Uczestnicy

W XII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2018 weźmie udział trzynaście zespołów teatralnych, reprezentujących siedem województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie aż dwanaście spektakli.

Teatr „Trupa”

Hanoch Levin

   Ich troje

reżyseria: Jolanta Tomasiewicz i zespół

Teatr „Trupa” powstał ponad 20 lat temu. W aktualnym składzie zespołu są zarówno młodzi aktorzy, którzy pracowali w teatrze kilka lat, jak i ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z teatrem. Zespół jest laureatem festiwali i konkursów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. inowrocławskiej Arlekinady i lubelskich Zwierciadeł.

Spektakl Ich troje powstał w oparciu o tragifarsę izraelskiego pisarza i dramaturga Hanocha Levina. Opowiada o skomplikowanych relacjach między dwoma przyjaciółmi, kiedy w ich życie wkracza kobieta. Levin w mistrzowski sposób, pod płaszczykiem zwykłej historii, porusza tak uniwersalne tematy jak samotność i alienacja człowieka, czerpanie satysfakcji z poniżania słabszych, walka o władzę i dominację, potrzeba miłości. Przez swój charakterystyczny, nieco ironiczny i prześmiewczy język obnaża i piętnuje ukryte przywary człowieka, a jednocześnie nadaje im „swojski” i zrozumiały w każdej szerokości geograficznej rys.

Teatr „Trupa”: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie, ul. Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów

Prowadząca zajęcia: Jolanta Tomasiewicz

Zespół: Piotr Adamczyk, Małgorzata Chruścik, Natalia Florek, Mikołaj Oniśk, Natalia Rola, Patryk Socha, Kamil Żebrowski

Teatr „Na Rogu”

   Ja, Janko Muzykant?

reżyseria: Iga Jambor-Skupniewicz

To drugi sezon działania zespołu i druga premiera. Pierwszym spektaklem była baśń O Rycerzu Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce Marty Guśniowskiej. Teatr „Na Rogu” obecnie jest bardzo kobiecy! 14 pięknych, utalentowanych dziewcząt i jedna instruktorka, co daje łącznie 15-osobowe gwarantowane zamieszanie!

Ja, Janko Muzykant? – to spektakl o marzeniach każdego z nas, zamkniętych w jednym przypadku. W jednej historii, jednego dziecka…, a każdy może być tym jednym przypadkiem…

Teatr „Na Rogu”: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139, 86-100 Świecie

Prowadząca zajęcia: Iga Jambor-Skupniewicz

Zespół: Natalia Bielaszewska, Aleksandra Czubkowska, Maria Gralak, Victoria Hendrych, Kamila Krzemińska, Oktawia Lipińska, Monika Pytlińska, Patrycja Rapicka, Nicole Rasmus, Zuzanna Różycka, Marietta Rządkowska, Zuzanna Strysik, Jagoda Tobolska, Nicole Witkowska

Teatr „Tup”

Justyna Kapa, Szymon Szczęch

   bLʉMqʉ

reżyseria: Justyna Kapa

Szymon Szczęch od sześciu lat jest członkiem Teatru „Tup” z Tarnowa, a teatrem jednego aktora zajmuje się od czterech lat.

bLʉMqʉ jest trzecim autorskim monodramem Szymona. Spektakl opowiada o jasnych i ciemnych stronach życia Antka. Wszytko to ukazane jest z perspektywy jego indywidualnego sposobu odbioru świata.

Teatr „Tup”: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, ul. 3 Maja 10, 33-100 Tarnów

Prowadząca zajęcia: Justyna Kapa

Zespół: Justyna Kapa, Szymon Szczęch

Teatr „Doraźny”

Konstanty Ildefons Gałczyński

   Dzień ósmy

reżyseria: Mateusz Wróbel

Teatr „Doraźny” to grupa młodych aktorów-amatorów, lubiąca eksperymentować z różnymi technikami teatru formy. Działa w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką Urszuli Bilskiej jako Zespół Żywego Słowa. Grupa podczas letnich i zimowych warsztatów od trzech lat przygotowuje spektakle w reżyserii Mateusza Wróbla.

Teatr „Doraźny” zaskoczy absurdem, niebanalnym humorem oraz niezwykłością formy. W spektaklu wykorzystano teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Klimat etiud z Teatrzyku Zielona Gęś odtworzy technika animacji przedmiotu, elementów wokalnych oraz granej na żywo muzyki z użyciem wielu instrumentów.

Teatr „Doraźny”: Miejskie Centrum Kultury, ul. Siennieńska 54, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Prowadzący zajęcia: Urszula Bilska, Mateusz Wróbel

Zespół: Konrad Dzik, Wiktor Gałka, Paulina Gasser, Joanna Karcz, Jakub Kozakiewicz, Gabriela Krycia, Bartosz Sałapski, Milena Szczygieł, Julia Żywólko

Grupa Teatralna „Sól na Butach”

Caryl Churchill

   Aby ci o tym donieść

reżyseria: Katarzyna Boroń

Zespół działa od września 2017 roku, a jego założenie wynikało z potrzeby stworzenia spektaklu kameralnego, poruszającego istotne problemy współczesnego świata. W skład grupy wchodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, dla których teatr to nie tylko pasja, ale też możliwość wyrażenia samych siebie.

Aby ci o tym donieść to historia czterech kobiet, które łączy pozornie niewiele. Spektakl stopniowo odkrywa prawdę o każdej z nich, jednocześnie pokazując złożoność ich życiowych doświadczeń. Sztuka jest też próbą opisu współczesnego świata z perspektywy mediów, które nachalnie karmią nas informacjami o wszystkim, co najgorsze.

Grupa Teatralna „Sól na Butach”: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, ul. 3 Maja 12, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Katarzyna Boroń

Zespół: Weronika Kozalla, Julia Nita, Agnieszka Urban, Anna Wlisłocka

Paweł Stolarski

Paweł Stolarski

   Psychoza

reżyseria: Paweł Stolarski

konsultacja: Sławomir Kuligowski

Od 5 lat jestem aktywnym aktorem-amatorem w Teatrze „Kątem” w Dzierżoniowie. W tym roku kończę wrocławską SKIBĘ, czyli Zespół Szkół Animatorów Kultury, na kierunku Animacja Społeczności Lokalnych. Oprócz pasji do teatru od dość dawna ,,chwytam za pióro”.

Ten monodram jest moją pracą dyplomową. Scenariusz powstał przede wszystkim na podstawie Psychozy Roberta Blocha, a ja dorzuciłem nieco od siebie. Niewielki motel, straszliwa zbrodnia, mordercze jej skutki – nad wszystkim zaś górujące pytanie… pytanie o normalność. Co oznacza to słowo? Kto jest normalny, a kto nie? I co ważniejsze: kto ma prawo o tym decydować? Może jesteśmy tylko więźniami swego umysłu? Ofiarami własnych wyobrażeń, złudzeń. A może nakręcanymi zabawkami? Czy aby na pewno mamy kontrolę nad własnym życiem? Czy nasze życie jest NASZYM życiem? Proste pytania – trudne odpowiedzi. Historia jakich tysiące… człowiek jakich miliony. Winny czy nie?

Paweł Stolarski: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23, 58-200 Dzierżoniów

Teatr „Akcja”

Zespół teatralny, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu, od wielu lat prowadzi Małgorzata Wojciechowska. Skupia młodych pasjonatów teatru, którzy podczas zajęć poznają tajniki i uroki sceny, a także przygotowują różnorodne spektakle.

Teatr „Akcja”: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, ul. Najświętszej Marii Panny 14-16, 88-100 Inowrocław

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Wojciechowska

Zespół: Kamil Ciążkowski, Izabela Jolanta Kalita, Wiktoria Trawińska

Teatr „Prawie Lucki”

   Pstryk, pstryk

reżyseria: Edyta Łysakowska-Sobiczewska i zespół

Teatr „Prawie Lucki” powstał w 1998 r. w najstarszym wejherowskim Liceum „Sobieskiego”, gdzie kontynuuje tradycje teatralne zapoczątkowane przez prof. Adama Luterka. Nazwa zespołu pochodzi od najbardziej utytułowanego członka zespołu – Lucjana Romanka, a że każdy z aktorów był „prawie” jak Lucjan, więc wszyscy są „prawie Luckowaci”. Grupa rekrutuje się z uczniów liceum i jego absolwentów, których łączy wspólna pasja i miłość do Tadeusza Różewicza. Tworzymy własne projekty, scenariusze, propagujemy polską dramaturgię. Bierzemy udział w przeglądach teatralnych i recytatorskich, organizujemy spotkania z poezją. Występujemy tam, gdzie chcemy być, albo tam, gdzie zostajemy zaproszeni. Na swoim koncie mamy wiele nagród, ale przecież ważniejsza jest możliwość grania na scenie i wspólne rozmowy w „Ciemni” – miejscu spotkań i prób. Od 2005 r. działamy także na scenie Wejherowskiego Centrum Kultury, które wspomaga nasze działania teatralne oraz wspólnie organizuje Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka (OPMFT „Luterek”), Konferencje Literackie i Wiosenne Spotkania z Teatrem.

Na pewno padnie pytanie: co wy, młodzi, wiecie o świecie, który ponoć jest zarezerwowany dla dorosłych. Kredyty, banki, agenci, inwigilacja to nie dla was! Dlaczego wchodzicie w świat dorosłych, zamiast opowiadać o sobie? Tylko, że nikt nie zauważa, że owa dorosłość dopada nas o wiele szybciej, niż działo się to w życiu naszych rodziców. Zamiast agentów z banku są pracodawcy naszych sezonowych prac, zamiast Naszej Twarzy jest Facebook, zamiast małżeństwa są inne związki. Samo życie. Przemysław Kazusek napisał tę sztukę „przeciw systemowi”, a my, niestety, tą cząstką systemu jesteśmy.

Teatr „Prawie Lucki”: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, ul. Bukowa 1, 84-200 Wejherowo

Prowadząca zajęcia: Edyta Łysakowska-Sobiczewska

Zespół: Paulina Angel, Bartosz Baranowski, Marta Bartnicka, Oskar Jopek, Martyna Nguen, Julia Potrykus, Anna Rompca, Natalia Wasilke

„Inowrocławski Teatr Otwarty” (ITO)

Marcin Wicha

   Rzeczy i słowa

reżyseria: Elżbieta Piniewska

Julia Krzesińska występuje w ITO od trzech lat, współtworząc sukces grupy, m.in. zajmując I miejsce za spektakl Pustostan na Konfrontacjach Artystycznych Regionu w Toruniu w 2017 r. Tym razem zdecydowała się na trudną sztukę monodramu.

Rzeczy i słowa to monodram, który powstał w oparciu o nagrodzony Paszportem Polityki tekst Marcina Wichy Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Elżbieta Piniewska, która przełożyła język prozy na język teatru, spróbowała odpowiedzieć wraz z Julką na pytanie, jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby.

„Inowrocławski Teatr Otwarty” (ITO): Kujawskie Centrum Kultury, ul. Jana Kilińskiego 16, 88-100 Inowrocław

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Piniewska

Zespół: Zuzanna Gralak, Julia Krzesińska, Wiktor Nogalski

Monika Płomin

Monika Płomin

   A ja wciąż jeszcze nie wiem

reżyseria: Edyta Łysakowska-Sobiczewska i Monika Płomin

Monika Płomin – była członkini Teatru „Prawie Lucki” po studiach powraca na teatru łono, aby przenieść swą duszę utęsknioną do tego, co było jej pasją. Specjalizuje się w monodramach. Na swoim koncie ma kilka nagród, ale najcenniejszą jest dla niej Nagroda Główna, jaką otrzymała na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. A. Luterka w 2013 r. za spektakl Bazarówa.

W przedstawieniu A ja wciąż jeszcze nie wiem wciela się w postać antycznej Antygony, która jednak nie przypomina heroicznej bohaterki tragedii Sofoklesa – nie wierzy w sens praw moralnych, nie dostrzega granicy między dobrem i złem, wątpi w bogów i w ludzi, ale musi podporządkować się woli Kreona.

Monika Płomin: Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 255, 84-200 Wejherowo

Grupa Teatralna „Atelier”

Nina Wolska

   Plama

reżyseria: Nina Wolska

Grupa Teatralna „Atelier” dzięki wypracowanemu przez lata specyficznemu stylowi stała się w ciągu ostatniej dekady znaczącym i rozpoznawalnym punktem na teatralnej mapie Zabrza. Ma na swoim koncie wiele spektakli zdobywających Grand Prix oraz pierwsze miejsca w festiwalach na szczeblu miejskim i regionalnym. Oprócz działalności o charakterze konkursowym, zespół przez wiele lat podejmował działania na rzecz aktywacji środowiska lokalnego, do których należały coroczne prezentacje spektakli dla szkół, udział w cyklicznych imprezach, organizowanych przez placówkę oraz inne instytucje miejskie. Obecnie zadania te przejęły młodsze grupy teatralne. Kolejnym, równie istotnym założeniem grupy jest animacja amatorskiego ruchu teatralnego na Śląsku. Do najważniejszych osiągnięć tego typu należy coroczna organizacja Wojewódzkiego Amatorskiego Festiwalu Teatralnego OHO, którego szósta edycja odbędzie się w czerwcu 2018 roku.

Plama to zdecydowanie kobieca, choć absolutnie nie tylko dla kobiet i wyłącznie o nich opowieść o albańskiej codzienności. Ukazana z perspektywy młodej dziewczyny, dramatyczna i zarazem ironiczna historia wkraczania w kobiecość. Kilka luźno ze sobą powiązanych epizodów, ukazujących zderzenie z rzeczywistością przenikniętą kulturowymi stereotypami i specyficzną wizją płci. Ale to, co naprawdę skusiło nas do tej opowieści, to nie jedynie jej osobisty i nieco oniryczny charakter, ale świadomość, że nie dotyczy ona wyłącznie Albanii.

Grupa Teatralna „Atelier”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu, ul. Korczoka 98, 41-806 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Nina Wolska

Zespół: Magdalena Błaszczyńska, Dominika Kłos, Aleksandra  Malinowska, Karolina Studzińska

Teatr „Agrafka”

Grzegorz Reszka

   Epopeja

reżyseria: Iga Jambor-Skupniewicz

Teatr „Agrafka” istnieje od 6 lat. W tym czasie tworzył spektakle, happeningi, zdobywał nagrody, dorastał i dojrzewał. Teatr dojrzewał, a aktorzy dorastali i tym sposobem mamy same pełnoletnie Agrafki w zespole. 5 Agrawek i 2 Agrafków spina teatr w niemal rodzinnej atmosferze, tworząc zgraną ekipę z „Matką” na czele, czyli swoją instruktorką.

Epopeja ma być wielkim dziełem. Filmem na najwyższym poziomie. Do tego przedsięwzięcia zostaje zaproszona najlepsza pani reżyser. Wydaje się, że powstanie wielkie dzieło… i pewnie by tak było, gdyby nie pewne delikatne naciski ze strony władzy. Jak bardzo delikatne i jaki będą miały wpływ na kształt filmu? To wszystko należy sprawdzić, oglądając nasz spektakl.

Teatr „Agrafka”: Stowarzyszenie Teatr Agrafka, ul. Toruńska 25, 86-200 Chełmno

Prowadząca zajęcia: Iga Jambor-Skupniewicz

Zespół: Sandra Kocoń, Dorota Kos, Martyna Mróz, Hubert Nogalski, Paweł Piotrowski, Klaudia Rogalska, Sylwia Szczęsna

Grupa Teatralna „Apropo”

Ewa Wiejacha

   Mocarz

reżyseria: Ewa Wiejacha

Amatorska Grupa Teatralna „Apropo” w 2018 roku obchodzi 10-lecie istnienia. Została założona przez Ewę Wiejachę, która do dziś czuwa nad rozwojem zespołu. Grupa od początku działa przy Kazimierskim Ośrodku Kultury. Do „Apropo” w wyniku castingów trafiają młodzi, zdolni ludzie, których pasją jest teatr.

Autorski scenariusz spektaklu oparty jest na sztuce Pif, paf, jesteś trupem Williama Mastrosimone. Głównym bohaterem spektaklu Mocarza jest Igor, nieśmiały, sfrustrowany nastolatek, z obniżonym poczuciem wartości. Tytułowym „mocarzem” staje się po zażyciu dopalaczy, które dają mu pozorną siłę. Fascynacja bronią, odtrącenie przez dziewczynę, wyśmiewanie przez rówieśników, brak porozumienia z rodzicami, wreszcie zażywanie dopalaczy doprowadzają do tragedii: postanawia wyładować swoją agresję na rówieśnikach i sięga po broń, aby udowodnić, że jest KIMŚ – tytułowym MOCARZEM.

Grupa Teatralna „Apropo”: Kazimierski Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 16, 28-500 Kazimierza Wielka

Prowadzący zajęcia: Ewa Wiejacha

Zespół: Jakub Bijak, Bartosz Brzeszcz, Agnieszka Gruszka, Julia Kocel, Mikołaj Kokosza, Zuzanna Kolanoś, Kacper Kotwica, Aleksandra Kuc, Gabriela Leśniak, Wiktoria Wojas, Wiktoria Wojtkowicz, Wojciech Woźniak

Stowarzyszenie WTOOPA

Michał Stachowski, Monika Weis, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

Wolontariat

Katarzyna Borkowska (Zduńska Wola), Jakub Cięciwa, Maja Cybulska (Zduńska Wola), Rafał Dubel (Zabrze), Mikołaj Dziwosz, Jakub Gwiazda (Zduńska Wola), Maciej Jarosz, Jakub Kalinowski (Lublin), Maciej Kalinowski (Zduńska Wola), Aleksandra Kądziołka (Zabrze), Natalia Klimczyk, Maja Nowak, Hanna Olejniczak, Dominik Olszański (Zabrze), Maksymilian Piotrowski (Zabrze), Tatiana Rusek (Zabrze), Janusz Sikora (Zduńska Wola), Kacper Tomczyk (Zduńska Wola), Filip Wasilewski (Zabrze), Adam Wojciechowski (Zabrze), Jakub Wyszomirski (Lublin), Michalina Ziomek