Uczestnicy

W I Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA” Kraków 2013 weźmie udział dziesięć zespołów teatralnych, reprezentujących sześć województw. W trakcie Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie osiem spektakli.

Teatr „Maska”

Eugène Ionesco

   Łysa śpiewaczka

reżyseria: Andrzej Morawa

Teatr „Maska” tworzy grupa fantastycznych i wesołych ludzi, którzy po prostu zawsze pragną bawić się teatrem. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło w Krakowie zabraknąć wieloletnich przyjaciół Sceny 5na3!

Bezradność domagających się szacunku dla człowieka, jego emocji i myśli uwięzionych w konwenansach sprawia, że najskuteczniejszą formą tego wołania, od ładnych kilku lat – przynajmniej dla Teatru „Maska” – jest teatr absurdu. Tym razem w wydaniu mistrza gatunku Eugène’a Ionesco.

Teatr „Maska”: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, ul. Żwirki i Wigury 11, 32-050 Skawina

Prowadzący zajęcia: Andrzej Morawa, Marta Tyrpa

Zespół: Ramzi Bahlawan, Kamil Cudejko, Mateusz Droździewicz, Katarzyna Farbaniec, Piotr Golonka, Barbara Mioduszewska, Agata Modrzejowska, Patrycja Polek

Maska

Grupa Teatralna „Z Dostawką”

Malina Prześluga

   Pręcik

reżyseria: Maria Potoczek

Grupa Teatralna „Z Dostawką” istnieje od 2007 r. Początkowo działała pod nazwą „P – jak Psikus” w Domu Kultury w Kamienicy. Następnie wraz ze zmianą siedziby zmieniła nazwę na Grupa Teatralna „Z Dostawką”.

Pręcik to piękna historia o przywiązaniu, opowiedziana z nietypowej perspektywy przedmiotów codziennego użytku. Kapcie, tak jak ludzie, nie doceniają tego, co mają. Budzik narzeka, choć tak naprawdę nie ma ku temu powodów. Dopiero choroba dziewczynki uświadamia im, jak wiele mogą stracić, jak bardzo była ona dla nich ważna i jak wiele mogą zrobić, aby wróciła. Zupełnie jak w życiu…

Grupa Teatralna „Z Dostawką”: Dom Kultury w Lipniku, ul. Podgórna 29, 43-305 Bielsko-Biała

Prowadząca zajęcia: Maria Potoczek

Zespół: Agata Drabek, Filip Górski, Marta Łoboziak, Katarzyna Majtyka, Jakub Morawski, Filip Peringer, Aleksandra Szcząchor

Precik

Teatr „S-Tworzywo”

   Stacja 6

   (S)Tworzywo?

reżyseria: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

Teatr powstał w 2004 r. w C.K. Wrocław–Zachód jako Grupa Teatralna „Proscenium”. W latach 2004-2006 skupiał młodzież gimnazjalną i pracował na autorskim repertuarze dramatycznym. Scenariusze były pisane specjalnie dla młodzieży – zgodnie z ich możliwościami i predyspozycjami. W latach 2006-2010 zmienia się nazwa grupy na Teatr „Pro.Scenium”, a zainteresowania teatru kierują się w stronę teatru plastycznego, teatru ruchu, teatru formy i wybranych form teatru lalkowego. Od sezonu 2009/2010 teatr pracuje metodą improwizacji teatralnej. Od sezonu 2012/2013 teatr działa przy ODT „Światowid” i nosi nową nazwę Teatr „S-Tworzywo”. W nadchodzącym sezonie grupa, oprócz „powrotów” do zrealizowanych już spektakli – (S)Tworzywo? i Stacja 6, rozpocznie pracę nad tekstem F. Dostojewskiego Bracia Karamazow.

W 2010 r. zespół rozpoczął pracę metodą improwizacji teatralnej, której efektem był spektakl Mensa Mensae (premiera – czerwiec 2011). Bohaterem spektaklu był stół, a działania z przedmiotem przyniosły zaskakujące efekty. W 2012 r. nastąpiła pewna zmiana – przedmiot, którym posługiwał się teatr dotychczas, zastąpiły prostokątne bryły – kubiki. Pod nowym tytułem Stacja 6 praca z przedmiotem i improwizacja stały się pretekstem do wypowiedzi na tematy władzy i walki o wolność i godność człowieka w warunkach ekstremalnych.

Teatr „S-Tworzywo”: Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”, ul. Sempołowskiej 54a, 51-661 Wrocław

Prowadząca zajęcia: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

Zespół: Agata Chorbotowicz, Adrianna Górniak, Sarah Jarmulak, Maciej Mazurkiewicz, Karolina Okurowska, Sebastian Siepietowski, Aleksandra Wietrzniak

Wroclaw

Teatr „Remont”

Witold Gombrowicz

   Iwona, księżniczka Burgunda

reżyseria: Hanna Wilczyńska

Teatr „Remont” powstał w 2008 r. w Miejskim Ośrodku Kultury im. Ch.S. Chaplina w Legionowie. Wieść gminna niesie, że grupa zawdzięcza swą nazwę remontowi, który odbywał się wtedy w siedzibie MOK-u. Jak jest naprawdę, nawet najstarsi członkowie grupy nie wiedzą. To, co ze względu na rodzaj aktywności nazwaliśmy grupą teatralną, szybko przekształciło się w grupę przyjaciół, którzy sami siebie nazywają „porażonymi teatrem”.

Zespół zaprezentuje pierwszy dramat Witolda Gombrowicza – Iwona, księżniczka Burgunda. „Iwona nie ma zalet, jest głupia, brzydka, nie odzywa się prawie nigdy, jest przedmiotem wrogości i szyderstwa wszystkich […] w swoich rzadkich replikach mówi nam tylko, że jest uwięziona w kole, z którego nie ma wyjścia”.

Teatr „Remont”: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Norwida 10, 05-120 Legionowo

Prowadząca zajęcia: Hanna Wilczyńska

Zespół: Monika Bączkowska, Sebastian Jagnieża, Karol Kosiewicz, Alicja Łukaszewicz, Patryk Makowski, Karolina Perz, Agnieszka Riedel, Mateusz Sołtysiak, Dawid Wachnik

Legionowo

Grupa „ab’Teatr”

   Influenza H5N1

reżyseria: Tomasz Konopka

„ab’Teatr” jest wymyślony – co dla nas oznacza operację intelektualną, a nie tylko zabawę z wyobraźnią – jest wymyślony od podstaw wyobrażenia o tym, czym jest doświadczanie teatru, od owego ab’owicznego jaja. Poznajemy zjawisko teatru od podszewki, od pierwszych prób, od źródeł niezaspokojonej potrzeby estetyzacji. Nasze pierwsze spotkanie oparliśmy na doświadczeniu przepaści, jaka dzieli codzienność od sztuki. Sztuki, która dotyczy nas bezpośrednio, ale tworzonej z myślą o odbiorcy.

Czy z chaosu wyłoni się coś prawdziwego, jednorodnego, osobliwego? Czy pokrętna logika przypadkowej kolejności sytuacji scenicznych jest źródłem właściwych napięć? A może spektakl Influenza H5N1 jest obrazem zupełnie odmiennej refleksji? Jeśli tak, to czy młodzi stawiają przed sobą właściwe zadania i cele w jakimś idealistycznym sensie łączące ich wrażliwość z wrażliwością „dojrzałego” widza? Czego zatem w tym spektaklu na pewno brakuje? Czy jest on tylko intelektualną potyczką pomiędzy atrakcyjną, choć niedoskonałą młodością a cynicznie zwyrodniałą dorosłością? Być może u podstaw tego projektu wpisana jest porażka, związana z nieudolnym obłaskawianiem świata wyłącznie za pomocą środków i celów przynależnych młodości? Czym jest więc spektakl Influenza H5N1?

Grupa „ab’Teatr”: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, 90-403 Łódź

Prowadzący zajęcia: Tomasz Konopka

Zespół: Aleksandra Jusiuk, Anna Maszewska, Arkadiusz Starzykowski

abTeatrLodz

Zespół Teatralny „Elipsa”

Anatol Wierzchowski

   A teraz

reżyseria: Aleksandra Słowińska

Zespół Teatralny „Elipsa” powstał w lutym 2007 r. z inicjatywy Aleksandry Słowińskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Zespół jest gospodarzem i organizatorem corocznej „Nocy Świętojańskiej” na plaży w Trzebieży, inscenizując plenerowe widowisko sobótkowe i zapraszając do współpracy różnych artystów. Teatr jest także inicjatorem polickiego festiwalu Teatralna Elipsa Kreatywności (TEK) im. Zygmunta Zdanowicza, z powodzeniem realizowanym od 2011 r. Teatr organizuje warsztaty artystyczne, pojawia się także na licznych festiwalach teatralnych. Cały czas grupie towarzyszy entuzjazm i chęć do działania.

A teraz… przyszedł czas na rozrachunek z wartościami, jakie towarzyszą nam na co dzień, z tym, co nami rządzi, co kradnie czas, co uszczęśliwia tylko na chwilę i tylko pozornie. Życie „spakowane” w kartony, zapisane w gazetach, odbiciem w losach serialowych bohaterów… I już jest zabawnie, śmiesznie, lekko i frywolnie. A teraz… przyjrzyj się dobrze w szklanym ekranie. Co widzisz? Na scenie kolejno pojawiać się będą aktorzy, którzy z lekkością i swobodą rozpoczną opowieść o świecie teatru i telewizji. Temat traktujący o miałkości telewizji, znany dobrze każdemu z nas, nieść będzie ze sobą przede wszystkim ciekawą formę ukazania tematu. Będzie czas na śmiech, ale także na refleksję.

Zespół Teatralny „Elipsa”: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Siedlecka 1a, 72-010 Police

Prowadząca zajęcia: Aleksandra Słowińska

Zespół: Aleksandra Ciszewska, Małgorzata Klimkowska, Nikola Palej, Wioletta Reda, Vanessa Starosz, Paulina Telepko, Patryk Wójcik

Police

Teatr „Między Wierszami”

Joseph Heller

   Paragraf 22

reżyseria: Paweł Buszewicz

Z chwilą zain­au­gu­ro­wa­nia w Mło­dzie­żo­wym Domu Kul­tury zajęć teatral­nych w 1997 r. pracę rozpoczęto w dwóch gru­pach: dzie­cię­cej, gro­ma­dzą­cej przede wszyst­kim uczniów szkół podstawowych, oraz mło­dzie­żo­wej, stwo­rzo­nej z myślą o licealistach. Właśnie ta starsza grupa dała początek Teatrowi „Między Wierszami”. Wraz z prze­nie­sie­niem się do nowej sali (2007) w świeżo wyre­mon­to­wa­nym budynku powstała Scena 5na3. Od tego czasu dzia­łają tu dwa zespoły: Teatr „Między Wierszami” i „Grupa Warsztatowa” Sceny 5na3.

Tylko u nas będziecie mogli zobaczyć niesamowite przygody Yossariana na froncie. Wartka akcja, świetne światła, oryginalna muzyka z czasów II wojny! A przede wszystkim niezapomniani młodzi żołnierze w amerykańskich mundurach! A tak naprawdę Paragraf 22 to chyba nasz najważniejszy spektakl, który po prostu uwielbiamy wciąż grać, mimo iż premiera odbyła się w 2010 r.

Teatr „Między Wierszami”: Młodzieżowy Dom Kultury, al. 29 Listopada 102, 31-406 Kraków

Prowadzący zajęcia: Paweł Buszewicz

Zespół: Krzysztof Buszewicz, Kamil Cudejko, Wojciech Czajka, Mateusz Droździewicz, Piotr Golonka, Michał Graffstein, Agnieszka Grzegorzek, Barbara Iżewska, Justyna Janczur, Marcin Kapcia, Borys Krzysztyński, Katarzyna Lichańska, Aleksandra Migas, Szczepan Mika, Marta Müller, Sebastian Piwowarczyk, Adrian Porębski, Michał Stachowski, Olaf Staszkiewicz, Wojciech Szczygieł, Tomasz Tesznar, Ryszard Tokarczuk, Wojciech Włodarski, Joanna Wojcieszek

Krakow

Grupa Form Niewymyślnych „Czerwony Telefon”

Zespół istnieje od listopada 2006 r. Grupa specjalizuje się w repertuarze pełnym humoru, satyry, wywołującym uśmiech na twarzach widzów, bo przecież tak często brakuje go nam wszystkim w życiu codziennym.

Grupa Form Niewymyślnych „Czerwony Telefon”: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Norwida 10, 05-120 Legionowo

Prowadząca zajęcia: Walentyna Janiszewska

Zespół: Dorota Bonisławska, Mikołaj Madejak, Agnieszka Ojdowska, Magdalena Oracz-Chomiuk, Mateusz Pryciak, Dorota Przekazińska, Dorota Siudowska

Teatr „Bynajmniej”

Teatr „Bynajmniej” to zespół entuzjastów sztuki teatralnej działający od 2004 r. Inicjatorem utworzenia amatorskiej sceny był O. Ambroży Nowak, a reżyserem nieprzerwanie od samego początku jest Paweł Buszewicz. Początkowo skład grupy opierał się na uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, później do Teatru dołączali studenci, a także Ci, którzy naukę już zakończyli. We wrześniu 2012 r. Teatr przeniósł działalność z Auli im. Jana Pawła II w Wieliczce do Domu Ludowego w Krzyszkowicach.

Teatr „Bynajmniej”: Dom Ludowy, ul. Krzyszkowicka 5c, 32-020 Wieliczka

Prowadzący zajęcia: Paweł Buszewicz

Zespół: Wojciech Czajka, Aleksandra Domagała, Maria Kotula, Szczepan Mika, Adrian Porębski, Małgorzata Śliwa

„Grupa Warsztatowa” Sceny 5na3

Z chwilą zain­au­gu­ro­wa­nia w Mło­dzie­żo­wym Domu Kul­tury zajęć teatral­nych w 1997 r. pracę rozpoczęto w dwóch gru­pach: dzie­cię­cej, gro­ma­dzą­cej przede wszyst­kim uczniów szkół podstawowych, oraz mło­dzie­żo­wej, stwo­rzo­nej z myślą o lice­ali­stach. Właśnie ta młodsza grupa dała początek „Grupie Warsztatowej” Sceny 5na3. Wraz z prze­nie­sie­niem się do nowej sali (2007) w świeżo wyre­mon­to­wa­nym budynku powstała Scena 5na3. Od tego czasu dzia­łają tu dwa zespoły: Teatr „Między Wierszami” i „Grupa Warsztatowa” Sceny 5na3.

„Grupa Warsztatowa” Sceny 5na3: Młodzieżowy Dom Kultury, al. 29 Listopada 102, 31-406 Kraków

Prowadzący zajęcia: Paweł Buszewicz

Zespół: Maria Buszewicz, Gabriela Buś, Izabela Dudziak, Sylwia Dudzik, Olga Eckert, Bartosz Kluz, Paula Niedziela, Katarzyna Pędracka, Zuzanna Pollesch, Mateusz Wojnarowicz, Agnieszka Woźniak, Anna Zając

Baza

Michał Graffstein, Michał Stachowski, Wojciech Włodarski