Uczestnicy

W XIV Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Lublin 2019 weźmie udział siedem zespołów teatralnych, reprezentujących trzy województwa i dwa kraje. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie jedenaście spektakli.

Teatr „Nieoetykietkowani”

Katarzyna Dworak, Paweł Wolak

   Droga śliska od traw

reżyseria: Małgorzata Baryła

Piotr Rowicki

   Oczy ojca

reżyseria: Małgorzata Baryła i zespół

Teatr „Nieoetykietkowani” – licealno-studencka, najstarsza, jedna z trzech grup artystycznych, prowadzonych przez Małgorzatę Baryła w ramach zajęć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu. Od kilkunastu lat realizują cyklicznie premiery, warsztaty i festiwale, dzięki którym aktywizują młodzież z Zabrza i okolic. Biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Dotknij Teatru”. Chętnie też wspierają lokalne inicjatywy twórcze, przygotowując happeningi, organizując warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wyjeżdżając w trasy ze spektaklami. Uczestnicy i finaliści kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali. W swojej pracy artystycznej stawiają na rozwój. Grupa wraz z reżyserem jest zgodna, że najciekawszym, ale i najtrudniejszym etapem jest praca twórcza nad spektaklem. Podczas pracy biorą na warsztat metodyki największych reformatorów teatru (Stanisławski, Grotowski, Czechow, Donellan), bardzo często ich poszukiwania wspierane są warsztatami ze studentami i absolwentami AST w Bytomiu. To w trakcie pracy nad nowym spektaklem rozwijają swoją kreatywność i wachlarz możliwości. Wyjazdy na festiwale i konkursy traktują jako dawkę inspiracji i zastrzyk energii, a samo zaproszenie jest dla nich nagrodą za ciężką pracę. To dzięki niej aktorom udało się zdobyć w sumie kilkanaście indeksów na uczelnie wyższe do państwowych i prywatnych szkół teatralnych na terenie Polski i Wielkiej Brytanii. Niegdyś grupa teatralna, dzisiaj teatr offowy, który próbuje odnaleźć się w niekomercyjnej, niszowej przestrzeni. Jak sama nazwa wskazuje, Nieoetykietkowani – czyli niepozwalający się zamknąć w jakiekolwiek szufladce, eksperymentujący z alternatywnymi sztukami scenicznymi, poszukujący odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Starają się, aby każda kolejna premiera była realizowana w odmiennym stylu, walcząc jednocześnie z powtarzalnością i schematycznością w teatrze.

Kiedy diabeł szedł przez wieś / Potknął się ladaco / Wieś „przepraszam” odkrzyknęła / Diabeł: „Nie ma za co”. Jak łatwo obudzić w ludziach zło, to bardzo aktualny temat. Nawet jeśli akcja spektaklu dzieje się w małej wsi, porusza wiele problemów świata współczesnego. Budzą się emocje – od śmiechu przez przerażenie aż do łez. Aktorzy wcielają się w niezwykle dynamiczne postacie, spotykamy się z uosobieniem nietolerancji, nienawiści i agresji. Ludzie potrafią zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Z czego to wynika? Czy to diabeł pociąga za sznurki w tej małej, na pozór spokojnej wsi? Małe polskie piekiełko. Wiele do myślenia.

Pojedyncze sceny, przedstawione widowni, łączy temat ojcostwa oraz odpowiedzialności z nim związanej. Grupa rozłożyła „tacieżyństwo” na części pierwsze i zaprezentowała jego największe mankamenty. Co prawda, dużo jest mówione o nadużyciach czy przemocy rodzinnej, ale temat zagubienia i przytłoczenia też na szczęście nie umknął uwadze twórców. Pokazano ojca zarówno jako kata, jak i ofiarę, stosując na szczęście w tak trudnym temacie względny obiektywizm. [fragment recenzji]

Teatr „Nieoetykietkowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Anna Braun, Agata Chodyra, Wiktoria Frąckowiak, Jakub Gaweł, Xymena Górka, Miłosz Kaleta, Aleksandra Kądziołka, Julia Krzywicka, Arkadiusz Nadarzewski, Maciej Nowobilski, Dominik Olszański, Wojciech Owczarek, Maksymilian Piotrowski, Tatiana Rusek, Weronika Ryl, Martyna Samiec, Filip Wasilewski, Oliwia Winiarska, Adam Wojciechowski, Marta Zamora

Teatr Tańca „Perfekt”

   Zapiski bezdomnego

reżyseria: Renata Pyszniak

Jesteśmy Teatrem Tańca „Perfekt”. Swoją pasję do tańca realizujemy w Dzielnicowym Domu Kultury na Czechowie. Każdy z nas ma długi staż taneczny, lecz razem tańczymy od kilku lat. Co roku możecie nas zobaczyć w Lublinie na koncercie „Best of Dance”, który odbywa się w Chatce Żaka, oraz na wielkiej gali tanecznej na Uniwersytecie Przyrodniczym, będącej podsumowaniem naszej rocznej pracy. Oprócz tego występujemy na licznych koncertach w naszym Domu Kultury. Jesteśmy zapraszani na pokazy taneczne lub festyny. Stworzyliśmy w tym składzie jeden duży spektakl o Lublinie pod tytułem Duchy starego Lublina i wiele etiud tanecznych.

Spektakl, który zaprezentujemy Wam na lubelskiej WTOOPIE – Zapiski bezdomnego – opowiada o ludziach, którzy znaleźli się na bruku, czasem nie z własnej winy. Jest to rodzaj apelu o godne traktowanie każdego człowieka, nie tylko tego pozbawionego dachu nad głową.

Teatr Tańca „Perfekt”: Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”, ul. Kiepury 5a, 20-838 Lublin

Prowadząca zajęcia: Renata Pyszniak

Zespół: Justyna Flisiak, Natalia Kolanecka, Aleksandra Korniluk, Paulina Włoch, Damian Woźniak, Martyna Woźniak

Teatr „Trupa”

Jolanta Tomasiewicz, Kamil Żebrowski

   Kochany Panie Ludwiku

reżyseria: Jolanta Tomasiewicz, Kamil Żebrowski

Teatr „Trupa” powstał ponad 20 lat temu. W aktualnym składzie zespołu są zarówno młodzi aktorzy, którzy pracowali w teatrze kilka lat, jak i ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z teatrem. Zespół jest laureatem festiwali i konkursów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. inowrocławskiej Arlekinady i lubelskich Zwierciadeł.

Monodram Kochany Panie Ludwiku został stworzony w oparciu o autobiograficzną książkę wybitnego aktora Ludwika Sempolińskiego pt. Druga połowa życia, zawierającą wspomnienia z lat 1939-1979. W spektaklu położono nacisk na trzy etapy życia artysty: wrześniowy exodus z Warszawy, który zmusił aktora do ucieczki do Wilna w związku z kontrowersyjną piosenką Ten wąsik, wyśmiewającą Hitlera; pracę w wileńskich teatrach podczas wojny oraz przybycie Sempolińskiego z powrotem do Warszawy, gdzie dołączył do Teatru „Syrena”. Monodram w wykonaniu aktora Teatru „Trupa” – Kamila Żebrowskiego (na WTOOPIE po raz czwarty – III, IV, XII, XIV).

Teatr „Trupa”: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie, ul. Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów

Prowadząca zajęcia: Jolanta Tomasiewicz

Zespół: Mikołaj Oniśk, Kamil Żebrowski

Studio Teatralne „Notes de Vita”

Vitalii Voitsekhivskyi

   Wieczny Blitzkrieg

reżyseria: Vitalii Voitsekhivskyi

Studio Teatralne „Notes de Vita” przyjedzie do nas z Berdyczowa z Ukrainy. Już sama nazwa zespołu „Notes de Vita” (Notatki o życiu) zdradza pewną filozofię tej grupy. Ci młodzi, niebywale sympatyczni i pogodni ludzie w teatrze pragną zawrzeć wszystko, co przynosi nam życie. Pokazują to, co się przydarza każdemu z nas. Ucząc się sztuki teatralnej, podróżują – odkrywając zarówno nowe miejsca, jak i nowe strony samych siebie. Przy okazji starają się zawsze dobrze bawić i sprawiać przyjemność nie tylko sobie, ale również poznanym na ich teatralnych szlaku ludziom. Ta grupa zgromadziła całkiem różne osobowości, których łączy jedno – radość, że mogą wspólnie istnieć na tym naszym świecie.

Zespół przedstawi spektakl o ciągłej konfrontacji, z jaką mamy do czynienia na naszej planecie. Będzie to historia niemal pozbawiona słów, opowiedziana z różnych perspektyw.

Studio Teatralne „Notes de Vita”: Miejskrejonowa Charytatywna Organizacja „Karmel”, ul. Soborna 25, 13-300 Berdyczów, Ukraina

Prowadzący zajęcia: Vitalii Voitsekhivskyi

Zespół: Iryna Anokhina, Alina Babych, Viktoriia Davydchuk, Iryna Khmelovska, Oleksandr Kovalskyi, Vladyslav Kovbasiuk, Kseniia Lishchuk, Yelyzaveta Maslovska, Svitlana Mazur, Karyna Medvediuk, Kiril Nakonechnyi, Yevhenii Nakonechnyi, Artem Nazarchuk, Olena Nikitchuk, Kateryna Padun, Maryna Pukhalska, Viktoriia Sahan, Viktor Samoilenko, Vitalii Tkachuk, Juliia Tverdokhlib, Svitlana Volianska, Diana Yanitska

Teatr „M.D.K., czyli Młode Dzielne Kuropatwy”

Monika Adamiec

   Cynamonowy pył

reżyseria: Monika Adamiec

Teatr „M.D.K., czyli Młode Dzielne Kuropatwy”, działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie od 2001 r. Grupa często reprezentuje Rzeszów i województwo podkarpackie podczas wojewódzkich i ogólnopolskich festiwali oraz przeglądów teatralnych, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia. Prezentowany spektakl, Cynamonowy pył, jest piątą (po Żeglarzach Dżamblach, Ptam, Bal w operze, Opereta, czyli Ptasia kaszanka na motywach Historii Witolda Gombrowicza) premierą Teatru „M.D.K.” w reżyserii Moniki Adamiec.

Przez rozdartą płachtę w czasie wsuwają się do naszej rzeczywistości bohaterowie prozy Brunona Schulza. Na krótką chwilkę osoby, postacie, przedmioty i nasze wyobrażenia o legendzie Schulza przychodzą do nas, dają o sobie świadectwo, by jak sen znowu zniknąć i pozostawić nas w zamyśleniu. Zostajemy zaproszeni, choćby na tę krótką chwilę, do czarownego świata, będącego mieszaniną marzeń, snów, strzępków nierzeczywistej rzeczywistości. Każda postać niesie ze sobą bagaż, swoją opowieść o życiu. „Skrawki” schulzowskich opowiadań, jak strzępy naszego młodego życia, kryją żal, tęsknotę, poczucie utraty, smutek, prawdziwe uczucie do ukochanej osoby, pożądanie, żądzę zemsty, nadzieję, tajemnicę. Mamy nadzieję, że gdzieś, kiedyś, na jakimś drohobyckim, lwowskim, warszawskim, zakopiańskim, a może i rzeszowskim strychu, pod warstwą metafizycznych piór i cynamonowego pyłu odnajdzie się wielki skarb – zaginione pisma, listy, rysunki i grafiki Brunona Schulza. Bądźmy czujni, szukajmy…

Teatr „M.D.K., czyli Młode Dzielne Kuropatwy”: Młodzieżowy Dom Kultury, al. Piłsudskiego 25, 35-074 Rzeszów

Prowadząca zajęcia: Monika Adamiec

Zespół: Zuzanna Bober, Dominik Borek, Dominika Kamler, Kalina Klimas, Natalia Kopeć, Klaudia Michalik, Justyna Piechota, Jan Skiba, Sabina Szetela, Aleksandra Zychla

Teatr „Banalia”

Julian Tuwim

   Ptasie trele

reżyseria: Monika Adamiec

Teatr „Banalia” działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Wspólnie pracujemy, bawimy się, śpiewamy i przygotowujemy nasze pokazy teatralne. Lubimy siebie nawzajem i nasze zabawy teatralne, lubimy też dzielić się tą radością z innymi. Fascynuje nas cały świat.

Spektakl Ptasie trele powstał na podstawie wierszy naszego ulubionego poety Juliana Tuwima i piosenek z dawnych lat: Zimny drań, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Baby, ach te baby. Zabawa słowem, humor wierszy i żart piosenek przenoszą nas do zaczarowanego świata poezji okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na chwilę znajdziemy się w inowłodzkim lesie, gdzie Julian Tuwim jako dziecko przesiadywał na drzewach i specjalnie dla nas „podsłuchiwał” trele, opowieści i kłótnie ptaków. My dzisiaj możemy interpretować wiersze poety, dzielić się pomysłowością inscenizacyjną i cieszyć się pięknem naszego ojczystego języka.

Teatr „Banalia”: Młodzieżowy Dom Kultury, al. Piłsudskiego 25, 35-074 Rzeszów

Prowadząca zajęcia: Monika Adamiec

Zespół: Milena Adamiec, Joanna Florczak, Julian Maziarz, Jagoda Rejment, Miłosz Rzeszutek, Agnieszka Żelazko

Teatr „Panopticum”

Jerzy Wrzos, Mieczysław Wojtas

   Lukrecja

reżyseria: Mieczysław Wojtas

   Czerń to odcień szarości

reżyseria: Mieczysław Wojtas

Camille Rebetez

   Buziaki

reżyseria: Mieczysław Wojtas

   Gdzie jest Gwen

reżyseria: Paulina Iwan, Emil Janczak

Teatr „Panopticum” z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie rozpoczął swoją działalność artystyczną i edukacyjną w 1985 r. Skupia przede wszystkim młodzież licealną, ale także gimnazjalną i studencką. Setki młodych ludzi zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny, a wielu z nich zostało zawodowymi aktorami i reżyserami, znanymi z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią też kariery zagraniczne, dlatego też nie bez powodu „Panopticum” bywa nazywane „kuźnią młodych talentów”. Teatr jest laureatem wielu głównych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród teatralnych, wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie oraz Ankarze, a także wystąpił w 2018 r. w Nowym Jorku. O „Panopticum” powstało kilka reportaży telewizyjnych i film dokumentalny Szef, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas – założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu, nieprzerwanie już od blisko 34 lat.

Lukrecja – to poetycka opowieść o pięknej, cnotliwej i skromnej postaci kobiecej starożytnego Rzymu – żony Collatinusa, zhańbionej okrutnie przez Tarkwiniusza. Przemoc użyta wobec starożytnej Lukrecji ma wymiar znacznie szerszy i w spektaklu przenosi się na dramat wielu współczesnych „Lukrecji”, którymi mogą się stać dzisiejsze kobiety, jakże często upokarzane fizycznie i psychicznie przez swoich męskich oprawców w rodzinach i poza nimi.

Czerń to odcień szarości – ta mała forma sceniczna powstała z inspiracji tekstami australijskiej pisarki Elizabeth Fow. Jest to próba analizy problemu granicy życia i śmierci z perspektywy odczuć i wyobrażeń dwóch licealistek.

Buziaki – nieco eksperymentalna opowieść o buncie dzieci przeciw dorosłym, o zmieniającym się świecie, rodzicielstwie, miłości i muzyce. Podjęte w spektaklu problemy widziane są z perspektywy dzieci, porozumiewających się językiem ludzi dorosłych, i zostały ujęte w niekonwencjonalny kształt teatralny.

Gdzie jest Gwen – opowieść o współczesnej rodzinie, widziana oczami 15-letniej dziewczyny. Tytułowa Gwen to niezrozumiana przez rodziców i wyszydzana przez rodzeństwo nastolatka w okresie dojrzewania. Za sprawą jej buntu wychodzą na jaw rodzinne problemy, a przedstawiona historia daje pretekst do rozważań o kondycji dzisiejszej instytucji rodziny.

Teatr „Panopticum”: Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11, 20-112 Lublin

Prowadzący zajęcia: Mieczysław Wojtas

Zespół: Magdalena Banasiak, Anna Futa, Zofia Gołaj, Paulina Iwan, Emil Janczak, Lena Jungowska, Maja Kalbarczyk, Jakub Kalinowski, Jakub Kondrat, Agata Korzeniowska, Małgorzata Krupińska, Marcin Lisowski, Natalia Marczuk, Zuzanna Michalczuk, Michał Niczyporuk, Łucja Paszkowska, Maja Paszkowska, Grzegorz Popiołek, Michalina Puła, Agata Rutkowska, Michał Rząd, Rozalia Sawa, Aleksander Skóra, Anna Szymczak, Piotr Tesarowicz, Dominika Winiarska, Jakub Wyszomirski

Stowarzyszenie WTOOPA

Maja Cybulska, Emil Janczak, Jakub Kalinowski, Michał Stachowski, Monika Weis, Wojciech Włodarski

Obsługa techniczna

Patryk Pawelec, Krzysztof Szalak, Łukasz Twardzik

WTOOPA Press

Rafał Gawrylak, Karol Jaworski, Lena Jungowska, Maja Kalbarczyk, Marcin Lisowski, Jakub Wyszomirski

Wolontariat

Magdalena Banasiak, Weronika Chojnacka (Kraków), Zofia Gołaj, Paulina Iwan, Lena Jungowska, Maja Kalbarczyk, Karolina Kaszlikowska, Grzegorz Kestranek (Kraków), Małgorzata Krupińska, Marcin Lisowski, Olga Łukasik, Natalia Marczuk, Zuzanna Michalczuk, Michał Niczyporuk, Karolina Nowakowska, Jakub Oszust, Maja Paszkowska, Grzegorz Popiołek, Agata Rutkowska, Rozalia Sawa, Anna Szymczak, Julia Urbańska, Jakub Wyszomirski