaczącej – uwielbiają wspólnie spędzać pożytecznie czas, chociaż i nam zdarzają się chwile relaksu i całkowitego odWTOOPienia… ale to bardzo rzadko. Jesteśmy z Krakowa, Zduńskiej Woli i Lublina. Jak dotąd. Jeśli ktokolwiek zechciałby do nas dołączyć – nic prostszego! Wystarczy jedynie zajrzeć na naszą stronę i najzwyczajniej w świecie przystąpić do naszego magicznego WTOOPowego świata, bo jak ktoś ładnie kiedyś powiedział: WTOOPA to styl życia albo nawet stan umysłu!

14.5.2019
Rozpoczynamy odliczanie!

Rozpoczynamy ostatnie już przed wakacjami WTOOPowe odliczanie! Do rozpoczęcia XVII WTOOPY, a siódmej w Krakowie, pozostało 30 dni! Już prawie skompletowaliśmy skład zespołów, już prawie mamy komplet warsztatów, już prawie wszystko gotowe… No, może lekka przesada z tym, ale jest nieźle. Zatem uwaga! Ruszamy!!!

2.4.2019
Wolontariat

Kochani! Uwaga! Uwaga! Rozpoczynamy nabór WOLONTARIUSZY, którzy pomogą podczas XVII WTOOPY w KRAKOWIE, która odbędzie się w dniach 13-16 czerwca. Chętnych prosimy o kontakt z Michałem Stachowskim.

Czekamy również na osoby umiejące i chętne do robienia zdjęć!!!

PS. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA (pierwszeństwo mają członkowie Stowarzyszenia WTOOPA).

9.3.2019
95 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia krakowskiej edycji WTOOPY pozostało 95 dni!

25.10.2018
148 dni do rozpoczęcia!

Do rozpoczęcia krakowskiej edycji WTOOPY pozostało 148 dni!