Uczestnicy

W X Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Zduńska Wola 2018 weźmie udział dziewięć zespołów teatralnych, reprezentujących sześć województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli.

Teatr „Czyli Chilli”

   Amor deliria nervosa

reżyseria: Anna Olechnowicz-Lachowska

Grupa powstała we wrześniu 2016 roku przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Tworzą ją młodzi, zapaleni i ambitni aktorzy w wieku gimnazjalno-licealnym, którzy z wielką energią i zaangażowaniem wkraczają w świat teatru. Uwielbiają tańczyć, śpiewać i coraz to bardziej i bardziej poznawać tajniki magicznego świata teatru. Jest to grupa przyjaciół, która uwielbia razem spędzać czas, a przy okazji tworzyć coś kreatywnego, co prowadzi do ciekawych wyzwań artystycznych.

Amor deliria nervosa wywołuje zmiany w korze przedczołowej mózgu, skutkiem czego są fantazje i urojenia, które prowadzą do załamania nerwowego”. W spektaklu przedstawiamy świat, w którym miłość jest chorobą. Świat, który próbuje uchronić nas przed szaleństwem, pożądaniem, gorączką mózgu, pragnieniem, fantazjami oraz innymi niebezpieczeństwami, które niosą ze sobą uczucia. Czy taki świat byłby „lepszy”? Czy każdego trzeba uchronić przed bólem, jaki niesie zawód miłosny? Czy należy chronić nasz system sercowo-naczyniowy? … Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

Teatr „Czyli Chilli”: Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra

Prowadząca zajęcia: Anna Olechnowicz-Lachowska

Zespół: Aleksander Buchowiecki, Aleksander Ciślak, Daria Felińska, Kalina Gawrysiak, Artur Gołuch, Antonina Konsur, Wojciech Krawczyk, Alicja Kurpiel, Barbara Lewandowska, Kaja Obolewicz, Agata Rzepa

Teatr „Tup”

Justyna Kapa, Szymon Szczęch

   Jestem

reżyseria: Justyna Kapa

Szymon Szczęch od sześciu lat jest członkiem Teatru „Tup” z Tarnowa, a teatrem jednego aktora zajmuje się od czterech lat.

Jestem to opowieść o ponadczasowej potrzebie akceptacji i problemie samotności. Bohater zabiera nas w podróż do świata wspomnień, którym musi stawić czoło.

Teatr „Tup”: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, ul. 3 Maja 10, 33-110 Tarnów

Prowadząca zajęcia: Justyna Kapa

Zespół: Justyna Kapa, Szymon Szczęch

Teatr „Nieoetykietkowani”

Paweł Wolak, Katarzyna Dworak

   Droga śliska od traw

reżyseria: Małgorzata Baryła

   Mała czarna

reżyseria: Małgorzata Baryła

Jesteśmy licealno-studencką grupą, działającą od 2001 roku przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu pod artystyczną opieką reżysera i scenografa Małgorzaty Baryły. Nasze spektakle to różne formy prezentacji teatralnej – od teatru dramatycznego przez formy muzyczne, plastyczne, pantomimiczne, monodramy oraz happeningi. To, co tworzymy, uzależnione jest od zainteresowań grupy oraz aktualności podejmowanego tematu. Liczy się wszechstronność i rozwój młodych artystów, dobra zabawa w grupie oraz realizacja teatralnej fascynacji. Realizujemy również projekty kulturalne, współpracujemy z Teatrem Nowym w Zabrzu w ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej oraz uczestniczymy w przeglądach i festiwalach teatrów amatorskich, tworząc ile się tylko da, żeby dać upust naszej nieposkromionej młodzieńczej energii.

Kiedy diabeł szedł przez wieś / Potknął się ladaco / Wieś „przepraszam” odkrzyknęła / Diabeł: „Nie ma za co”. Jak łatwo obudzić w ludziach zło, to bardzo aktualny temat. Nawet jeśli akcja spektaklu dzieje się w małej wsi, porusza wiele problemów świata współczesnego. Budzą się emocje – od śmiechu przez przerażenie aż do łez. Aktorzy wcielają się w niezwykle dynamiczne postacie, spotykamy się z uosobieniem nietolerancji, nienawiści i agresji. Ludzie potrafią zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Z czego to wynika? Czy to diabeł pociąga za sznurki w tej małej, na pozór spokojnej wsi? Małe polskie piekiełko. Wiele do myślenia.

Siedem rewelacyjnych i odważnych portretów kobiet zobaczymy w spektaklu Mała czarna na motywach komediodramatu Tiramisu Joanny Owsianko. Każda z bohaterek wydaje się być spełniona i wyzwolona. Jednakże korporacyjna codzienność odkryje kawałek po kawałku ich problemy, dokładnie skrywane pod grubym makijażem oraz pancerzem wielkomiejskiego sukcesu. Spektakl opowiada o kobietach, ich problemach, a przede wszystkim o historii każdej z naszych bohaterek. Każda z nich jest inna, każda z nich wyjątkowa na swój własny sposób. Połączenie siedmiu różnych światów skłania do refleksji na temat życia, jego priorytetów, ulotności, samotności i poszukiwania miłości. Spektakl nie tylko dla kobiet, ale o kobietach będzie dużo… Wielkie brawa należą się aktorkom, które pomimo młodego wieku zaskakują profesjonalizmem i szczerością. W sztuce bohaterki wstydzą się swoich problemów. Ich trudności i wewnętrzne rozterki wydają się czymś obrzydliwym, czymś, co nie przystoi kobietom sukcesu, takim jak one. To alegoria całej toksyczności, która dotyka je w XXI wieku. Całkowicie zostaje wyśmiany etos szczęśliwej i wyzwolonej kobiety. Przyznawanie się do uczuć, wrażliwości, odmiennej orientacji, zdrady czy nawet bycia 28-letnią dziewicą jest po prostu passé. W opozycji do tego staje akceptowany przez społeczeństwo rozwiązły tryb życia i brak skrupułów. Szczera autorefleksja wyraźnie kontrastuje z publicznym pancerzem wielkomiejskiego sukcesu. Sposób pokazania tego systemu jest prawdziwą perełką w sztuce, która wykpiła puste cele, jakie narzuca nam nowoczesność, ale nie naruszyła przy tym dobrego wizerunku płci pięknej. Wręcz przeciwnie, pokazano, że tak naprawdę każda z kobiet potrzebuje miłości, akceptacji i zrozumienia. Nawet tytułowe tiramisu to słodki i wyśniony cel w życiu każdej kobiety. Choć niestety jest on bardzo często nieosiągalny.

Teatr „Nieoetykietkowani”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3, ul. Opolska 29, 41-800 Zabrze

Prowadząca zajęcia: Małgorzata Baryła

Zespół: Anna Braun, Zuzanna Buczak, Rafał Dubel, Wiktoria Frąckowiak, Żaneta Garus, Aleksandra Kądziołka, Julia Krzywicka, Katarzyna Mamczura, Arkadiusz Nadarzewski, Dominik Olszański, Piotr Pilch, Maksymilian Piotrowski, Katarzyna Poeche, Tatiana Rusek, Weronika Ryl, Martyna Samiec, Agnieszka Warzycha, Filip Wasilewski, Oliwia Winiarska, Adam Wojciechowski, Marta Zamora, Sandra Zowada

Grupa Teatralna „To My”

Joanna Kania, Ewa Szturmińska

   Rozpad

reżyseria: Joanna Kania i Ewa Szturmińska

Grupa Teatralna „To My” powstała we wrześniu 2001 roku i działa przy Rogozińskim Centrum Kultury. Działalność grupy obejmuje tworzenie programów muzycznych (To My i Osiecka, To My i Uczucia, Taka miłość, Pragnienia, Lakier do włosów, Jesteś szalona, Szczęście to chwila, Babi Ląd), spektakli dożynkowych, a przede wszystkim spektakli ulicznych. Wiosną 2017 roku grupa wzięła udział w projekcie „Rejs marzeń z szantami i pieśniami kubryku po rzece Wełnie”, czego efektem jest nagrana płyta oraz dwa promujące ją koncerty, które odbyły się w Obornikach i Rogoźnie.

Człowiek jest istotą społeczną. Może kierować swoim postępowaniem, dokonywać wyborów i podejmować decyzje. Odczuwa potrzebę przynależności do grupy i kontaktów z innymi ludźmi. Musi funkcjonować w różnych zbiorowościach. Przynależność do grupy ładuje nasze akumulatory. Przywódca to ten, który zna drogę, podąża nią i pokazuje ją innym. Wszyscy żyjemy w ciągłym pędzie, stajemy się zaprogramowanymi i niemyślącymi robotami codzienności.

Grupa Teatralna „To My”: Rogozińskie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 4, 64-610 Rogoźno

Prowadzące zajęcia: Joanna Kania, Ewa Szturmińska

Zespół: Bartosz Bartoszewicz, Joanna Binek, Alicja Bogusławska, Joanna Czechowska, Oliwia Czechowska, Aleksandra Gruszka, Maja Kamińska, Marta Kaniewska, Joanna Krajniak, Dobrochna Marchwiak, Laura Mikołajewicz, Karolina Nowaczyk, Aleksandra Nowak, Igor Piątkowski, Patryk Piątkowski, Jacek Pilarski, Wiktoria Ptaszyńska, Sonia Radecka, Amelia Szulc

Teatr „Kątem”

   Marzyć

reżyseria: Grzegorz Stawiak

Teatr „Kątem” istnieje od 20 lat, a obecny skład zespołu uformował się jesienią 2016 roku i zmienił w marcu 2018 roku. Spektakl Marzyć miał premierę w listopadzie 2017 roku i jest dla większości członków zespołu debiutem scenicznym.

Wydaje się, że w marzeniach przekraczamy granice znanego i doświadczanego. Badamy, czy jest tak rzeczywiście, czy przypadkiem marząc nie przestawiamy tylko znanych klocków rzeczywistości, czy nasze marzenia nie są formatowane zinternalizowanymi nakazami, tradycją, ustalonymi wartościami, czy można się od tych warunków uwolnić marząc?

Teatr „Kątem”: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23, 58-200 Dzierżoniów

Prowadzący zajęcia: Grzegorz Stawiak

Zespół: Dominika Borkowska, Dorota Januszkiewicz, Łukasz Michalak, Agata Ogórek, Magdalena Orzechowska, Aleksandra Samorajska, Paweł Stolarski, Aleksandra Szkwarek, Martyna Tabor, Marta Wiśniewska

Teatr „Busola”

Magdalena Gumulec

   Gałczyński – ocalić od zapomnienia

reżyseria: Magdalena Gumulec

„Busola” to jedna z wielu, a jednocześnie najstarsza wiekowo grupa teatralna w Stowarzyszeniu „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci”. W obecnym składzie pracujemy od 2017 roku. Spektakl Gałczyński – ocalić od zapomnienia jest naszą pierwszą wspólną prezentacją sceniczną. Spotykamy się na zajęciach raz w tygodniu, zgłębiając różne tajemnice teatru. Brzmi poważnie? My bawimy się świetnie!

Gałczyńskiego nazywają poetą niebezpiecznym, niepokornym, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem. W naszym spektaklu próbujemy zmierzyć się z jego tekstami. To teatr poezji, gdzie absurd miesza się z liryką. Nie jest to łatwe. Nie ukrywamy, że spektakl rodzi się w twórczych bólach. Tym bardziej cieszymy się, że właśnie na WTOOPIE pokażemy światu nasze „dziecko”.

Teatr „Busola”: Stowarzyszenie „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci”, ul. Sienkiewicza 7, 97-300 Piotrków Trybunalski

Prowadząca zajęcia: Magdalena Gumulec

Zespół: Eliza Czajkowska, Aleksandra Dębicka, Julia Michalska, Maciej Szczepanik, Kornelia Ślązak, Julia Zając

Teatr „Zza Winkla”

   Wesel(nie) Tuwim

reżyseria: Kamila Winkler

„Zza Winkla” to młodzi ludzie, chcący przez teatr wyrazić siebie, dotknąć niemożliwego i uwrażliwiać. Zabawę w teatr traktują bardzo serio i chęciami są w stanie na scenie zrobić wszystko. Działamy w obrębie słowa, plastyki, muzyki i rekwizytu. Cały czas poszukujemy, poszukujemy i jeszcze raz poszukujemy…

Teatralna podróż w głąb poetyckiego świata Juliana Tuwima. Młodzi aktorzy zmierzą się z interpretacją takich utworów jak Chrystus miasta, Zośka wariatka, Na noże czy fragmentami Kwiatów polskich.

Teatr „Zza Winkla”: Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra

Prowadząca zajęcia: Kamila Winkler

Zespół: Malwina Blachowska, Berenika Brawer, Patryk Kanicki, Julia Kasprzak, Dominika Kostrzewa, Martyna Kwiatkowska, Erwin Nowak, Kamil Ochota, Kacper Pilżys, Anton Stanaszek, Hanna Zelek, Magdalena Zimnicka

Teatr „Face To Face”

Igor Gorzkowski

   Tajemniczy klient

reżyseria: Zbigniew Rudecki

Teatr „Face To Face” (F2F) działa od 8 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli i skupia młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdego roku zespół bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody i przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności dzięki uczestniczeniu w rozmaitych warsztatach teatralnych. Kochamy to, co robimy. W ubiegłym roku grupa zmieniła oficjalną nazwę z Grupy Teatralnej „Face To Face” na Teatr „Face To Face”.

Tajemniczy klient to człowiek „z misją”. Specjalizuje się w testowaniu jakości obsługi w branży usługowo-handlowej. Wie, że brak profesjonalnego podejścia i arogancja ze strony obsługi nie są normą i należy z takimi przejawami patologii walczyć. Obnaża arogancję sprzedawców, ich przywiązanie wyłącznie do samej sprzedaży, przekonanie, że klient ma wziąć towar z półki, zapłacić bez marudzenia i przestać zawracać głowę. Bycie tajemniczym klientem to nie tylko praca, ale także styl życia. Bywa, że działania tajemniczego klienta nie znajdują uznania w oczach społeczeństwa. A przecież wykonuje swoją pracę za cenę wyrzeczenia się życia osobistego…

Teatr „Face To Face” (F2F): Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Kilińskiego 17, 98-220 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Jakub Gwiazda, Krystian Hinz, Piotr Kułak, Natalia Marczewska, Adam Miksa, Justyna Rubajczyk

Teatr „Fundamentum”

Magdalena Drab

   Słabi

reżyseria: Zbigniew Rudecki

Teatr „Fundamentum” działa przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Nazwa grupy wzięła się od szkolnej piwnicy, w której odbywają się próby (łac. fundamentum). Szkolny teatr działa od 11 lat i dla wielu osób stanowi swego rodzaju sposób na życie. Wchodząc na scenę, za każdym razem młodzi pasjonaci odkrywają coś nowego. W ubiegłym roku zespół zrealizował programową innowację pedagogiczną, której tytuł stanowiły słowa Edwarda Stachury Życie to nie teatr.

Ludzie z założenia są anonimowi, prymitywni, pozbawieni prestiżu i godności, skazani na wegetację i samotną śmierć. Zanikanie pozytywnych relacji międzyludzkich stanowi wyznacznik komunikacji. Nawet łaknąc miłości i marząc o lepszym życiu, kobieta upada pod ciężarem niemożliwych do pogodzenia odwiecznych ról i obowiązków. Dramat, nie szczędząc gorzkiej ironii, przedstawia śmierć w konwencji niszczenia wyobrażeń o nas samych. Tytułowi „słabi” są metaforą losu wszystkich tych, którzy utknęli w przeżartym przez nihilizm świecie, gdzie otępienie i kalectwo emocjonalne postrzega się jako wyznaczniki siły, jako stan egzystencjalny.

Teatr „Fundamentum”: Zespół Szkół Elektronicznych, ul. Łaska 61, 98-200 Zduńska Wola

Prowadzący zajęcia: Zbigniew Rudecki

Zespół: Joanna Dobrowolska, Mikołaj Kobryń, Paulina Rejniak, Jakub Różycki, Wojciech Więch, Justyna Zdunek

Stowarzyszenie WTOOPA

Małgorzata Foszpańczyk, Krystian Hinz, Zbigniew Rudecki, Michał Stachowski, Monika Weis, Wojciech Włodarski, Robert Wroński

Wolontariat

Patryk Biernat, Jakub Cierpikowski, Bartosz Effenberg, Emil Janczak (Lublin), Maciej Kalinowski, Karol Klimaszewski, Konrad Mazurkiewicz, Jakub Niewiadomski, Dawid Nowicki, Maciej Nowicki, Jakub Oszust (Lublin), Jakub Piechota, Grzegorz Popiołek (Lublin), Kacper Rychlik, Janusz Sikora, Konrad Sobczak, Kacper Tomczyk, Artur Wdowiak, Robert Wroński, Kacper Zel

WTOOPA Press

Katarzyna Borkowska, Aleksander Buchowiecki (Zielona Góra), Maja Cybulska, Rafał Dubel (Zabrze), Małgorzata Foszpańczyk, Kacper Grelewski, Tomasz Klimaszewski, Paulina Klimek, Dominik Kowasz, Igor Wiśniewski